Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-05-16, 09:39
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έβαλα δύο Sturisoma μάλλον ζευγάρι είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-05-16, 09:43
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Ωραίο και ιδιαίτερο ψαράκι. Μπράβο.
Καμιά φωτό θα δούμε ????
Μην κάνεις τον .............
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-05-16, 09:51
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δε θα καταλάβεις διαφορά από τις φωτο που έχω βρει παραπάνω......άρα, κάνω τον Κινεζο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-05-16, 09:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ασε βρε τις Κινεζιές και βάλε φωτό
Είναι διαφορετικό από όσο ειδα αυτό το ψάρι και πολύ ιδιαίτερο, αντε βάλε καμια φωτό να πάρουμε κανα μάτι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-05-16, 10:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θα σας βάλω.....μη με καταπιέζετε!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-05-16, 11:09
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σας βάλω.....μη με καταπιέζετε!
Ε,,, ψιτ αγόρι άσε το ποίημα και τις καταπιέσεις
και βάλε να πάρουμε μια ματιά ....τσιγγούνι, τσιφούτι, ....σκουτζέζε
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-05-16, 11:49
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πώς πάνε τα Sturisoma με τα Severum; Τα filaments εντάξη ή τα δαγκώνουν;
Γενικά οι αμερικάνες δεν ασχολούνται με τους pleco, ειδικά αν το ενυδρείο είναι μεγαλύτερο και υπάρχουν και άλλες κιχλίδες. Τα Sturisoma είναι έξυπνα γενικά και συνήθως δεν δαγκώνονται αλλά είναι ψάρια που τα φοβάσαι λίγο με ενήλικες μεγάλες κιχλίδες με την έννοια οτι ένα δάγκωμα σε σημεία κλειδιά από τις αμερικάνες, ίσως κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-05-16, 12:09
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

filaments;;;.....τι επιστημονικά είναι αυτά, δε τα πιάνω. Όλα συμβιώνουν άψογα. Ήρεμα όλα τα ψάρια και κολυμπούν μαζί τις περισσότερες ώρες. Μετά από δύο μήνες πέτυχα και ένα L204 στο τζάμι αλλά μέχρι να πάρω τη φωτογραφική εξαφανίστηκε. Τα Sturisoma ε έχουν τρελάνει εν τω μεταξύ. Υπέροχα ψάρια. Μένει να διαπιστώσω και το φύλο τους σύμφωνα με αυτά που είπες.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-05-16, 14:53
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Οι μακριές νηματοειδείς απολήξεις των πτερυγίων ειναι τα filaments που λέω
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-05-16, 16:21
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μακριές νηματοειδείς απολήξεις των πτερυγίων ειναι τα filaments που λέω
Μια χαρά είναι λοιπόν τα filaments (κάτι μάθαμε και σήμερα). Τουλάχιστον μέχρι στιγμής είναι ολα καλά και ελπίζω οτι θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μιας και τα βλέπω να μη δίνουν σημασία το ένα στο άλλο και να μην έχουμε ενοχλητικές συμπεριφορές μεταξύ των ειδών.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-05-16, 09:01
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μια χαρά. Λογικά η κατάσταση δεν θα αλλάξει μέχρι να ενηλικιωθούν και να φυλάξουν περιοχή για ζευγάρωμα, αλλά οι ισσοροπία με τις κιχλίδες είναι πάντα δυναμικές. Ευτυχώς συνήθως αδιαφορούν για τους pleco και τα γατόψαρα οι αμερικάνες
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-05-16, 18:10
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Σήμερα είχε αλλαγή νερού το πρόγραμμα και μετά από δύο μήνες που χρησιμοποιώ τύφη κηπουρικής (μεγαλη σωτηρία) έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο να δω που βρίσκομαι. Πριν την τύφη μετρούσα
ph:8.2
GH:18
kh:14
σήμερα μετράω
ph:7.5
GH:14
kh:9
Γενικά παρατηρώ μια αυξομείωση του Gh στις μετρήσεις του νερού αλλαγήςκαι μια σταθερή μικρή κάθε φορά πτώση του Κh. Το Ph στο κυρίως ενυδρείο έχει παραμείνει στο 7,5 όπως είχα μετρήσει και την 30/4/16 καίτοι έχουν γίνει από τότε 3 αλλαγές νερού με Ph:6.5. Στόχος μου είναι να φτάσω το Ph στο 6,5 - 6,8 (....αντε, μπας και γράψει και κανένας παραπάνω στο θέμα). Μερικές φωτογραφίες με τους νέους κατοίκους....δεν είναι και οι καλύτερες φωτό αλλά.......
