Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-10-14, 11:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μ'αρεσει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-10-14, 16:23
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τα καλά σχόλια taki & delta. Ενημέρωσα με φωτογραφίες το αρχικό μου στήσιμο, όχι μόνο για την ευχαρίστηση που αντλώ από τα θετικά σας σχόλια, αλλά και για να γράψω εντός ωρών-ημερών κάποια συμπεράσματα που έβγαλα από την εμπειρία μου αυτούς τους μήνες που ασχολούμαι. Ίσως βοηθηθώ κι εγώ με τα σχόλιά σας, ίσως και κάποιος που μπορεί να τα διαβάσει. Συγκεκριμένα, ας ξεκινήσω με το σχόλιο για τον καθαρό βυθό... Η ρουτίνα σύντήρησης περιλαμβάνει πια, 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή νερού της τάξης του 30% και αν δεν τα καταφέρω από θέμα χρόνου, τότε δεν αγχώνομαι αλλά προσφεύγω σε 1 μεγάλη, της τάξης του 45% σε περίπου 8-10 ημέρες. Θυμίζω ο καθαρός όγκος είναι περί τα 95 ltr. Παρατήρηση: σε κάποιο post, είχε αναφέρει ο delta, ότι το χόμπι μας δεν πρέπει να είναι καταπιεστικό και να λειτουργεί είς βάρος της ευχαρίστησή μας και συμφωνώ. Όσον αφορά την σκούπα βυθού παρατήρησα ότι η εβδομαδιαία είναι υπερβολή και συνήθως την βάζω πια κάθε 20 ημέρες. Η υπερβολή είναι όχι μόνο για μένα που βαριέμαι, αλλά και για τα ψάρια. Καθότι τα χρυσόψαρα ψαχουλεύουν συνέχεια στο βυθό για τροφή, το να καθαρίζω τα υπολείμματα και να αποστειρώνω τον βυθό, τους κάνει περισσότερο κακό, αφού δεν έχουν τίποτα να ασχολήθούν! Σε αυτό θα επεκταθώ και σε επόμενο post γιατί σίγουρα παίζει ρόλο και η διατροφή τους. Να προσθέσω κιόλας ότι η άμμος είναι πολύ ψιλή και έχει ύψος από το κάτω τζάμι περί τα 4 εκ. Προφανώς σε άλλο ενυδρείο με λιγότερο ύψος άμμου (λιγότερο όγκο δηλαδή) το υπόστρωμα ίσως να έπρεπε να τυγχάνει πιο συχνού καθαρισμού. Επίσης αν η άμμος ήταν χοντρόκοκκη επίσης από το ανακάτωμα που προκαλούν τα χρυσόψαρα δεν θα χώνευε τόσο εύκολα τα σκουπίδια. Η ψιλόκοκκη άμμος την βρωμιά την σκεπάζει κατά κάποιο τρόπο πιο εύκολα, άρα την αφομοιώνει και πιο εύκολα.

Τελειώνοντας με την ρουτίνα του ενυδρείου, σας παραθέτω και τον τρόπο λειτουργίας της αλλαγής του νερού με εικόνα. Όταν γυρόφερνα με τους κουβάδες ήταν όλα πιο δύσκολα, συν του ότι βρόμιζα το πάτωμα και και... Μια απόφαση ήταν λοιπόν, διέθεσα περί τα 20 ευρώ αγόρασα λάστιχα και πλαστικές βάνες, ρακορ, κλπ. παιδεύτικα μια ημέρα μόνο για περίπου 5 ώρες και μετά ησύχασα. Τώρα η αλλαγή μου φαίνεται παιχνίδι.
