Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 28-05-18, 16:21
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Επειδή έχω κακό προηγούμενο με οξυζενέ... 10 ml σε 160 καθαρά λίτρα νερού μία φορά την ημέρα είναι καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 29-05-18, 07:18
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η υπερβολικα μεγαλη ροη βηθαει την εμφανιση της bba.Οσο για τα lilly Pipe βοηθουν ωστε το νερο να μη βγαινει με πολυ μεγαλη πιεση μεσα στο ενυδρειο.Αυτα διαπιστωσα μετα απο τοσα χρονια και ειναι προσωπικες διαπιστωσεις .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 12-06-18, 18:59
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι να ρθει ο d.checker κανε μια μετρηση ph-k/h ετσι πανω -κατω που βρισκεσαι με το διοξειδιο ανοιχτο.κι υστερα κοιτας και τα φυτα σου αν κανουν pearling!
Έφτασαν οι προμήθειες και έκανα τις μετρήσεις, kH 19 και pH 7,5. Το νερό μετρήθηκε 5 ώρες μετά το άνοιγμα της ηλεκτρομαγνητικής.

Ήρθε επίσης ο κυκλοφορητής που περίμενα και αντικατέστησα τον προηγούμενο (450 lit/h αντί για 300 lit/h).

Είμαι σε αναμονή του drop checker προς το τέλος του μήνα λογικά θα έρθει.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 12-06-18, 19:57
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Εχεις τοσο υψηλο kh;;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 12-06-18, 20:14
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ναι, έχουμε σχετικά σκληρό νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 12-06-18, 21:52
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε φυτεμένο θέλεις το φίλτρο να γυρνάει περίπου 10 φορές τα λίτρα σου.
Αυτο ειναι υπερβολη... κραταω φυτεμενα 80λιτρα με ενα αεροφιλτρο χωρις σχεδον καθολου ροη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφτασαν οι προμήθειες και έκανα τις μετρήσεις, kH 19 και pH 7,5. Το νερό μετρήθηκε 5 ώρες μετά το άνοιγμα της ηλεκτρομαγνητικής.

Ήρθε επίσης ο κυκλοφορητής που περίμενα και αντικατέστησα τον προηγούμενο (450 lit/h αντί για 300 lit/h).

Είμαι σε αναμονή του drop checker προς το τέλος του μήνα λογικά θα έρθει.

Αν μπορεις αγορασε Αο.... ειναι η μονη λυση...

Για φυτα και ψαρια..εχεις σκληρο νερο οπως και εγω .
Εγω εχω σκληροτερο 24 gh 22kh.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 12-06-18 στις 21:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 12-06-18, 22:04
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Το έχουμε πει Νίκο, δυστυχώς έχουμε πολύ σκληρό νερό. Η αο αυτή τη στιγμή δεν είναι στα άμμεσα σχέδια.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 16-06-18, 20:18
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Είχα παραγγείλει drop checker προς το τέλος Μαϊου, διακτινίστηκε και ήρθε σε 18 μέρες. Ο drop checker που πήρα είναι ο παρακάτω αλλά δεν καταλαβαίνω τον τρόπο χρήσης .
https://www.ebay.com/itm/Aquarium-CO...72.m2749.l2649

Αρχικά δεν βλέπω να ζητάει πουθενά νερό με συγκεκριμένη σκληρότητα (kH4).
Στην περιγραφή του ebay (description) λέει απλά να βάλω δύο, couple, σταγόνες και νερό στο φιαλίδιο... Τί νερό, πόση ποσότητα?
Στο μπουκαλάκι γράφει οτι θα ελέγξει περίπου 15 (ή ανάλογα με την πραγματική ποσότητα) σταγόνες στο φιαλίδιο και οτι δεν χρειάζεται να προσθέσω νερό...

Πως το δουλεύω, έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάτι παρόμοιο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  test agent.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  41,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 16-06-18, 20:34
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ναι εγω
15 σταγόνες ειχα βαλει...και νερό ενυδρείου μεχρι την μεση..
Δεν μου κράτησε πολυ μανο...
Οποτε θελω να πιστευω οτι καποιο λαθος έκανα...