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7205.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  38,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7209.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  41,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7212.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  45,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7214.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  29,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7219.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  30,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7225.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  27,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-05-16, 21:19
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αν και ειχα δει το θεμα σου ,περιμενα την τυρφη
Πολυ ωραια ψαρια και ομορφα στημενο ενυδρειο.
Οι προηγουμενες τιμες ομως, εντελως ακαταλληλες κατα την δικη μου αποψη
Καλα πανε οι μετρησεις , θελουν κατεβασμα ακομα..
Ριξε τυρφη μπολικη ,τσαμπα ειναι
Να το χαιρεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-05-16, 21:32
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ήσουν κι εσύ από εκείνους που μου κρατούσαν μούτρα επειδή είχα σκληρό νερό; Χαχαχαχαχαχα!
Θελειακομα δουλειά. Ίσως αφήνω το νερό της αλλαγής περισσότερες ώρες με την τύρφη. Τώρα το έχω για 24 ώρες. Θα το αφήνω για 36 ώρες μπας και το κατεβάσει περισσότερο το ph αν και αμφιβάλλω. Από 8,2 το πάει στο 6,5 περίπου. Πόσο παρακάτω να πάει;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-05-16, 21:43
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Χαχα!!!
Οχι δεν σου κρατουσα μουτρα...
Το παει 6.5 και στο ενυδρειο παει 7.5;
Το ph ,θα κατεβει, θελει τον χρονο του..
Ριξε ομως κι αλλο τις σκληροτητες.
Μην το αφηνεις 36 ωρες ρε συ, φθηνη ειναι η τυρφη ,βαλε περισσοτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-05-16, 21:54
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δε χωράει άλλο το καθε φιλτρο Γιάννη. Βάζω στο 65λίτρο βαρέλι 400 γραμμάρια και στο 35λίτρο 310. Έχω φτιάξει δύο DIY φιλτρα και είμαι τσίμα-τσιμα. ¶ντε να χωράει κάνα 50αρι γραμμάρια ακόμα στο κάθε ένα. Θα δοκιμάσω την άλλη φορά να αυξήσω ποσότητα. Φοβάμαι μη στουπώσουν τα φίλτρα όμως γιατί και τώρα μετά από τις 24 ώρες που δουλεύουν, βλέπω τη ροή τους να μειώνεται σημαντικά.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-05-16, 22:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξαναλεω (προς πασα κατευθυνση να διαβαζουν κι αλλοι) να προσεχεις να μη γινονται μεγαλες μεταβολες στο ενυδρειο GH KH
Και pH φυσικα, αλλα αυτο δεν μπορεις να το υπολογισεις ακριβως απο πριν.
Απλα αν δεν εχεις αποτομες μεταβολες σε KH, θα συμμορφωθει και το πεχα και δεν σου θα κανει καμια στραβη.
Με απλες πραξεις, προσθεση, διαρεση, μπορεις να υπολογιζεις GH KH πριν και μετα την αλλαγη. Με το πεχα ειναι αλλιως τα πραγματα.

Χαρας το κουραγιο σου, που με τυρφη προσπαθεις να διορθωσεις τοσο σκληρο νερο.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα αντεξεις για πολυ καιρο ακομα την ταλαιπωρια και το αγχος.
