Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-06, 20:49
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

να προετοιμάζεις αρκετά λεπτά το νερό με αντιχλώριο ΠΡΙΝ το βάλεις στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-06, 22:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR_thess
να προετοιμάζεις αρκετά λεπτά το νερό με αντιχλώριο ΠΡΙΝ το βάλεις στο ενυδρείο σου.
Δεν ειναι αναγκαιο.Ριχνεις μεσα στο ενυδρειο κατα την διαρκεια της αλλαγης ποσοτητα αντιχλωριου που αντιστοιχει με αυτην της αλλαγης.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-06, 04:15
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Δεν ειναι αναγκαιο.Ριχνεις μεσα στο ενυδρειο κατα την διαρκεια της αλλαγης ποσοτητα αντιχλωριου που αντιστοιχει με αυτην της αλλαγης.
αν πάει όμως το χλώριο από το φρέσκο νερό πριν εξουδετερωθεί στο φίλτρο δεν θα σκοτώσει τα βακτηρίδια? δεν καταστρέφεται έτσι η βιολογία του φίλτρου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 18-02-06 στις 04:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-06, 12:26
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει προβλημα.
Οι περιεκτικοτητες ειναι μικρες.
Εξαλλου το αντιχλωριο κανει αμμεσα την δουλεια του.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-06, 12:36
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR_thess
αν πάει όμως το χλώριο από το φρέσκο νερό πριν εξουδετερωθεί στο φίλτρο δεν θα σκοτώσει τα βακτηρίδια? δεν καταστρέφεται έτσι η βιολογία του φίλτρου?
δεν νομιζω ...αμα τα σκοτωνε , τωρα εγω θα δεν θα επρεπε να ειχα ενυδρειο με ψαρια ....

σκεψου να ειχες ενα ενυδρειο 400-500 λιτρα και ηθελες να κανεις μια αλλαγη 30-40 % ... θα χρειαζοσουν αλλο ενα ενυδρειο διπλα για να ετοιμαζεις το νερο

Μπορει θεωρητικα να ειναι καλυτερο να μπαινει το νερο στο ενυδρειο ΄'καταλληλα προετοιμασμενο'' αλλα πρακτικα και μακροπροθεσμα ειναι αδυνατο.Στην αρχη ειχα ενα βαρελακι που ετοιμαζα το νερο , αλλα ηταν χρονοβορο και ατζαμιδικο.

Αμα προσεχεις τη θερμοκρασια (και ισως ριξεις και λιγο αντιχλωριο παραπανω απο αυτο που αναλογει στο νεο νερο που βαζεις) δεν θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-06, 12:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Βγαζεις νερο, ριχνεις αντιχλωριο, βαζεις νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-06, 10:41
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Δεν ειναι αναγκαιο.Ριχνεις μεσα στο ενυδρειο κατα την διαρκεια της αλλαγης ποσοτητα αντιχλωριου που αντιστοιχει με αυτην της αλλαγης.
Όταν βάζεις αντιχλωριο στο νερό που πρόκειται να προσθέσεις στο ενυδρείο, βάζεις τόσο αντιχλωριο όσο αντιστοιχεί στα συγκεκριμένα λίτρα που πρόκειται να προσθέσεις.

Όταν βάζεις αντιχλωριο κατευθείαν στο ενυδρείο μετά την αλλαγή (η και κατά την διάρκεια) βάζεις τόσο αντιχλωριο όσο αντιστοιχεί στα λίτρα του ενυδρείου.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-06, 10:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis
Όταν βάζεις αντιχλωριο στο νερό που πρόκειται να προσθέσεις στο ενυδρείο, βάζεις τόσο αντιχλωριο όσο αντιστοιχεί στα συγκεκριμένα λίτρα που πρόκειται να προσθέσεις.