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 17-06-18, 18:03
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παιδια δε πιστευω να θελει 15 σταγονες..Στο δικο μου λεει για νερο ενυδρειου και 5 σταγονες.
Καντο ετσι κι αστο κανα 2-3 ωρες εκτος ενυδρειου να δεις αν γινει μπλε το χρωμα σημαινει εισαι οκ.Μετα το βαζεις στο ενυδρειο κ παρατηρεις.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 17-06-18, 20:25
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Λογικά δεν εννοεί 15 σταγόνες σε κάθε μέτρηση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Έστειλα μήνυμα στον πωλητή να μου πει τον σωστό τρόπο μέτρησης.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 19-06-18, 11:57
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μου απάντησε ο πωλητής και μου έγραψε αυτό που γράφει πάνω στο μπουκαλάκι. Βοήθησε πολύ, τι να πω... Σε αντίστοιχο βίντεο βλέπω να βάζουν αρκετές σταγόνες οπότε μάλλον ισχύουν οι 15. https://www.youtube.com/watch?v=JvoCjnD5Ows

Αποφάσισα να αγοράσω αντίστροφη όσμωση για τις αλλαγές. Αντιστάθηκα, αντιστάθηκα, το πήρα απόφαση τελικά . Θα κοιτάξω από waterwaves.gr που ακούω καλά λόγια αλλά σε ποιο σύστημα να πάω, το μικρό aqua-hobby ή το μεγαλύτερο cardinal?

http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30122

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν οτι για το ενυδρείο μου (200 lit) το aqua-hobby είναι αρκετό.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 26-07-18, 17:51
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μία ενημέρωση για το ενυδρείο μου μιας και έχει μπει σε ένα δρόμο σιγά σιγά. Περιμένω να φουντώσουν αρκετά κάποια φυτά και να πάρουν πιο σωστά χρώματα αλλά πιστεύω θα γίνει και αυτό.

Μπήκε ο drop checker και η ένδειξή του είναι μεταξύ μπλε και πράσινου, περισσότερο προς το πράσινο. Τον έχω τοποθετήσει πάνω αριστερά στο ενυδρείο, στη φωτογραφία βρίσκεται πίσω από το sp. flipper.

Εδώ και κάποιο διάστημα έχει μπει σε λειτουργία και αντίστροφη όσμωση και την ημέρα της αλλαγής μετράω στο ενυδρείο 4 dKh (με σταγόνες) και 137 TDS (ηλεκτρονικά). 5 ημέρες μετά την αλλαγή τον TDS έχει ανέβει στο 155. Είναι λογικές οι παραπάνω μετρήσεις?

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180726_182918.jpg
Εμφανίσεις:  738
Μέγεθος:  76,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 26-07-18, 18:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Μανο το tds το μετρας στο νερο της οσμωσης να ξερεις κ στης βρυσης να ξερεις που βρισκεσαι..Στο νερο του ενυδρειου ειναι λογικο να μετρας παραπανω αφου επηρεαζεται κι απο αλλους παραγοντες οπως λιπασματα κτλ..

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 26-07-18, 18:17
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Α, ok, έχω μετρήσει και το νερό της όσμωσης, μου δίνει TDS 11 ppm.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 24-02-19, 09:38
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μία ενημέρωση μετά από καιρό...

Έχει περάσει αρκετό διάστημα μετά την προσθήκη CO2 και ΑΟ, περίμενα οτι θα είναι σε καλύτερο επίπεδο το ενυδρείο αλλά δυστυχώς κάτι πρέπει να κάνω πολύ λάθος. Τα φυτά δεν είναι όπως θα τα ήθελα, μεγαλώνουν γρήγορα από τη μία αλλά δεν έχουν τα έντονα χρώματα που βλέπω σε ενυδρεία στο internet. Ειδικά τα κόκκινα φυτά δεν είναι όσο κόκκινα θα έπρεπε, ενώ έχω και πρόβλημα με μαύρη άλγη που επιμένει και δεν μπορώ να την καταπολεμήσω. Έχω και κάποια πράσινη άλγη αλλά αυτή περιορίζεται στα τζάμια και στον εξοπλισμό, καθαρίζει και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Προχώρησα σε ένα γερό κλάδεμα πριν λίγες μέρες και θέλω τη βοήθειά σας για να κάνουμε κάτι καλύτερο, εντοπίζω το πρόβλημα στα λιπάσματα που διαβάζωντας και σε άλλα θέματα έχω χάσει τη μπάλα. Παρακάτω θα δείτε βιντεο με το ενυδρείο όπως είναι τώρα, η ποιότητα δεν είναι πολύ καλή γιατί βγήκε με κινητό αλλά θα πάρετε μία ιδέα...

