Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-12, 11:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Κυβος Dennerle 60 lt - πρωτη "σοβαρη" προσπαθεια

Πληροφορίες

Διαστάσεις : 38x38x43 cm – dennerle nano cube
Όγκος:62 ΛΙΤΡΑ
Κατηγορία : Κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά: Anubias nana, anubia barteri, Cabomba caroliniana, Cryptocoryne beckettii, Echinodorus tenellus, Echinodorus uruguayensis, Vallisneria americana (μου έδωσε ένας φίλος και κάτι σαν moss το οποίο έδεσα σε μια άκρη της ρίζας)
Ψάρια / ¶λλα είδη: 2 αρσενικά guppies, 3 θηλυκά guppies (ένα θηλυκό απεβίωσε κατά τη μεταφορά), 10 μικρά guppies – καμιά 20 red cherry και 3 red crystal - ένα apple snail & μερικοί λαθρεπιβάτες
Διακοσμητικά υλικά: Μια ρίζα, σκουρόχρωμο χαλίκι dennerle, μερικές «φωλιές» για γαρίδες - μια πέτρα (η οποία πολύ σύντομα θα βγει, μόλις «κάτσει» η ρίζα και θα προστεθούν μικρότερες πέτρες)
Υπόστρωμα : JBL Manado
Φόντο: Μαύρο αυτοκόλλητο
Φωτισμός:2 Χ 11 Watt
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα: Resum Magi 380l/h (με mini siporax & σφουγγάρι) & Nano Eckfilter X (με siporax και σφουγγάρι)
Θερμοστάτης: Tetratec automatic heater 75 W (ανενεργός μέχρι να «χειμωνιάσει»)
Λίπανση : Το ενυδρείο τρέχει λίγες μέρες – Σίγουρα θα υπάρχει λίπανση στο μέλλον
Παροχή CO2: Όχι – Σκέφτομαι να προσθέσω

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): Περίπου 25
Αλλαγές νερού : 30% 1 φορά την εβδομάδα
Θερμοκρασία : 25oC (με χρήση ενός ανεμιστήρα, περίπου 3 ώρες το 24ωρο)
¶λλες πληροφορίες: Το ενυδρείο τρέχει μερικές μέρες. Όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί και αρκετά από τα φυτά, μεταφέρθηκαν από το 30λιτρο ενυδρείο που είχα (το οποίο έτρεχε με το φίλτρο resun)

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με κινητό. Θα ακολουθήσουν κι άλλες

Ευχαριστώ τους Στέλιο & Σπύρο, γιατί με έκαναν να αλλάξω γνώμη! (ξέρουν εκείνοι τι εννοώ...)

Κάθε παρατήρηση δεκτή / Όπως γράφω και πιο πάνω, η πέτρα ειναι βοηθητική μέχρι να "κάτσει" η ρίζα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-12, 12:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Με μια πρώτη ματιά μου αρέσει! Με τον καιρό που θα πάρουν και τα φυτά τα πάνω τους θα δεις αν χρειάζεται κάποια αλλαγή. Μου κάθεται λίγο κάπως εκείνη η ανούμπια που έχεις μπροστά δεξιά, όχι τόσο γιατί θα μεγαλώσει (αυτό διορθώνεται όοοταν) αλλά φαίνεται περίεργα που κοιτάει προς τα πάνω. Καλύτερα για μένα να τη γύρεις λιγάκι να κοιτάνε προς τα σένα τα φύλλα. Οι νάνα που έχεις πάνω ίσως κάποια στιγμή σου πιάσουν άλγη, αλλά με τις ανούμπιες είναι εύκολο να αφαιρεθούν, να καθαριστούν και πάλι πίσω. Αυτό το κάτι σαν μος (!) μήπως ξέρεις τι μος είναι; Εγώ θα την έδενα αραιωμένη σε μεγαλύτερο μήκος του ξύλου, ώστε σιγά σιγά να καλύψει τα κενά. Καλά έκανες και την έβαλες πάνω στο κόψιμο του ξύλου πάντως. Θα περιμένω να πιάσει το τένελους να γίνει αστεράκι!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-12, 12:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια πρώτη ματιά μου αρέσει! Με τον καιρό που θα πάρουν και τα φυτά τα πάνω τους θα δεις αν χρειάζεται κάποια αλλαγή. Μου κάθεται λίγο κάπως εκείνη η ανούμπια που έχεις μπροστά δεξιά, όχι τόσο γιατί θα μεγαλώσει (αυτό διορθώνεται όοοταν) αλλά φαίνεται περίεργα που κοιτάει προς τα πάνω. Καλύτερα για μένα να τη γύρεις λιγάκι να κοιτάνε προς τα σένα τα φύλλα. Οι νάνα που έχεις πάνω ίσως κάποια στιγμή σου πιάσουν άλγη, αλλά με τις ανούμπιες είναι εύκολο να αφαιρεθούν, να καθαριστούν και πάλι πίσω. Αυτό το κάτι σαν μος (!) μήπως ξέρεις τι μος είναι; Εγώ θα την έδενα αραιωμένη σε μεγαλύτερο μήκος του ξύλου, ώστε σιγά σιγά να καλύψει τα κενά. Καλά έκανες και την έβαλες πάνω στο κόψιμο του ξύλου πάντως. Θα περιμένω να πιάσει το τένελους να γίνει αστεράκι!

