Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-04-17, 11:13   #1
Είναι δυνατή η μετακόμιση ενός ενυδρείου;
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 01-04-17, 11:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλημέρα σε όλους!
Εχω πλέον 6 μήνες ένα μεγάλο ενυδρείο (450λτ) και ένα μικρότερο (60λτ). Πάνε και τα δύο πλέον καλά, καθώς τώρα πλεον έχει ισορροπήσει και έχω αντιμετωπίσει τις περισσότερες από τις ''παιδικές τους ασθένειες'' και είναι σε πλήρη ανάπτυξη! Μένω όμως σε νοικιασμένο σπίτι και ενδέχεται κάποια στιγμή στο επόμενο εξάμηνο ή χρόνο, να μετακομίσω!
Τί γίνεται όμως τότε , είδικά με το μεγάλο ενυδρείο! Είναι εφικτό, να μετακινηθεί σε νέο σπίτι, χωρίς να διαλυθεί και να χαθεί η χλωρίδα η πανίδα και η λοιπή βιολογία του; Yπάρχει παρόμια εμπειρεία από κανέναν, ή καποιο εξειδικευμένο συνεργείο μετακομίσεων; Tι πρέπει να κάνει ή να προσέξει κανείς σε μια τέτοια μεταφορά;
Eυχαριστώ προκαταβολικά για κάθε πληροφορία ή συμβουλή!
Εμφανίσεις: 4354
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-17, 11:20
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Φίλε μου επειδή είμαι και εγώ σε διαδικασία μετακόμισης, ναι είναι δυνατό αλλά θα πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή. Εγώ ψάχνω ήδη να βρω μεταφορική με εμπειρία στο θέμα, ώστε να ελαχιστοποιήσω το ρίσκο ζημιάς. όσον αφορά τη βιολογία. εφόσον τα φίλτρα μετακινηθούν ως έχουν με νερό ενυδρείου μέσα, δεν παθαίνουν τπτ., ασκεί εντός μιας-δύο (για τις δύο δεν είμαι τόσο σίγουρος) ημερών να προχωρήσεις στην επανασύνδεση και λειτουργία τους. όσον αφορά τα φυτά και το υπόστρωμα θα σου πουν οι πιο ειδικοί
-------------------------
Φαντάσου ότι εγώ τη γυάλα σκέφτομαι να την καλύψω με φελιζόλ γύρω γύρω για να μειώσω την πιθανότητα ζημιάς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christoschor : 01-04-17 στις 11:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-17, 12:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με προγραμματισμο και σωστες κινησεις, ειναι εφικτη η μετακομιση ενος ενυδρειου, ακομα και μεγαλου. Υπαρχουν πολλα σχετικα θεματα στο φορουμ. Μια καλη αναζητηση, θα σου καλυψει ολες τις αποριες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-17, 18:42
Το avatar του χρήστη sakis83
sakis83 Ο χρήστης sakis83 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εγω εχω αποφασίσει να κόψω σιλικόνες εάν προβω σε τετοια διαδικασία πάντως για τον λόγο του ότι το χω κατασκευασει ο ιδιος...για καποιον ομως που δεν...είναι μονόδρομος η επιστρατευση μεταφορικης με ανυψωτήρα κι εμπειρία σ αυτό....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-17, 18:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

παιδιά υπάρχουν χομπίστες από εδώ μέσα που μετέφεραν τα ενυδρεία τους απο Αθήνα σε Θεσσαλονίκη, δεν παθαίνουν τίποτα, ούτε ψάρια , ούτε φυτά.
Και για ένα 24ωρο ούτε η βιολογία, αλλά και σε 2 δεν χάνεται τελείως ,
μια κάποια προσοχή μετά για καμιά εβδομάδα.
Απλά να φροντίσετε να έχετε κουβάδες να μεταφέρεται τα ψάρια και φυτά.