Θα δειξει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-05-16, 23:09
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

¶γχος δεν είναι. Η ταλαιπωρία παλεύεται. Βασικά επειδή ασχολούμαι με κατι που μου αρεσει, δεν ειναι τόσο έντονη οσο ακουγεται. Ουσιαστικά το μόνο που με "ταλαιπωρεί" είναι να ζυγίζω και να βάζω την τύρφη στα φίλτρα και το πλύσιμο του εξοπλισμού στο τέλος. Τα υπόλοιπα τα κάνουν η βαρύτητα και οι αντλίες. Τι να πω, αν δω ότι με κουράζει τόσο πολυ θα πάω σε χρυσόψαρα (.....χαζογαμογελάει ο Τάκης). Πάντως αν υπονοείς να.παω σε Α/Ο, το ξεχνάω. Εκεί είναι που θα φύγει το ενυδρείο από το μπαλκόνι.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-05-16, 23:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι οχι ΑΟ?
Μεγαλη ευκολια και ακριβεια στους υπολογισμους.
Νερο καργα βεβαια.
Αν εχεις κηπο ειναι ΟΚ, παει για ποτισμα.
Ή αν εχεις τριπλασιο ενυδρειο με αφρικανες (βαζεις εκει το "βρωμικο")
(3 λιτρα βρωμικο προς 1 καθαρο παει συνηθως η αποδοση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-05-16, 23:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πανο , ναι.. αν δεν χωραει αλλο , μην βαλεις..
γενικα μην την στριμωχνεις και πολυ, αφησε την να ειναι ανετη στην καλτσα για να κανει καλυτερη δουλεια.
παντως μπορεις να κανεις diy φιλτρα / θηκες για να βαζεις οσο τυρφη θελεις
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-05-16, 07:49
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Σπύρο με Α/Ο είχα δοκιμάσει όταν είχα το φυτεμένο. Έκανα αλλαγή 35 λίτρα τότε. Έβαζα 25 λίτρα Α/Ο το οποίο μάζευα σε περίπου 4-5 ώρες!!!!! Τώρα πρέπει να κάνω αλλαγή 100 λίτρα (χοντρικά, 80 λίτρα νερό Α/Ο μη πω παραπάνω) όποτε καταλαβαίνεις ότι η ταλαιπωρία θα είναι μεγαλύτερη. Η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου είναι για τα μπάζα. Όλοι (και εμείς) στα σπίτια μας έχουμε πιεστικά αλλά η πίεση δεν είναι ικανοποιητικη. Δε νομίζω ότι θα ρισκάρω να πάρω μια συσκευή και να δώσω κάνα 100αρι ευρώ ίσως και παραπάνω και να την ξεφορτωθώ στο καπάκι γιατί θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα. Μου είχες πει σε αλλο θέμα να πάρω μια με booster αλλά και αυτό πόσο δουλειά θα κάνει; Φοβάμαι ότι θα την πατήσω πάλι. Από την άλλη, λυπάμαι και το νερό που πάει χαμένο. Θα πετάω 350-400 λίτρα νερό για πλακα. Καλά θα ήταν αλλά.......
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-05-16, 07:53
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα είχε αλλαγή νερού το πρόγραμμα και μετά από δύο μήνες που χρησιμοποιώ τύφη κηπουρικής (μεγαλη σωτηρία) έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο να δω που βρίσκομαι. Πριν την τύφη μετρούσα
ph:8.2
GH:18
kh:14
σήμερα μετράω
ph:7.5
GH:14
kh:9
Γενικά παρατηρώ μια αυξομείωση του Gh στις μετρήσεις του νερού αλλαγήςκαι μια σταθερή μικρή κάθε φορά πτώση του Κh. Το Ph στο κυρίως ενυδρείο έχει παραμείνει στο 7,5 όπως είχα μετρήσει και την 30/4/16 καίτοι έχουν γίνει από τότε 3 αλλαγές νερού με Ph:6.5. Στόχος μου είναι να φτάσω το Ph στο 6,5 - 6,8 (....αντε, μπας και γράψει και κανένας παραπάνω στο θέμα). Μερικές φωτογραφίες με τους νέους κατοίκους....δεν είναι και οι καλύτερες φωτό αλλά.......