Απ όλο το στησιμο...και μένα η ανούμπια μου τη "σπαει"! Αλλά τις επόμενες μέρες δεν θα αγγιξω τπτ!!! Από βδομάδα θα την "γυρισω" για να μην φαίνεται το στέλεχος της ή θα την κατεβάσω πιο χαμηλά...γιατί εξέχει σαν #@%$@#

Αυτό το κάτι σαν moss δεν έχω ιδέα τι είναι. Μου το έδωσε σαν ματσάκι και μου είπε να το δέσω. Αν μεγαλώσει θα κρύψει το κόψιμο στη ρίζα

Γενικά ελπίζω μόλις αυξηθούν τα φυτά, να κρυφτουν τα φίλτρα και γενικά να δείξει καλύτερο το σύνολο

Ευχαριστω για τα σχόλια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-12, 12:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πολυ ομορφο εγινε!ζουγκλιτσα συμφωνω για την ανουμπια,θα προτιμουσα να γερνει προς το τζαμι.κατα ταλλα ειναι πολυ ομορφο,μπραβο! τωρα που το σκεφτομαι,θα ητανε φοβερο μονομαχοενυδρειο.λιγο το νερο αν μαλακωνες και "ετρωγες" τα αιχμηρα σημεια,θα ητανε απιστευτα ομορφο με μονομαχο.και τα γκαπυ βεβαια δεν ειναι καθολου ασχημα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-12, 12:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ομορφο εγινε!ζουγκλιτσα συμφωνω για την ανουμπια,θα προτιμουσα να γερνει προς το τζαμι.κατα ταλλα ειναι πολυ ομορφο,μπραβο! τωρα που το σκεφτομαι,θα ητανε φοβερο μονομαχοενυδρειο.λιγο το νερο αν μαλακωνες και "ετρωγες" τα αιχμηρα σημεια,θα ητανε απιστευτα ομορφο με μονομαχο.και τα γκαπυ βεβαια δεν ειναι καθολου ασχημα!
Ευχαριστώ για τα σχόλια! Η ανούμπια...μετράει μέρες...

Οσο για τον μονομάχο, θεωρώ δεδομένο πως στο μέλλον θα αλλάξω σύνθεση
Ωραία τα γκάπις...αλλά κουνελόψαρα όπως είπε κάποιος

Το τι θα επιλέξω...θα το δείξει ο χρόνος μετά την επόμενη άνοιξη
Όλο τον χειμώνα λέω να τον περάσω με DYI κατασκευές για αυτόματη αναπλήρωση και CO2
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-12, 12:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτά είναι δουλειά μιας μέρας κύριος! Πες τουλάχιστον και μια ψύξη με controller να σε πιστέψουμε ότι θα κουραστείς!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-12, 12:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι δουλειά μιας μέρας κύριος! Πες τουλάχιστον και μια ψύξη με controller να σε πιστέψουμε ότι θα κουραστείς!
Big Brother is watching you!
Πριν 2 λεπτά τύπωσα τις οδηγίες του Σπύρου για τον STC -1000!!! και τον "χτύπησα" μέσω ebay...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-09-12, 12:38
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...! Συγχαρητηρια!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-09-12, 13:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραιο. Να δουμε πως θα σου παει και η Cabomba caroliniana. Την ειχα για καποιους μηνες στο ενυδρειο μου και ενω στην αρχη πηγαινε τελεια (για περιπου 3-4 μηνες) με φωτισμο 0.5 w/l και 6500 kelvin 8 ωρες φωτισμου, μετα αρχισε να ''χαλαει'' πανω στις κορυφες, πρωτα κιτρινιζε και μετα μαδαγε και μου εσπαγε λιγο τα νευρα (το μαδημα). Ισως να ηθελε αργοτερα καποιο σιδηρο ή καλιο αλλα δεν εχω ασχοληθει για να ξερω να σου πω. Τωρα αν αργοτερα βαλεις Co2 βλεπουμε τοτε.

