Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-05-09, 21:46   #1
Ερώτηση για νέο ενυδρείο
Melissan8h
Junior Member
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Melissan8h Ο χρήστης Melissan8h δεν είναι συνδεδεμένος 24-05-09, 21:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 170λτ στο οποίο αφού στρώθηκε έχει δυο μέρες που έβαλα 2 μικρά αγγελόψαρα, ένα silvershark και 2 γατόψαρα.Το πρόβλημα είναι ότι το silvershark σήμερα άρχισε να επιτίθεται στα αγγελόψαρα και γι'αυτό το απομόνωσα σε ένα μικρότερο των 50λτ..στο πετ σοπ μου είπαν πως ήταν συμβατά αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δεν ισχύει, σωστά? Αύριο το πρωί θα το πάω πίσω και θέλω να σας ρωτήσω πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω ακόμα και τί είδους?
Εμφανίσεις: 2171
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-09, 21:53
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

ΒΡΕ ΚΑΛΩΣ ΤΗΝ ΚΟΝΤΟΠΑΤΡΙΩΤΙΣΣΑ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ.

Ο καρχαριας αυτος ειναι ? http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/baland.htm

θελει πολλλλαααα λιτρα.

ριξε μια ματια εδω : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
και δες ποια ψαρακια σου αρεσουν ΑΛΛΑ και ταιριαζουν μεταξυ τους.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-09, 21:58
Melissan8h Ο χρήστης Melissan8h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καλώς σε βρήκα γείτονα, το κανονίζουμε Χάθηκα, αλλά έκανα την επανεμφάνισή μου με μεγαλύτερο ενυδρείο!Αυτό είναι το ψαράκι ναι, κακώς το πήρα βλέπω ότι θέλει απο 300λτ και πάνω...και είναι και επιθετικός... θα τον επιστρέψω αύριο, αν έχετε τπτ προτάσεις για τι ψάρια μπορώ να βάλω και πόσα, ευπρόσδεκτες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-09, 22:08
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Αν εχεις ψιλοκοκκο χαλικακι κατω χωρις μυτερες ακρες ή ακομα καλυτερα αν εχεις αμμο ενα ομορφο κοπαδακι που μπορεις να βαλεις ειναι ενα κοπαδακι (καλυτερα ανω των 5) κορυντορας.εχει διαφορα ειδη κορυντορας.

Ριξε μια ματια στην σελιδα που σου εδωσα και βρες ποια σου αρεσουν και ταιριαζουν και για τυχον αποριες εδω ειμαστε.

απο φυτα τι εχεις? ψευτικα ή αληθινα?
δωσε και μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.
φωτισμος , χαλικι , κτλ κτλ
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-09, 09:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γεια σου Μελισσανθη
οπως σου τα ειπε ο αντωνης.....με τι μεθοδο εστρωσες το ενυδρειο??
διαβασε αυτο... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 αν γνωριζεις τα περισσοτερα δες τουλαχιστον τα κριτηρια επιλογης των ψαριων βαση των αναγκων τους...για να μη κανεις το ενυδρειο σου οπως αυτο... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-09, 09:38
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Προεπιλογή

