Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-07-14, 17:59
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πλεξιγκλας απο Μυκάλης , και κόλλα απο εκεί, τώρα θα δοκιμάσω χλωροφόρμιο απο Καλογερόπουλο.
Επίσης πλεξιγκλας διαφανές ή άσπρο έχει και το Leroy
3αρι 50Χ50 5 Ευρώ , 100Χ50 10 Ευρώ , έχει και φύλλα 100 Χ 150 που μπορείς να του ζητήσεις να σου κόψει , αλλά θα πάρεις όλο το φύλο και δεν κόβει κομμάτια μικρότερα απο 10cm (για λόγους ασφαλείας λέει , αλλά εγω δεν το καταλαβαίνω αυτό)
-------------------------

Ναι , θα είναι πολύ εύκολο, δεν θα το πιστεύεις πόσο εύκολα κολλάει, αρκεί να το κρατήσεις σταθερό για πολύ λίγο, μη ξεχνάς πως μπορεί τα κομμάτια να γλιστρήσουν στα πρώτα δευτερόλεπτα στη κόλλα ή στο χλωροφόρμιο
θα προσεχω, αν και θα ειναι πιασμενα και με ταινια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-07-14, 18:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα προσεχω, αν και θα ειναι πιασμενα και με ταινια...
Δεν χρειάζεται ταινία.
Δες πως θα το κάνεις και ούτε ταινία ούτε τίποτα.
Βάζεις επάνω στο πάτο τις 2 πλευρές που σχηματίζουν γωνία, η μια πλευρά να στηρίζει την άλλη, ένα τσίμπημα στη βάση της κατακόρυφης γωνίας που σχηματίζουν τα 2 κάθετα φύλα, ένα τσίμπημα στη μέση και ένα ψηλά. Περιμένεις 1 λεπτό, γωνιάζεις τη μικρή πλευρά και κάνεις γαζί χαμηλά, γωνιάζεις και τη μεγάλη και κάνεις και εκεί γαζί χαμηλά, έτσι τα κάθετα στηρίζονται μόνα τους, βάζεις μετά τα υπόλοιπα κάθετα με τσιμπήματα στις κάθετες γωνίες και γαζί στο πάτο, μετά από 5 10 λεπτά που θα τραβήξει , θα το γυρίσεις στο πλάι της κάθε πλευράς και θα κάνει γαζί όπου είναι οριζόντιο, έτσι θα κάνεις και τις 4 πλευρές. Στο λέω αυτό γιατί το γαζί σε κάθετη επιφάνεια θα σου τρέχει, σε οριζόντια όχι. Το αφήνεις πάλι να τραβήξει κανα 10 λεπτο και ξεκινάς γαζιά με προσοχή να μη τρέξει εξωτερικά. Μη ξεχνάς πως εσύ το θες έκτος από γερό αλλά και στεγανό, για αυτό γαζιά παντού με αρκετό χλωροφόρμιο. Όταν τελειώσεις άφησε κάποιες ώρες ή ένα βράδυ και κάνε κάποια άλλη δουλειά, και κάνε άλλο ένα γαζί σε όλες τις γωνίες μέσα έξω.
