Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-02-13, 03:07   #1
Η ιστορία και το μέλλον ενός 20λιτρου ενυδρείου (- ερωτήσεις αρχάριας)
Neima
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Neima 12-02-13, 03:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρων στο οποίο μέχρι πρόσφατα ζούσε ένα χρυσόψαρο. Μάλιστα η Λουσία ζούσε σε γυάλα για αρκετό καιρό πριν αρχίσω τυχαία να διαβάζω και συνειδητοποιήσω ότι τα χρυσόψαρα δε ζουν σε γυάλα (σοκ!), οπότε με αφορμή ένα ατύχημα (ναι έσπασα τη γυάλα, το ψάρι ως εκ θαύματος σώθηκε) αποφάσισα να της προσφέρω ένα πιο αξιοπρεπές περιβάλλον διαβίωσης. Δυστυχώς τότε εμπιστεύτηκα πάλι πετσοπά καθώς με πίεζε ο χρόνος (η Λουσία διέμενε σε ένα μεγάλο μπωλ στο μεταξύ), που πρότεινε πολύ άνετα ότι στο ενυδρειάκι αυτό των 20λτ χωράνε άνετα 4-5 χρυσόψαρα. Τέλεια! σκέφτηκα, θα της πάρω και παρέα..

Η απογοήτευση και η οργή μου δεν περιγράφεται όταν διάβασα στη συνέχεια ότι ακόμα και για ένα τέτοιο ψάρι το ενυδρείο αυτό ήταν πολύ μικρό. Δυστυχώς όμως τα οικονομικά μου δε μου επέτρεπαν να το αντικαταστήσω και η Λουσία έζησε τελικά μόνη της άλλα δυο χρόνια έτσι, πιθανώς ανακουφισμένη που τουλάχιστον ξέφυγε από τη φονική γυάλα.

Ο λόγος τώρα που αποφάσισα να ζητήσω συμβουλή είναι γιατί δε θέλω άλλα λάθη. Αν και είχα ψάρι για 3 χρόνια θεωρώ τον εαυτό μου αρχάρια του είδους και θα ήθελα τα επόμενα πλάσματα που αναλάβω να έχουν καλύτερη φροντίδα. Το ενυδρείο είναι δεδομένο (20x40x25), τα οικονομικά μου εξακολουθούν να μη μου επιτρέπουν δυστυχώς να το αντικαταστήσω, αλλά θα ήθελα να το δω γεμάτο και πάλι. Αφήνοντας στην άκρη γαρίδες και σαλιγκάρια που δε θα τα προτιμούσα, σκέφτομαι να το διαθέσω για ένα μονομάχο. Διαβάζω ότι 20 λίτρα είναι οριακά, καταλαβαίνω όμως σωστά ότι μπορεί να ζήσει αν όχι ιδανικά - αρκετά καλά σε τόσα λίτρα; Προτάσεις του τύπου "πάρε ένα 60λιτρο" είναι μεν κατανοητές αλλά ανεδαφικές. Θα εκτιμούσα απόψεις για το πώς μπορώ να αξιοποιήσω αυτό το ενυδρείο.

Οπότε αν υποθέσουμε ότι μπορώ να βάλω μέσα ένα μονομάχο, θα ήθελα βοήθεια με τον εξοπλισμό. Διαθέτω φίλτρο και λάμπα με χρονοδιακόπτη, πρέπει όμως απ' ό,τι καταλαβαίνω να πάρω θερμόμετρο και θερμοστάτη - κάτι άλλο; Σκέφτομαι να βάλω και ζωντανά φυτά, διαβάζω για ανούμπια και κερατόφυλλο, ακούω προτάσεις όμως.

Τέλος διαβάζω για στρώσιμο του ενυδρείου. Το ενυδρείο τώρα είναι από το προηγούμενο ψάρι που μπορεί να ήταν και άρρωστο, μπορώ να το καθαρίσω με απορρυπαντικό; Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα φίλτρα και τα πετραδάκια, κάτι άλλο; Και μετά πώς το στήνω από την αρχή, διαβάζω διαβάζω αλλά ακόμα κινέζικα μου ακούγονται τα μπολιάσματα και τα τεστ μετρήσεων ΡΗ, θα μπορούσε ίσως κάποιος να μου εξηγήσει απλά τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω και πώς;