Περιγραφή:
Έκοψα το λάστιχο της εισόδου στο σημείο Α και έβαλα ένα διακλαδωτή σε σχήμα Τ, αμέσως μετά στα 5 εκ. έβαλα ένα διακόπτη 1. Αντίστοιχα έκανα με το λάστιχο εξόδου του φίλτρου βάζοντας αντίστοιχα το Β και το 2. Είναι σημαντικό ο διακόπτης να είναι όσο το δυνατό κοντύτερα στην διακλάδωση για να μην μένει στάσιμο νερό ως πηγή μολύνσεως του ενυδρείου. Όταν ξεκινάω την αλλαγή βγάζω από την πρίζα το φίλτρο. Κλείνω τα βανάκια του και ανοίγω πάντα την αεραντλία. Αν και η διαδικασία είναι περί της μισής ώρας, καλύτερα να προσέχουμε... Ανοίγω λοιπόν τον διακόπτη 1 και αδειάζω όσο νερό θέλω στον κουβά. Κατόπιν κλείνω τον 1 και ανοίγω τον 2. Έχω ήδη έτοιμο το νερό της αλλαγής και τοποθετώ μέσα μια μικρή αντλία της sun sun περί τα 12 ευρώ, είναι καλό να μην έχει μεγάλο μανομετρικό για να εισέρχεται το νερό σταδιακά. Υπάρχει βέβαια και η λύση της ακριβότερης αντλίας με ρυθμιζόμενη ροή, την απέφυγα όμως λόγω κόστους. Μια χαρά κάνω την δουλειά μου. 'Οπως επίσης μπορεί κάποιος να ενσωματώσει το Α με το 1 και το Β με το 2, όμως και πάλι δεν ήθελα να καταφύγω σε πολλά έξοδα. Αυτό γίνεται με την αγορά τρίοδου διακόπτη που υπενθυμίζω παίζει το ρόλο και του διακλαδωτή και του διακόπτη ταυτόχρονα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled-1.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  63,2 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-10-14, 17:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επίσης αν η άμμος ήταν χοντρόκοκκη επίσης από το ανακάτωμα που προκαλούν τα χρυσόψαρα δεν θα χώνευε τόσο εύκολα τα σκουπίδια. Η ψιλόκοκκη άμμος την βρωμιά την σκεπάζει κατά κάποιο τρόπο πιο εύκολα, άρα την αφομοιώνει και πιο εύκολα.
Δεν ειναι τιποτα απολυτο.
Συνηθως στην ψιλη αμμο, επειδη δεν περναει οξυγονο (οπως στο αμμοχαλικο ή στο χαλικι), δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες που αν εχουν μεσα και σκουπιδι, δημιουργουντια δηλητηριωδη αερια (κυριως υδροθειο), που αν σκασει σε μεγαλη φυσαλιδα απο το βυθο και τυχει και περναει ψαρι απο πανω, μπορει να το στειλε σε λιγα λεπτα αδιαβαστο.

Βεβαια εσυ δεν εχεις αμμο ουσιαστικα οπως ειδα.
Αμμοχαλικο το λεω.
Αμμο την λεω οταν εχει κατω απο 0.8mm κόκκο.
-------------------------
Δες και το δικο μου συστημα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....526#post844526
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-10-14 στις 17:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-10-14, 17:23
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

1. Το έχω διαβάσει ήδη και επίσης έχω διαβάσει ήδη όλα τα post στην κατηγορία χρυσόψαρα. Στην ουσία γλιτώνεις μία διακλάδωση, ένα βανάκι και ένα λάστιχο, συν τους σφιγκτήρες και ώρα εργασίας κατά την αρχική συναρμολόγηση. Εγώ προτίμησα να εχω ξεχωριστά είσοδο και έξοδο, διότι θεωρητικά μπορώ κάποια στιγμή να αδειάζω και να γεμίζω ταυτόχρονα, αφού δεν χρησιμοποιώ το φίλτρο παρά μονάχα τις σωλήνες του ενυδρείου μετά από αυτό... Κατά τα άλλα τα βανάκια και όλος ο εξοπλισμός είναι από Praktiker, όπως ακριβώς τα αναφέρεις με τα link τους.
2. Τώρα που έριξα μια δεύτερη ματιά στο άρθρο σου, διαπίστωσα ότι λες για ποτέ μεγαλύτερη θερμοκρασία αλλαγής, αλλά καλύτερα λίγο μικρότερη, μπορείς να μου εξηγήσεις το γιατί;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-10-14, 18:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Υπολογισε ομως οτι το φιλτρο θα μενει κενο απο νερο, αφου απο το ενυδρειο θα βγαινει στην αποχετευση.
