Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-19, 20:30
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Θάνατος odessa barb

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80x35x45, 126lt (~100lt ωφέλιμα)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 13/10/2018
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 23/5/2019
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24 (*1)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 12 oddesa barb (εκτός αυτού που πέθανε)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2 zebra nerite + διάφοροι λαθρεπιβάτες που δεν προλαβαίνουν να φτάσουν > 4mm
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25 (*1)
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% εβδομαδιαία
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 2/7/2019
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: πρωΐ flakes (JBL krill premium), βράδυ pellets (Northfin community 0.5mm), 1 τάισμα τη βδομάδα αντικαθίσταται με μισό κύβο κατεψυγμένα bloodworms ή artemia (*3)
11. ΦΙΛΤΡΟ : Εξωτερικό Elite CrystalFlo 60
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: DIY CO2 με μαγιά (2x1.5lt)

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7.6
KH: 8
GH: 9
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: NH3+NO2+KH+GH+pH API, NO3+PO4 Salifert
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 (+1 νεκρό)
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικό αλλά έχει χάσει μερικώς το χρώμα του
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: περιορισμένη, απομονώνεται, πτερύγια κανονικά
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν έχω καταφέρει να τα δω. δεδομένου όμως ότι δεν επιπλέει τίποτα (δεν έχει δει κάποια βλέννα ή κάτι ανάλογο) υποθέτω μάλλον φυσιολογικά.
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): σήμερα ίσως λίγο αυξημένη, τις προηγούμενες μέρες φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : μέχρι χθες έτρωγε αλλά μετά από λίγα λεπτά έφτυνε μέρος ή όλη την τροφή. Σήμερα το απόγευμα δεν προσπάθησε να φάει
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 29/6//2019 (*2)
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: έχει χάσει πολύ βάρος, η κοιλιά είναι επίπεδη ίσως και ελαφρώς προς τα μέσα, από την εισαγωγή του δεν φαίνεται να έχει αναπτυχθεί.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


(*1) Το χειμώνα διατηρώ τη θερμοκρασία στους 23.5 (+/-0.1) και αντίστοιχα και το νερό αλλαγής. Τώρα το καλοκαίρι επειδή δεν μπορούσα να διατηρήσω τη θερμοκρασία σταθερή (κατά τις μεσημεριανές ώρες φτάνει τους 24.5) ανέβασα το θερμοστάτη στους 24 ώστε να είναι μικρότερη η διακύμανση. Δυστυχώς δεν έχω τρόπο να ψύξω το νερό της αλλαγής το οποίο είναι στους 25. Η τελική θερμοκρασία μετά την αλλαγή είναι 24.5

(*2) Από τότε μου φάνηκε να έχει μια βελτίωση κυρίως στη συμπεριφορά αλλά μάλλον απλώς μου φάνηκε.

(*3) Εννοείται ότι αποψύχονται σε νερό του ενυδρείου, σουρώνονται και το νερό πετάγεται.

Το 1 ψάρι που πέθανε (28/6/2019) δεν είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (δεν είχε χάσει το χρώμα του, γενικά δεν είχε εμφανή σημάδια ασθένειας εκτός ότι δεν ακολουθούσε το κοπάδι). Επίσης αυτό που πέθανε ήταν αρσενικό, το άρρωστο είναι θηλυκό. Την τελευταία μέρα είχε και αυτό επίπεδη κοιλιά. Εισήχθη την ίδια μέρα με το άρρωστο.

Από 28/5 μέχρι 18/6 υπήρχε μια σταδιακή άνοδος του pH στο 8 και του NO3 στο 8 (από 2-3 που ήταν συνήθως) γιατί δεν ανανέωσα το CO2 (σκόπευα να το σταματήσω αλλά από ότι φαίνεται δεν με παίρνει). Γενικά όμως έχω αυξομειώσεις στο pH (μεταξύ 7.6 και 7.8 ). Επιπλέον ενώ συνήθως μετράω βράδυ, μερικές μέρες μετά την αποκατάσταση του CO2 έκανα μέτρηση πρωί και μέτρησα 7.4. Η αύξηση του pH συνέπεσε με μια αύξηση της θερμοκρασίας στους 25 (για μία ημέρα). Αφού επανήλθε το pH και η θερμοκρασία και τα δύο ψάρια (αυτό που πέθανε και αυτό που είναι άρρωστο) φάνηκαν να συνέρχονται.

