Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-19, 10:36
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή Αναγνωριση αλγης

Μπορει καποιος να μου πει τι ειδους αλγη ειναι αυτη?παρουσιαστηκε μετα απο μια μεγαλη καθηστερηση στην αλλαγη του νερου και δεν λεει να φυγει..απομακρυνετε ευκολα και απο τα φυτα αλλα και απο τα τζαμια αλα επανερχετε αρκετα γρηγορα ..παρουσιαστηκε σε ενυδρειο που τρεχει αρκετα χρονια χωρις ιδιαιτερα προβληματα..εχει γεμισει παντου..δοκιμασα συσκοτηση 5 ημερων αλλα δεν ειχε αποτελεσμα..υπαρχει συνεχης παροχη co2 απο μπουκαλα, απο φιλτρανση eheim 2075 και ενας κυκλοφορητης,λαμπες 2 τ5 45w και τα λιτρα του ειναι 240 μικτα.μπορουμε να την αναγνωρισουμε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7ea7f671ed7008bd95141a08adaa25aa.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  54,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  32d9f4b2be456c138473eace263b4fb9.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  63,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  34b73d9a026e96afca6c9a056354dcda.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  67,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  83c08afe26fc50750d7d7c84ad2d29f5.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  74,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  61789a12bf4da233668a47313f395cd6.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a9f852c0d70c764b9a287ab84bf77488.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  53,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aaba28181d160395487907ac253fde38.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  64,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  de5a2a1a1d238655ecea8bbc4e9be2ea.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  59,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-19, 11:33
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:240 μεικτα
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας:4 χρονια
Υποστρωμα και ποιο:ψιλοκοκο χαλικι μαυρο(χωματοτεχνικη)
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):2χ45W sylvania growlux juwel daylight
Φωτοπεριοδος:7 Ωρες
Παροχη CO2:συνεχωμενη απο φυαλη
Χρηση excel:οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:seachem flourish 1 φορα την εβδομαδα 12 σταγονες fleet enema στην αλλαγη σε 70 λιτρα νερο
Ταμπλετες λιπανσης:flourish tabs που και που
Προγραμμα λιπανσης:
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):30% καθε εβδομαδα
Θερμοκρασια:23
Μετρησεις: χωρις σιγουρια συμφωνα με παλαιοτερες μετρησεις(περιμενω καινουργεια τεστ
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:20
ΡΟ4:0.4 περιπου
Fe:
ΡΗ:6.5
KH:5
GH:15
Φιλτρανση:eheim 2075
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):
Ειδη φυτων:anumbia, cryptocorine,echinodorus.valisneria
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):2
Περιγραφη αλγης:καφε σαν γλιτσα αλλα αν την αφησεις στα φυτα γινετε σαν πετσα σε ορισμενα σημεια
Ποτε εμφανιστηκε:μετα απο καθηστερημενη αλλαγη νερου(40 ημερες)
Αλλα σχολια:αφαιρείται εκολα με τριψιμο αλλα επανεμφανιζετε αμεσως.μου μοιαζει κατι αναμεσα απο την κλασικη καφε αλγη που εμφανιζεται στα νεοσυστατα ενυδρεια αλλα και σαν κυανοβακτηριο ...
καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-19, 23:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πολυ φως και λιγο co2. Για τα φυτα που βλεπω δεν χρειάζεται τοσο φως. Οι ανουμπιες μεγαλωνουν και στο σκοταδι. Σαλιγκαρια εχεις μεσα? Θα βοηθουσαν θεωρω μερικά Ramshorn.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-19, 10:58
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κλασσική διατομική καφέ αλγη εχεις. Το φως σου ειναι ενταξει με 0.38 watt/lit και το CO2 της ειναι αδιαφορο. Συνηθως εμφανιζεται οπως ηδη ξερεις σε φρεσκοστημενα ενυδρεια και φευγει μονη της. Και με αυξηση φωτισμου φευγει αλλα καλυτερα να βρεις την αιτια που την προκαλει.
Για να εχεις εξαρση τωρα και να μη φευγει , παει να πει οτι εχεις ανισορροπια σε θρεπτικα και γενικα η χημεια του νερου σου δεν ειναι καλη.
Στην ουσια δεν ειναι αλγη αλλα αποικιες προτογονων διατομικων οργανισμων που τρεφονται κυριως απο διοξειδιο του πυριτιου

Αν δεν εχουν το παραπανω διαθεσιμο μπορουν να τραφουν και απο τα φωσφωρικα οποτε πρεπει να προσεξεις για ενα διαστημα το ταισμα, να καθαρισεις βυθο και φιλτρα ,την ιχθυοφορτιση και να κανεις συχνοτερες αλλαγες.

