Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-13, 12:40
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Άλγη και Ancistrus

Καλησπέρα. Πήγα τις προάλλες σε ένα pet shop να πάρω ψαράκια και ρώτησα γιατί τα δικά τους ενυδρεία δεν έχουν άλγη, ενώ το δικό μου κάθε φορά μετά από 1 μήνα περίπου πιάνει.

Μου απάντησε ότι σχεδόν σε όλα τα ενυδρεία τους βάζουν μέσα και 1-2 ψάρια που είναι οι λεγόμενοι "καθαριστές" και μου πρότεινε να πάρω ένα μικρό ψαράκι με το όνομα ancistrus για να μου κάνει αυτή τη δουλειά. Είναι μαύρο με κίτρινες βούλες.

Καταρχάς το ψάρι αυτό μεγαλώνει πολύ; Το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα και σκέφτομαι να πάρω ένα για να τρώει την άλγη από τα τζάμια, τις πέτρες κλπ. Επίσης το ενυδρείο μου θα φιλοξενήσει 5 guppy. Χρειάζεται να το ταΐζω και κάτι επιπλέον εκτός από την άλγη που τρώει;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-13, 14:03
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Φίλε μου αυτο φτάνει τους 15 πόντους περίπου και κατά συνέπεια γίνεται μεγάλο για τα λίτρα σου. Είμαστε στα ιδια λίτρα (110 έχω εγω) και είχα πάρει ενα Gyrinocheilus Aymonieri αφου ο πετσοπάς μου είχε πει ότι φτάνει τις 5-6 πόντους.....αμ δε! Έλα που φτάνει τους 20! Έτσι αναγκάστηκα να τον δώσω. Καλα ειναι να ψάχνεις τέτοιες πληροφορίες πριν πας για αγορά ψαριού και να μην εμπιστεύεται και πολυ τους πετσοπάδες.
-------------------------
Για αντιμετώπιση της άλγης, αν αυτο ειναι που σε ενδιαφέρει, μπορείς να χρησιμοποιήσεις γαρίδες, όπως τις amanο ή red cherry.
Σαλιγκάρια επίσης όπως Malaysian Trumpet, Ramshorn, Nerite και apple snails. Με αυτα μη φανταστείς ενα ενυδρειο πεντακάθαρο, χρειάζεται και χέρι η δουλειά!
Μου έχουν πει ότι ενα καλο αλγοφάγο ψάρι ειναι το Γκάρα Ρούφα. Μη ρωτήσεις περισσότερα γιατι δε ξέρω. Ξέρω όμως ότι ειναι μικρά και συνήθως χρησιμοποιούνται στα ινστιτούτα ομορφιάς εκει που οι κυρίες βουτάνε τα πόδια τους και ταίζουν τα ψάρια αυτα με τα "περισσεύματα"!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 11-07-13 στις 14:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-13, 14:13
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Όλοι αυτοί οι "καθαριστές" γίνονται έτσι μεγάλοι; Υπάρχει κάποιο είδος λίγο μικρότερο για να μην έχω προβλήματα με άλγες;