2. Εχει παρατηρηεθει οτι τα ψαρια δεν αντεχουν την αποτομη ανοδο θερμοκρασιας, μαλλον λογω του φαινομενου gas supersaturation.
http://www.env.gov.bc.ca/wat/wq/BCgu...gptextonly.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-10-14, 21:56
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Υπολογισε ομως οτι το φιλτρο θα μενει κενο απο νερο, αφου απο το ενυδρειο θα βγαινει στην αποχετευση.
Το φίλτρο δεν μένει στιγμή χωρίς νερό.
1η μέθοδος:
Όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα (που το διόρθωσα) το Γ και το Δ είναι τα βανάκια-διακοπτάκια του φίλτρου, τα οποία όταν αποσυνδέουμε το φίλτρο από την πρίζα τα κλείνουμε, οπότε το φίλτρο είναι συνεχώς με νερό.
2η μέθοδος:
Αν και δεν το έχω δοκιμάσει, μπορούμε να αφήσουμε λογικά το φίλτρο εν λειτουργία (συνδεδεμένο στην πρίζα) με ανοιχτά τα βανάκια του, ταυτόχρονα να το αδειάζουμε με ανοιχτό το βανάκι 1 και ταυτόχρονα να το γεμίζουμε με ανοιχτό το βανάκι 2, θεωρητικά πάντα, με την ένοια ότι δεν ξέρουμε αν ο ρυθμός-χρόνος του αδειάσματος είναι ίσος με τον ρυθμό-χρόνο της αναπλήρωσης, άρα θεωρητικά πάντα.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-10-14, 21:57
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

όπως φαίνεται εδώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled-1.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  65,7 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-10-14, 22:14
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Εχει παρατηρηεθει οτι τα ψαρια δεν αντεχουν την αποτομη ανοδο θερμοκρασιας, μαλλον λογω του φαινομενου gas supersaturation.
http://www.env.gov.bc.ca/wat/wq/BCgu...gptextonly.htm
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο!
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-10-14, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν το έχω δοκιμάσει, μπορούμε να αφήσουμε λογικά το φίλτρο εν λειτουργία (συνδεδεμένο στην πρίζα) με ανοιχτά τα βανάκια του, ταυτόχρονα να το αδειάζουμε με ανοιχτό το βανάκι 1 και ταυτόχρονα να το γεμίζουμε με ανοιχτό το βανάκι 2, θεωρητικά πάντα, με την ένοια ότι δεν ξέρουμε αν ο ρυθμός-χρόνος του αδειάσματος είναι ίσος με τον ρυθμό-χρόνο της αναπλήρωσης, άρα θεωρητικά πάντα.
Αυτο λεω, για την ταυτοχροη εισαγωγη/εξαγωγη. Δυσκολο μεσω του φιλτρου.

Θελεις να κανεις κατι σε τυπου "συνεχη αλλαγη"?
Με μικρη ροη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-10-14, 22:23
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Όχι δεν με ενδιαφέρει. ¶λλωστε στην δεύτερη μέθοδο λογικά θα παίζει ρόλο και η ισχύς της αντλίας του φίλτρου σε σχέση με την ισχύ της αντλίας του κουβά από την αναπλήρωση. Απλά εκφράζω σκέψεις... Βέβαια αν έχεις κάτι υπόψην σου, θα ήθελα να το μάθω!
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-10-14, 22:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει αλλος λογος να κανεις ταυτοχρονα εισαγωγη/εξαγωγη, απο τον λογο της συνεχους αλλαγης.
Η ροη εξαγωγης ρυθμιζεται απο τα βανακι, αλλα για την εισαγωγη χρειαζεται "ελεγχος σταθμης" και "αυτοματισμοι".
Δεν μπορεις να πετυχεις την απολυτη ισορροπια αλλιως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-10-14, 23:16
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Αισθητικά άψογο να το χαίρεσαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-10-14, 08:33
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σ΄ ευχαριστώ maria.
Θέλω να αναφέρω μερικά πράγματα για το στήσιμο γενικότερα.