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=7Ful...ature=youtu.be

Διαστάσεις ενυδρείου: 100x40x50
Φωτισμός (πλήθος και τύπος): diy με 34 led των 3 watt, σύνολο 102 watt.
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες την ημέρα
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο με κυκλοφορητή 600 λίτρα/ώρα
Θέρμανση/Ψύξη: θερμαντήρας 300 watt / ανεμιστηράκια
Λίπανση: λιπάσματα K2SO4, KNO3, power 4
Παροχή CO2: μπουκάλα 2 kg σε χρονοδιακόπτη, έχει μπει έξτρα κυκλοφορητής για να έχω παντού CO2
Παράμετροι pH: 6,3 - 6,4
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3 dkh
Αμμωνία (ΝΗ3):0,00
Νιτρώδη (ΝΟ2):0,00
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 - 25
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 23 αυτό το διάστημα
Αλλαγές νερού: 1 αλλαγή νερου καθε βδομαδα περιπου 40%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: μίγμα AO και βρύσης
¶λλες πληροφορίες: τα λιπάσματα που έχω είναι νιτρικό κάλιο, θειικό κάλιο και power 4, έχω κάνει ένα διάλυμα από τα 2 πρώτα και ένα από το power 4 και ρίχνω εναλλάξ 6 μέρες την εβδομάδα. Η μαύρη άλγη εντοπίζεται περισσότερο στα φυτά που είναι στη μπροστά ζώνη, staurogyne repens, pogostemon helferi, moss και στην bucephalandra. Τα κλαδεύω και τα καθαρίζω αλλά επανέρχεται, έχω δοκιμάσει και με H2O2 δεν είχα αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-02-19, 12:29
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Μανο καλημερα.
Στα φυτα σου δεν βλεπω ιδιαιτερα προβληματα.Τωρα για τα χρωματα των φυτων σε βιντεο παιζουν ρολλο τα φωτιστικα κλπ.Επισης βλεπω οτι δεν χρησιμοποιείς φωσφορικα.Δοκιμασε να ανεβασεις τα φωσφορικά.Ποσα ππμ νιτρικα ,καλιο εχεις?Και ο σιδηρος ευνοεί τα χρωματα στα φυτα.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 24-02-19, 12:32
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

BORKED
Δες ενα βιντεο
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 24-02-19, 13:24
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Μανο καλημερα! κι εγω δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερο προβλημα και το χεις κανει πολυ ωραιο! Απο κει και περα θα συμφωνησω με τον rottbea πως χρειαζεσαι και φωσφορικα οποτε κανε καλυτερα ενα διαλυμμα νιτρικο καλιο +φωσφορικο συμφωνα με E.i.
Mηπως ομως εχεις και περισσεια φωτος;;εχεις δοκιμασει να το μειωσεις κατα 1/3 να δεις πως θα παει;
Κατι αλλο..βλεπω κανεις διαχυση με κυκλοφορητη ποσα λιτρα/ωρα δινει;Αν πεταει με δυναμη το νερο απευθειας πανω σε φυτα, υπαρχει περιπτωση να χεις bba λογω δυνατης ροης..Εγω οταν εκανα διαχυση μ αυτο τον τροπο με κυκλοφορητη 400λτ/ωρα του χα βαλει s. bar αλλιως μου βγαζε bba εκει που πεφτε δυνατη ροη το χα τεσταρει και παντα αυτο συνεβαινε..κι επειδη λες οτι σου εμφανιζεται μπροστα...
Τωρα να σου πω και κατι αλλο; εισαι σιγουρος πως η φιλτρανση ειναι επαρκης;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 24-02-19, 17:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου παει πολυ καλα απλα δεν εχεις βρει ακομα τις ρουτινες του και η φυτομαζα του ειναι μικρη.
Σωστα σου ειπανε για τα φωσφωρικα μιας και συνδεονται αμεσα με την εμφανιση της green dust αλγης στα τζαμια. Οποτε κοιταξέ τα.
Ακολουθα κανονονικη EI λιπανση και τσεκαρε διοξειδιο και φιλτρανση και θα εισαι μια χαρα.
Επισης, ασε τα φυτα να πιασουν "ταβανι"...μην τα κουρευεις συνεχεια τωρα που δεν εχει βρει ακομα την ισορροπια του. Ασε τα να ανεβουν στην επιφανεια τα στεμ και μετα κουρεμα, θα δεις οτι πολλες αλγες ετσι θα υποχωρησουν.

