Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-01-05, 22:35
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ, ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΤΩΡΑ !!!(δεν φωνάζω,ξελαρυγγιάζομαι)
Έχεις υπερβολικά υψηλό pH και τα νιτρικά στο επίπεδο αυτό είναι πολύ πιο τοξικά. Μην σε ανησυχεί το νερό βρύσης απλά πρόσεχε (προσθήκη αντιχλωρίου πρώτα σε κουβά, λίγο ανακάτεμα με κυκλοφορητή και αλάτι λίγες ώρες για να σταθεροποιηθεί). Αφού το δούλεψες ως τώρα συνέχισε λίγο ακόμη. Αυτό πρέπει να το ψάξεις γιατί είναι πολύ υψηλό και μάλλον έχεις πρόβλημα buffer
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 01-02-05, 13:15
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Εκανα την πολυποθητη αλλαγη νερου . Το θεμα ειναι οτι εδωσα βάρος στην επιτευξη σωστής salinity (την εφτασα 1024), αλλα το ph μου παραμένει υψηλο (8,6!). Οι υπόλοιπες μετρησεις εχουν ως εξής:
αμμωνία ανάμεσα σε 0 και 0,25(!), nitrite=0, nitrate=2,5, Cu=0,1, alcalinity="high", KA=13, temp=25oC. Όλα τα τεστ γίναν με τη σειρά της RedSea Φαντάζομαι η αμμωνια θα πέσει με τον καιρό , το ph όμως πως να το κατεβάσω και γιατι ειναι τοσο υψηλο?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 01-02-05, 13:16
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Α, και κατι ακομα. Me buffer το ph θα πέσει?
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 01-02-05, 13:43
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Μην βάλεις buffer γιατί βοηθάει στο να ανέβει η alkalinity και το ΡΗ.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 01-02-05, 13:58
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Αν ειναι σωστα τα νουμερα που λες εγω θα πλακονομουν σε μικρες καθημερινες αλλαγες νερου με καλης ποιοτητας αλατι.
Τα τεστ της Red Sea ομως δεν τα εχω πολυ εμπιστοσυνη. Οταν λεει alkalinity high ειναι 10 η 14???
Παρε ενα ηλεκτρονικο πεχαμετρο.
Να τονισω οτι δεν εχω καμια σχεση με χαλκο και δεν εχω ιδεα αν ειναι πιθανο ο χαλκος να κανει τετοιες αλλαγες στο νερο.

Edit: Επισης γιατι εχεις αμμωνια?μηπως παραταιζεις? Θελει να το προσεξεις και αυτο αρκετα.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 01-02-05, 22:19
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Ετοιμαζω νερο για αλλαγη αυριο (υπολογιζω να αλλαξω καμια 25ρια λιτρα). Το θεμα ειναι να ριξω νερο ρ/ο οπως ειναι (ωστε να πεσει το ph) η με μπολικο "αλατακι" για να μην επηρεαστει η salinity που την θελω γυρω στα 1024; Παρατηρησα οτι οσο περισσοτερο αλατι βαζω, τοσο ανεβαινει το ph σωστα; Πως να ριξω το ph χωρις να πεσει η salinity; Ποια τεστ μου προτεινετε, αφου τα redsea ειναι αναξιποιστα;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 02-02-05, 01:55
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

τα καλα αλατια εχουν παραμετρους πολυ κοντα στο NSW(Natural Sea Water). Αν το νερο στο ενυδρειο σου παραειναι αλκαλικο τοτε με απανοτες αλαγες νερου θα επιστρεψει σε επιπεδα NSW. Δεν βαζεις ουτε παραπανω ουτε λιγοτερο αλατι. βαζεις ακριβως οσο χρειαζετε για το salinity που εχεις.
Μετρα και το καινουριο νερο πριν το βαλεις στο ενυδρειο να δεις τι τιμες εχει.
Για alkalinity εχω το τεστ της salifert που ειναι καλο και ευκολο.
το ηλεκτρονικο πεχαμετρο ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να παρεις ηλεκτρονικο για την συγκεκριμενη περιστωση. Απλα παρε και ενα τεστ οποιασδηποτε αλλης εταιρειας η ζητα απο καποιο φιλο και κανε τεστ και με τα δυο και συγκρινε.
Ολα τα παραπανω ειναι η γνωμη μου για το τι θα εκανα εγω. Μπορει να υπαρχει καλυτερη η πιο ευκολη αντιμετοπιση.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 07-02-05, 00:18
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

