Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-14, 19:31
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή αρχιζει η κατασκευη

τελικα μετα απο καποια πραγματακια που περιμενα να ερθουν αυριο θα παω να παραγκειλω τα τζαμια. εχω ομως καποιες αποριες ακομα για το πως να κολιθουν τα τζαμια. σας δειχνω δυο προχειρα σχεδια και ενοειτε οτι περιμενω τις διορθωσεις σας ή αλλες προτασεις.. υπ οψειν το ενυδρειο θα ειναι 120*40*50
θα χρειαστει κατι ιδιαιτερο στο κολημα να προσεξω? στα σχεδια το 1 ειναι η μπροστα πλευρα,το 2 το πισω,το 3 ο πατος και το 4 το πλαινο.


αν ειναι σε λαθος μερος ας μεταφερθει σε ποιο σωστο αν ειναι καλυτερα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  18,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.png
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  49,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-14, 19:34
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

βασικα τα πλαινα πρεπει να ακουμπησουν επανω στη βαση .Προσοχη λοιπον στις διαστασεις και να κανεις ροντε γυρω-γυρω.Καλη επιτυχια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-14, 19:42
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

τα πλαινα αν προσεξεις ακουμπουν πανω στη βαση.στις δυο εκδοχες η διαφορα ειναι στο μπροστα και στο πισω(στα νουμερα 1 και 2). εκει ειναι που εχω τους ενδιασμους μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-14, 19:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Tα πλαϊνα τζαμια θα πρεπει να προσεξεις να κοπουν στο μηκος τοσα εκατοστα λιγοτερο, οσο ειναι το παχος των τζαμιων Χ 2, για να μπορεσουν να πατησουν στο πατο. Μερικοι αφαιρουν και λιγο ακομα (~0.1cm), ως χωρο για τη σιλικονη. Δεν το θεωρω απαραιτητο να πω την αληθεια, γιατι στην ουσια πιεζεις πολυ τη σιλικονη, για να χρειαζεται. Αν θυμαμαι καλα, οταν ειχα κολλησει το δικο μου, δεν το εκανα.

Τι παχος τζαμια εχεις σκοπο να βαλεις? Κοντρες?

Ριξε μια ματια και σε αυτη την εφαρμογη, θα σε βοηθησει αρκετα στις διαστασεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-14, 20:14
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα πλαϊνα τζαμια θα πρεπει να προσεξεις να κοπουν στο μηκος τοσα εκατοστα λιγοτερο, οσο ειναι το παχος των τζαμιων Χ 2, για να μπορεσουν να πατησουν στο πατο. Μερικοι αφαιρουν και λιγο ακομα (~0.1cm), ως χωρο για τη σιλικονη. Δεν το θεωρω απαραιτητο να πω την αληθεια, γιατι στην ουσια πιεζεις πολυ τη σιλικονη, για να χρειαζεται. Αν θυμαμαι καλα, οταν ειχα κολλησει το δικο μου, δεν το εκανα.

Τι παχος τζαμια εχεις σκοπο να βαλεις? Κοντρες?

Ριξε μια ματια και σε αυτη την εφαρμογη, θα σε βοηθησει αρκετα στις διαστασεις.
δεν το καταλαβα καλα αυτο.. τι εννοεις? για τζαμια σκεφτομαι 10αρι ή 12αρι.τι προτινεις? κοντρεσ σκεφτομαι κατω σιγουρα και μαλλον πανω μια στο κεντρο . δεν εχω αποφασισει ακομα για το αν θα βαλω περιμετρικα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-14, 20:54
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Το δεκαρι ειναι καλο βαλε κοντρα κατω περιμετρικα και πανω τσ ιδια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-14, 21:10
archer65 Ο χρήστης archer65 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

