Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-06, 21:01
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή αρρωστος μονομαχος!! τι κανουμε?

Καλησπερα σε ολους. Εχω σε μια γυαλα 10 lt εναν μονομαχο εδω και ενα χρονο. Η γυαλα δεν εχει φυσικα ουτε θερμοστατη, ουτε φυσαλιδες ουτε τιποτε. Ξερω δεν ειναι καλο αυτο αλλα οταν τον αγορασα κανεις δεν μου ειπε οτι χρειαζεται κι ετσι τον εχω απλα σε κρυο νερο της βρυσης.Του αλλαζω νερο μια φορα την εβδομαδα. Εν πασει περιπτωσει εδω κι ενα περιπου μηνα το ψαρακι ειναι αρρωστο. Καθεται στον πατο με το κεφαλι προς τα πανω, φαινεται να μην μπορει να κινησει καλα το πισω μερος του σωματος του και τρωει μονο οτι πεφτει ακριβως μπροστα απο το στομα του κι αυτο ολο και λιγοτερο τελευταια... Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο που επαθε; Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-06, 23:50
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Απ' ότι καταλαβαίνω με αυτά που λες ο μονομάχος σου κρυώνει! όταν όμως λες νερό της βρύσης? Αντιχλώριο χρησιμοποιείς? Τι τον ταίζεις? Όταν λες γυάλα εννοείς την στρογγυλή απ' ότι ξέρω δεν είναι και ότι καλύτερο για μονομάχους! Κανένα φυτάκι μήπως έχεις μέσα έστω και πλαστικό? Επίσης το οτι τον έχεις εδώ και ένα χρόνο μπορεί να σημαίνει ότι ο μονομάχος σου είναι ίσως και κοντά στα 2 χρόνια που είναι ο μέσος όρος ζωής του δηλαδή ο καημένος έχει γεράσει!
Οι εμπειρότεροι θα σου πουν περισσότερα
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-06, 02:17
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καταρχην καλως ορισες!
οι μονομαχοι παρα την αποψη των μαγαζατορων ειναι τροπικα ψαρια.θελουν θερμοκρασια νερου 24-27,αρα οπωσδηποτε θερμοστατη το χειμωνα.αλλιως γινοτναι επιρρεπεις σε ασθενειες γιατι εξασθενει το ανοσοποιητικο τους συστημα.οπως ηδη ανεφερε πολυ σωστα ο PascM οι στρογγυλες γυαλες δεν ειναι ο,τι καλυτερο,γιατι αποσυντονιζουν την πλευρικη γραμμη των ψαριων(οργανο προσανατολισμου στο νερο).
αντιχλωριο βαζεις στο νερο της βρυσης?τον ταιζεις flakes?φιλτρο δεν υπαρχει,ε?μια φορα τη βδομαδα ποσο νερο αλλαζεις?καλο θα ηταν ολικη αλλαγη νερου καθε περιπου 3 μερες....
ειναι βεβαια και μεγαλος σχετικα σε ηλικια....
δυστυχως οσοι μονομαχοι μου εμφανισαν αυτη τη συμπεριφορα,σα να μην μπορουν να κουνησουν το πισω μερος του σωματος,συνηθως δεν τα καταφερναν στο τελος....
αυτο που μπορεις να κανεις τωρα εσυ,ειναι να τον κρατησεις σε ζεστο περιβαλλον,χωρις πολυ φως,με σωστη διατροφη,ισως και λιγες βιταμινες και απλα να ελπιζεις για το καλυτερο....ειλικρινα ευχομαι να τα καταφερει....