Κανε αυτα πρωτα και αν δεν φυγει, ψαξε το νερο της βρυσης (εκτος αν χρησιμοποιεις οσμωση) γιατι συχνα σε δικτυα, υπαρχουν συγκεντρωσεις διοξειδιου του πυριτιου.
Μπορεις να το μετρησεις με ενα τεστ

Σαν υστατη λυση πας σε Seachem phosquard και JBL silikat EX rapid.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-19, 19:43
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ φως και λιγο co2. Για τα φυτα που βλεπω δεν χρειάζεται τοσο φως. Οι ανουμπιες μεγαλωνουν και στο σκοταδι. Σαλιγκαρια εχεις μεσα? Θα βοηθουσαν θεωρω μερικά Ramshorn.
Το co2 βλεποντας το drop checker ειναι σωστο εκτος και αν δειχνει λαθος ... Ισως και να ειναι λιγακι αρκετος ο φωτισμος αλλα η αλγη μου εμφανιστηκε πριν κανω την αναβαθμιση στον φωτισμο ..πριν απο 2 μηνες περιπου ειχα 2 τ5 39w επανω...και πιστευοντας οτι λογο που ηταν πολυ παλιες οι λαμπες και η αλγη εμοιαζε με την κλασικη καφε ειπα να βαλω 2 ελαφρος μεγαλυτερες που ισως στη συνέχεια χρειαστουν σε λιγο πιο δυσκολα σε απαιτησεις φυτα...δεν υπήρχε καθολου αλγη μεσα πριν ξεφυγω απο τις κλασικες αλλαγες μερου...απλα εμφανιστηκε οταν καθυστερησα να αλλαξω το νερο και για παραπανω από μια φορα..και δεν ξαναεφυγε απο τοτε...να ειναι η κλασικη καφε αλγη η να ειναι κυανοβακτηριο? εχει γίνει πλέων σαν ψιλη φλουδα επανω στα φυτα. Φευγει τριβοντας την με το χερι αλλα φευγουν και φλουδες μαζι...τα Ramshorn κανουν μαζι με τα helena?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-19, 21:58
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Mη βαλεις φαρμακα για αυτη την αλγη , τα drop checker δεν ειναι οργανα ακριβειας. Εαν εχεις αλγη σε ενυδρειο που δεν ειναι φρεσκοστημενο σημαινει οτι υπαρχει θεμα. Ειναι ξεπερασμενη η αναλογια watt/litre, βλεπω φυτα ανουμπιες και εχινοδωρο που δεν θελουν πολυ φως και ειναι αργης αναπτυξης, λογικο να βγαλεις αλγες με τοσο φως. Βαλε φυτα επιφανειας, βγαλε τα helena και βαλε ramshorn.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-19, 23:23
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Mη βαλεις φαρμακα για αυτη την αλγη , τα drop checker δεν ειναι οργανα ακριβειας. Εαν εχεις αλγη σε ενυδρειο που δεν ειναι φρεσκοστημενο σημαινει οτι υπαρχει θεμα. Ειναι ξεπερασμενη η αναλογια watt/litre, βλεπω φυτα ανουμπιες και εχινοδωρο που δεν θελουν πολυ φως και ειναι αργης αναπτυξης, λογικο να βγαλεις αλγες με τοσο φως. Βαλε φυτα επιφανειας, βγαλε τα helena και βαλε ramshorn.
Συμφωνώ...απλα οπως εγραψα πιο πανω ειναι οτι η αλγη εμφανιστηκε πριν αναβαθμισω τον φωτισμο..πριν τον αναβαθμισω ειχα 0.39 βατ στο λιτρο και τωρα εχω 0.45...δεν ηταν και πολυ τα 0.39..και δεν ειχα και αλγες ..φυτα επιφανειας οπως?μπορεις να μου προτεινεις καποια?η μήπως να βαλω περισοτερα φυτα και ποιο γρηγορης αναπτηξης?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-19, 23:38
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Επιφανειας πιστια,λιμνοβιουμ.
Γρηγορης αναπτυξης hygrophila difformis,ceratopteris thalictroides.Η αλλαγη στις λαμπες εγιναν με ιδιες με τις προηγουμενες σε κελβιν?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-19, 23:39
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δεν εχουμε δει ολοκληρο το ενυδρείο. Πιαθανολογω οτι δεν εχεις μεγαλη φυτομαζα και δει φυτα γρηγορης αναπτυξης ( σε αυτα συγκαταλέγονται και τα επιφανειας). Επφανειας το καλύτερο κατ εμε ειναι το Limnobium laevigatum , μπορείς να βρεις και φακη ( lemna minor) ευκολα εχω να σου στειλω εαν θες.Στην επιφάνεια μπορείς επισης να βαλεις ceratopteris thalictroides. Για το ενυδρείο σου προτείνω red tiger lotus, Rotala και Hygrophila Polysperma ή siamensis.