ΥΓ. Αυτο που μπαινει το CO2 σε χρονοδιακοπτη και κλεινει τη νυχτα , ποτε δεν το καταλαβα. Υποτιθεται οτι τα ψαρια σκανε τη νυχτα απο το πολυ διοξειδιο ?? και με τα σκαμπανεβασματα του Ph μερα/νυχτα τι γινεται ??
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 24-02-19, 17:39
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανο καλημερα.
Στα φυτα σου δεν βλεπω ιδιαιτερα προβληματα.Τωρα για τα χρωματα των φυτων σε βιντεο παιζουν ρολλο τα φωτιστικα κλπ.Επισης βλεπω οτι δεν χρησιμοποιείς φωσφορικα.Δοκιμασε να ανεβασεις τα φωσφορικά.Ποσα ππμ νιτρικα ,καλιο εχεις?Και ο σιδηρος ευνοεί τα χρωματα στα φυτα.
Δημήτρη, δεν χρησιμοποιώ φωσφορικά, θα ψάξω να βρω φωσφορικό μονοκάλιο (KH2PO4) ή cooper enema από κανένα φαρμακείο για να τα ανεβάσω. Τα νιτρικά μου είναι στην κλίμακα 10 - 25 mg/l του test (περισσότερο προς το 10), διστάζω να τα ανεβάσω περισσότερο γιατί έχω γαρίδες και ψάρια μέσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανο καλημερα! κι εγω δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερο προβλημα και το χεις κανει πολυ ωραιο! Απο κει και περα θα συμφωνησω με τον rottbea πως χρειαζεσαι και φωσφορικα οποτε κανε καλυτερα ενα διαλυμμα νιτρικο καλιο +φωσφορικο συμφωνα με E.i.
Mηπως ομως εχεις και περισσεια φωτος;;εχεις δοκιμασει να το μειωσεις κατα 1/3 να δεις πως θα παει;
Κατι αλλο..βλεπω κανεις διαχυση με κυκλοφορητη ποσα λιτρα/ωρα δινει;Αν πεταει με δυναμη το νερο απευθειας πανω σε φυτα, υπαρχει περιπτωση να χεις bba λογω δυνατης ροης..Εγω οταν εκανα διαχυση μ αυτο τον τροπο με κυκλοφορητη 400λτ/ωρα του χα βαλει s. bar αλλιως μου βγαζε bba εκει που πεφτε δυνατη ροη το χα τεσταρει και παντα αυτο συνεβαινε..κι επειδη λες οτι σου εμφανιζεται μπροστα...
Τωρα να σου πω και κατι αλλο; εισαι σιγουρος πως η φιλτρανση ειναι επαρκης;
Θέμη, περίσσεια φωτός δε νομίζω να έχω, οπτικά τουλάχιστον είναι ικανοποιητικό. Δυστυχώς το ενυδρείο έχει 50cm ύψος και λιγότερο φως νομίζω δεν θα ήταν αρκετό.
Ο κυκλοφορητής είναι στα 300lit/h, δεν είναι ιδιαίτερα δυνατός. Τον σήκωσα όμως πιο ψηλά για να δω μήπως και αλλάξει κάτι.
Η φίλτρανση είναι αρκετή, οι μετρήσεις τουλάχιστον έτσι δείχνουν. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλη ιχθυοφόρτιση, μικρόψαρα και γαρίδες είναι μέσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο σου παει πολυ καλα απλα δεν εχεις βρει ακομα τις ρουτινες του και η φυτομαζα του ειναι μικρη.
Σωστα σου ειπανε για τα φωσφωρικα μιας και συνδεονται αμεσα με την εμφανιση της green dust αλγης στα τζαμια. Οποτε κοιταξέ τα.
Ακολουθα κανονονικη EI λιπανση και τσεκαρε διοξειδιο και φιλτρανση και θα εισαι μια χαρα.
Επισης, ασε τα φυτα να πιασουν "ταβανι"...μην τα κουρευεις συνεχεια τωρα που δεν εχει βρει ακομα την ισορροπια του. Ασε τα να ανεβουν στην επιφανεια τα στεμ και μετα κουρεμα, θα δεις οτι πολλες αλγες ετσι θα υποχωρησουν.