1. Το ενυδρείο στο καπάκι έχει 1 ανεμιστήρα 8 εκ. και 1 ανεμιστήρα 12 εκ. συνδεδεμένο με τον stc-1000. Θερμαντήρα δεν έχω και από ότι έχω καταλάβει σε εσωτερικούς χώρους δεν θα χρειαστεί ποτέ. Εκτός βέβαια αν κάποιος ζει το χειμώνα χωρίς θέρμανση με ανοιχτά τα παράθυρα και επιπλέον ρίχνει και κανένα παγάκι στο ενυδρείο.
2. Στο ενυδρείο υπάρχει μια αερόπετρα από την αριστερή πλευρά, απέναντι από το spray bar. Εδώ έχω κάνει ένα κόλπο που μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους. Έχω κατεβάσει το καλώδιο του αισθητήρα θέρμανσης μαζί με τον σωλήνα της αεραντλίας και τα έχω δέσει με πλαστικούς ιμάντες πάνω στο μπαστούνι εισόδου του φίλτρου, από την πίσω μεριά, οπότε δεν πολυφαίνονται. Ο σωλήνας λοιπόν της αεραντλίας κατεβαίνει ευθεία κάτω στο "σιφόνι" του φίλτρου και μετά προχωράει μέσα στην άμμο, χωνευτός. Βοηθάει και το πάχος του υποστρώματος (περίπου 4 εκ.) διασχίζει όλο το κάτω μέρος του ενυδρείου και φτάνει στην απέναντι πλευρά, οπότε δεν φαίνεται τίποτα άσχημο (να κρέμονται καλώδια).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5507.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  43,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5508.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  147,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5510.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  159,5 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-10-14, 08:40
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

θα σε ταλαιπωρεί το κόλπο όταν θα θες να καθαρίσεις το μπαστούνι της εισαγωγής.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-10-14, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω. Πρεπει να ειναι καπως ανεξαρτητα ολα τα εξαρτηματα στο ενυδρειο μεσα, χωρις "μονιμες" εγκαταστασεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-10-14, 20:19
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

οπως τα ειπαν τα παιδια ειναι, παθων και εγω, σε τετοιου στυλ τα εκανα και εγω στο ενυδρειο, ωστε να μην φαινονται τα καλωδια, οταν χρειαστηκε ομως να καθαριστουν ηταν πραγματικο παιδεμα. παρεμπιπτοντως πολυ ωραιο το ενυδρειο σου ειναι τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-10-14, 08:04
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστώ stanisalus.
Να πω την αλήθεια δεν είχα σκεφτεί ποτέ να καθαρίσω το "μπαστούνι". Από την άλλη αν χρειαστεί μια φορά το χρόνο να το εξάγω, τότε θα διαμορφώσω πιο ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως τα "καλώδια" συγκρατούνται με 3 ζωνάκια κατά μήκος της σωλήνας του φίλτρου, απλά τα κόβω και όλα είναι ελεύθερα, κάνω τον καθαρισμό και τοποθετώ 3 καινούρια. Θεωρητικά πάντα, δεν μου φαίνεται ταλαιπωρία!
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-10-14, 09:00
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Όσον αφορά το θέμα φίλτρανση έχω κάνει τα εξής. Έχω ένα eheim classic 2215 και στην πορεία των 4 μηνών που τρέχει, έχω παρατηρήσει τα εξής. Είναι πολύ αθόρυβο. Επειδή έχω διαβάσει πολλά θέματα για τον αέρα και τον θόρυβο από εμπειρία διαπίστωσα ότι το "μυστικό" είναι οι σωλήνες να είναι όσο το δυνατό πιο κοντές - σύντομες από και προς το ενυδρείο, χωρίς την παραμικρή κοιλιά, δηλαδή να είναι τεντωμένες. Όταν το θέτω εκτός λειτουργίας για καθαρισμό, κατά την επανασύνδεση του (επαναλειτουργία) αφήνω ανοιχτά τα βανάκια του για περίπου ένα λεπτό χωρίς να το βάλω στο ρεύμα. Μετά το συνδέω στην πρίζα και το κουνάω 3-4 φορές πέρα-δώθε και το κάνω αυτό για ένα διάστημα 5 λεπτών, ανα διαστήματα. Τέλος, το βγάζω από την πρίζα και το ξαναβάζω 3-4 φορές και είναι έτοιμο. Ακούγεται φασαριόζικο και ταλαιπώρια, αλλά πιστέψτε με είναι θέμα συνήθειας. Έχει καταντήσει να μου φαίνεται απλό και είμαι ευχαριστημένος.