Για τα φυτα που εχεις δεν υπηρχε λογος να ανεβάσεις το φωτισμο. Εγω σε 80λιτρα εχω 30 watt T8!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-19, 00:00
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιφανειας πιστια,λιμνοβιουμ.
Γρηγορης αναπτυξης hygrophila difformis,ceratopteris thalictroides.Η αλλαγη στις λαμπες εγιναν με ιδιες με τις προηγουμενες σε κελβιν?
Ναι.απλα η προηγουμενη ηταν μια απλη τ5 και τωρα εβαλα μια πιο συνθετη της jewel την day light..η growlux παρεμεινε ιδια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχουμε δει ολοκληρο το ενυδρείο. Πιαθανολογω οτι δεν εχεις μεγαλη φυτομαζα και δει φυτα γρηγορης αναπτυξης ( σε αυτα συγκαταλέγονται και τα επιφανειας). Επφανειας το καλύτερο κατ εμε ειναι το Limnobium laevigatum , μπορείς να βρεις και φακη ( lemna minor) ευκολα εχω να σου στειλω εαν θες.Στην επιφάνεια μπορείς επισης να βαλεις ceratopteris thalictroides. Για το ενυδρείο σου προτείνω red tiger lotus, Rotala και Hygrophila Polysperma ή siamensis.


Για τα φυτα που εχεις δεν υπηρχε λογος να ανεβάσεις το φωτισμο. Εγω σε 80λιτρα εχω 30 watt T8!
Το ενυδρειο ειναι ενα ferlast cayman και οι μονες σε διστασεις λαμπες που ταίριαζαν ακριβως ηταν αυτες...ειναι ιδιοτροπο το καπακι του ..δεν εχω μεγαλη φυτομαζα οποτε μαλλον θα συμπληρωσω φυτα..πρωτα ομως πρεπει να εξαφανισω την αλγη με καποιον τροπο πριν βαλω τα φυτα μεσα..απο που μπορω να προμηθευτω τα παραπανω φυτα? ιδιαίτερα για το επιφανεις που μου ειπες..αν δεν βρω θα με ενδιέφερε να μου στειλεις αν γινετε...με το αζημιωτο φυσικα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 24-01-19 στις 00:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-19, 00:04
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βαλε φυτα η αλγη θα φύγει οταν το ενυδρείο ισορροπησει. Δες εδω για φυτά

https://misirlis-aquarium.gr/
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-19, 00:05
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Εγω θα εκοβα και το φωσφορικο.Τα φυτα σου δεν χρειάζονται fleet enema.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-19, 00:16
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα εκοβα και το φωσφορικο.Τα φυτα σου δεν χρειάζονται fleet enema.
Βαζω γιατι δεν εχω μετρισημα φωσφορικα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-19, 00:16
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ξεχασα το καλυτερο απο φυτα για αυτο που θες