Edit:
Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το σώσω. Δεν κινείται σχεδόν καθόλου. Κάθεται πάνω από ένα κλαδί με τα πτερύγια απλωμένα. Τουλάχιστον όμως να προλάβω τα υπόλοιπα.

BORKED
BORKED
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20190629_12_30_37_Rich.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  284,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20190629_12_30_38_Rich.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  252,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20190629_12_31_25_Rich.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  275,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20190629_12_31_27_Rich.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  267,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20190629_12_32_00_Rich.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  250,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20190629_13_06_23_Rich.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  264,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20190629_13_06_39_Rich.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  272,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20190629_13_07_13_Rich.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  243,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-19, 21:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα! Λυπαμαι πραγματικα για την απωλεια που ειχες


Πρωτα απο ολα υποθετω πως γνωριζεις οτι 25 βαθμοι ειναι το οριο σε θερμοκρασια για το ειδος αυτο! Αρα βγαζεις τελειως τον θερμοστατη απο τη μπριζα και ψαχνεις για ανεμιστηρακια ... Μεχρι να βρεις λυση για τη θερμοκρασια κανε μικρες αλλαγες νερου και πολυ συχνες κατα την ημερα ωστε να πεφτει η θερμοκρασια!

Κατα δευτερο αν εχεις βαλε μια αεραντλια ... οσο ανεβαινει η θερμοκρασια η ικανοτητα του νερου να εχει οξυγονο μειωνεται με συνεπεια να μην υπαρχει διαθεσιμο οσο θα υπηρχε αν δεν ηταν τοσο ζεστο! Ο καθε οργανισμος εχει εξελιχθει ωστε να ζει στο φυσικο του περιβαλλον ετσι και τα ψαρια σου "απαιτουν" πιο μεγαλες ποσοτητες οξυγονου που συνηθως υπαρχει σε πιο δροσερα νερα!

Τριτο απο οσο μπορω να δω στο βιντει το ψαρακι σου μου φαινεται ταλαιπωρημενο απο καιρο πριν (δεν γινεται ετσι σε μια μερα) ... Ειναι πολυ αδυνατο με ρουφηγμενη τη κοιλια που δεν ειναι καλο σημαδι.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-19, 14:53
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ανεμιστηράκια έχω 4, και θερμοστάτη εννοώ τον STC-1000 όπου είναι συνδεδεμένα. Δυστυχώς δουλεύοντας συνεχώς στις ζεστές ώρες της ημέρας καταφέρνουν να κατεβάσουν τη θερμοκρασία στους 24.5 και γι' αυτό ανέβασα τον STC-1000 στους 24 ώστε να παίζει η θερμοκρασία μόνο 0.5 βαθμό.

Κάτι που δεν είχα σκεφτεί και εφάρμοσα τις τελευταίες μέρες είναι να ανεβάσω τη στάθμη του νερού. Έτσι τα ανεμιστηράκια είναι πιο αποτελεσματικά. Όμως δημιουργείται άλλο πρόβλημα: η έξοδος του φίλτρου δεν μπορεί να ανέβει άλλο με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετή κίνηση στην επιφάνεια και δημιουργείται πρωτεϊνικό φιλμ και κακή οξυγόνωση. Σκέφτομαι να πάρω κάποια μικρή εσωτερική αντλία για να τη βάλω κοντά στην επιφάνεια ή και λίγο πάνω από αυτή.

Έχω μία αεραντλία που χρησιμοποιώ για το νερό αλλαγής. Το αφήνω 24 ώρες με την αεραντλία αντί να χρησιμοποιώ αντιχλώριο (προφανώς όχι για οικονομία αλλά για να αποφεύγω τα χημικά όπου μπορώ). Αυτή την περίοδο επειδή συμπληρώνω συνεχώς λόγω εξάτμισης είναι μονίμως στο δοχείο με το νερό αναπλήρωσης. Θα τη βάλω προσωρινά στο ενυδρείο και θα πάρω ένα διακλαδωτή για το νερό αλλαγής / αναπλήρωσης.
-------------------------
Δυστυχώς το ψαράκι πέθανε πριν από λίγο (7/7)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 07-07-19 στις 14:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-19, 15:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κριμα ... αλλα εδειχνε αναμενομενο!