ακομα κι αν δεν τη γλυτωσει,τουλαχιστον στον επομενο μονομαχο θα ξερεις τι να προσεξεις και πως να τα κανεις ολα σωστα απο την αρχη
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-06, 12:59
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
δυστυχως οσοι μονομαχοι μου εμφανισαν αυτη τη συμπεριφορα,σα να μην μπορουν να κουνησουν το πισω μερος του σωματος,συνηθως δεν τα καταφερναν στο τελος....
Το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ Μην τον ξεγράψεις από τώρα όμως, κάνε τις απαραίτητες ενέργειες και μπορεί να ανακάμψει...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-06, 13:46
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Με καλή διατροφή και σταδιακή άνοδο της θερμοκρασίας μέχρι τους 26 πιστεύω ότι έχει ακόμη χρόνο μπροστά του.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-06, 18:14
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Unhappy αρρωστος μονομαχος! τι κανουμε;

τον ταιζω με flakes. Η γυαλα ειναι δυστυχως στρογγυλη. Μαλλον πρεπει να παρω θερμοστατη ε; πως ομως θα τοποθετηθει σε τοσο μικρο χωρο το μηχανημα; εχει μερη για να κρυβεται, του εχω βαλει κατι κοχυλια (βρασμενα βεβαιως πριν τοποθετηθουν) και κρυβεται εκει. Τι αλλη τροφη να του δωσω; red worms κατεψυγμενα κανουν;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-06, 19:55
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Bloodworms δεν εννοείς? Βεβαίως και κάνουνε! Είναι μάλιστα ιδιαίτερα θρεπτικά. Μόνο πρόσεχε να τα ξεπαγώνεις καλά και να τα ξεπλένεις με νερό του ενυδρείου πριν τον ταΐσεις. Και κόβε μικρά κομματάκια γιατί χαλάνε και βρωμίζουν γρήγορα αφού ξεπαγώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-06, 19:55
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

αγόρασε ενα μικρο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-06, 00:53
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

βάλε το ψάρι κάπου που έχει ζέστη.! τί θέρμανση έχεις στο σπίτι, αν έχεις καλοριφέρ βάλτο κοντά ώστε να κρατάει μια καλή θερμοκρασία. άλλαζε νερό κάθε 3 μέρες το λιγότερο σε θερμοκρασία ίδια με αυτή της γυάλας, ρίξε βιταμίνες, βιταμίνες έριχνα της sera απο μια σταγόνα στα 2 λίτρα. εγώ έκανα αυτά και ένας μονομάχος που ήταν σε αυτή την κατάσταση ανάκαμψε πλήρως και τώρα είναι καλύτερα απο ποτέ.!! εδώ και μια εβδομάδα έχω πάρει έναν απο κάποιον άλλο κάνοντάς του τα ίδια πράματα μπάς και σωθεί.
ένα ακόμη που μου είχαν προτείνει και το έκανα ήταν να βάλω μια θυληκιά απο δίπλα του να κοιτάει. μπορεί να τον βοήθησε καί αυτό. ήταν βλέπεις ένας επιπλέον λόγος να αποκτήσει ενδιαφέρον για την ζωή και να ζήσει.!
θα ταΐζεις λίγο για να μην βρομίζεις το νερό. τα flakes που ταίζεις είναι για μονομάχους ή για όλα τα ψάρια.? να ξέρεις ότι οι μονομάχοι δεν είναι παμφάγοι αλλα σαρκοφάγοι. καλό θα ήταν να ταΐζεις σκουλικάκι, και ας είναι και αποξηραμένο.
αυτά και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να σωθεί το ψαράκι. όπως είπαν και τα παιδιά παραπανω οι μονομάχοι δεν ζούνε και πάρα πολλά χρόνια, στα δύο τους χρόνια έχουν ήδη γεράσει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-06, 03:43
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δεν μπορεις να αγορασεις ενα μικρο ενυδρειακι με θερμοστατη?ποσο μικρη ειναι η γυαλα?ουτε ενας μικρος θερμοστατης δε χωραει?

νομιζω οτι σ'αυτη τη φαση επειδη ειναι ηδη στρεσαρισμενος καλο ειναι να μην του βαλεις διπλα μια θηλυκια(βοηθαει οντως σε περιπτωσεις που οι μονομαχοι φαινονται βαριεστημενοι,οπως ειπε ο Δημητρης)αλλα στην προκειμενη περιπτωση ο μονομαχος σου ειναι ηδη ταλαιπωρημενος....