1)Εκανα και αλλη αλλαγη νερου (25 λιτρα) αλλα δεν ειδα παλι αποτελεσμα. Ph=8,5-8,6 (!) , ammonia=0,25 (!), nitrite=0, nitrate=2,5, Cu=0,1, alc=high (δεν λεει νουμερα το τεστ, μονο low,normal,high), salinity=1025, temp=26, KA=13. Γιατι εχω υψηλο ph και αμμωνια????ΓΙΑΤΙ?????
Το ενυδρειο δουλευει απο τον αυγουστο και δεν ειχα αμμωνια, τωρα γιατι εχω? Θα φυγει απο μονη της? Η μονη αλλαγη που εγινε ειναι να αφαιρεσω κατι νεκρα κοραλλια που ειχα για ντεκορ, αφηνοντας μονο κατι κοτρωνια που ειπα να τα κρατησω για να πιασουν λιγο χωρο στο ενυδρειο πριν να βαλω live rock.
2) Αγορασα και τοποθετησα το σκιμμερ AquaMedic Tourboflotor Multi SL. Δουλευει τωρα 2 μερες αλλα ακομα δεν βγηκε τιποταστο δοχειο. Ο αφρος δεν ανεβαινει πανω απο το στομιο που βρισκεται το δοχειο. Ειναι κακό αυτο? Η ροη νερου-αερα ειναι στο τερμα και εχω ακολουθησει ολες τις οδηγιες εγκαταστασης. Να ανησυχω , η απλα θελει τον χρονο του για να αρχισει να αποδιδει?
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 07-02-05, 10:52
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
Να ανησυχω , η απλα θελει τον χρονο του για να αρχισει να αποδιδει?
Οπως το ειπες , περιπου 1 με 2 βδομαδες(ισως και λιγοτερο), μετα παιρνε ματι την βρωμα που θα βγαινει.