EDIT:
Α επίσης μου είπε ότι εκτός από αυτό το ψάρι μπορώ να βάλω και σαλιγκάρια που κάνουν την ίδια δουλειά. Μου έδειξε νομίζω κάτι καφέ με κίτρινες γραμμές (δεν συγκράτησα ονομασία καθόλου). Υπάρχουν σαλιγκάρια που κάνουν αυτή τη δουλειά χωρίς όμως να τρώνε τα φυτά; Έχω μέσα φυτά anubia.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-13, 14:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το Ancistrus (τα Sp.3 συνηθως βρισκονται στα καταστηματα) φτανουν συνηθως τα 12 εκ, και ειναι ψαρι οχι ιδιαιτερα κινητικο και νυχτοβιο, που επιλεγει μια σπηλια ως φωλια, και καθεται μεσα σχεδον ολη μερα (τουλαχιστον απο την στιγμη που θα ενηλικιωθει, μετα τους 7-8 μηνες, και τοτε δεν εχει αναγκη απο συχνο ταισμα).
Τα 100 λιτρα λοιπον (70 εκ μηκος μινιμουμ) ειναι αρκετα για ενα απο αυτα.
Απο θεμα χωρου λοιπον δεν υπαρχει προβλημα. Άλλα "προβληματα" ομως μπορει να συναντησεις.
Οπως να σου ανακατευει το βυθο και να σου κανει μεγαλες λακουβες (ιδιως αν δεν του εχεις σπηλια), να σου φαει κανενα εχινοδωρο αν πειναει, εως και να μη κανει τιποτα με το θεμα των τζαμιων (ως συνηθως ).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-13, 14:26
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Γαριδες με guppy δν βάζουμε συνήθως γτ καταλήγουν στο στομα τους αν θές ντε κ καλά κάτι σε βεντούζα κοίταξε λιγάκι παραμέτρους για οτοκυκλούς,κάνουν την ίδια δουλεία αλλά μένουν μικροί!Αν καταλήξεις σε αυτούς όμως να ξέρεισ πως η άλγη ΔΕΝ είναι αρκετή,θέλουν κ ταμπλέτες όπως και την πρωτείνη τους!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-13, 14:32
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Ancistrus (τα Sp.3 συνηθως βρισκονται στα καταστηματα) φτανουν συνηθως τα 12 εκ, και ειναι ψαρι οχι ιδιαιτερα κινητικο και νυχτοβιο, που επιλεγει μια σπηλια ως φωλια, και καθεται μεσα σχεδον ολη μερα (τουλαχιστον απο την στιγμη που θα ενηλικιωθει, μετα τους 7-8 μηνες, και τοτε δεν εχει αναγκη απο συχνο ταισμα).
Τα 100 λιτρα λοιπον (70 εκ μηκος μινιμουμ) ειναι αρκετα για ενα απο αυτα.
Απο θεμα χωρου λοιπον δεν υπαρχει προβλημα. Άλλα "προβληματα" ομως μπορει να συναντησεις.
Οπως να σου ανακατευει το βυθο και να σου κανει μεγαλες λακουβες (ιδιως αν δεν του εχεις σπηλια), να σου φαει κανενα εχινοδωρο αν πειναει, εως και να μη κανει τιποτα με το θεμα των τζαμιων (ως συνηθως ).
Μόνο και μόνο αυτό που είπε ήταν αρκετό για να καταλήξω στη μη αγορά του. Είχα ενυδρείο με multies το οποίο μου το έκανα τόσο χάλια που δε μπορούσα να δω καλά καλά το ενυδρείο. Βουνά είχαν κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-13, 14:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν θα συμφωνησω με την προταση για oto.
Ειναι δυσκολα ψαρια και εχουν και αναγκη πιο "ιδιαιτερο" νερο.
Εξαλλου, μπορει να ειναι μεν μικρο ειδος, αλλα αν σκεφτουμε οτι ζει σε ομαδες (μινιμουμ 6-7 ατομα), τοτε το βιοφορτιο που αθροιζεται ειναι μεγαλυτερο απο ενα αλλο μεγαλυτερο αλγοφαγο που ζει μοναχικα.
(Προσοχη: ειναι καθαρα αλγοφαγα ψαρια και πολυ σπανια πρεπει να περνουν πρωτεινη)

Τα καλυτερα (κατα την αποψη μου, εμπειρικα) αλγοφαγα ειναι τα zebra nerite, αλλα τα θηλυκα κανουν χαλια το ενυδρειο με τα αυγα του που δεν εκκολαπτονται μεν, δεν ξεκολανε ουτε με σκαρπελο δε, απο τα διακοσμητικα, τα τζαμια, το φιλτρο το θερμομετρο κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-13, 14:39
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο και μόνο αυτό που είπε ήταν αρκετό για να καταλήξω στη μη αγορά του. Είχα ενυδρείο με multies το οποίο μου το έκανα τόσο χάλια που δε μπορούσα να δω καλά καλά το ενυδρείο. Βουνά είχαν κάνει.
Είναι στην φύση τους!!!Τα ξέρεις αυτά όταν κάνεις ενυδρείο με τέτοια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα συμφωνησω με την προταση για oto.
Ειναι δυσκολα ψαρια και εχουν και αναγκη πιο "ιδιαιτερο" νερο.
Εξαλλου μπορει να ειναι μικρο ειδος αλλα αν σκεφτουμε οτι ζει σε ομαδες (μινιμουμ 6-7 ατομα) τοτε το βιοφορτιο που αθροιζεται ειναι μεγαλυτερο απο ενα αλλο αλγοφαγο που ζει μοναχικα.
(Προσοχη: ειναι καθαρα αλγοφαγα ψαρια και πολυ σπανια πρεπει να περνουν πρωτεινη)
Εγώ έβαλα προσφάτως 4,κάνουν πολύ καλή δουλειά,βεβαια έχω επεξεργασμένο νερό!Αλλά το περίεργο είναι πως δν κοπαδιάζουν ποτέ...το ένα στην μία άκρη το άλλο στην άλλη...πάντως όπου έχω διαβάσει λένε οτι θελουν και πρωτείνη..δν τους έχω δώσει ακόμα βεβαια γτ έχουν κάνει κάτι κοιλάρες...σαν μπυροκοιλιές,οπότε κατάλαβα πως είναι χορτασμένα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Netrino : 11-07-13 στις 14:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-13, 14:39
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα συμφωνησω με την προταση για oto.
Ειναι δυσκολα ψαρια και εχουν και αναγκη πιο "ιδιαιτερο" νερο.
Εξαλλου, μπορει να ειναι μεν μικρο ειδος, αλλα αν σκεφτουμε οτι ζει σε ομαδες (μινιμουμ 6-7 ατομα), τοτε το βιοφορτιο που αθροιζεται ειναι μεγαλυτερο απο ενα αλλο μεγαλυτερο αλγοφαγο που ζει μοναχικα.
(Προσοχη: ειναι καθαρα αλγοφαγα ψαρια και πολυ σπανια πρεπει να περνουν πρωτεινη)