καλησπερα σου κοντρες σκεφτεσαι να βαλεις η οχι ,ειναι βασικος παραγοντας για το παχος του τζαμιου .το υψος σου δεν ειναι και μεγαλο οποτε δεν θα εχεις και τις ............πιεσεις.με ενα 8αρι και κοντρουλες πανω-κατω θα εισαι αρχοντας. ροντε η γνωμη μου ειναι να μην τα κανεις -τζαμπα τα χρηματα -σιλικονη θα κοιταξεις ΜΗ ΤΟΞΙΚΗ [αν εχεις κοντα σου πρακτικερ οι περισσοτεροι βαζουμε ΒΙΣΟΝ/ ΔΙΑΦΑΝΗ για τζαμια-ενυδρεια το γραφει επανω -αλλοιως οπου αλλου την βρεις , εγγυηση !!!!!!!!!!!!!!!! Αλλοι φιλοι στο φορουμ εχουν βαλει και την λογκο σε μαυρη - εξαρταται τι φινιρισμα θες εσυ στις γωνιες σου - λαβε υποψιν σου οτι αν κανει φυσσαλιδες η σιλικονη θελει βγαλσιμο- ξαναπερασμα και στην μαυρη δεν φαινονται !!!!!!!!!! τα τζαμια σου να πατησουν στο κατω γυαλι- πατος , εννοειται οτι θα εχεις και καποιον να σε βοηθησει γιατι μονος σου.........ακυρον ........καλη συνεχεια και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε . καλοφτιαχτο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-14, 21:29
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

κοιτα για 10αρι το σκεφτομαι και εγω,κατω κοντρες σιγουρα.τις πανω θελω να τις αποφυγω για καθαρα αισθητικους λογους.το πολυ να βαλω μια που να συγκρατει το μπροστα με το πισω τζαμι μονο. απο σιλικονη θελω να βαλω μαυρη ,μου αρεσει στο ματι ποιο πολυ.
καλητερα δηλαδι ειναι να πατησει στον πατο και οχι περιμετρικα ε?περιμετρικα δεν ειναι ποιο ισχυρη η κατασκευη μαζι με κατω κοντρες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-14, 22:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Με 10αρι δεν χρειάζεσαι κόντρες επάνω, ούτε και κάτω αλλά βάλτες έτσι για να μη σου μπει η ιδέα πως μπορεί κάτι να γίνει, κάτω δεν φαίνονται και μπαίνουν και εύκολα. Σιλικόνη η διάφανη Bisson για ενυδρεία είναι μια χαρά. Για να μη σου κάνει φυσαλίδες , θα βάζεις τη σιλικόνη μονοκόμματη, κορδόνι, και δεν θα την απλώσεις με το χέρι, χοντρό κορδόνι όπως θα την αφήνει το πιστόλι, και μετά θα ακουμπάς το τζάμι επάνω. Αν κάπου νομίσεις πως το κορδόνι δεν είναι αρκετά παχύ , ξαναπερνάς σε εκείνο το σημείο με το πιστόλι, μέχρι να ακουμπήσεις το τζάμι δεν θα βάλεις δάχτυλο, μετά μπορείς για φινίρισμα. Επίσης όπως σου είπε ο φίλος nazgul να προσέξεις τις διαστάσεις, τα πλαϊνά θα πρέπει να είναι το πλάτος της μείον το πάχος τζαμιού επί 2. Δηλαδή , με 10αρι τζάμι αν έχεις πλάτος της βάσης 40, τα πλαϊνά θα πρέπει να είναι 40 - (1 Χ 2) = 38.
Ότι άλλο χρειαστείς ρώτα.
Καλή δύναμη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-14, 22:53
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

ευχαριστω..απο αυριο ξεκιναω. ελπιζω ολα να πανε καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-14, 23:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για το ερωτημα σου σχετικα με τα πλαϊνα, απαντησε νομιζω και ο Τακης. Πρεπει να ειναι μικροτερα σε μηκος, ωστε να χωρεσουν. Αν βαλεις μπροστινο και πισω τζαμι, θα μειωθει ο διαθεσιμος χωρος. Σε 10αρι τζαμι, 1cm για το καθε ενα. Δηλαδη, πρεπει να τα κοψεις 2cm λιγοτερο το πλαϊνα.

Η μαυρη σιλικονη ειναι πιο ομορφη αισθητικα, αλλα μπορει να αφησει πιο εμφανεις ατελειες. Σιγουρα να βαλεις χαρτοταινιες πριν περασεις τη σιλικονη, ωστε να μη γεμισεις δαχτυλιες.