κι η ιδεα του καλοριφερ δεν ειναι η ιδανικη...ειναι σαφως καλυτερη βεβαια απο το να κρυωνει,αλλα αν το καλοριφερ δεν ειναι ολη μερα ανοιχτο,οι εναλλαγες θερμοκρασιας ειναι χειροτερες απο τη διαρκως χαμηλη.....

επισης τα κοχυλια,αν ειναι σκληρα και με προεξοχες μπορει να του τραυματισουν την ουρα...καλυτερα ειναι αν οχι αληθινα,τα μεταξωτα φυτα.....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-06, 18:17
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Wink

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!! Σημερα πηγα και του αγορασα ενα μικρο θερμοστατη και βιταμινες, καθως και αποξηραμενο (δυστυχως δεν εχω ψυγειο στο χωρο που ειναι ο μονομαχος) σκουληκακι. Κατευθειαν πηγε διπλα στο θερμοστατη, οποτε μαλλον οντως κρυωνε ο καημενος. Παντως δεν εφαγε. Ειδωμεν... Οπως και να χει σας χριζω απο τωρα υποψηφιους σωτηρες του!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-06, 19:17
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μακαρι να τα καταφερει.δωσ'του λιγο χρονο να συνελθει.....φαινεται καλυτερα τωρα?κολυμπαει κανονικα?το επομενο βημα βεβαια ειναι ν'αλλαξεις και τη στρογγυλη γυαλα σε ορθογωνια
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-06, 19:00
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Δυστυχως... εχει περασει μια βδομαδα τωρα και παρολο που του αυξησα τη θερμοκρασια στους 26 αλλαζω καθε 2 μερες το νερο και του ριχνω και βιταμινες, στεκεται εντελως ακινητος πια και δεν τρωει καθολου... δεν ξερω τι αλλο να κανω... Ισως απλα να ειναι γερος ε;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-01-06, 00:23
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

πολυ πιθανον...βεβαια μπορει απλως να'χε καταπονηθει τοσο καιρο απο το κρυο και να μην μπορει πλεον να αναρρωσει.προσπαθησε να τον κρατησεις ετσι ζεστο και οσο καλυτερα γινεται για οσο παει....

οπως ξαναειπα,απο τα λαθη μας μαθαινουμε,την πομενη φορα σιγουρα θα μπορεις να παρεχεις καλυτερες συνθηκες διαβιωσης στο ψαρακι σου.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-06, 10:08
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τόσο καιρό και δεν τρώει... σίγουρα δεν έχει εμφανίσει κάτι στο σώμα του ή στην ουρά σαν μύκητες? (άσπρη βλένα?) Το χρώμα του?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-01-06, 17:29
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

οχι δεν εχει τιποτε στο σωμα του με εξαιρεση το γεγονος οτι εχει παχυνει κι εχει χασει εντελως τη φορμα του. Τα λεπια του ειναι κανονικα μονο το χρωμα του ειναι πιο μουντο τωρα. Επισης αναπνεει κανονικα, χωρις να δειχνει δυσκολια. Σημερα δε, τον βρηκα να στεκεται σχεδον καθετα. Εννοειται συνεχιζει να μην τρωει τιποτε. Οι βιταμινες του δινουν καποια θρεπτικα συστατικα ομως ε; Να συνεχισω η ειναι προτιμοτερη η ευθανασια;; τον λυπαμαι ετσι οπως ειναι. Πανε 2 μηνες τωρα που εχει τα χαλια του.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-01-06, 02:24
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ειναι λογικο οταν το ψαρι ειναι στρεσαρισμενο να χανει τα χρωματα του...

οι βιταμινες γενικα τονωνουν τον οργανισμο του ψαριου...