Limnophila Sessiflora
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-19, 01:26
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε φυτα η αλγη θα φύγει οταν το ενυδρείο ισορροπησει. Δες εδω για φυτά

https://misirlis-aquarium.gr/
Θα οανω μια παραγκελια με τα φυτα που μου ειπατε..θα χρειαστω και την βοηθεια σας σχετικα με τα λιπασματα γιατι το μονο που ριχνω μεσα μια φορα την εβδομαδα ειναι ενα τις τροπικα σε υγρη κορφη και παλιοτερα το κλασικο flourish seachem..θα ηθελα να παω σε σκονες που εχω διαβασει εδω μεσα αλλα εχω χασει το μπουσουλα..
-------------------------
Τωρα που θα βαλω τα παραπανω φυτα που μου προτεινατε θα πρεπει να ρυθμισω και το θεμα των λιπασματων?σιγουρα δεν θα φτάνει ενα γενικο λιπασμα!!
-------------------------
Μετα απο αρκετο διαβασμα σκεφτηκα αυτην τη λυση...
http://www.aquariumplantfood.co.uk/f...arter-kit.html
Τι λετε εσεις που εισαστε πολυ πιο εμπειροι?ειναι υπερβολικο η μήπως αυτο που πρέπει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 24-01-19 στις 01:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-19, 09:33
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πάρε για αρχη λιγο Kno3 απο ενα γεωπονο 3¤ το κιλο περιπου και εισαι καλυμμένος αφου ηδη εχεις φωσφορικα και ιχνοστοιχεία seachem.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-19, 17:12
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε για αρχη λιγο Kno3 απο ενα γεωπονο 3¤ το κιλο περιπου και εισαι καλυμμένος αφου ηδη εχεις φωσφορικα και ιχνοστοιχεία seachem.
Απο λιπασματα εχω αυτο https://misirlis-aquarium.gr/40-anal...nutrition.html
Και χρησιμοποιώ και fleet enema. Εχω βέβαια και σιδηρο της eheim αλλα δεν το εχω χρησημοποιησει ακομα.το kno3 που λες υπαρχει καπου να το δω σε μια φωτογραφια για να ξερω τι ακριβως να πάρω γιατι στην λημνο δεν πολυασχολουντε με το αντικείμενο και φοβάμαι μηπως μου δωσουν οτι να ειναι..η ακομα καλύτερα αν υπάρχει καποιο ετοιμο λινκ να το παραγγείλω άμεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-19, 21:05
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θα πας σε γεωπονικό καταστημα να παρεις ενα κιλο νιτρικο καλιο. Εχω δοκιμασει της Yara και της Haifa χωρις προβλημα. Ειναι λευκο σαν τη φωτογραφία.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-19, 21:30
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πας σε γεωπονικό καταστημα να παρεις ενα κιλο νιτρικο καλιο. Εχω δοκιμασει της Yara και της Haifa χωρις προβλημα. Ειναι λευκο σαν τη φωτογραφία.
Ευχαριστω πολύ...αυτο το ριχνω κατευθειαν μεσα η το διαλύω σε καποια ποσοτητα νερου και ριχνω συγκεκριμενα ml?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-19, 21:40
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παρε με το καλο και θα σου πω πως χρησιμοποιείται. Θα κάνεις διάλυμα με νερο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-01-19, 21:49
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε με το καλο και θα σου πω πως χρησιμοποιείται. Θα κάνεις διάλυμα με νερο.
Και παλι σε ευχαριστω πολυ...θα ψαξω για το καλιο το σαββατο...ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω ιδιαίτερα στο καλιο που θα μου δωσουν?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-19, 21:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Νιτρικο καλιο χωρις προσθετα. Ψαξε για αυτες τις μαρκες που σου ειπα εαν γινεται που ειναι δοκιμασμενες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-19, 15:47
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιτρικο καλιο χωρις προσθετα. Ψαξε για αυτες τις μαρκες που σου ειπα εαν γινεται που ειναι δοκιμασμενες.
Δεν βρηκα κανενα απο τα δυο που μου προτεινες αλλα βρηκα καποιο της keytrade με τα συστατικα της φωτογραφιας..πηρα ακριβως 1 κιλο...μπορεις να μου πεις για την διάλυση και την ποσότητα που θα πρεπει να ριχνω? ευχαριστώ και παλι....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2019-01-29-15-44-15-537_com.android.chrome.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  32,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-19, 15:52
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Αυτό είναι..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2019-01-29-15-48-53-337_com.miui.gallery.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  19,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-19, 20:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

Αυτος ειναι calculator για να βλεπεις τις δοσολογιες.