Τα καλυτερα (κατα την αποψη μου, εμπειρικα) αλγοφαγα ειναι τα zebra nerite, αλλα τα θηλυκα κανουν χαλια το ενυδρειο με τα αυγα του που δεν εκκολαπτονται μεν, δεν ξεκολανε ουτε με σκαρπελο δε, απο τα διακοσμητικα, τα τζαμια, το φιλτρο το θερμομετρο κλπ
Αυτά πρέπει να μου έδειξε ναι! Αλλά και πάλι δε μου αρέσει αυτό το θέμα με τα αυγά τους...


Μάλλον δε θα πάρω τίποτα. Μόνο τα guppies.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-13, 15:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έβαλα προσφάτως 4,κάνουν πολύ καλή δουλειά,βεβαια έχω επεξεργασμένο νερό!Αλλά το περίεργο είναι πως δν κοπαδιάζουν ποτέ...το ένα στην μία άκρη το άλλο στην άλλη...
Ναι, δεν κοπαδιαζουν σε τοσο μικρο αριθμο, ωστοσο χρειαζονται την παρουσια των αλλων για μειωση του στρες (και οτι συνεπαγεται στην υγεια και συμπεριφορα αυτο).
Eπισης, εχουν την αναγκη ενος παρομοιου χρωματισμου corydoras στο βυθο (για να κατεβαινουν πιο αφοβα να τρεφονται κι εκει)

Κοπαδιασμα Oto θα δεις εδω.
BORKED

----------------------------------
Mια παραπoμπη για οσους θελουν να διαβασουν κατι παραπανω για τους Oto

Οι Otocinclus, αναλογα την περιοχη που ζουν, υπαρχουν ειδη που εχουν τα ιδια "χρωματα" με το ειδος των cory που κυριαρχουν στην ιδια περιοχη (ή κι απο διαφορετικες, αλλά κοντινες περιοχες, που ομως ειναι κοινες στους ιδιους θηρευτες*), και ετσι μπορει να καμουφλαρεται μεσα στην ομαδα των "αρματωμενων" cory, οταν αναζητα στο βυθο της τροφη του.

Μερικα ζευγη
Corydoras nattereri και Otocinclus affinis.
http://i225.photobucket.com/albums/d...cnattereri.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...03oaffinis.jpg
Corydoras paleatus και Otocinclus flexilis
http://i225.photobucket.com/albums/d...2cpaleatus.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...2oflexilis.jpg
Μαζι http://i225.photobucket.com/albums/d...soflexilis.jpg
Corydoras diphyes και Otocinclus mimulus.
http://i225.photobucket.com/albums/d...01cdiphyes.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...01omimulus.jpg
Corydoras garbei και Otocinclus xakriaba
http://i225.photobucket.com/albums/d.../04cgarbei.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...oxakriaba.jpeg

*http://www.pfeil-verlag.de/04biol/pdf/ief14_3_08.pdf
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά πρέπει να μου έδειξε ναι! Αλλά και πάλι δε μου αρέσει αυτό το θέμα με τα αυγά τους...


Μάλλον δε θα πάρω τίποτα. Μόνο τα guppies.
Παρε σφουγγαρακι για το τζαμι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-07-13 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-13, 16:06
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Τώρα πήγαμε αλλού....τέτοια δυνατότητα δν θα έχω ποτέ!!!Αλλά τώρα δν με παίρνει να βάλω cory μέσα!!!Ας μην χαλάσω άλλο το θέμα του φίλου,είπα την συμβουλή μ!Καλύτερα είναι να παίξει με σφουγγαράκι είναι πολύ ευκολο και γρήγορο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-07-13, 14:46
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω εχω 4 sp3 μικρους σε 120 λιτρα με σκοπο οταν μεγαλωσουν να βαλω 2 μονους σε 1 και τους αλλους 2 να τους μοιρασω σε αλλα 2 ενυδρεια.ομως δεν ταιριαζουν οι παραμετροι του νερου για συμβιωση με γκαππυ.οποτε καλυτερα αστο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ancistrus Koninos Διατροφή 19 17-02-11 14:16
Ancistrus sp3 Αλέξης6 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 13-09-10 19:32
ancistrus Δημητρης89 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 25-04-10 12:07
Ancistrus sp. george Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 13-09-06 09:28
ancistrus Gandalf72 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 21-03-06 09:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06074 seconds with 13 queries