η αποφαση για ευθανασια ειναι καθαρα δικη σου,αν και ολοι γνωριζουμε ποσο δυσκολη ειναι...προσωπικα θα εξαντλουσα καθε πιθανοτητα,χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι ειναι και το πλεον σωστο....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-01-06, 17:38
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Ακουσα καπου οτι το γαρυφαλελαιο διαλυμενο σε νερο ειναι αναισθητικο για τα ψαρια και οτι σε μεγαλες ποσοτητες τα σκοτωνει ανωδυνα. Εχεις να προτεινεις κατι αλλο Mariel; νομιζω πως ο καημενουλης εχει υποφερει αρκετα ηδη...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-01-06, 20:11
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπερα. Αν και ειμαι εναντιον τησ ευθανασιας των ψαριων{χωρις να ξερω αν ειναι το καλο αυτο}απο οσα εχω διαβασει η καλυτερη μεθοδος ειναι να τυληξεις το ψαρι σε χαρτι και να το βαλεις στην καταψυξη.Ξανα λεω οτι προσφερεται ως η καλυτερη λυση και η πιο ανωδυνη
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-01-06, 21:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οχι σε χαρτι, ετσι δεν ειναι ανωδυνο - βαζεις το ψαρι σε ενα μικρο δοχειο νερου και μετα στην καταψυξη.
Αυτος ειναι οντως απο τους πιο ανωδυνους τροπους αλλά οχι εντελως ανωδυνος.
Ο πιο ανωδυνος ειναι να κοψεις με μιας το κεφαλι του ψαριου με κατι πολυ αιχμηρο, αλλά ποιος το κανει....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-01-06, 01:07
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

οντως η πιο ανωδυνη ειναι αυτη που λεει ο τολης,αλλα θελει εμπειρια για να το σκοτωσεις αμεσως το ψαρι,κι ακουγεται η αληθεια ειναι και λιγο βαρβαρη.... αν δε χτυπησεις σωστα το ψαρι εξακολουθει να αισθανεται....

αυτο για την καταψυξη τωρα....καποιοι λενε οτι ο θανατος ειναι ακαριαιος...καποιοι πως οχι...οι αποψεις διιστανται....

οσο για το λαδι απο το γαρυφαλλο βρηκα τα εξης(στα γαλλικα και μου το μετεφρασε ο προεδρος )


βαζεις μερικες σταγονες σε ενα δοχειο με νερο ανακατευεις καλα να διαλυθει και βαζεις το ψαρι - θανατος σε 10 δευτερα.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-01-06, 06:28
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

αν το ψάρι σου είναι πολύ χάλια όπως το λές μόλις το βγάλεις έξω και το αφήσεις λίγο θα τεζάρει. τώρα το "ανωδυνος" εγώ προσωπικά δεν το καταλαβαίνω.....
εγώ δεν θα το έκανα ευθανασία πάντος. έχω πάρει και εγώ ένα με την ίδια κατάσταση στο σπίτι μου απο άλλον μήπως γιατρευτεί και είναι σε αυτή την κατάσταση πάνω απο μήνα. αν και το δικό σου κατα πάσα πιθανότητα έχει γεράσει κιόλας κ μάλλον θεραπεία δεν δέχεται.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-01-06, 01:58
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ανωδυνος εννοουμε να γινει οσο το δυνατον γρηγοροτερα χωρις το ψαρι να προλαβει να καταλαβει τιποτα....

το ψαρι που πηρε Δημητρη εχεις δει να καλυτερευει καθολου?εχει κι αυτο τα ιδια συμπτωματα?ξερουμε την ηλικια του?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-01-06, 20:44
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