Όταν βάζεις αντιχλωριο κατευθείαν στο ενυδρείο μετά την αλλαγή (η και κατά την διάρκεια) βάζεις τόσο αντιχλωριο όσο αντιστοιχεί στα λίτρα του ενυδρείου.
Eγω εδω και χρονια κανω αυτο που ειπα χωρις ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-06, 15:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis
Όταν βάζεις αντιχλωριο κατευθείαν στο ενυδρείο μετά την αλλαγή (η και κατά την διάρκεια) βάζεις τόσο αντιχλωριο όσο αντιστοιχεί στα λίτρα του ενυδρείου.
¶παπαπαπα λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-06, 15:18
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
¶παπαπαπα λάθος.
Eγω θα συμφωνησω...και οπως ξαναειπα εδω και χρονια κανω αυτο που προανεφερα χωρις προβλημα.

Εχω χρησιμοποιησει σχεδον ολα τα αντιχλωρια της αγορας και τελευταια βαζω το Seachem Prime http://www.seachem.com/products/prod...ges/Prime.html
το οποιο ειναι και πολυ οικονομικο.

Αναφερει ομως το εξης : May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume.

Εγω βεβαια...του κεφαλιου μου..
Μηπως μας το λενε για να πουλησουν ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-02-06, 15:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή συμφωνω...

θα συμφωνησω πως αν και βαζω κατα τη διαρκεια της αλλαγης αντιχλωριο...βαζω μονο οσο αντιστοιχει στο νερο της αλλαγης και οχι οσο στα λιτρα του ενυδρειου. ποτε δεν ειχα προβλημα για χρονια.
εξαλλου η αντιδραση που εξουδετερωνει τα ιοντα χλωριου γινεται οσον αφορα το καινουριο νερο.
το παλιο νερο ειναι ηδη εξουδετερωμενο...αρα η επιπλεον δραστικη αντιχλωριακη ουσια δεν εξυπηρετει πουθενα...περισσευει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-02-06, 15:45
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Άπαπαπαπα λάθος.
Για το αντιχλωριο που χρησιμοποιώ εγώ (Seachem Prime ) δεν είναι καθόλου λάθος, halvas69, αλλά σωστό και λογικότατο (δες παρακάτω). Και πιστεύω ότι δεν είναι λάθος για κανένα αντιχλώριο (το έχω δει να αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης και άλλου αντιχλωριου, αν το βρω θα σας το πω).
Και αυτό γιατί μιλάμε για διαλύματα και ποσοστά διάλυσης (σε νερό). Και όλες οι ουσίες (τουλάχιστον αυτές που ξέρω) που προσθέτουμε, τις προσθέτουμε με βάση τον όγκο του νερού που προορίζονται, με σκοπό να πετύχουμε κάποιο ποσοστό διάλυσης για να έχουμε αποτέλεσμα. Τα ίδιο ισχύει και για το αντιχλωριο.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Ένας χημικός θα σας το εξηγήσει καλύτερα. Εμένα πάντως με έπεισε.

Seachem Prime. DIRECTIONS: Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. For smaller doses, please note each cap thread is approx. 1 mL). This dose removes approximately 0.6 mg/L ammonia, 3 mg/L chloramine, or 4 mg/L chlorine. May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume. Sulfur odor is normal. For exceptionally high chloramine concentrations, a double dose may be used safely. To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. If temperature is > 30 °C (86 °F) and chlorine or ammonia levels are low, use a half dose.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 20-02-06 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-02-06, 22:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τώρα που έγραψες το τι λέει η συσκευασία είμαι ακόμα πιό σίγουρος για ότι λέω.
Να το εξηγήσω το σκεπτικό μου.
Λέει ότι η δόση εξουδετερώνει συγκεκριμένες ποσότητες στα 200 λίτρα από :
Παράθεση:
0.6 mg/L ammonia, 3 mg/L chloramine, or 4 mg/L chlorine
Οπότε κάνοντας αλλαγή νερού πχ 30%, θα προσθέσεις 30% των συστατικών αυτών σε σχέση το σύνολο του όγκου του ενυδρείου (200Lt).
Άρα χρειάζεσαι τόση ποσότητα αντιχλωρίου, ώστε να τα δεσμεύσει αυτά τα 30% του συνολικού όγκου του ενυδρείου, καθώς όπως προείπε ο panos-alex-poli τα συστατικά στο υπόλοιπο νερό είναι ήδη εξουδετερωμένα.
Πιό αναλυτικά ακόμα :
Παίρνοντας υπόψιν την επισήμανση των οδηγιών υποθέτουμε ότι έχει στα 200 λίτρα 3 mg/L χλωραμίνη.
Βάζεις την πρώτη φορά την αναλογία για όλο το ενυδρείο και πάπαλα η χλωραμίνη.
Αλλά μετά, κάνοντας αλλαγή της τάξης του 30% θα αλλάξει η αναλογία στο 1mg/L καθώς το ρίχνεις την χλωραμίνη αυτή σε απαλαγμένο από χλωραμίνη νερό.
Βάση αυτών αρκεί το 1/3 της δοσολογίας για να γίνει δουλειά.
Δεν ξέρω να το έγραψα κατανοητά αλλά προσπάθησα.