Το ενυδρείο ξεστήνεται τελευταίο στο παλιό το σπίτι ,
και μεταφέρεται και στήνεται 1ο στο καινούριο
Η μεταφορά του ενυδρείου σαν τζάμι ,
όπως το πήγατε σπίτι σας , έτσι θα το μεταφέρεται και στο καινούριο.
Αν είναι κανα τέρας που το φτιάξατε εκει, θα βρείτε μια ανάλογη μεταφορική εταιρία να σας το μεταφέρει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-17, 19:21
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Επειδη το εχω κανει και μαλιστε με φυτεμενο 240 λιτρων το μονο δυσκολο ειναι οτι πρεπει να ξεφυτευτει.Παιρνεις πλαστικο δοχειο απο Ικεα η JUMPO 30-40 λιτρων και βαζεις ψαρια, φυτα και το φιλτρο σε λειτουργια.Μεταφερεις το ενυδρειο στο καινουργιο σπιτι καθαρισμενο και στο επιλεγμενο σου σημειο.
Τελευταια ψαρια ,φυτα και φιλτρο ωστε να μπουν στο ενυδρειο.Δεν ειναι απολυτο οτι πρεπει να μπουν και τα φυτα κατευθειαν.Ας εχεις ετοιμο τον βυθο σου στο ενυδρειο.Μπορεις επισης να αφησεις τα ψαρια με το φιλτρο στον κουβα μεχρι να ολοκληρωσεις το στησιμο-φυτεμα για να μην στρεσσαριστουν.Ειναι και η καλυτερη λυση ωστε να αποφασισεις στο τι ψαρια θα κρατησεις!!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-17, 20:26
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

επειδή πρόσφατα έκανα μετακόμιση μπορώ να πω πως δεν είναι τόσο τραγικό,εγώ μετέφερα 4 ενυδρεία,ένα 120 λίτρα ένα 60λιτρο και δυο 20λιτρα,εγώ δεν τα άδειασα τελείως,ούτε έβγαλα όλα τα ψάρια,μάζεψα τα αφρόψαρα και τα βυθοψαρα τα άφησα μέσα,ούτε φυτά ξέστησα (μόνο πέτρες και διακοσμητικά μάζεψα),άδειασα το 80-90% του νερού έβαλα τα ενυδρεία πάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης για να μην μου ανοίξει ο πάτος και τα μετέφερα με το αυτοκίνητο (αφού είχα ρίξει τα καθίσματα) τα ενυδρεία έφυγαν ένα-ένα δηλ. ξεστήσιμο εξοπλισμού,άδειασμα νερού 80-90%,το ενυδρείο μετακινήθηκε πάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης πήγε στο νέο σπίτι και επί τόπου ξανά γέμισμα και στήσιμο εξοπλισμού (τα ψάρια τα είχα μαζέψει πολύ πιο νωρίς) η μετακόμιση βέβαια έγινε από Χαλάνδρι στην Νέα Ιωνία αλλά για εντός νομού μετακόμιση δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα,δεν είχα καμιά απώλεια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-17, 20:33
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή πρόσφατα έκανα μετακόμιση μπορώ να πω πως δεν είναι τόσο τραγικό,εγώ μετέφερα 4 ενυδρεία,ένα 120 λίτρα ένα 60λιτρο και δυο 20λιτρα,εγώ δεν τα άδειασα τελείως,ούτε έβγαλα όλα τα ψάρια,μάζεψα τα αφρόψαρα και τα βυθοψαρα τα άφησα μέσα,ούτε φυτά ξέστησα (μόνο πέτρες και διακοσμητικά μάζεψα),άδειασα το 80-90% του νερού έβαλα τα ενυδρεία πάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης για να μην μου ανοίξει ο πάτος και τα μετέφερα με το αυτοκίνητο (αφού είχα ρίξει τα καθίσματα) τα ενυδρεία έφυγαν ένα-ένα δηλ. ξεστήσιμο εξοπλισμού,άδειασμα νερού 80-90%,το ενυδρείο μετακινήθηκε πάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης πήγε στο νέο σπίτι και επί τόπου ξανά γέμισμα και στήσιμο εξοπλισμού (τα ψάρια τα είχα μαζέψει πολύ πιο νωρίς) η μετακόμιση βέβαια έγινε από Χαλάνδρι στην Νέα Ιωνία αλλά για εντός νομού μετακόμιση δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα,δεν είχα καμιά απώλεια
εσυ μιλας για 120 λιτρα, αυτο ειναι εφικτο. ετσι ειχα κανει και εγω σε αν 60 αρι που ειχα, 20% νερο μεσα και τα πηγα βολτα! ειναι σχετικα ελαφρυ και σηκωνεται! το 450λτ, δεν σηκωνεται ουτε αδειο καλα καλα!