Ταινία πάντως δεν χρειάζεται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-07-14, 18:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται ταινία.
Δες πως θα το κάνεις και ούτε ταινία ούτε τίποτα.
Βάζεις επάνω στο πάτο τις 2 πλευρές που σχηματίζουν γωνία, η μια πλευρά να στηρίζει την άλλη, ένα τσίμπημα στη βάση της κατακόρυφης γωνίας που σχηματίζουν τα 2 κάθετα φύλα, ένα τσίμπημα στη μέση και ένα ψηλά. Περιμένεις 1 λεπτό, γωνιάζεις τη μικρή πλευρά και κάνεις γαζί χαμηλά, γωνιάζεις και τη μεγάλη και κάνεις και εκεί γαζί χαμηλά, έτσι τα κάθετα στηρίζονται μόνα τους, βάζεις μετά τα υπόλοιπα κάθετα με τσιμπήματα στις κάθετες γωνίες και γαζί στο πάτο, μετά από 5 10 λεπτά που θα τραβήξει , θα το γυρίσεις στο πλάι της κάθε πλευράς και θα κάνει γαζί όπου είναι οριζόντιο, έτσι θα κάνεις και τις 4 πλευρές. Στο λέω αυτό γιατί το γαζί σε κάθετη επιφάνεια θα σου τρέχει, σε οριζόντια όχι. Το αφήνεις πάλι να τραβήξει κανα 10 λεπτο και ξεκινάς γαζιά με προσοχή να μη τρέξει εξωτερικά. Μη ξεχνάς πως εσύ το θες έκτος από γερό αλλά και στεγανό, για αυτό γαζιά παντού με αρκετό χλωροφόρμιο. Όταν τελειώσεις άφησε κάποιες ώρες ή ένα βράδυ και κάνε κάποια άλλη δουλειά, και κάνε άλλο ένα γαζί σε όλες τις γωνίες μέσα έξω.
Ταινία πάντως δεν χρειάζεται
θα προσπαθησω οπως λες και αν με βολευει , θα το κανω.
η μονη διαφορα ειναι στο τελος....
οταν τελειωσω τα κολληματα και το αφησω μια μερα.
θα παρω ξυσματα και θα τα ριξω σε χλωροφορμιο, να γινει ενα πιο παχυρευστο υγρο και θα περασω ολες τις ραφες εσωτερικα...
τι λες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-07-14, 19:13
Paschalpgr Ο χρήστης Paschalpgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2014
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

