Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-04, 13:41
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή φυτα απο την λιμνη βουλιαγμενης

γεια σε ολους πηγα εχτες στην λιμνη βουλιαγμενης και πηρα φυτα για να τα βαλω στο ενυδρειο μου .ωσ πιο εμπειροι με τα φυτα τι νομιζετε θα πιασουν εχω φυτεψει τα μισα στο ενυδρειο μερικα σε ενα μικροτερο 25λ οπου θα αραιωνω σιγα σιγα την περιεκτικοτητα σε αλατι σε περιπτωση που δεν πιασουν τα αλλα στο ενυδρειο (αν και δεν νομιζω να πιασει κανενα φυτο σε κανενα ενυδρειο ).κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι τα cardinal tetra απεκτησαν ενα τρομερο και πολυ εντονο χρωμα ενω εγιναν και πιο δραστηρια.


Υ.Γ. μου εχει μεινει ακομα ενας κουβας φυτα αν θελει και κανεις αλλος να πειραματιστει να μου στειλει πμ να του δωσω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-04, 14:11
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Τις γνωστες "βουλιαγμενες" θα πηρες μαλλον , αλλα για πιο σιγουρα βαλε καμια φωτο να δουν και να σου πουν και οι πιο παλλιοι θυρευτες του φυτου αυτου.
Παντως εαν ειναι αυτο που μοιαζει με βαλισνερια παει καλα και μεγαλωνει απο οτι ειχε πει παλιοτερα ο γαβρος ο οποιος ειχε "απαλωτρειωσει"μερικες τοτε
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-04, 14:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να τους κανεις προσαρμογη, θα χασουν ισως μερικα φυλλα αλλά θα πανε μια χαρα ειδικα αν εχεις CO2.
Αντιθετως πρεπει οπωσδηποτε να τα περασεις σε ενα διαλυμμα χλωρινης 1 / νερου 19, γιατι εχουν διαφορα ζωυφια οχι τοσο αθωα. Ελπιζω να το εκανες.
Αν σου περισσευουν μερικες, στειλε ΠΜ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-04, 22:14
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή

[quote="Tolis"]Δεν χρειαζεται να τους κανεις προσαρμογη, θα χασουν ισως μερικα φυλλα αλλά θα πανε μια χαρα ειδικα αν εχεις CO2.
Αντιθετως πρεπει οπωσδηποτε να τα περασεις σε ενα διαλυμμα χλωρινης 1 / νερου 19, γιατι εχουν διαφορα ζωυφια οχι τοσο αθωα. Ελπιζω να το εκανες.
οχι δεν τα επλυνα σε διαλυμα χλωρινης αλλα τα αφισα για καμια ωρα να επιπλεουν σε νερο βρυσης μεσα στην μπανιερα και τα ξεπλυνα μετα για 10 λεπτα το καθενα με τρχουμενο νερο.φωτο δεν μπορω να βαλω γιατι δεν εχω ψηφιακη και το scaner μου δεν δουλευει .τα φυτα ειναι κατι μακρυφυλλα με πολυ λεπτα φυλλα που διακλαδονωνται οταν φτασουν σε καποιο υψος.υπηρχαν και κατι αλλα μακρυφυλλα με ποιο φαρδια φυλλα (μοιαζουν με vallisneria) αλλα καταφερα να βγαλω μονο ενα , δεν βγαιναν με τιποτα και ειχα και τον φυλακα πανω απο το κεφαλι μου που κοιτουσε καθε μου κινηση λες και ημουν τρομοκρατης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03025 seconds with 12 queries