για σου μελισσάνθη
θα μπορούσες το ενυδρείο σου να το κανεις με ζωοτόκα ψαρια.όπως πλατy ,guppy , molly και "ξιφοφορους".είναι πολύ διασκεδαστικά ψαρια και πολύ ενδιαφέροντα να τα βλέπεις να γεννάνε! θα στο συνιστούσα μαζί με αρκετά πυκνά φυτά γιατί το ενυδρείο σου είναι λιγο μεγάλο για τέτοια ψαρια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-09, 20:41
Melissan8h Ο χρήστης Melissan8h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Γειά σας και πάλι παιδιά, άργησα λίγο αλλά είχα ένα πρόβλημα με το ιντερνετ, οκ τώρα! Λοιπόν το ενυδρείο μου λειτουργούσε ενάμιση μήνα προτού βάλω τα ψαράκια μέσα και προτού τα βάλω πήγα δείγμα από το νερό στο πετ σοπ και μου έκαναν τις μετρήσεις οι οποίες μου είπαν πως ήταν πολύ καλές. Έχω σκοπό στο μέλλον να τις κάνω και μόνη μου, αλήθεια δεν είναι πολύ ακριβά τα τεστ? Μου είπαν πως έχουν 25ευρώ, νομίζω ήταν της τέτρα ή κάπως έτσι ...υπάρχει κάτι φθηνότερο αλλά και πάλι αξιόπιστο?
Τώρα να σας πώ την αλήθεια έχω μια λάμπα...αλλά δεν ξέρω τί μάρκας είναι αυτός που μου έφερε το ενυδρείο δεν έφερε και τα κουτιά μαζί κι εγώ δεν σκέφτηκα να το ρωτήσω...έχω φίλτρο και θερμοστάτη τον οποίο δεν λειτουργώ τώρα και έχω επίσης χρονοδιακόπτη για την φωτοπερίοδο, το έχω ρυθμίσει για 8 ώρες.
Ψιλόκοκκο χαλίκι και ένα φυτό -δεν έβαλα υπόστρωμα αν και θέλω να το κάνω φυτεμένο οπότε τώρα τι γίνεται? - του οποίου το όνομα δεν ήξεραν να μου πουν στο κατάστημα, είναι πάντως πράσινο ( ) με μώβ γύρω στα φυλλαράκια του.
'Εχω και δυο διακοσμητικά μικρά..χμ..αυτά. Κάποια στιγμή που θα είναι έτοιμο θα σας το ανεβάσω σε φωτογραφία να το δείτε.Η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς.
Επίσης πρόσθεσα 2 διάφανα ψαράκια με δυο μεγάλα μουστάκια, 5 νεον και ένα σαλιγκαράκι κίτρινο αλλά παρόλο που έψαξα δεν ξέρω τί είδους είναι.Όλα είναι ζωηρά και δεν έχω παρατηρήσει τπτ ανησυχητικό,τα κοιτάζω συνέχεια.
Μου είπε να πάρω και πλεκόστομο νάνο -έτσι τον είπε- αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς αν γίνεται αυτό.Πολλές οι απορίες, ελπίζω να βοηθησαν αυτά που είπα και να μη σας ζάλισα,περιμένω τις παρατηρήσεις-διορθώσεις σας...πάντως δεν μ'αρέσει η ψαρόσουπα και πόσο μάλλον στο ενυδρείο μου!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-09, 20:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Melissan8h Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας και πάλι παιδιά, άργησα λίγο αλλά είχα ένα πρόβλημα με το ιντερνετ, οκ τώρα! Λοιπόν το ενυδρείο μου λειτουργούσε ενάμιση μήνα προτού βάλω τα ψαράκια μέσα και προτού τα βάλω πήγα δείγμα από το νερό στο πετ σοπ και μου έκαναν τις μετρήσεις οι οποίες μου είπαν πως ήταν πολύ καλές. ποιες ηταν οι μετρησεις?? με ποια μεθοδο εστρωσες??Έχω σκοπό στο μέλλον να τις κάνω και μόνη μου, αλήθεια δεν είναι πολύ ακριβά τα τεστ? Μου είπαν πως έχουν 25ευρώ, νομίζω ήταν της τέτρα ή κάπως έτσι ...ειναι λιγο ακριβα τα τεστ αλλα επαρκουν για παρα πολλες μετρησεις....καμια 15 ευρω το τεστ υπολογιζε..χοντρικα αυτο...υπάρχει κάτι φθηνότερο αλλά και πάλι αξιόπιστο?
Τώρα να σας πώ την αλήθεια έχω μια λάμπα...αλλά δεν ξέρω τί μάρκας είναι αυτός που μου έφερε το ενυδρείο δεν έφερε και τα κουτιά μαζί κι εγώ δεν σκέφτηκα να το ρωτήσω...η λαμπα γραφειεπανω πληροφοριες..οπως τα βατ και το ειδος ...γραψε μας τι αναγραφει έχω φίλτρο και θερμοστάτη τον οποίο δεν λειτουργώ τώρα και έχω επίσης χρονοδιακόπτη για την φωτοπερίοδο, το έχω ρυθμίσει για 8 ώρες.
Ψιλόκοκκο χαλίκι και ένα φυτό -δεν έβαλα υπόστρωμα αν και θέλω να το κάνω φυτεμένο οπότε τώρα τι γίνεται? δεν ειναι απαραιτητο το υποστρωμα...αναλογα τα φυτα σου αν βαλεις φυτα που τρεφονται απο τις ριζες μπορεις να βαλεις ταμπλετες..διαβασε λιγο στην κατηγορια φυτεμενα να καταλαβεις ...κανε αναζητηση για χαμηλων απαιτησεων- του οποίου το όνομα δεν ήξεραν να μου πουν στο κατάστημα, είναι πάντως πράσινο ( ) με μώβ γύρω στα φυλλαράκια του.βαλε φωτο η αναγνωρισε το εδω..www.tropica.com
'Εχω και δυο διακοσμητικά μικρά..χμ..αυτά. Κάποια στιγμή που θα είναι έτοιμο θα σας το ανεβάσω σε φωτογραφία να το δείτε.Η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς.
Επίσης πρόσθεσα 2 διάφανα ψαράκια με δυο μεγάλα μουστάκια, 5 νεον και ένα σαλιγκαράκι κίτρινο αλλά παρόλο που έψαξα δεν ξέρω τί είδους είναι.Όλα είναι ζωηρά και δεν έχω παρατηρήσει τπτ ανησυχητικό,τα κοιτάζω συνέχεια.τα νεον θελουν μαλακο και οξινο νερο..το σαλιγκαρι σου μαλλον ειναι apple snail...(κανε αναζητηση)
Μου είπε να πάρω και πλεκόστομο νάνο -έτσι τον είπε- αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς αν γίνεται αυτό.Πολλές οι απορίες, ελπίζω να βοηθησαν αυτά που είπα και να μη σας ζάλισα,περιμένω τις παρατηρήσεις-διορθώσεις σας...πάντως δεν μ'αρέσει η ψαρόσουπα και πόσο μάλλον στο ενυδρείο μου!
τι μετρησεις εχεις στο δικτυο σου?? συνηθως το νερο ειναι σκληρο και τα νεον θα ταλαιπωρουνται...(οπως και ο πλεκο αν παρεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για ενυδρείο Carrefour mafia Γλυκό νερό - Γενικά 19 16-11-08 23:57
Ερώτηση για ενυδρείο γλυκού νερού raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 29 03-09-08 21:14
Ερώτηση για νέο ενυδρείο passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 24-10-07 06:49
Ερώτηση για νεο ενυδρείο... AXEL Malawi 5 06-09-07 10:41
Ερώτηση για mantis shrimp ενυδρείο... AXEL Θαλασσινό νερό - Γενικά 26 17-08-07 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04497 seconds with 13 queries