ΥΓ αν βάζεις περισσότερο δεν κάνεις κακό.......εκτός από την τσέπη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-06, 10:47
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Πολλές ουσίες για να έχουν μια συγκεκριμένη δράση πρέπει να βρίσκονται σε συγκεκριμένη διαλυτότητα και πάνω (εδώ 2,5ml/lt), διαφορετικά δεν είναι δραστικές ή έχουν πολύ χαμηλή δραστικότητα. Εκτός αυτού η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Συνεπώς αυτά τα ποσοστά που αναφέρεις είναι πολύ σχετικά.

Επίσης η δόση που προτείνει ο κατασκευαστής είναι για τα συγκεκριμένα επίπεδα (0.6 mg/L ammonia, 3 mg/L chloramine, or 4 mg/L chlorine) Κανένας όμως δεν ξέρει όταν κάνει αλλαγή αν το νερό που προσθέτει έχει τις παραπάνω τιμές λιγότερο η περισσότερο. Συνεπώς αν προσθέτεις αντιχλωριο με βάση τα συνολικά λίτρα είσαι πάντα καλυμμένος .

Επίσης το συγκεκριμένο αντιχλωριο (και πολλά αλλά) αντιδρά και με Nitrite τα οποία στο φρέσκο νερό, αν υπάρχουν έχουν χαμηλή τιμή, ενώ μέσα στο ενυδρείο έχουν υψηλότερες τιμές. Όταν βάζεις αντιχλωριο κατευθείαν στο ενυδρείο αυτό αντιδρά και με τα Nitrite και ένα ποσοστό του αναλώσετε εκεί και ποιος ξέρει και τι άλλες αντιδράσεις συμβαίνουν. ¶ρα αυτά που αναφέρεις περί ποσοστών πάει περίπατο.

Και όπως λες αν βάζεις περισσότερο δεν κάνεις κακό. Αν βάζεις λιγότερο, όμως, κάνεις κακό.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-06, 12:03
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Και εγώ το prime χρησιμοποιώ και κάνω ακριβώς αυτό !!! Στο 250 λίτρα που φυσικά δεν μπορώ να προετοιμάσω το νερό ποιο πριν …βάζω αντιχλώριο ίσο με αλλαγή νερού 250 λίτρων … εξάλλου ένα καπάκι είναι ….


Το συγκεκριμένο είναι τόσο οικονομικό που και λίγο παραπάνω δεν σε βγάζει και τόσο εκτός προϋπολογισμού !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-06, 17:59
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ευχαριστώ , αλλά διαφωνώ again και έχω και αποδείξεις που λέει και κάποιος γνωστός.
Πάω πάσο να τελειώνουμε γιατί σηκώνει συζήτηση πολύ μου φαίνεται και δεν αγαπάω πολύ το πληκτρολόγιο.
Αν έρθεις στην κοπή της πίτας το σάββατο τα λέμε και από κοντά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά του Νερού nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 0 27-12-04 20:34
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07524 seconds with 13 queries