ΥΓ. Αυτο που μπαινει το CO2 σε χρονοδιακοπτη και κλεινει τη νυχτα , ποτε δεν το καταλαβα. Υποτιθεται οτι τα ψαρια σκανε τη νυχτα απο το πολυ διοξειδιο ?? και με τα σκαμπανεβασματα του Ph μερα/νυχτα τι γινεται ??
Θα ψάξω για συμπλήρωμα φωσφορικών. Να κοιτάξω και για epsom salt για πιο ολοκληρωμένα macro?
Τα φυτά τα αφήνω να πάνε μέχρι την επιφάνεια, αυτή την εβδομάδα τα κατέβασα αρκετά. Όλα τα πίσω έχουν κατά καιρούς πιάσει ταβάνι εκτός από το pogostemon stellatus (δεύτερο από αριστερά) που είναι τελευταία προσθήκη. Γενικά τα κλαδεύω λίγο όταν δω οτι κρύβουν το φως από τα φυτά που είναι μπροστά τους.

Προσωπικά έχω σε χρονοδιακόπτη το CO2 καθαρά για λόγους οικονομίας, για να κρατάει περισσότερο, αφού δεν υπάρχει κατάστημα να γεμίζει μπουκάλες στην περιοχή μου και αναγκάζομαι να στέλνω στο Ηράκλειο κάθε φορά. Έχω 2 φιάλες των 2 kg και τις χρησιμοποιώ εναλλάξ, τώρα για να φανταστείς είχα δώσει την άδεια πριν από 3 εβδομάδες και ακόμα να την πάρω πίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 12-08-19, 00:51
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Που σαι Μανο?!
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 12-08-19, 19:25
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Εδώ, όλα καλά .

Πριν λίγους μήνες αποφάσισα οτι δε μου αρέσει το ενυδρείο όπως πάει και σκέφτηκα να βγάλω κάποια φυτά και να αυξήσω τις ποσότητες σε άλλα για να πάω σε ένα πιο ωραίο dutch scape. Για να μην πετάξω αυτά που έβγαλα (δικαιολογία ) κόλλησα ένα 60x40x40 (90 lit) και τα έβαλα μέσα αλλά μου βγήκε κάτι σε πιο nature scape που το τρέχω με 2 προβολάκια led, 2 εσωτερικά φιλτράκια και έλεγχο θερμοκρασίας με stc και ανεμιστηράκια/θερμαντήρα. Μέσα έχω 6 corydoras από προηγούμενη γέννα δικών μου αλλά θα ήθελα να το κάνω ενυδρείο μόνο για αυτά...




Αφού έχει περάσει ο καιρός έχω μπει σε σκέψεις να ξεστήσω το 180 lit και να το κάνω ένα ωραίο nature scape και να κάνω αντίστοιχα το 90 lit dutch scape που το έχω απωθημένο. Δεν ξέρω, δεν έχω καταλήξει, το αφήνω για φθινόπωρο που θα έχουν πέσει οι θερμοκρασίες...

Παράλληλα με τις αλλαγές που κάνω έχω αρχίσει και βγάζω κάποια κλαδέματα στη λίμνη με τα χρυσόψαρα για να δω πως θα τα πάνε σαν emersed. Κάποια δεν ανταποκρίνονται και "καίγονται" άλλα πάλι πάνε καλά, παρακάτω δείχνω lobelia cardinalis mini που μου γίνεται μωβ και ludwigia (repens rubin ή mullerti, δεν θυμάμαι), hydrocotyle tripartita και κάποιο είδος moss.


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  570
Μέγεθος:  71,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  557
Μέγεθος:  63,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  72,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  80,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 12-08-19, 22:14
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Ωραια πραγματα! Νομιζω το αδικουν οι φωτογραφιες!
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 13-08-19, 00:09
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα σου ειπανε για τα φωσφωρικα μιας και συνδεονται αμεσα με την εμφανιση της green dust αλγης στα τζαμια. Οποτε κοιταξέ τα.
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό;
Έχω ακούσει να ευνοείται από υψηλά νιτρικά και χειροτερεύει με τον υψηλό φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμένο 240 λίτρα iliaspanagiotou Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 25-08-11 11:25
Φυτεμένο 30 λίτρα loki21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 19-07-11 16:37
50 Λίτρα Φυτεμένο Giannis_4 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 18-04-11 23:18
96 λίτρα φυτεμένο medico Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 15-10-10 15:39
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09231 seconds with 16 queries