Για τα επομενα δυο θεματα, οι γνωμες διιστανται: πολλοι θεωρουν οτι ειναι καλυτερο να κολληθει το ενυδρειο πανω στον πατο, ενω αλλοι απο την εξω πλευρα. Νομιζω οτι ειναι καλυτερα πανω στον πατο, μου φαινεται πιο ανθεκτικη σε πιεσεις η κατασκευη. Επισης, πολλοι θεωρουν οτι δεν πρεπει να ρονταρονται τα τζαμια, αλλοι το αντιθετο. Στα μη ρονταρισμενα, υποστηριζεται οτι επειδη δεν ειναι λειο το τζαμι, εχει καλυτερη εφαρμογη η σιλικονη. Θελει σιγουρα ενα γυαλοχαρταρισμα. Τα ρονταρισμενα, δε θελουν και ειναι σιγουρα προτιμοτερα σε ανοιχτα ενυδρειο, για να αποφυγουμε τον κινδυνο να κοπουμε. Προσωπικα, με ρονταρισμενα εχω κολλησει ενυδρειο και θα συνεχισω ετσι. Μια χαρα ειναι η εφαρμογη της σιλικονης.

Η αποφαση, δικη σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-14, 23:28
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα πλαϊνα τζαμια θα πρεπει να προσεξεις να κοπουν στο μηκος τοσα εκατοστα λιγοτερο, οσο ειναι το παχος των τζαμιων Χ 2, για να μπορεσουν να πατησουν στο πατο. Μερικοι αφαιρουν και λιγο ακομα (~0.1cm), ως χωρο για τη σιλικονη. Δεν το θεωρω απαραιτητο να πω την αληθεια, γιατι στην ουσια πιεζεις πολυ τη σιλικονη, για να χρειαζεται. Αν θυμαμαι καλα, οταν ειχα κολλησει το δικο μου, δεν το εκανα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης όπως σου είπε ο φίλος nazgul να προσέξεις τις διαστάσεις, τα πλαϊνά θα πρέπει να είναι το πλάτος της μείον το πάχος τζαμιού επί 2. Δηλαδή , με 10αρι τζάμι αν έχεις πλάτος της βάσης 40, τα πλαϊνά θα πρέπει να είναι 40 - (1 Χ 2) = 38.
Ότι άλλο χρειαστείς ρώτα.
Καλή δύναμη
Αν τα κοψει ετσι τι σιλικονη θα μεινει να κραταει τα τζαμια?Αν τα πιεσει τοσο πολυ ωστε να ερθουν προσωπο θα την πεταξει ολη..Θελει μινιμουμ ενα χιλιοστο λιγοτερο.Στα λεπτα τζαμια δεν πολυφαινεται αλλα σε πιο χοντρα ή θα πεταξει ολη τη σιλικονη ή θα μεινει 'σκαλι' αναμεσα στον πατο και τα μπρος πισω..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-05-14, 23:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γι' αυτο το ανεφερα, για να το εχει στο νου του ως προοπτικη να αφησει και λιγο ακομα. Απλα ειπα οτι στο δικο μου, απ'οτι θυμαμαι δεν αφησα 0.1cm επιπλεον. Μικρο ενυδρειο, ομως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-14, 00:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα κοψει ετσι τι σιλικονη θα μεινει να κραταει τα τζαμια?Αν τα πιεσει τοσο πολυ ωστε να ερθουν προσωπο θα την πεταξει ολη..Θελει μινιμουμ ενα χιλιοστο λιγοτερο.Στα λεπτα τζαμια δεν πολυφαινεται αλλα σε πιο χοντρα ή θα πεταξει ολη τη σιλικονη ή θα μεινει 'σκαλι' αναμεσα στον πατο και τα μπρος πισω..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα κοψει ετσι τι σιλικονη θα μεινει να κραταει τα τζαμια?Αν τα πιεσει τοσο πολυ ωστε να ερθουν προσωπο θα την πεταξει ολη..Θελει μινιμουμ ενα χιλιοστο λιγοτερο.Στα λεπτα τζαμια δεν πολυφαινεται αλλα σε πιο χοντρα ή θα πεταξει ολη τη σιλικονη ή θα μεινει 'σκαλι' αναμεσα στον πατο και τα μπρος πισω..
Σωστά Βασίλη, και στα δικά μου δεν έβαλα το χιλιοστό αλλά κάλυψα το δόντι στο πάτο (δεν ήταν ούτε χιλιοστό) με τις γωνίες που έβαλα (βάζω πάντα γωνιές αντί για κόντρες). Να το επαναλάβω λοιπόν.
Τα πλαϊνά θα πρέπει να είναι το πλάτος της μείον το πάχος τζαμιού επί 2 μείον 1 ή 2 χιλιοστά. Δηλαδή , με 10αρι τζάμι αν έχεις πλάτος της βάσης 40, τα πλαϊνά θα πρέπει να είναι 40 - (1 Χ 2) -0,1 ή -0,2 = 37,9 ή 37,8. Τα χιλιοστά αυτά θα εξαρτηθούν από το πάχος στο κορδόνι της σιλικόνης στα κάθετα πλαϊνά. Τα -2 χιλιοστά είναι προτιμότερα αλλά να βάλεις παχύ κορδόνι και μη σε ανησυχεί το 1 χιλιοστό σιλικόνης σε κάθε πλευρά, αντέχει.
Μια που είπα για γωνιές, προσωπικά μου αρεσει το κάδρο που δημιουργούν οι μαυρες αλουμινένιες γωνιές και βάζω πάντα γωνιές 2,5 εκατοστών, μου αρέσει και αισθητικά αλλά νιώθω περισσότερη ασφάλεια, ακόμα και στο 30αρι έβαλα πλαστικές γωνιές, νιώθω πως το ενυδρείο είναι πιο στιβαρό, 5 έχω φτιάξει (δικά μου και φίλων) και τα 5 τα έχω φτιάξει έτσι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-14, 08:56
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το ερωτημα σου σχετικα με τα πλαϊνα, απαντησε νομιζω και ο Τακης. Πρεπει να ειναι μικροτερα σε μηκος, ωστε να χωρεσουν. Αν βαλεις μπροστινο και πισω τζαμι, θα μειωθει ο διαθεσιμος χωρος. Σε 10αρι τζαμι, 1cm για το καθε ενα. Δηλαδη, πρεπει να τα κοψεις 2cm λιγοτερο το πλαϊνα.