Τέλος να αναφέρω ότι μετά από πολλούς συνδυασμούς υλικών και διατάξεων αυτών, κατέληξα στην παρακάτω τοποθέτηση υλικών, ελαφρώς τροποποιημένη από αυτήν που προτείνει η εταιρεία.
Θυμίζω το φίλτρο παίρνει νερό από κάτω (1) και το βγάζει από πάνω (4). Κάτω-κάτω έχω βάλει Sera Siporax και το ρόλο του μηχανικού καθαρισμού (μακαρόνι) το κάνει ένα βιολογικό υλικό, άρα έχω διπλά οφέλη. Ακολουθεί πιο πάνω το μπλε σφουγγάρι κι αυτό με ρόλο μηχανικό-βιολογικό. Μετά έχω τοποθετήσει το ενυδρειακό συνθετικό μαλλί, μια λεπτή στρώση. Το προτίμησα από το να μπει τέρμα επάνω, διότι είχα παρατηρήσει ότι είχε συμβεί 1-2 φορές, όταν το είχα τοποθετημένο ψηλά, να αποκολληθεί ίνα από το μαλλί και να εισέλθει στο ενυδρείο και αυτό θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο για τα ψάρια μου. Έτσι βάζοντάς το κάτω και από πάνω του, περί τα 2 λίτρα ελαφρόπετρα, συγκρατώ οποιαδήποτε ίνα. Εννοείτε ότι η ελαφρόπετρα είναι σε τούλι για να προφυλάσσω την κεφαλή του φίλτρου. Για να μην σας κουράσω είχα μπερδέψει και πειραματιστεί πολλάκις με διάφορα, αλλά αυτή η μέθοδος εκ του αποτελέσματος, παρατήρησα ότι είναι η πιο αποδοτική και για την κυκλοφορία του νερού μέσα στο ενυδρείο μου. Οποιδήποτε σχόλιο επιθυμητό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  000.png
Εμφανίσεις:  202
Μέγεθος:  40,7 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-10-14, 09:39
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πολύ καλό που πειραματίζεσαι και το ψάχνεις
άποψή μου είναι ότι τσάμπα χαραμίζεις ενα τόσο ακριβο βιολογικό υλικό όπως το σιποραχ για μηχανική φίλτρανση (υπάρχουν φτηνότερες λύσεις όπως σφουγγάρια ή Ehfimech της EHEIM).
το βιολογικό υλικό πρέπει να μπαίνει μετά τη μηχανική φίλτρανση ώστε να επιβαρύνεται με όσο το δυνατον λιγοτερα σκουπιδια για να κάνει σωστά τη δουλεία του.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-10-14, 09:47
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ καλό που πειραματίζεσαι και το ψάχνεις
άποψή μου είναι ότι τσάμπα χαραμίζεις ενα τόσο ακριβο βιολογικό υλικό όπως το σιποραχ για μηχανική φίλτρανση (υπάρχουν φτηνότερες λύσεις όπως σφουγγάρια ή Ehfimech της EHEIM).
το βιολογικό υλικό πρέπει να μπαίνει μετά τη μηχανική φίλτρανση ώστε να επιβαρύνεται με όσο το δυνατον λιγοτερα σκουπιδια για να κάνει σωστά τη δουλεία του.