η "κολλα" της BISON είναι στη συνημμένη φωτογραφία.

Τάκη αυτή τη διαδικασία που περιγράφεις και η οποία είναι η σωστή για να κολλήσεις πλεξιγκλας με χλωροφορμιο γλυτώνεις με αυτή την "κολλα".
Απλά βάζεις ένα στρώμα στην ακμή του ενός κομματιού και το εφαρμόζεις στην επιφάνεια του αλλου εκεί που θέλεις να κάνεις την ένωση. Το πιέζεις για κανένα πεντάλεπτο και το αφήνεις να στεγνώσει. Εαν το κόψιμο είναι ίσιο τότε έχεις 100% στεγανή κόλληση που δεν ξεκολλάει αλλά σπάει γιατί αυτή η "κόλλα" κάνει ότι και το χλωροφόρμιο, λιώνει το πλαστικό.

Δεν θέλω να πείσω κανένα ότι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να κολλήσεις πλεξιγκλάς. Απλά θέλω να βοηθήσω γιατί έχεις μεγαλύτερη ευκολία χρήσης και καλύτερη διαχείριση λαθών, γεγονότα τα οποία είναι πολύ βασικά όταν κάνεις κάτι για πρώτη φορά ερασιτεχνικά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1808.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  64,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1810.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  85,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-07-14, 19:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα προσπαθησω οπως λες και αν με βολευει , θα το κανω.
η μονη διαφορα ειναι στο τελος....
οταν τελειωσω τα κολληματα και το αφησω μια μερα.
θα παρω ξυσματα και θα τα ριξω σε χλωροφορμιο, να γινει ενα πιο παχυρευστο υγρο και θα περασω ολες τις ραφες εσωτερικα...
τι λες??
Εφόσον είναι κομμένα με δισκοπρίονο δεν χρειάζεται, αν ξύσεις στη γωνία με τη σύριγγα θα είσαι οκ, αλλα το καλό κόλλημα όπως σου είπα και πριν εξαρτάται και απο το κόψιμο. Αν βάλεις ξύσματα, ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, στη αρχή μόνο χλωροφόρμιο για να μπει στο κενο που έχουν τα 2 κομμάτια, το παχυρευστο δεν μπαίνει, επίσης το παχυρευστο αργει αρκτετα για να στεγνώσει, αλλα νομίζω στη περιπτωση σου δεν το χρειάζεσαι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
η "κολλα" της BISON είναι στη συνημμένη φωτογραφία.