το ψάρι που πήρα είναι απο δική μου αναπαραγωγή, και πρέπει να είναι περίπου 8 μηνών.
αρρώστησε επειδή το αφήσανε χωρίς αλλαγή νερού καμιά δεκαριά μέρες στην γυάλα. τα περισσότερα ψάρια αρρωσταίνουν σε τέτοιες συνθήκες..... και φυσικά για να ξαναπάρει ψαράκι απο μένα θα πρέπει να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση πρώτα.!
βελτίωση είδε λιγάκι το ψάρι αλλα τουλάχιστον τρώει σκουλικάκι grintal που πάει κάτω στον πάτο. την τροφή την αποξηραμένη δεν μπορεί και δεν μπορούσε να την φάει. όταν το πήρα ήταν σαν "S" και τώρα το βλέπω ότι ίσιωσε, να δούμε μπορεί και να την γλιτώσει με τις βιταμίνες και το αλατάκι.
προχτές μια μονομαχίνα που έχω απο γέννα και είναι περίπου 3 πόντους έγερνε και κολυμπούσε πλάγια. νόμιζα ότι θα τα τινάξει αλλα έριξα αλατάκι, έκανα αλλαγή νερού και την άλλη μέρα έστρωσε.! και το αλατάκι κάνει θαύματα.!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dim : 22-01-06 στις 20:52
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-01-06, 00:49
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

εχεις δικιο,κατω απο τετοιες συνθηκες ειναι λογικο να αρρωσταινουν τα ψαρια....γι'αυτο η διατηρηση καλων συνθηκων και η προληψη ειναι μακραν καλυτερες της θεραπειας.
νομιζω οτι καταλαβα για ποιο ψαρι λες.
παντως χαρηκα που ακουσα οτι τοσο αυτο οσο και η θηλυκια εχουν καλυτερευσει
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-01-06, 18:32
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

εγω παντως αποφασισα να του δωσω λιγο χρονο ακομη μηπως και τα καταφερει να συνελθει. Ισως να ειναι ο μοναδικος μονομαχος που ζει σε γυαλα αλλα με φιλτρο, θερμοστατη και φυσικα φυτα!!! Σημερα εγινε η αναβαθμιση κι ελπιζω να ανακαμψει. Κι αν δεν ανακαμψει τουλαχιστον να ζησει τις τελευταιες του μερες πιο καλα. Το σιγουρο ειναι οτι το επομενο ψαρακι θα εχει πολυ καλες συνθηκες τωρα που εμαθα... ευχαριστω παιδια. Ειδικα εσενα Mariel!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-01-06, 19:28
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notos
Το σιγουρο ειναι οτι το επομενο ψαρακι θα εχει πολυ καλες συνθηκες τωρα που εμαθα...
Αυτό είναι πολύ σημαντικό Ελπίζω όλα να πάνε κάλά...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-01-06, 01:11
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δε χρειαζεται να μας ευχαριστεις,για ο,τι θελεις,εμεις εδω ειμαστε ειλικρινα ελπιζω να ανακαμψει παντως.....αλλα ακομα κι αν αυτο δε συμβει,οπως ειπε θα εχει ζησει οπως πρεπει τις τελευταιες του μερες......
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-06, 17:23
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

σημερα μετα απο 20 περιπου ημερες εφαγε λιγα flakes τα οποια ομως εριξα σχεδον μεσα στο στομα του. Δεν κουνιεται καθολου ακομη. Απλα απο τοτε που εβαλα τα φυτα αντι να ειναι στον πατο της γυαλας ειναι στην επιφανεια πανω σ ενα φυτο.... Αχ τι θα κανω μου χει βγαλει την ψυχη!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-01-06, 02:05
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ακομα κι αυτο ομως ειναι κατι....τουλαχιστον εσυ θα ξερεις οτι εκανες τα αδυνατα δυνατα για να τον επαναφερεις.....κοιτα πως θα παει και τις επομενες μερες και πες μας....ξερω οτι ειναι δυσκολο να βλεπουμε καποιο ψαρι μας σ'αυτητην κατασταση......
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζητειται Μονομαχος μοντελο,για την Εκθεση Ζωοτεχνια. mikenuke Bettas 13 17-06-08 11:55
ο μονομαχος μου τελειωσε το Σχολειο Ανορθοδοξου Πολεμου.... iraklis Bettas 9 05-05-05 23:00
Ας κανουμε ολοι μαζι μια ευχη targas21 Δίσκοι 21 24-03-05 15:03
Αρρωστος Μονομαχος... Lary80 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-10-04 16:38
Αρρωστος μονομαχος ANEMOS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 09-09-04 01:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08731 seconds with 14 queries