+1
Πέρα απ αυτό, το filter wool δεν θα το αλλάζεις;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-10-14, 15:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ehfimech ειναι πιο ακριβο απο το siporax
Το μονο κακο για μηχανικη χρηση του siporax ειναι οτι ειναι πορωδες και βρωμιζει εσωτερικα και μενει εκει η βρωμα, ενω στο efhmech λιωνουν τελειως στο εξωτερικο του μερος, τα σκουπιδια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-10-14, 16:32
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ καλό που πειραματίζεσαι και το ψάχνεις
Σ΄ευχαριστώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
άποψή μου είναι ότι τσάμπα χαραμίζεις ενα τόσο ακριβο βιολογικό υλικό όπως το σιποραχ για μηχανική φίλτρανση (υπάρχουν φτηνότερες λύσεις όπως σφουγγάρια ή Ehfimech της EHEIM)
Για μένα δεν είναι ακριβό ή να το διατυπώσω καλύτερα υπερβολικά ακριβό (15,00-17,00 ευρώ). ¶λλωστε αν αντί για την ελαφρόπετρα το γέμιζα Matrix, τότε στο σύνολο ο συγκεκριμένος συνδυασμός είναι κατά πολύ φθηνότερος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
το βιολογικό υλικό πρέπει να μπαίνει μετά τη μηχανική φίλτρανση ώστε να επιβαρύνεται με όσο το δυνατον λιγοτερα σκουπιδια για να κάνει σωστά τη δουλεία του.
Το γνωρίζω, απλά αφού έχω εξασφαλισμένη την βιολογική λειτουργία από την ελαφρόπετρα, αυτό λειτουργεί ως ένα συν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα απ αυτό, το filter wool δεν θα το αλλάζεις;
Σηκώνω από το τούλι την ελαφρόπετρα και το αλλάζω, την ξαναβάζω από πάνω την ελαφρόπετρα και όλα ΟΚ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ehfimech ειναι πιο ακριβο απο το siporax
+1 ή τουλάχιστον το ίδιο ακριβά
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο κακο για μηχανικη χρηση του siporax ειναι οτι ειναι πορωδες και βρωμιζει εσωτερικα και μενει εκει η βρωμα, ενω στο efhmech λιωνουν τελειως στο εξωτερικο του μερος, τα σκουπιδια.
Αυτό ομολογώ δεν το είχα λάβει υπόψη και μου φαίνεται ορθό. Επειδή έχω ήδη και ehfimech που δεν το χρησιμοποιώ, θα πρότεινες να το αντικαταστήσω και να βγάλω εκτός το siporax ή απλά να μείνει ως έχει και να κάνω πιο συχνές πλύσεις-καθαρισμούς;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-10-14, 20:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το siporax το βρισκουμε και με 5e το λιτρο.

Αν εχεις ehfimech, προτιμησε το για μηχανικο εναντι του siporax.
To siporax αστο να στεγνωσει και φυλαξε το.
Αν χρειαστει βιολογικο υλικο, θα ειναι ηδη μισοστρωμενο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-10-14, 22:29
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν χρειαστει βιολογικο υλικο, θα ειναι ηδη μισοστρωμενο.
Μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-10-14, 22:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....930#post469930
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-10-14, 22:57
Το avatar του χρήστη suiveam
suiveam Ο χρήστης suiveam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 29-10-14, 23:56
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Τελειώνοντας με την παρουσίαση του ενυδρείου, θέλω να αναφερθώ στην διατροφή και στα φυτά.