Τάκη αυτή τη διαδικασία που περιγράφεις και η οποία είναι η σωστή για να κολλήσεις πλεξιγκλας με χλωροφορμιο γλυτώνεις με αυτή την "κολλα".
Απλά βάζεις ένα στρώμα στην ακμή του ενός κομματιού και το εφαρμόζεις στην επιφάνεια του αλλου εκεί που θέλεις να κάνεις την ένωση. Το πιέζεις για κανένα πεντάλεπτο και το αφήνεις να στεγνώσει. Εαν το κόψιμο είναι ίσιο τότε έχεις 100% στεγανή κόλληση που δεν ξεκολλάει αλλά σπάει γιατί αυτή η "κόλλα" κάνει ότι και το χλωροφόρμιο, λιώνει το πλαστικό.

Δεν θέλω να πείσω κανένα ότι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να κολλήσεις πλεξιγκλάς. Απλά θέλω να βοηθήσω γιατί έχεις μεγαλύτερη ευκολία χρήσης και καλύτερη διαχείριση λαθών, γεγονότα τα οποία είναι πολύ βασικά όταν κάνεις κάτι για πρώτη φορά ερασιτεχνικά.
Ευχαριστώ φίλε Paschalpgr
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-14 στις 19:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-07-14, 19:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

για το τελος σου εγραψα Τακη. οχι στα πρωτα κολληματα. στο τελος σαν τελικη στρωση αφου εχουν στεγνωσει ολα και ειναι τελειωμενο!!!!
οσο για την Bison αφου γραφει και για ακρυλικα, αν δεν βρω χλωροφορμιο χαιρομαι που εχω κι αλλη επιλογη!!!!
σας ευχαριστω ολους!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-07-14, 20:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το τελος σου εγραψα Τακη. οχι στα πρωτα κολληματα. στο τελος σαν τελικη στρωση αφου εχουν στεγνωσει ολα και ειναι τελειωμενο!!!!
Ναι , Θανάση, το είδα, απλά το επισήμανα γιατί είναι σημαντικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-07-14, 20:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να πείσω κανένα ότι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να κολλήσεις πλεξιγκλάς. Απλά θέλω να βοηθήσω γιατί έχεις μεγαλύτερη ευκολία χρήσης και καλύτερη διαχείριση λαθών, γεγονότα τα οποία είναι πολύ βασικά όταν κάνεις κάτι για πρώτη φορά ερασιτεχνικά.


Ναι.
Αν δεν εισαι ο Τακης, που και τα σωβρακα του τα φτιαχνει απο πλεξιγκλας, ειναι καλη λυση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-07-14, 22:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων


Ναι.
Αν δεν εισαι ο Τακης, που και τα σωβρακα του τα φτιαχνει απο πλεξιγκλας, ειναι καλη λυση.
Καλόοοοοοοοοοοοοο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-07-14, 12:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

τελικα θα κολλησω με χλωροφορμιο!!!!
πηγα να αγορασω και κολλα Bison και χλωροφορμιο για να δω τι θα με βολεψει, αλλα το πρωτο στο νησι δεν υπαρχει, οποτε
πηρα χλωροφορμιο και 3 συριγγες των 5mg.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-07-14, 12:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα θα κολλησω με χλωροφορμιο!!!!
πηγα να αγορασω και κολλα Bison και χλωροφορμιο για να δω τι θα με βολεψει, αλλα το πρωτο στο νησι δεν υπαρχει, οποτε
πηρα χλωροφορμιο και 3 συριγγες των 5mg.
3 σύριγγες δεν θα φτάσουν ούτε για τα τσιμπήματα Θανάση, ετσι εγκυκλοπαιδικά, πόσο τις πήρες ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-07-14, 13:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
3 σύριγγες δεν θα φτάσουν ούτε για τα τσιμπήματα Θανάση, ετσι εγκυκλοπαιδικά, πόσο τις πήρες ;
τοσο ευκολα φραζουν??
πηρα χλωροφορμιο 200mg και 3 συριγγες 7 ευρω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-07-14, 13:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
τοσο ευκολα φραζουν??
πηρα χλωροφορμιο 200mg και 3 συριγγες 7 ευρω
Α, νόμιζα πως πήρες μόνο 3 συριγγες γεματες , δηλαδή πως πήρες μόνο 15ml χλωροφόρμιο. 200ml θα σε φτάσει άνετα. Και 3 σύριγγες θα φτάσουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-07-14, 13:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, νόμιζα πως πήρες μόνο 3 συριγγες γεματες , δηλαδή πως πήρες μόνο 15ml χλωροφόρμιο. 200ml θα σε φτάσει άνετα. Και 3 σύριγγες θα φτάσουν
ειπα κι εγω.... τοσο ευκολα θα φραζουν....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-07-14, 13:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειπα κι εγω.... τοσο ευκολα θα φραζουν....
Δεν είναι ότι φράζουν, λιώνει κάποιες φορες το μαυρο λαστιχένιο έμβολο, η βελόνα αν φράξει την αφήνεις λίγο μεσα στο χλωροφόρμιο και καθαρίζει, τα πλαστικά μέρη χαλάνε, καμια στραβώνει όλη η σύριγγα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-07-14, 14:01
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ότι φράζουν, λιώνει κάποιες φορες το μαυρο λαστιχένιο έμβολο, η βελόνα αν φράξει την αφήνεις λίγο μεσα στο χλωροφόρμιο και καθαρίζει, τα πλαστικά μέρη χαλάνε, καμια στραβώνει όλη η σύριγγα.