Η μαυρη σιλικονη ειναι πιο ομορφη αισθητικα,και πιο αορατη αλλα μπορει να αφησει πιο εμφανεις ατελειες. Σιγουρα να βαλεις χαρτοταινιες πριν περασεις τη σιλικονη,οποσδηποτε ωστε να μη γεμισεις δαχτυλιες.

Για τα επομενα δυο θεματα, οι γνωμες διιστανται: πολλοι θεωρουν οτι ειναι καλυτερο να κολληθει το ενυδρειο πανω στον πατο, ενω αλλοι απο την εξω πλευρα.Αυτο πιστευω οτι ειναι το σωστο Νομιζω οτι ειναι καλυτερα πανω στον πατο, μου φαινεται πιο ανθεκτικη σε πιεσεις η κατασκευη. Επισης, πολλοι θεωρουν οτι δεν πρεπει να ρονταρονται τα τζαμια,Ετσι πιστευω αλλοι το αντιθετο. Στα μη ρονταρισμενα, υποστηριζεται οτι επειδη δεν ειναι λειο το τζαμι, εχει καλυτερη εφαρμογη η σιλικονη. Θελει σιγουρα ενα γυαλοχαρταρισμα. Τα ρονταρισμενα, δε θελουν και ειναι σιγουρα προτιμοτερα σε ανοιχτα ενυδρειο, για να αποφυγουμε τον κινδυνο να κοπουμε. Το μη ρονταρισμενο,ειναι απλα τροχισμενο, δεν πληρωνουμαι τζαμπα λεφτα για να ειναι γυαλισνενοΠροσωπικα, με ρονταρισμενα εχω κολλησει ενυδρειο και θα συνεχισω ετσι. Μια χαρα ειναι η εφαρμογη της σιλικονης.