Καλημέρα Φιλαράκι.

Να τα χαίρεσαι. Πολύ όμορφο και πολύ ιδιαίτερο ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-05-16, 12:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο με Α/Ο είχα δοκιμάσει όταν είχα το φυτεμένο. Έκανα αλλαγή 35 λίτρα τότε. Έβαζα 25 λίτρα Α/Ο το οποίο μάζευα σε περίπου 4-5 ώρες!!!!! Τώρα πρέπει να κάνω αλλαγή 100 λίτρα (χοντρικά, 80 λίτρα νερό Α/Ο μη πω παραπάνω) όποτε καταλαβαίνεις ότι η ταλαιπωρία θα είναι μεγαλύτερη. Η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου είναι για τα μπάζα. Όλοι (και εμείς) στα σπίτια μας έχουμε πιεστικά αλλά η πίεση δεν είναι ικανοποιητικη. Δε νομίζω ότι θα ρισκάρω να πάρω μια συσκευή και να δώσω κάνα 100αρι ευρώ ίσως και παραπάνω και να την ξεφορτωθώ στο καπάκι γιατί θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα. Μου είχες πει σε αλλο θέμα να πάρω μια με booster αλλά και αυτό πόσο δουλειά θα κάνει; Φοβάμαι ότι θα την πατήσω πάλι. Από την άλλη, λυπάμαι και το νερό που πάει χαμένο. Θα πετάω 350-400 λίτρα νερό για πλακα. Καλά θα ήταν αλλά.......
A ρε φιλε, δεν ρωτας μηπως υπαρχουν λυσεις για αυτα τα προβληματα.
Εγω εκανα 200 λιτρα αλλαγη 100 οσμωση 100 βρυση με 50αρα μεμβρανη. Η πιο μικρη που υπαρχει.
Πως?
Εβαζα να μαζευει νερο απο την προηγουμενη.
Απλα ανοιγα μια βρυση. Τοση ταλαιπωρια.
Αν δεν ειχα καλη πιεση? Θα την ανοιγα δυο μερες πριν.
Στο βαρελι ειχα βαλει shut off valve (ενα φλοτερ και μια 4οδη βαλβιδα) και σταματαγε την οσμωση αυτοματα οταν γεμιζε το βαρελι.
Το Booster απλα σκοτωνει, αλλα δεν το χρειαστηκα.
Τεσπα, κανε τα κολπα σου με την τυρφη και αν κουραστεις (ή θελεις να δεις και τα ψαρια καποια στιγμη ) τα ξαναλεμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-05-16, 13:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ομορφο το ψάρι Πάνο
Βρε συ Πάνο , δεν μπορείς με κανα ταπερ και μια αντλία να φτιάξεις ένα DIY φιλτράκι και να βάζεις πιο πολύ τυρφη μέσα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-05-16, 13:58
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ναι ρε συ ,ετσι λεω κι εγω..
Η αν εχεις αντλια με στομιο ,καρφωσε απο κατω κατι τετοιο και καθαρισες..