Οπως και να εχει ... οπωσδήποτε θα πρεπει να μειωσεις τη θερμοκρασια!Ειναι το Νο1 αυτη τη στιγμη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-19, 15:42
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και να εχει ... οπωσδήποτε θα πρεπει να μειωσεις τη θερμοκρασια!Ειναι το Νο1 αυτη τη στιγμη!
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να βρω ανεμιστηράκια με περισσότερα CFM (νομίζω ότι ήταν από τα πιο ισχυρά όταν τα είχα πάρει αλλά δεν έχω πλέον τα νούμερα)

Πιστεύεις ότι είναι καθαρά περιβαλλοντικό;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-19, 16:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

μεχρι τοτε ...
Παράθεση:
κανε μικρες αλλαγες νερου και πολυ συχνες κατα την ημερα ωστε να πεφτει η θερμοκρασια!
Τα ψαρια σου ειναι στα ορια τους!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-19, 17:29
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ποια θεωρείς ότι είναι μια ασφαλής θερμοκρασία;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-19, 17:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν ειναι θεμα αντιληψης η αποψης .. ειναι θεμα οτι τα ψαρια σου ζουνε σε σχετικα κρυα νερα .. Το seriouslyfish δινει 16 – 25 °C ... Καταλαβαινεις το ταβανι ειναι 25 βαθμοι οποτε οι οποιες απωλειες ειναι λογικες και αναμενόμενες!!
Διαβασε εδω περισσοτερα!

https://www.seriouslyfish.com/species/pethia-padamya/
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-19, 17:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ποιον κοντρολλερ εχεις .... οι πιο πολλοι δειχνουν συνηθως 2 βαθμους παρακατω (τον ρυθμιζεις) ... Μετρα το νερο με καποιο θερμομετρο να εισαι σιγουρος ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-19, 17:58
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το link που παραθέτεις το έχω διαβάσει πριν καν στήσω το ενυδρείο και τα όρια θερμοκρασίας του είδους τα ξέρω, αλλά όπως και εσύ είπες το ότι το όριο είναι 25°C δεν σημαίνει ότι μπορεί και να ζήσει μονίμως σε αυτή.

Προφανώς το 25 δεν είναι ασφαλές αφού είναι το όριο και προφανώς μια θερμοκρασία γύρω στους 20 είναι ασφαλής αφού είναι περίπου στη μέση. Όμως στην πράξη με 35°C θερμοκρασία περιβάλλοντος το να πετύχει κανείς τους 20 είναι μάλλον μη ρεαλιστικό (τουλάχιστον όχι χωρίς να καταφύγουμε σε ακραίες λύσεις). Επομένως η ερώτηση είναι απλή: πόσο πρέπει να κατέβει η θερμοκρασία ώστε να είναι ασφαλής για τα ψάρια (ή αλλιώς ώστε να μην αποτελεί αιτία να αρρωστήσουν);
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιον κοντρολλερ εχεις .... οι πιο πολλοι δειχνουν συνηθως 2 βαθμους παρακατω (τον ρυθμιζεις) ... Μετρα το νερο με καποιο θερμομετρο να εισαι σιγουρος ...
Έχω τον STC-1000. Αυτή τη στιγμή μου δείχνει 24.0, το θερμόμετρο περίπου 23,5 και ένα DS18b20 που χρησιμοποιώ για να έχω συνεχή καταγραφή της θερμοκρασίας δείχνει 23,8

Παρεμπιπτόντως έκανα και μία μέτρηση ph και έχει ανέβει στο 7,9 με 8 (δύσκολο να διακρίνω).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 07-07-19 στις 17:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-07-19, 18:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σκληροτητα και Kh εχεις μετρησει?
Απο οσο καταλαβα την εξατμιση την αναπληρωνεις με "κανονικο" νερο ... Ειναι λαθος να κανεις κατι τετοιο καθως φαντασου οτι εξατμιζεται μονο καθαρο νερο και μεσα στο ενυδρειο παραμενει ολο και πιο "σκληρο" νερο ... με τον χρονο οσο το κανεις αυτο τοσο θα μεγαλωνει η σκληροτητα ... και οσο μεγαλωνει και η kh τοσο θα μεγαλωνει και το ph...
Την εξατμιση θα πρεπει να την αναπληρωνεις με νερο απο αντιστροφη οσμωση που δεν εχει ο σχεδο gh και gh ..
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-19, 20:15
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Τελευταία μέτρηση ΚΗ είναι 8 (30/6/2019). Παλιότερα ήταν μάλλον λίγο παραπάνω (άρχιζε να αλλάζει χρώμα στις 8 σταγόνες αλλά χρειαζόταν άλλη μία για να γίνει κίτρινο, ενώ τώρα στις 8 έγινε κίτρινο). GH έχω καιρό να μετρήσω αλλά από όσο ξέρω δεν επηρεάζει το PH. Όμως δεδομένου ότι έχω CO2 το PH επηρεάζεται και από την αεραντλία.