Οσο γιατι το ph σου ειναι τοσο ψηλο δεν μπορω να καταλαβω γιατι, μηπως εχεις παρα παρα πολυ εξαερισμο με διαφορες αεραντλιες κτλ?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 07-02-05, 19:44
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Αεραντλιες οχι
Οι 7 κυκλοφορητες ισως? Ο βραχος, που ειναι "οτιναναι"?
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 07-02-05, 22:30
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Τί εννοείς ότινάναι Οι κυκλοφορητές δεν φταίνε.Μέτρα το ΡΗ της βρύσης σου.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 08-02-05, 00:38
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Μανο εννοω οτι ειναι κατι κοτρωνια αγνωστου προελευσεως που ειχε ο προηγουμενος κατοχος του ενυδρειου που κληρονομησα. Καμια σχεση με live/dead rock, καθολου πορωδη και βαρια, γι' αυτο και τα υποπτευομαι.(μπορει και αδικως, δε λεω....). Ο μονος λογος που τα κραταω ειναι για να γεμισει καπως το αδειο αυτην τη στιγμη ενυδρειο μου και να μην ξεπαραδιαστω για να το γεμισω live rock Kανω καλα?
Το νερο πλεον το φτιαχνω με ρ/ο και οταν το μετρησα (ακομα και μετα την προσθηκη αλατιου στο βαρελι) ηταν πολυ χαμηλο , μη μετρησιμο με το ph-test της redsea. Γριφος ε?
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 08-02-05, 01:29
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Ποτε το μετρας το ph σε σχεση με την φωτοπεριοδο?
Ποσο ph εχει το καινουριο νερο(μετα την προσθηκη αλατιου)?
Προσωπικα το ph=8,5 και ammonia=0,25 δεν θα τα θεωρουσα καταστροφη, αλλα σιγουρα εχεις κατι που στρεσαρει τα ψαρια σου.
Συνεχισε μικρες και συχνες αλλαγες και θα στρωσουν.
δεν νομιζω οτι τα κοτρωνια σου χαλανε τη χημεια.
Το salinity να μην αλαζει. το νερο που εξατμιζεται το συμπληρωνεις με RO νερο χωρις αλατι. Αν και εγω εχω πανω απο 1025 στην περιπτωση σου θα το κατεβαζα στο 1023 και θα προσπαθουσα να το διατηρησω σταθερο.
Οταν αρχισει να δουλευει το σκιμμερ θα ριξει την αμμωνια. Απλα ειναι παραξενο που σε στρωμενο ενυδρειο εχεις αμμωνια, ενω εχεις αμμωνια δεν εχεις nitrite και χωρις μεγαλες αλλαγες νερου εχεις μονο 2,5 nitrate.
αν μπορεις βρες και λιγο αλατι με χαμηλο alkalinity για μερικες αλαγες.
Απο κει και περα το φαγητο για τα ψαρια μουλιαζε το σε βιταμινες, συνεχισε τις αλλαγες και θα παν ολα καλα. Αν μπορεις το βραδυ κλεινε μερικους κυκλοφορητες. Αν ανεβει η αμμωνια σκεψου να προσθεσεις καποιο βιολογικο φιλτρο. 2 αλλαγες απο 25 λιτρα σε 300 λιτρα ενυδρειο δεν ειναι πολλες. θα προτεινα τουλαχιστον αλλες 5-6 με καναδυο-τρεις μερες αποσταση μεταξυ τους. Εκτος αν καποιος αλλος εχει κατι αλλο να προτεινει.
(Θα δοκιμαζα και μερικες σταγονες ξυδι αλλα ισως ειναι λιγο παρατραβηγμενο)
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 08-02-05, 09:48
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Το μετρω 3-4 ωρες μετα που εχουν ανοιξει τα φωτα και 4 πριν κλεισουν, χωρις να εχω ταϊσει προηγουμενως. Οι χρωματικες διαβαθμισεις στο τεστ ρης redsea αρχιζουν απο λαχανι που αντιστοιχει σε 7.4 και πανε μεχρι μωβ που ειναι 8.6. Εμενα το νερο του ρ/ο βγαινει "κιτρινο" που δεν υπαρχει αλλα λογικα φανταζομαι οτι ειναι κατω απο το κατωτερο 7,4....Ευχαριστω για τις συμβουλες
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 08-02-05, 10:27
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Κάνε μια ανακεφαλαίωση του τι υπάρχει τώρα στο ενυδρείο -φίλτρα, κυκλοφορία,φωτισμός, κάτοικοι - και θα δούμε. Το ανησυχητικό είναι η αμμωνία σε συνδυασμό με το υψηλό Ph. Υποψιάζομαι ότι το βιολογικό σου φίλτρο είναι ανύπαρκτο και η μεγαλύτερη επιφάνεια ήταν τα νεκρά κοράλια. Επιπλέον δεν πρέπει να έχεις καλή κυκλοφορία με αποτέλεσμα να έχεις λίγο διοξείδιο στο νερό σου λόγω της φωτοσύνθεσης.
Ένας φίλος πουλάει το red sea merlin για 50 €. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τα οικονομικά σου τώρα αλλά θα σε συμβούλευα να το πάρεις ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις εκείνο το ταξίδι Αθήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 08-02-05, 18:35
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Λοιπον:

-To ενυδρειο ειναι 363 λίτρα βάση των διαστασεων του
-1 wet/dry φίλτρο Eheim 2227 που περιεχει eheim substrat και substrat pro και κατι μαυρα πλαστικα "αστερακια" που ειχε ο προκατοχος και κληρονομησα. Πανω-πανω βαζω μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα. Η αντλια του ειναι 1050 λ/ω
-2 εσωτερικα μικρα φίλτρα με σφουγγαρι (τα οποια θα αντικατασταθουν μεσα στην εβδομαδα με ενα eheim 2026)
-Skimmer Turboflotor Multi Sl
-2 κυκλοφορητες από 1000 λ/ω ο καθένας, 3 των 600λ/ω, 1 των 1200 λ/ω και τους 2 μικρους των παραπανω εσωτερικων φίλτρων που δεν ξέρω πόσα λ/ω κυκλοφορούν
-2 Λάμπες arcadia 36w ασπρες και 2 μπλε 36w
-1 θερμοστατη 250 και 1 350 watt
-Αμμο 3 δαχτυλα περιπου coral sand
-Tα "κοτρωνια" αγνώστου προελεύσεως
-1 blue tang, 1 yellow tang, 2 κλόουν , 1 emperor angelfish

ΑΑΑΑΑ...Εχω και μια γειωση που το ηλεκτροδιο της εχει ελαφρως οξειδωθει και πρεπει να αλλαχθει με ανοξειδωτο....Μηπως αυτο φταιει?

Για το φίλτρο αμμου και με τον Dman που μιλησα καταλαβα οτι ειναι απαραιτητο, αλλα περιμενω να ανακάμψω λιγο οικονομικά για να το "χτυπήσω"
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-02-05, 21:07
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Τα χρωματογραφικά test είναι λίγο μπέρδεμα.Στο συγκεκριμένο της Red Sea η χρωματική διαφορά μεταξύ 8,4 και 8,6 είναι μικρή και μπορεί ανάλογα με τον φωτισμό του δωματίου να σε μπερδεύει εάν είναι σκούρο
μώβ ή λίγο ανοιχτότερο.Πιθανόν να έχεις δηλαδή ΡΗ μεταξύ 8,3-8,4 και
να το βλέπεις 8,6 Μόνο μέτρηση με ηλεκτρονικό ΡΗμετρο καλά καλιμπραρισμένο θα σου λύσει την απορία.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 09-02-05, 00:20
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Οντως Μανο η διαφορα μεταξυ 8,4 και 8,6 ειναι μικρη και πολλες φορες με μπερδευει , αλλα ειναι πολυ μωβ (προς το 8,6) το ατιμο! Σιγουρα δεν ειναι κατω ή ισο με 8,4...
Νικο μπορεις να μου πεις λιγα περισσοτερα για εκεινο το RedSea Merlin? Σε τι κατασταση ειναι και αν κανει για τα λιτρα μου?Ενδιαφερομαι...
Το σκιμμερ αρχιζει να βγαζει βρωμα στο κυπελο, αλλα παρατηρω και πολυ μπουρμπουληθρα να επιστρεφει στο ενυδρειο, κατι που απ'οτι γνωριζω δεν ειναι καλό. Στις οδηγιες που διαβασα λεει ότι η αντλια πρεπει να ειναι κοντα στην επιφανεια (οκ, το εκανα), να κοντυνω το σωληνακι αερα (το εκανα) και να περιμενω περισσοτερο να μειωθουν απο μονες τους μετα απο καιρο (αυτο ΔΕΝ το εκανα). Εσεις τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-12-10, 20:24
alex siak 1986 Ο χρήστης alex siak 1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2010
Περιοχή: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Μηνύματα: 130
Send a message via Skype™ to alex siak 1986
Προεπιλογή Καλή Αρχή....!!!!!!

Γεια σας!
Ειμαι νεος στο φόρουμ και πολυ ενθουσιασμένος με το χόμπι των ενυδρείων......!!!
Εδώ και καιρό ήθελα να ασχοληθώ με τα ενυδρεία αλλα δεν μπορούσα!!
Τώρα λιπών μου δόθηκε η ευκαιρία και λέω να ξεκινήσω με ένα 80λίτρο αλμυρού νερού...
θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό το ξεκίνημα..?
και φυσικά πώς να ξεκινήσω??????
Ευχαριστώ.....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-12-10, 01:45
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλως ηρθες αλεξ ,ανοιξε καινουργιο θεμα στην σωστη κατηγορια γιατι αυτο ειναι απο το 2005!!!!
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06826 seconds with 14 queries