Mια χαρα ειναι η ανουμπια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-12, 13:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πες τουλάχιστον και μια ψύξη με controller να σε πιστέψουμε ότι θα κουραστείς!
Συγνωμη για το ασχετο της παρεμβασης, αλλα μιας και θελω να αλλαξω το μικρο μου ενυδρειο αμεσα λογω διαρροης και καλοβλεπω τετοιου τυπου cubes, αυτο που με τραβαει πισω ειναι η ψυξη. Υπαρχει καμια καλη ιδεα?
Γιατι το μονο που μου ηρθε ηταν να παω σε ενα τζαμα και να μου κανει τρυπες στο επανω τζαμι. Παλι, ομως, θα κοβουν απο το φωτισμο τα ανεμιστηρακια. Να σημειωθει οτι δεν μπορω να το εχω ανοιχτο απο πανω το ενυδρειο.

Με την ευκαιρια, πολυ ωραιο το κυβακι σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-09-12, 14:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη για το ασχετο της παρεμβασης, αλλα μιας και θελω να αλλαξω το μικρο μου ενυδρειο αμεσα λογω διαρροης και καλοβλεπω τετοιου τυπου cubes, αυτο που με τραβαει πισω ειναι η ψυξη. Υπαρχει καμια καλη ιδεα?
Γιατι το μονο που μου ηρθε ηταν να παω σε ενα τζαμα και να μου κανει τρυπες στο επανω τζαμι. Παλι, ομως, θα κοβουν απο το φωτισμο τα ανεμιστηρακια. Να σημειωθει οτι δεν μπορω να το εχω ανοιχτο απο πανω το ενυδρειο.

Με την ευκαιρια, πολυ ωραιο το κυβακι σου! thanks!
H πιο εύκολη λύση είναι να αφήσεις ανοιχτό το καπάκι στην μία πλευρά και να προσαρμόσεις στο άνοιγμα κάτι σαν αυτό

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2067
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...! Συγχαρητηρια!
Να σαι καλά...(νομίζω έχω αρκετά να διορθώσω ακόμη)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 14-09-12 στις 14:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-12, 14:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτα τα κλασικα τα ειδα. Περα, ομως, απο το προβληματισμο μου αν θα ειναι αποτελεσματικα, το ενυδρειο πρεπει να ειναι καλα κλεισμενο απο πανω γιατι στο σπιτι σουλατσαρουν και δυο γατακια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-12, 14:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε νομιζω οτι θα κοψει τοσο πολυ απτο φωτισμο ενα 8αρι ανεμιστηρακι.πιστευω οτι ενα θα φτανει ανετα για μεχρι 60 λιτρα.αντε να δουλευει 10 λεπτα παραπανω αποτι αν εβαζες δυο.αλλα και 2 να βαλεις παλι δε νομιζω οτι θα κοβουν τοσο πολυ.ειδικα αν βαλεις και λεντ στο καπακι.

και σταματηστε να μου βαζετε ιδεες γιατι θα παω να παρω κανα 60λιτρο κ δε θαχω τι να το κανω κ ποιος να το προσεξει μολις φυγω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-12, 14:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα κλασικα τα ειδα. Περα, ομως, απο το προβληματισμο μου αν θα ειναι αποτελεσματικα, το ενυδρειο πρεπει να ειναι καλα κλεισμενο απο πανω γιατι στο σπιτι σουλατσαρουν και δυο γατακια!
Τότε νομίζω πως η ιδανική λύση είναι να έχεις πάντα καλοταϊσμένα τα γατάκια!!!