Όσο αφορά την αναπλήρωση έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι το είχα διαβάσει (και φυσικά είναι απόλυτα λογικό) αλλά το είχα ξεχάσει γιατί όταν είχα χρυσόψαρα δεν είχε ιδιαίτερη σημασία. Βέβαια η ΚΗ δεν αυξάνεται απεριόριστα γιατί γίνονται και αλλαγές νερού, αλλά φυσικά ισορροπεί σε μία τιμή μεγαλύτερη από αυτή του νερού της βρύσης.

Δυστυχώς δεν έχω ΑΟ και δεν έχω και το χώρο για κάτι τέτοιο (αν τον είχα θα είχα πολύ περισσότερες επιλογές σε είδη που θα μπορούσα να φιλοξενήσω).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-07-19, 17:45
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

καλησπέρα,
ευχομαι να μην έχεις άλλες απώλειες...
καθαρα εκ πειρας με διαφορα ψαράκια ,ειδικά κρύου νερου θα σου πω πως αν τα ψαρακια όλο το προηγουμενο διαστημα ήταν σε καλές συνθηκες κατα πασα πιθανότητα δε θα πεθάνουν αν μείνουν κάποιες μερες στο ανώτατο όριο τους...
Αν όμως είναι ήδη ταλαιπωρημένα ή τα αγοράσαμε απο κατάστημα το οποίο δεν είχε καλές συνθήκες ισως δυσκολευτούν...
Τα περισσότερα ψαρια που έχω χάσει καλοκαίρι είναι αυτά που ήταν σε κακή κατάσταση κατα την αγορά τους ή κάποια απ αυτά που κατα τη διάρκεια του χειμώνα είχαν παρουσιάσει κάποια ασθένεια...
Τα πράγματα είναι πιο ευκολα στα χρυσοψαρα γιατί ξεχωρίζουν εύκολα..στα κοπαδόψαρα είναι δύσκολο να θυμόμαστε πιο ψάρι είχε περάσει κάτι ή ακομα κ αν νόσησε καποια στιγμή να το έχουμε καταλάβει...

Έχω καταλήξει πως στην διαρκεια ζωής του ψαριου οι ασθένειες σαν να συσσωρεύονται και μόλις οι συνθηκες γίνουν λίγο πιο ''ακραίες'' εκδηλώνονται ,με άσχημη συνήθως κατάληξη...

Αυτο που κάνω είναι πολύ πιο συχνές αλλαγες νερού (όχι απλά αναπλήρωση) και ανατάραξη επιφανείας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-08-19, 15:21
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ενημερώσω ότι δεν είχα άλλες απώλειες ούτε παρατήρησα κάτι ύποπτο μέχρι τώρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όμως είναι ήδη ταλαιπωρημένα ή τα αγοράσαμε απο κατάστημα το οποίο δεν είχε καλές συνθήκες ισως δυσκολευτούν...
Η αλήθεια είναι ότι και τα δύο ψάρια που έχασα ήταν από το ίδιο μαγαζί και μάλιστα είχα κάνει το λάθος να ζητήσω να μου τα στείλουν αντί να πάω ο ίδιος να τα πάρω...

Τα υπόλοιπα πάντως φαίνεται να είναι καλά. Το (επιπλέον) κακό είναι ότι τα πήρα για να διορθώσω την αναλογία αρσενικά-θηλυκά και τελικά έμεινα με ένα επιπλέον αρσενικό (από τα τρία που μου έστειλαν τελικά μόνο ένα ήταν θηλυκό). Θα δω τι θα κάνω αργότερα αφού βεβαιωθώ ότι τα πράγματα έχουν σταθεροποιηθεί.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τη βοήθεια, και καλό καλοκαίρι (σε όσους ετοιμάζονται για διακοπές)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Odessa Barb Αλέξης6 Γλυκό νερό - Γενικά 7 04-09-18 10:41
Αιφνίδιος Θάνατος Tiger Barb blacksun Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 24-08-15 10:37
odessa barb - red crystal barb evina ¶λλα ψάρια Ασίας 8 04-12-12 23:32
Επίθεση Tiger Barb σε Tiger Barb Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 1 27-03-08 10:55
Barb Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 26 30-01-08 16:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06916 seconds with 15 queries