Ίσως γίνομαι κουραστική αλλά μακάρι να είχα φίλους χομπίστες να μπορέσω να τους πρήξω με την ησυχία μου Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας, είμαι σίγουρη ότι όλοι οι νέοι στο χώρο νιώθουμε το ίδιο ευγνώμονες από τη βοήθεια που προσφέρεται γενναιόδωρα εδώ!
Εμφανίσεις: 2488
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-13, 07:12
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Καλως ηλθες.Για αρχη παρε τεστ για ΝΗ3-ΝΗ4,Ν02,Ν03 και γραψε μας τις
μετρησεις μετα θα δουμε για τα επομενα βηματα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-13, 09:01
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, καλώς ήρθες!
Όπως ήδη ξέρεις, πολύ οριακά μπορείς να βάλεις ένα μονομάχο μόνο του, χωρίς σκέψεις για ζευγαρώματα κτλ.
Πότε πέθανε το ψαράκι που είχες μέσα?
Εγώ θα σου πρότεινα να αδειάσεις το ενυδρείο, να το πλύνεις καλά με σκέτο νερό ή με ελαφρύ ξυδόνερο, να το ξεπλύνεις καλά με σκέτο νερό βρύσης.
Το ίδιο καλά να πλύνεις και όλα τα υλικά του φίλτρου καθώς και πετραδάκια και ότι άλλο έχει μέσα το ενυδρείο.
Με σκέτο νερό βρύσης, ποτε απορρυπαντικό.
Να τα αφήσεις να στεγνώσουν πολύ καλά.
Να πάρεις αντιχλώριο και αν είναι δυνατόν κάποιο υλικό από φίλτρο ατόμου που ήδη τρέχει (το λεγόμενο μπόλι) και να το τοποθετήσεις στο δικό σου φίλτρο στο σφουγγάρι του (πρέπει να μας πεις τι φίλτρο έχεις).
Να ακολουθήσεις διαδικασία στρωσίματος που θα σου πάρει κάποιες μέρες (εξαρτάται αν βρεις μπόλι ή ακολουθήσεις κάποια άλλη διαδικασία)
Και να κάνεις μετρήσεις για να δεις την ποιότητα νερού σου.
Όταν όλα βαίνουν καλώς να τοποθετήσεις τον μονομάχο σου μέσα.
Πρέπει να διαβάσεις την ποιότητα νερού που προτιμούν οι μονομάχοι.
Λόγω των λίγω λίτρων σου, θα πρέπει να σκεφτείς μια διακόσμιση λιτή που θα του επιτρέπει την κίνηση, με φυτά επιφανείας όπως κερατόφυλλο, ένα ξύλο με μια ριζούλα ανούμπια κτλ.
Μπορείς να βάλεις και κανένα σαλιγκαράκι μαζί του.
Καλή επιτυχία και ότι θες εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-13, 09:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλημερα.
Πρωτη σου δουλεια ειναι να καθαρισεις το ενυδρειο, χαλικι και φιλτρο και να παρεις θερμομετρο, θερμαντηρα και αντιχλωριο.
Θα το γεμισεις νερο, θα βαλεις το φιλτρο να τρεχει, θα ριξεις αντιχλωριο και θα βαλεις το θερμαντηρα να το ζεστανει στους 26.
Μετα, αναλογως ποιο τροπο θα επιλεξεις να στρωθει, τα ξαναλεμε.
Τελευταιο που θα μπει θα ειναι το ψαρακι οταν θα ειναι ολα ετοιμα και ολα θα πανε καλα.
Αν βρεις και ξερα φυλλα (κανε αναζητηση σε συζητησεις) θα βελτιωσεις και το νερο για το μονομαχο.
Ελπιζω το φιλτρο να εχει ρυθμιση ροης, γιατι το ψαρι αυτο θελει πολυ χαμηλη ροη, ισα να κινειται το νερο.
Φυτα ευκολα θα βρεις στις αγγελιες. Διαβασε και το υπομνημα με τα φυτα και τις απαιτησεις τους να δεις ποια ειναι τα "ευκολα".
40 ειναι το μηκος του ενυδρειου?
Το χαλικι ειναι φυσικο χρωμα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η ιστορία ενός υφάλου Μάριος Θαλασσινό νερό - Γενικά 23 09-11-09 11:30
Ερωτήσεις ενός νέου χομπίστα harilaos Αρχάριοι γλυκού νερού 28 16-11-06 09:51
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01
Ποιά είναι η βέλτιστη διαδικασία κατασκευής ενός ενυδρείου με κόντρες; olyon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 18-03-06 19:00
Η ιστορία ενός Oscar.. soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-05-04 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05321 seconds with 13 queries