παντως, επειδη και εγς μενω σε νοικι, και εχω κατα νου να φτιαξω 800αρι, περιμενω κανα 2 χρονια να παω στο δικο μου σπιτι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-17, 20:40
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αυτό το κάναμε 2 άτομα,αν υπάρχουν 4-5 άτομα δεν θα είναι τόσο δύσκολο,φτάνει να έχεις μελετήσει τις κινήσεις σου πριν κάνεις οτιδήποτε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-17, 08:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με προγραμματισμο και σωστες κινησεις, ειναι εφικτη η μετακομιση ενος ενυδρειου, ακομα και μεγαλου. Υπαρχουν πολλα σχετικα θεματα στο φορουμ. Μια καλη αναζητηση, θα σου καλυψει ολες τις αποριες
+1
Μετέφερα με βανάκι καμιά 10αριά ενυδρεία σε απόσταση 600χλμ και σε 24 ώρες ήταν όλα στημένα στη θέση τους χωρίς καμιά απώλεια ζωντανών
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-04-17, 23:17
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Να σας πω την αμαρτία μου, εγώ ακόμη και με τη μεταφορά του άδειου καινούργιου και συσκευασμένου ενυδρείου μου, είχα τραυματική εμπειρία! ¨¨Οταν το ξεφόρτωναν από το φορτηγό δύο μόλις άτομα, τους έπεσε κάτω από το φορτηγό! Το τρελό είναι, ότι παρότι ήταν καμιά εκατοστή κιλά και τους έπεσε από τη καρότσα του φορτηγού, δηλαδή από υψος καμιά ογδονταριά εκατοστά, και έσκασε, με τη μία κάτω γωνία του στην άσφαλτο, δεν έσπασε!
Εγώ όμως, αρνήθηκα να το παραλάβω, γιατί φοβόμουν μήπως γεμίζοντάς το μετά με σχεδόν μισό τόνο νερό αυτό, ίσως και να άνοιγε κάπου και θα μου πλημύριζε το σπίτι. Αλλωστε το είχα πληρώσει καινούγιο και δεν ήταν δική μου ευθύνη που τους έπεσε! Προς τιμήν τους, o υπεύθυνος του pet shop, δέχτηκε χωρίς τη παραμικρή αντίρηση να μου το αλλάξει, υπό τη προυπόθεση να κρατήσω στο σπίτι το παλιό καθώς φοβούνταν οι υπάλληλοι να ξαναφορτώσουν μόνοι τους ξανά στο φορτηγό και σε δύο εβδομάδες, θα μου έφερναν καινούργιο. Πράγματι αυτό ακριβώς έκαναν, αυτή τη φορά όμως, με τέσσερα άτομα, αλλά όπως και να το κάνουμε, το έχω πάρει κάπως από φόβο!