ΔΙΑΤΡΟΦΗ
Τα ταϊζω 2-3 φορές την ημέρα, προσπαθώντας να μην είναι τις ίδιες ώρες, όπως επίσης μπορεί 1 φορά την εβδομάδα να τα αφήσω ατάϊστα για 12-24 ώρες. Τους δίνω εκ περιτροπής νιφάδες από 4 διαφορετικές μάρκες, 1 άλλη μάρκα κρισπ και μία άλλη πέλλετς. Σπάνια περί την 1 φορά το μήνα τους δίνω και αποξηραμένες γαρίδες για χελώνες (καραβιδάκια). Το πρόγραμμα είναι συνήθως 4 φορές έτοιμη τροφή εμπορίου, μετά έτοιμη σπιρουλίνα και μετά κάποιο λαχανικό (σίγουρα 3 φορές την εβδομάδα) είτε σπανάκι, είτε μπρόκολο, είτε καρότο, είτε αρακά. Τέλος 2 φορές το μήνα μουλιάζω την τροφή τους σε 2 σταγόνες βιαταμίνες και μία φορά το μήνα σε σκορδόζουμο ή τους ρίχνω απευθείας πολύ καλά βρασμένες σκελίδες σκόρδο.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 30-10-14, 00:37
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

ΦΥΤΑ
Το ενυδρείο έχει μικροσόρουμ φτέρη, ανούμπια και κάποιες βαλισνέριες γιγάντιες. Θυμίζω τα καθαρά λίτρα είναι 95. Ο φωτισμός είναι λεντοταινία 2 μέτρα περιμετρικά στο καπάκι, συνδεδεμένη με χρονοδιακόπτη για 8 ώρες ημερησίως. Το ενυδρείο είναι δίπλα ακριβώς σε μπαλκονόπορτα και δέχεται μόνο έμμεσο φωτισμό από φυσικό φως και μάλλιστα από την πλευρά που είναι οι βαλισνέριες. Επίσης, είναι στο σαλόνι οπότε τουλάχιστον 5 ώρες την την ημέρα δέχεται αρκετό συμπληρωματικό τεχνητό φωτισμό χώρου. Ρίχνω 2 φορές την εβδομάδα περίπου 1,5 ml flourish γενικό και στις βαλισνέριες έχω βάλει 3 ταμπλέτες σε απόσταση 3 εκ. από τις ρίζες (7 ρίζες σύνολο).
Τα μικροσόρουμ μια χαρά, βγάζουν και νέα φύλλα. Η ανούμπια μια χαρά, αφού βλέπω εμφανή ανάπτυξη στο μήκος από τις ρίζες της. Το πρόβλημα είναι με τις βαλισνέριες. Εδώ να τονίσω ότι το ένα velitail συχνά τραβάει-μασουλάει τα φύλλα τους και 2 φορές έχει καταφέρει να ξεριζώσει 2 από αυτές. Παραθέτω 3 φωτό:
Στην 1: Τα φύλλα τσακίζουν ψηλά, σαπίζουν και βεβαιώς μετά αποκόπτονται.
Στην 2: Τα φύλλα κιτρινίζουν, σαπίζουν και μετά αποκόπτονται από την ρίζα.
Στην 3: Τα φύλλα είναι κάπως σαν διάφανα, ξεχωρίζουν κατά κάποιο τρόπο οι ίνες τους και ομοιάζουν λες και είναι εμποτισμένες με μικρές φυσσαλίδες αέρα και γραμμώσεις.
Προβλήματα με άλγες δεν έχω. Είχα πρίν λίγο καιρό καφέ άλγη (διήρκησε 1,5 μήνα), αλλά με μείωση έντασης φωτισμού και λιγότερη φωτοπερίοδο αντιμετωπίστηκε.
Τα νιτρικά μου στην χειρότερη περίπτωση να φτάσουν μέχρι 15.
Έχω και φώσφορο της seachem να προσθέσω; Τι μπορεί να φταίει;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5525.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  147,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5527.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5529.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  27,7 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 30-10-14, 08:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θεωρώ πως δεν χρειάζεται να προσθέσεις κάποιο λίπασμα, οι βαλισνέριες θα πάρουν τα πάνω τους, θέλουν το χρόνο τους, μόνο να τις φυτεύεις πάλι όταν τις ξεριζώνουν, όταν ριζώσουν δεν θα έχεις προβλημα και ας τις μασουλάνε, τουλάχιστον έτσι έγινε στο δικό μου, τώρα που ρίζωσαν αναπτύσονται αργά αλλά σταθερά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 31-10-14, 21:19
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το siporax το βρισκουμε και με 5e το λιτρο.
μπορεις να μας πεις που το βρισκουμε σε αυτη τη τιμη? δεν απαγορευονται τα λινκς απο καταστηματα εδω στο φορουμ απο οτι εχω καταλαβει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος Pavlik Αρχάριοι γλυκού νερού 23 08-06-13 22:20
Αρχάριος mpampis81 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 24-01-13 23:22
Αρχάριος paulos-k Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 04-01-11 02:19
Αρχι-αρχάριος Hydrus Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-09-10 00:06
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10859 seconds with 14 queries