Επειδή το φως είναι πάνω από το τζαμί (καπάκι), νομίζω πως όποια πατέντα κι αν κάνεις, θα επηρεάσει τον φωτισμό.
Εγώ πάντως με το ανεμιστηράκι στο πλάι και με ελάχιστα ανοιχτό το καπάκι, κρατάω τη θερμοκρασία εκεί που θέλω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-09-12, 14:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τότε νομίζω πως η ιδανική λύση είναι να έχεις πάντα καλοταϊσμένα τα γατάκια!!!
Μπα...ο αρσενικος μου εχει φαει ακομα και το φαϊ για τις γαριδες Δε χορταινει ποτε!!!χαχα!

Ευχαριστω παντως, θα δω τι θα κανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-09-12, 16:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε μ αρεσει σε γενικες γραμμες (αυτο το πλαστικο σωληνακι κατω στο εδαφος το εβαλες για να δωσει καλλιτεχνικη αξια για τη φωτογραφιση ελειψη μοντελου? )

Αυτο που θα ελεγα για καλυτερες συνθηκες ειναι να μην κρατας τοσο υψηλα τα νιτρικα. Ενα 10-15 ειναι μια χαρα για την αναπτυξη των φυτων.
Επισεις ο ανεμιστηρας καλυτερα να ενεργοποιουταν με controller, διαφορετικα τωρα που εποιασε η δροσια ισως δε χρειαζεται καν (εξαρταται βεβαια απο τη θερμοκρασια του σπιτιου σου βεβαια)
Αυτο που δε μ αρεσει ειναι το ενεργο υποστρωμα, αυτο θα δουλεψει οσο δουλεψει και σε ενα χρονο το πολυ θα ειναι απλα μια βρωμια στο βυθο.
Τελευταια διαβαζω για mts (με εβαλε ο cogarg στο τριπακι) αλλα ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα και μενει ενεργο για πανω απο μια δεκαετια...
Επισεις προσωπικα θα κρατουσα μεγαλυτερη φωτοπεριοδο (ειμαι γνωστος για το βιοτπικο κολλημα μου που κραταω 12 ωρες κατα τα φυσικα προτυπα εδω και χρονια) αλλα αυτο ειναι μαλλον προσωπικο κολλημα και οι 8 που κρατας ειναι μεσα στις αποφασεις της πλειοψηφιας.
Επισεις εντελως προαιρετικα θα ελεγα πως θα ηταν καλυτερο -και φυσικα απιστευτα πιο βολικο και για σενα- ενα εξωτερκο φιλτρο


Σε γενικες γραμμες μια χαρα τα πας για μενα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-09-12, 07:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή UPDATE

Μερικές νέες φωτογραφίες...(και πάλι με κινητό )
Περιόρισα λίγο την ανούμπια στο μπροστινό μέρος, προστέθηκε και λίγη moss σε μερικα σημεία της ρίζας...και στην επιφάνεια κολυμπάνε τα νεογέννητα!

(Για 4-5 μέρες θα φιλοξενήσω 5 neon ενός φίλου, ο οποίος ξαναστήνει το ενυδρείο του...ελπίζω να μην έρθουν τα πάνω κάτω!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-09-12, 08:51
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μολις ριζωσει για τα καλα η βαλλισνερια και η καμπομπα τοτε να δεις τι θα γινει. δεν θα προλαβαινεις. ωραιο ενυδρειο και ωραια ζουγκλα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-09-12, 08:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
μολις ριζωσει για τα καλα η βαλλισνερια και η καμπομπα τοτε να δεις τι θα γινει. δεν θα προλαβαινεις. ωραιο ενυδρειο και ωραια ζουγκλα.
Να σαι καλα Χρηστο!

Η αλήθεια είναι πως η vallisneria είναι ότι πρέπει για να κρυφτούν τα φίλτρα...
Την καμπόμπα την ψιλοφοβάμαι...γιατί νομίζω αργεί να πιάσει και παλιότερα που είχα βάλει σε μικρότερο ενυδρείο, μαδούσε τρελά!