Για 240 λίτρα ενυδρειο, σε μπουκαλι 250 ml βαζεις 48 γρ kno3 και συμπληρώνεις με νερό όσμωσης ή νερο βρυσης που έχεις βρασει και μετα άφησει να κρυώσει.

Δοσολογια 15 ml. Αρχισε με μια δοση την εβδομάδα. Για αρχη δοκιμασε μικρή ποσοτητα και παρατηρησε τα ζωντανα σου.

Εαν θες να αλλαξεις δοσολογια δοκιμασε και μόνος σου στο συνδεσμο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-01-19, 19:05
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και κατι αλλο ..σημερα μου ηρθαν τα τεστ που ειχα παραγκειλει απο αγγλια...ειναι της api...ενω τα 2 τεστ (no3 και ph)ληγουν το 2023 το τεστ τον φοσφορικων ληγει αρχες του 2020.εστειλα μνμ στον πωλητη για αντικατασταση και μου ειπε οτι τα τεστ τον φωσφορικών εχουν συντομη ημερομηνια ληξης και οτι δεν θα βρω πουθενα με μακροβιοτερη ημερομηνια... ισχύει κατι τετοιο?αν εχει καποιος να μου στειλει μια φωτο απο το δικο του τεστ με μακροβιοτερη ημερομηνια ληξης να του τη στειλω να το δει?ευχαριστω ..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-19, 19:15
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

εδω και 2 εβδομαδες εχω ξεκινησει λιπανση με kno3 και fleet enema και micro της Tropica το Premium Nutrition σε καθημερινη βαση και τελος της εβδομαδας κανω μια αλλαγη στο 40% περιπου..εχω προσθεσει και τα φυτα που ειπαμε πιο πανω αλλα δεν βλεπω καποια αλλαγη,αντιθετος η Hygrophila polysperma δειχνει να ζοριζετε αρκετα και τα φυλλα της να κιτρινιζουν και να γινοντε πολυ ευθραυστα αν και περνει γρηγορα υψος σε αντιθεση με την Rotala rotundifolia που τα πηγαινει περιφημα μεχρι στιγμης .ισως ειναι νωρις ακομα.. σιγουρα ομως φωτοσυνθετουν αρκετα καθως βλεπω συνεχεια pearling .. η αλγη δειχνει να ξαναεμφανιζετε στα σημεια που την καθαριζω ..μια παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι απο την μερα που ξεκινησα με το kno3 ψοφησαν τα clea helena που ειχα μεσα..σταδιακα οχι αμεσως..εχει ξανασυμβει σε κανεναν?
ψαχνω και για μαγαζι που να μπορει να μου αποστειλει kno3 και kh2po4 και power 4 καθως εδω στη λημνο δεν βρηκα πουθενα..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-02-19, 21:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλησπερα, ισως ειναι τυχαιο.που ψόφησαν τα helena. Αλλα σαλιγκαρια εχεις μεσα? Στη Λήμνο σκονες εαν δεν βρισκεις μπορείς να παρεις απ εξω

πχ εδω

http://www.aquariumplantfood.co.uk/
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-02-19, 21:53
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, ισως ειναι τυχαιο.που ψόφησαν τα helena. Αλλα σαλιγκαρια εχεις μεσα? Στη Λήμνο σκονες εαν δεν βρισκεις μπορείς να παρεις απ εξω

πχ εδω

http://www.aquariumplantfood.co.uk/
Να παρω αυτο εδω το πακετακι λες?http://www.aquariumplantfood.co.uk/e...th-spoons.html
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-02-19, 22:27
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εαν θες κατι aquarium safe δεν είναι ασχημο αν και θεωρητικά μαγνησιο δε χρειάζεται ισως καλυτερα να παρεις δυο σκονες βασικες και για trace συνεχισε με αυτο που εχεις. Δλδ μη πάρεις αναγκαστικα το σετ αλλα αυτα που χρειάζονται πραγματικα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωριση αλγης nafpaktos91 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 0 22-07-16 20:49
αναγνωριση αλγης johnpecn` Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 29-12-12 00:23
αναγνωριση αλγης rastafarian Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 19-01-11 13:28
Αναγνωριση Αλγης abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 01-10-09 19:42
Αναγνωριση Αλγης... sarevock Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 17-02-09 14:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12272 seconds with 14 queries