καταλαβα, οκ!!! ευχαριστω!!!! παντος δεν ξερω ποσο επικυνδυνο ειναι αλλα ουτε ερωτησεις ουτε τιποτα....
το μονο που μου ειπε, να προσεχεις γιατι ειναι πολυ ευλεκτο, και αν το μυριζεις πολυ ωρα μπορει να λυποθιμησεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-07-14, 14:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβα, οκ!!! ευχαριστω!!!! παντος δεν ξερω ποσο επικυνδυνο ειναι αλλα ουτε ερωτησεις ουτε τιποτα....
το μονο που μου ειπε, να προσεχεις γιατι ειναι πολυ ευλεκτο, και αν το μυριζεις πολυ ωρα μπορει να λυποθιμησεις...
Χρειάζεται κάποια προσοχή, είναι αλήθεια πως είναι πολύ πτητικό, δεν μυρίζει υπερβολικά και ενοχλητικά , και αυτό είναι που φοβάμαι. Αν αερίζεται ο χώρος δεν νομίζω πως χρειάζεται να φορας μασκα, εγω δεν φοράω, αλλά έχω υγρό μόνο στη σύριγγα, το μπουκάλι παντα κλειστό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-07-14, 14:07
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά έχω υγρό μόνο στη σύριγγα, το μπουκάλι παντα κλειστό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-07-14, 18:14
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76
επισης αν παρεις μεγαλο κομματι, μπορεις να του δωσεις ενα ζεσταμα οτι σχημα θελεις... να φτιαξεις οτι σχημα ενυδρειο θελεις... για σκεψου το....
με αφορμή αυτό να κάνω μια ερώτηση off topic...ισχύει αυτό που έγραψε ο Θανάσης;
Αν όχι οκ ξεχάστε το...
Αν ναι τότε δεν μπορεί να κάνει κάποιος τις 4 πλευρές του ενυδρείου έτσι και να κολλούσε μόνο τον πάτο;
Κόντρες (αν μπαίνουν στα πλεξι) πάνω κάτω και κομπλέ;
Sorry για την εκτός θέματος ερώτηση αλλά επειδή ψάχνομαι να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο ίσως αυτή είναι η λύση μου...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-07-14, 21:10
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Η διαφορά της κόλλας για το πλέξι με το χλωροφόρμιο δεν είναι σημαντικές εκτός της τιμής Με την κόλλα κολλά πολύ πιο γρήγορα και πιο σταθερά και καταναλώνεται λιγότερη ποσότητα. Επίσης η κόλλα δεν εξατμίζεται τόσο γρήγορα. Το χλωροφόρμιο ακόμα και μέσα στο ψυγείο μετά από μερικούς μήνες εξατμίζεται.
Το πλέξι μπορεί άνετα να πάρει οποιοδήποτε σχήμα μετά από ζέσταμα. Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί αν το κρατήσουμε παραπάνω την φλόγα θα κάνει εσωτερικά φουσκάλες
Με το ζέσταμα χάνονται και μικρές γρατζουνιές δακτυλιές από την κόλλα κτλ
Αν φτιάξουμε κόλλα από τα ρινίσματα βγαίνει σε μια μελί απόχρωση. Και αργεί σημαντικά να στεγνώσει. Δεν κάνει για να κολλήσουν κομμάτια μεταξύ τους παρά μόνο για να γεμίσει καινά και να μπει σαν ενίσχυση μεταξύ γωνιών.
Το σημαντικότερο για να γίνει σωστή κόλληση είναι ο τρόπος κοπής του. Αν έχει κοπεί με υδροκοπή η με laser ή με κάποιον άλλο βιομηχανικό τρόπο, κολλά πάρα πολύ εύκολα. Αν κοπεί με δυσκοπρίονο ή σέγα και στο χέρι θέλει πολύ κατεργασία το σόκορο ώστε να γίνει τελείως επίπεδο και πάλι θα μας παιδέψει στο κόλλημα.
Τέλος γρατζουνιέται πολύ εύκολα και με τον καιρό κιτρινίζει Συν ότι έχει την τριπλάσια τιμή από ότι το τζάμι.
Πάντως Θανάση μην το πολύ παιδεύεις. Πάρε χλωροφόρμιο να ξεμπερδεύεις και όχι μεγάλη ποσότητα. Για την κατασκευή που θες να κάνεις 200 ml φτάνουν και περισσεύουν.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-07-14, 21:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
με αφορμή αυτό να κάνω μια ερώτηση off topic...ισχύει αυτό που έγραψε ο Θανάσης;
Αν όχι οκ ξεχάστε το...
Αν ναι τότε δεν μπορεί να κάνει κάποιος τις 4 πλευρές του ενυδρείου έτσι και να κολλούσε μόνο τον πάτο;
Κόντρες (αν μπαίνουν στα πλεξι) πάνω κάτω και κομπλέ;
Sorry για την εκτός θέματος ερώτηση αλλά επειδή ψάχνομαι να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο ίσως αυτή είναι η λύση μου...
Φίλε st@vros δεν αξίζει το κόπο να φτιάξεις ενυδρείο με πλξιγκλας, ισχύει ότι είπε ο Σταμάτης πιο πάνω, μόνο μικρές βοηθητικές κατασκεύες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος γρατζουνιέται πολύ εύκολα και με τον καιρό κιτρινίζει Συν ότι έχει την τριπλάσια τιμή από ότι το τζάμι.