Ενυδρείο 450 λτ, δεν είναι εύκολο να μετακινηθεί ούτε άδειο , πόσο μάλλον με καμιά ογδονταριά κιλά άμμο και άλλο τόσο βάρος πέτρες και χαλίλι!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-04-17, 23:28
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Το ενυδρειο πρεπει να αδειασει απο τα παντα για να μεταφερθει.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-17, 13:08
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Αυτό έλεγα και εγώ. Ενυδρείο με νερό μέσα δεν πρέπει να μετακινείται. Μόνο και μόνο η συνεχής μετατόπιση του κέντρου βάρους λόγω του συνεχούς κινούμενου υγρού στοιχεία καθιστά τη μεταφορά πολύ επικίνδυνη. Για να μην πω για τυχόν άνοιγμα των σιλικονών λόγω των μεγάλων πιέσεων που δέχονται τα τζάμια από τη μετατόπιση του φορτίου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-17, 13:21
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

παιδιά δεν λέω θεωρίες από το μυαλό μου,σας λέω κάτι που έχω κάνει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-17, 13:33
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Χρήστο το ότι δεν την πάτησες δε σημαίνει ότι είναι η ενδεδειγμένη λύση. Και να ξέρεις όσα περισσότερα τα λίτρα, τόσο χειρότερη η μετατόπιση φορτίου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-17, 15:03
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Η λυση του χρηστου γινεται το εχω κανει και εγω...απλα ειναι αυτο που οταν μιλαμε για πολλααα λιτρα δεν το κανεις γτ δεν γινεται λογο βαρους...θα ανοιξει κανας πατος θα πιεστουν τα πλαγια και αλλα τοσα...εκει θελει αδειασμα τα παντα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-17, 15:12
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αν το αδειαζα θα είχα σίγουρα απώλειες,το μεγάλο έχει πάνω από 100 red cherry,ούτε θα κατάφερνα να τις βρω όλες για να τις μαζέψω αλλά θα την άκουγαν και πολύ περισσότερο αν ξεστηνα και ξανά έστηνα από την αρχή τον βυθό,μελέτησα όλες τις κινήσεις μου μέτρησα ενυδρεία,τάβλες, αν χωράει στο ασανσέρ,τα τύλιξα με το ναύλον με τις φυσαλίδες,με το αμάξι δεν πήγα πάνω από 40 χιλιόμετρα και όλα πήγανε καλά
-------------------------
Παράθεση:
θα ανοιξει κανας πατος θα πιεστουν τα πλαγια και αλλα τοσα
για να μην ανοίξει ο πάτος το έβαλα πάνω σε τάβλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristos : 03-04-17 στις 15:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-04-17, 10:45
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Όλα γίνονται. Σε περίπτωση που είναι κοντά η μετακόμιση πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να γίνει άλλη μέρα και όχι μέσα στην αναμπουμπούλα της γενικής μετακόμισης.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-04-17, 23:57
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

γνώμη μου ότι μέχρι 120 λίτρα δηλαδή τα κλασσικά 80αρια μεταφέρονται και πάνω σε μία κόντρα πλακέ με την άμμο μέσα και 2 δάχτυλα νερό. ψάρια έξω φυτά όπως έχει. Το έχει κάνει τουλάχιστον 3-4 φορές χωρίς καμία απώλεια. Απλά έσυρα το ενυδρείο πάνω στην τάβλα.

για μεγαλύτερο άδειασμα και μεταφορά με πολλά άτομα ειδικά εάν χωράει στον ανελκυστήρα .διαφορετικά φορτωτική με πείρα .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πραγματοποίηση ενός ονείρου!! Κατασκευή ενός πρότυπου ενυδρείου jstiva Γλυκό νερό - Γενικά 22 17-11-16 14:27
Μετακόμιση ενυδρείου pavlos15 Γλυκό νερό - Γενικά 12 14-11-13 19:34
Ποιά είναι η βέλτιστη διαδικασία κατασκευής ενός ενυδρείου με κόντρες; olyon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 18-03-06 19:00
Μετακόμιση Ενυδρείου unreg Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 14-09-05 16:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06298 seconds with 13 queries