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 30-05-16, 14:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Σπύρο, όταν λες το booster σκοτώνει τι εννοείς; Ότι κάνει τρομερή δουλειά; Τα ψάρια τα βλέπω μια χαρά ρε συ, μόνο τους L204 πρέπει να κάνω έρευνα με φακό στις τρύπες από τα ξύλα για να τα δω αλλά με τα συγκεκριμένα.ψαρια είναι φυσιολογικό κατι τέτοιο. Ταλαιπωρία εγώ εννοώ να έχω το βαρέλι στο μπάνιο (που χωράει τσίμα.τσιμα δύο ανθρώπους όρθιους) με τις ωρες. Έβαλα βαρέλι στο μπανιο; Θα κάνω την ανάγκη μου στο πάρκο για τις επόμενες 12 ώρες. Αλλού βρύση δεν έχω εκτός απ' την κουζίνα. Έβαλα βαρέλι στην κουζίνα;..... Πόσο κοστίζει ένα διαζύγιο;

Τάκη και Γιάννη παρακάτω έχω φωτογραφία το ένα από τα δύο φίλτρα που βάζω στο 65λίτρο ενυδρείο. Είναι ταπερ από τα LIDL (....τώρα αυτό καλό είναι;....μηπως φταίει αυτό που δε πεφτει παρακάτω το ph; ). Την αντλία την έχω όπως βλέπετε στον πάτο με το στόμιό να βγαίνει έξω με τη βοήθεια ενός κομματιού από λαστιχο. Μπορώ άνετα να βάλω περισσότερη τύρφη στο δίχτυ (το οποίο βλέπετε σε άλλη φωτογραφία) αν αφαιρέσω τη σχάρα που έχω βάλει ώστε να μένει η αντλία μόνη της στον πάτο και πάνω από τη σχάρα να είναι η καλτσα με την τύρφη. Ο χώρος που μένει για την τύρφη δηλαδή είναι ουσιαστικά το 1/3 του κάδου. Αν βγει η σχάρα, η καλτσα μπορεί να ακουμπήσει πάνω στην αντλία και να πέσει και γύρω από αυτή. Εξοικονόμηση χώρου με λιγα λογια, οπότε χωράει περισσότερη. Από την άλλη σκέφτηκα και το εξής. Η αντλία τραβάει νερό από στόμιο. Μπορώ να βγάλω την αντλία έξω από τον κάδο και να βάλω το λάστιχο που προσαρμωσα στο στόμιό της, μέσα στον κάδο. Να ρουφάει δηλαδή νερό μέσα από τον κάδο και να το βγάζει στο βαρέλι. Εξοικονόμηση περισσότερου χώρου...... Το αλλο φιλτρο που βάζω στο 35λιτρο δε σας το βάζω φωτογραφία....ντρέπομαι! Χαχαχαχαχαχαχα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0002.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  28,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0004.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  48,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 30-05-16, 14:33
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Το χτύπημα στο κάσωμα της πόρτας, που φαίνεται στην 2η φωτό, εσύ το έκανες βρε???

Πέρα από την πλάκα, γιατί δεν φτιάχνεις μεγαλύτερο "κάδο" (τάπερ) να χωράει περισσότερη ?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 30-05-16, 14:37
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Το φίλτρο το έκανα όπως φαίνεται στη φώτο, οπότε τώρα χωράει τουλάχιστον αλλα 300 γραμμάρια (πέρα από τα 400 που εβαζα). Έκανα την αντλία εξωτερική με λιγα λογια. Θα δοκιμάσω να αυξήσω την ποσότητα και θα δούμε τι σόι διάφορα θα έχω στην πτώση του pH.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0007.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  40,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 30-05-16, 14:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάνο φοβάμαι πως είναι λίγη η τύρφη και μη με ρωτήσεις πόση πρέπει να βάζεις, την είχα ζυγίσει κάποτε και την είχα ογκομετρήσει , αλλά δεν θυμάμαι τώρα πόσο πρέπει να βάζεις.
Και όπως το έχω γράψει και σε άλλο θέμα, έχω 3 σακουλάκια τυρφη και καθε εβδομάδα αλλάζω το πιο παλιό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 30-05-16, 14:58
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τάκη, βάζω 400 γραμμάρια σε 65 λίτρα νερό. Νομίζω δεν είναι λίγα. Ωστόσο θα την αυξήσω. Ήδη παρήγγειλα στην αδερφή μου να μου φέρει αλλά 70 λίτρα τύρφης γιατί έχει μείνει μισό τσουβάλι από την προηγούμενη. Λέω να ανοίξω και περισσότερες τρύπες στον κάδο και σε άλλα σημεία, περιμετρικά και πιο χαμηλά, για καλύτερη ροή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για Ν.Αμερικάνικο stanlee Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 18 18-07-13 15:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11101 seconds with 14 queries