+1000
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-07-14, 22:29
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις τεκμηριωμένες (όπως πάντα) απαντήσεις σας.
¶ρα παραμένω στο κυνήγι αναζήτησης ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-07-14, 06:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω πολυ ολους σας!!!! απο μερα σε μερα θα ξεκινησω το κολλημα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 05-07-14, 10:29
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Στην Αμερικη ολες οι κατασκευες ενυδρειων γινονται με πλεξι και το γιαλυζουν μετα ,βεβαια το κοστος ειναι μεγαλο.Εδω δεν εχει διαδοθει τοσο ισως φταιει οτι ειναι και μονοπωλειο η αγορα υλικων ,Τι να κανουμε σιγα -σιγα θα αποκτησουμε και εμεις εμπηρεια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 05-07-14, 11:01
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Aν το κοστος για το πλεξι ηταν σε λογικα επιπεδα, δεν θα με χαλαγε καθολου να φτιαξω μεγαλο ενυδρειο χωρις πολλες κολλησεις, οπως το παρακατω βιντεακι.....

https://www.youtube.com/watch?v=rkpq...COF3wb&index=8

πολυ ευκολα κανεις οτι σχεδιο θελεις, το γυαλιζεις οποτε θελεις, κανεις πετατροπες οποτε το θελησεις...
απλα το κοστος ειναι αποτρεπτικο!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 05-07-14, 13:12
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Αμερικη ολες οι κατασκευες ενυδρειων γινονται με πλεξι και το γιαλυζουν μετα ,βεβαια το κοστος ειναι μεγαλο.Εδω δεν εχει διαδοθει τοσο ισως φταιει οτι ειναι και μονοπωλειο η αγορα υλικων ,Τι να κανουμε σιγα -σιγα θα αποκτησουμε και εμεις εμπηρεια
Στέλιο το ακριλικό στη Αμερική έχει την μισή τιμή από ότι κοστίζει το γυαλί. Έχουν τα τριπλάσια εργοστάσια παραγωγής σε σχέση με αυτά που παράγουν γυαλί. Εδώ και δεν έχουμε μεγάλη παραγωγή αλλά δεν υπάρχει και η ανάλογη ζήτηση Τα τελευταία χρόνια αρχίζει να έχει μεγαλύτερη εφαρμογή σε διάφορες κατασκευές.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν το κοστος για το πλεξι ηταν σε λογικα επιπεδα, δεν θα με χαλαγε καθολου να φτιαξω μεγαλο ενυδρειο χωρις πολλες κολλησεις, οπως το παρακατω βιντεακι.....

https://www.youtube.com/watch?v=rkpq...COF3wb&index=8

πολυ ευκολα κανεις οτι σχεδιο θελεις, το γυαλιζεις οποτε θελεις, κανεις πετατροπες οποτε το θελησεις...
απλα το κοστος ειναι αποτρεπτικο!!!!!
Θανάση δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται. Για να πάρει το επιθυμητό σχήμα πρέπει να μπει σε καλίμπρα και όσο θα ζεσταίνεται θα πρέπει να το μαζεύει η καλίμπρα σιγά, σιγά και σταδιακά Τέλος θα πρέπει να κρυώσει μέσα στην καλίμπρα για να παραμείνει στο επιθυμητό σχήμα
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-07-14, 16:46
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

αν θελεις καμπυλοτα και τετοια σωθηκες θελει καλουπι και φουρνο και κανει και δυο μερες να κρυωση.Τα πλαστικα ακριλικα η μη τα ξερω τα δουλευω 30 χρονια και ξερω τα εργοστασια και τις τιμες .Απλως στην Αμερικη το θεωρουνε πιο καταληλο για ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-07-14, 17:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σημερα εγιναν τα πρωτα κολληματα για το σαμπ
το κολλημα εγινε με χλωροφορμιο και μια συριγγα 5 ml.
στον πατο του ενυδρειου δεν εβγαλα ολο το προστατευτικο ναυλον για τυχον σταγονες αλλα τελικα ειναι πολυ ευκολο και δεν πεφτουν σταγονες...
με την σειρα πρωτα κολλησα το ενα μεγαλο πλαινο και στην συνεχεια τα δυο πιο μικρα. τελος το αλλο μεγαλο πλαινο.
το καθε κομματι το αφηνα 3-4 λεπτα να κολλησει καπος και συνεχιζα....
τωρα το εχω αφησει να στεγνωσει και αυριο θα κανω ενα δευτερο χερι στα κολληματα και θα κολλησω και τις πλαινες πλευρες....
















__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 10-07-14, 16:08
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

χθες κολλησα τις πλαινες πλευρες και εκανα κατι επεμβασεις σε
μικρο-φουσκαλιτσες.
σημερα λιγα ρινισματα απο plexi μεσα στην συριγγα μαζι με το χλωροφορμιο, εκανα στον πατο του ενυδρειο ενα ακομη περασμα για ασφαλεια...
ειναι ετοιμο το δοχειο. ποσες μερες να το αφησω πριν γινει δοκιμαστικο γεμισμα?? 2 μερες φτανουν??







__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γρατζουνιές σε plexiglass Nrgman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 22-09-06 13:05
Ενυδρείο απο plexiglass. Nrgman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 08-09-06 14:46
Που μπορώ να βρώ plexiglass??? GFON DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 24-02-06 11:37
Plexiglass sps4ever(niktso) DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 12-05-04 17:58
plexiglass Tolis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 10-12-02 18:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09347 seconds with 14 queries