Η αποφαση, δικη σου
Εγω αυτο το ενυδρειο,θα το εκανα με 10αρι πατο,και 8αρι τα περιμετρικα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-14, 10:43
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολουσ για τις γνωμες σας... (τωρα αν πω οτι δεν μπερδευτικα περισοτερο θα ειναι ψεματα) μια τελευταια ερωτηση.. τι γνωμη εχετε για την τοποθετηση των μπροστα και πισω τζαμιων γυρο απο την βαση και των πλαινων πανω? εχω την εντυπωση οτι θα δενει καλυτερα σαν συνολο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-14, 10:45
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω ολουσ για τις γνωμες σας... (τωρα αν πω οτι δεν μπερδευτικα περισοτερο θα ειναι ψεματα) μια τελευταια ερωτηση.. τι γνωμη εχετε για την τοποθετηση των μπροστα και πισω τζαμιων γυρο απο την βαση και των πλαινων πανω? εχω την εντυπωση οτι θα δενει καλυτερα σαν συνολο.


Την δικια μου σου την ειπα πιο πανω,ολα περιμετρικα.Διαλεγειες εσυ
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-14, 11:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αντε, καλα ξεμπερδεματα

Δεν υπαρχει λαθος τροπος σε τιποτα απο τα παραπανω. Απλα αλλοι ακολουθουν ενα τροπο, αλλοι διαφορετικο. Το μονο σιγουρο, ειναι οτι πρεπει να το κανεις πολυ προσεκτικα και να εχεις δευτερο ατομο για βοηθεια, γιατι ειναι μεγαλο το ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-14, 12:07
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων


Την δικια μου σου την ειπα πιο πανω,ολα περιμετρικα.Διαλεγειες εσυ
+1000
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-14, 12:52
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά τα επώνυμα ενυδρεία περιμετρικά έχουν κολλημένα τα τζάμια? ε..?

..και κάτι άλλο ποιο είναι καλύτερο καθαριστικό τζαμιών πριν μπει η σιλικόνη?
οινόπνευμα, ασετόν, άζαξ, η κάτι άλλο....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-05-14, 13:02
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Αζαξ σιγουρα οχι,Ασετον καλυτερα,αλλα και οινοπνευμα.

Ασε θα τον μπερδεψουμε πιο πολυ τον φιλο μας
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-14, 13:16
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

φαντάζομαι το καθαρό οινόπνευμα!

γιατί να τον μπερδέψουμε.. τα τζάμια θα πρέπει να τα καθαρίσει στα σημεία κόλλησης για να πιάσει γερά η σιλικόνη..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-05-14, 13:29
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φαντάζομαι το καθαρό οινόπνευμα!

γιατί να τον μπερδέψουμε.. τα τζάμια θα πρέπει να τα καθαρίσει στα σημεία κόλλησης για να πιάσει γερά η σιλικόνη..
Βασικα ειναι λαθος η εκφραση να λεμε<<καθαριζουμε τα τζαμια>> με ασετον η οινοπνευμα.Αυτο μπορει να γινει και με αζαξ.Για να κολλησει η σιλικονη σωστα,με ασετον(καλυτερα) η οινοπνευμα (οτι ναναι) απολαδωνουμε την επιφανεια του γυαλιου.