Σε μερικούς μήνες...ελπίζω η συνολική εικόνα να είναι καλύτερη!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-09-12, 17:00
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

η καμπομπα ειναι λιγο δυσκολο φυτακι, την εχω δοκιμασει και εγω και αναπτυχθηκε μολις εβαλα diy co2 και ανακλαστηρα με πιο δυνατες λαμπες. μεχρι να κανω αυτες τις προσθηκες η καμπομπα το μονο που εκανε ηταν να μαδαει και να γινεται καφε. στο τελος τη βαρεθηκα και τη σουταρα. απορω γιατι την προτεινουν σαν ευκολο φυτο για αρχαριους.
η βαλλισνερια δεν θα σου κρυψει μονο το φιλτρο αλλα και ολο το ενυδρειο.
αν ολα πανε καλα, σε ενα-δυο μηνες θα πηξεις απο το φυτομανι.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-11-12, 21:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Update...μετά από λίγο καιρό!

Και από σήμερα ξεκίνησε να δουλεύει και DIY CO2 (δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητο, θα δείξει το μέλλον) ... Τελικά Στέλιο δεν ήταν και τόσο δύσκολο

Θα ακολουθήσει DIY καπάκι με ανεμιστηράκια και θέση για ταιστρα...και DIY βάση για να μπει ο Controller θερμοκρασίας και να κρυφτούν όλα τα καλώδια...οπότε ίσως επανέλθω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-11-12, 21:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Επιτέλους...

Τα αγαπημένα μου Galaxy Rasbora πήραν επιτέλους τη θέση τους στο ενυδρείο...
Τα χρώματα τους απίστευτα! Δυστυχώς οι αρσενικοί δεν κάθονται να ποζάρουν...όσο θα ήθελα


(τον επόμενο καιρό θα βγουν τα περισσότερα guppies και θα μείνει ένα μόνο χαρέμι ή μόνο αρσενικα...)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-11-12, 23:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τι όμορφα ψαράκια! Να τα χαίρεσαι!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-11-12, 23:12
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Πραγματικα πολυ ομορφο ενυδρειο.

Σε τοσο πυκνοφυτεμενο ομως σπανια θα χαίρεσαι τα cpd...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-11-12, 08:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι όμορφα ψαράκια! Να τα χαίρεσαι!
Να σαι καλά Στέλιο! Τελικά τα πήρα από εκεί που λέγαμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικα πολυ ομορφο ενυδρειο.

Σε τοσο πυκνοφυτεμενο ομως σπανια θα χαίρεσαι τα cpd...
Ευχαριστώ Δημήτρη. Να σου πω την αλήθεια τις θηλυκές τις βλέπω συνεχώς.
Οι αρσενικοί είναι λίγο διστακτικοί...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 23-11-12 στις 08:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-01-13, 18:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Όσοι το βλέπουν (καμία σχέση με το χόμπι)... το χαρακτηρίζουν ζούγκλα

Τα ψάρια νομίζω ότι την έχουν καταβρεί!

Να θυμίσω πως πλέον συνυπάρχουν ένας μονομάχος, ένα κοπάδι cpd και με μερικές δεκάδες red cherry

Το ερώτημα που μπαίνει είναι : Χρειάζεται να κλαδέψω?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-01-13, 18:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Εγω θα το αφηνα...
Ζουγκλιτσα το 'χεις!
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-01-13, 18:27
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εγω θα το αφηνα λιγο ακομα και μετα θα εδινα με κλαδεμα και μεταφυτευσεις ενα πιο clean look παντως ειναι πολυ ομορφο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-01-13, 18:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι χρειαζεται, να ζωντανεψουν κιολας, να βρουν χωρο να μεγαλωσουν παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-01-13, 23:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Σε καμιά 15αρια μέρες λέω να κλαδεψω. Δεν θα το κάνω άμεσα, κυρίως λόγω του μονομάχου ο οποίος είναι "νέος" κάτοικος στο ενυδρείο...και ίσως στρεσαριστεί

Οι γεννήσεις πάντως καλά κρατούν! Πριν λίγο είδα στο χαλίκι, 5 μικρά helena!

Σε λίγο καιρό με βλέπω να βάζω αγγελία για να αγοράσω λαθρεπιβάτες!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρωτη προσπαθεια,τα φωτα σας!!!! Dimitris77 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 49 28-06-13 20:14
60αρη Μια πρωτη προσπαθεια! Antopets Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 8 15-03-13 15:51
πρωτη προσπαθεια φυτεμενου panoss77 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 43 16-12-12 17:14
Πρωτη προσπαθεια 200lt!! dimitrisemm Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 15-10-10 11:29
η πρωτη προσπαθεια ε ενυδρειο lio2006 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 16 16-12-09 18:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10281 seconds with 13 queries