Ο δε τροπος κολλησης ,σε μικρα ενυδρεια δεν εχει καμια σημασια το πως θα κολληθουν,και του φιλου μας ειναι ενα μετριο ενυδρειο,οποτε ας κανει οτι θελει.Αλλα σε μεγαλα ενυδρεια ,οποσδηποτε περιμετρικα πρεπει να κολληθει.Για παρα πολλους λογους.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-14, 13:33
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία με την κατασκευή σου έχω μια παρατήρηση γιατί δεν κάνεις το πλάτος μεγαλύτερο (45-50);
Τα τζάμια στο δικό μου τα έβαλα να πατάνε στη βάση.
Για μένα 10αρα. Βάση και 8αρια πλαϊνά είσαι μια χαρά εννοείται με κόντρες κάτω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-14, 13:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εγω τα καθαρίζω με διαλυτικό νίτρου (διαλύει τα πάντα) και μετά με οινόπνευμα. Επίσης, τα απομινάρια από σιλικόνη τα καθαρίζω με white spirit και μετά με διαλυτικό νίτρου, αφού πρώτα με φαλτσέτα και ΠΡΟΣΟΧΗ έχω βγάλει τα χοντρα. ΠΡΟΣΟΧΗ επίσης στη χρήση των υλικών αυτών, ο καθαρισμός να γίνεται σε ανοιχτό καλά αεριζόμενο χώρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-14, 13:39
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τα καθαρίζω με διαλυτικό νίτρου (διαλύει τα πάντα) και μετά με οινόπνευμα. Επίσης, τα απομινάρια από σιλικόνη τα καθαρίζω με white spirit και μετά με διαλυτικό νίτρου, αφού πρώτα με φαλτσέτα και ΠΡΟΣΟΧΗ έχω βγάλει τα χοντρα. ΠΡΟΣΟΧΗ επίσης στη χρήση των υλικών αυτών, ο καθαρισμός να γίνεται σε ανοιχτό καλά αεριζόμενο χώρο
Και αυτο ειναι λιπαρο,και δεν απολαδωνει,απλα διαλυει τα χρωματα,τζαμπα το κανεις για κολλησεις τζαμι.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-05-14, 13:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτο ειναι λιπαρο,και δεν απολαδωνει,απλα διαλυει τα χρωματα,τζαμπα το κανεις για κολλησεις τζαμι.
Εξατμίζεται σε μερικά λεπτά, το περνάω όμως και με οινόπνευμα μετα. Το διαλυτικό νίτρου έχω παρατηρήσει πως είναι πιο πτητικό από ολα τα διαλυτικά , ακόμα και από το ασετον
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-05-14, 13:57
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξατμίζεται σε μερικά λεπτά, ο περνάω όμως και με οινόπνευμα μετα. Το διαλυτικό νίτρου έχω παρατηρήσει πως είναι πιο πτητικό από ολα τα διαλυτικά , ακόμα και από το ασετον
Αυτο σε εσωσε.

Βαλε 3 σταγονες διαλυτικου στο δαχτυλο σου και τριψε να δεις ποσο γλυστρα,εν αντιθεση με το ασετον που <φρεναρει>
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-05-14, 14:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο σε εσωσε.

Βαλε 3 σταγονες διαλυτικου στο δαχτυλο σου και τριψε να δεις ποσο γλυστρα,εν αντιθεση με το ασετον που <φρεναρει>
Όσο είναι υγρό γλυστράει, μετά όμως ;

Επειδή έχω παρατηρήσει πως είναι ισχυρό διαλυτικό καθαρίζει από οτιδήποτε λιπαρό ή όχι (white spirit ή πετρέλαιο που χρησιμοποιούν οι τζαμάδες για το κόψιμο, υπολείμματα από σελοτέιπ, μαρκαδόρους κλπ) και για αυτό το χρησιμοποιώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-05-14, 14:26
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο είναι υγρό γλυστράει, μετά όμως ; με το ασετον δεν γλυστρα ομως

Επειδή έχω παρατηρήσει πως είναι ισχυρό διαλυτικό καθαρίζει από οτιδήποτε λιπαρό ή όχι (white spirit ή πετρέλαιο που χρησιμοποιούν οι τζαμάδες για το κόψιμο, υπολείμματα από σελοτέιπ, μαρκαδόρους κλπ) και για αυτό το χρησιμοποιώ

Ισα ισα,το βαζουν για να γλυστρα το διαμαντι.

Ειναι ισχυρα διαλυτικα,αλλα οταν κολλαμε γυαλι με σιλικονη,θελουμε η επιφανεια να ειναι απολαδωμενη,δηλ να μην υπαρχει ιχνος απο λιπος.Και τα διαλυτικα που αναφερεις εχουν λιποι

Αλλο για μαρκαδορους και γενικα χρωματα,τοτε καλως βαζεις του νιτρου,αν και εγω παλι δεν θα το εβαζα,γιατι υπαρχει και κινδυνος να μου <<λεκιασει >>το τζαμι
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
reef αρχιζει το ταξίδι ΧρήστοςΠ Reef 25 08-10-13 15:08
nd Napoli Aquatica, 2011 συνεχιζει να δινει το παρων ο discus.gr mathaios81 Δίσκοι 4 01-10-11 12:04
Αρχιζει το στρωσιμο η ιδεα μου? rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 06-03-10 09:27
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DIY CO2 GEORGE ARGOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 22-09-05 16:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18819 seconds with 14 queries