Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-14, 17:06
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή κατασκευη συστηματος φωτισμου!!

καλησπερα σε ολα τα μελη!! θα ηθελα να προσπαθησω να κατασκευασω ενα συστημα φωτιστικου για το δισκαδικο μου που να μπορω να αυξομιωσω την φωτεινοτητα των λαμπων επειδη με το μαμισιο εχει υπερβολικο φως το ενυδρειο και εκτος απο αυτο θα ηθελα και λιγοτερη καταναλωση σε ρευμα... μπορει καποιος να βοηθησει?? ειμαι εντελως ασχετος απο ηλεκτρολογικα αλλα πιανουν τα χερια μου.. πιστευω με μια καλη εξηγηση του πως και τι να φτιαξω θα τα καταφερω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-14, 20:21
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

μπορείς να βάλεις led φωτισμό
και controller για rgb
που κάνει αυξομείωση
τον συνδέεις με το τροφοδοτικό και τα led
και τα ανοιγοκλείνεις - τα αυξομειώνεις με το τηλεχειριστήριο

συνολικό κόστος 1-2 euro/m τα led
7 euro ο controller
και 3-10 euro ο μετασχηματιστής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-14, 20:37
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

μου λινεις τα χερια αυτην την στιγμη φιλε μου... που μπορω να ρωτισω για αυτα?> επισεις υπαρχει ταινια λεντ αδιαβροχη?? εχω ακουσει οτι καιγοντε ευκολα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-14, 14:24
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι!! πηγα σημερα και ρωτισα για τα πραματα που θα χρειαστω!! ειναι αρκετα πιο ακριβα απο οτι λες μανωλη... για 2,5 μετρα ταινια,ενα controler και τον μετασχηματιστη γυρω στα 55ευρω μου βγηκανε!! αυτο που με ενδιαφερει τωρα ειναι... αυτος που ειχε το μαγαζι μου ανεφερε κατι το οποιο με φοβησε αρκετα.. λεει οτι η λαμπες φθορισμου που ειναι για ενυδρεια ειναι γυρω στα 10000-14000 κελβιν και οι λεντοταινιες ειναι max 6000-7000 με απο τελεσμα λεει πελατες του που ειχαν βαλει τετοιες σε ενειδρυα τους να εχουν σημαντικες απωλειες σε ψαρια.... πιστευετε οτι ισχυει κατι τετοιο?? δηλαδη να χανεις ψαρια απο τον φωτισμο?? εμενα μου φανηκε πολυ κουφο παντως... θα ηθελα και την γνωμη σας πριν κανω οποιαδηποτε κινηση ομως γιατι οι ταινιες προοριζοντε για δισκαδικο και δεν ειμαστε τωρα για τετοια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-14, 14:42
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Εντελώς λάθος όσα σου είπανε. Ο φωτισμός μπορεί να βλάψει τα ψάρια μόνο από πλευράς έντασης (αν είναι πολύ πολύ δυνατός ή αν είναι εντελώς σβηστός για πολλές ημέρες).
Όσο για τους περιβόητους βαθμούς Κέλβιν, δηλαδή τη θερμοκρασία χρώματος, είναι, δυστυχώς, ένα μέγεθος που υπολογίζεται με βάση το ανθρώπινο μάτι και αποπροσανατολίζει αρκετά στο ενυδρείο. Περισσότερα εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=66
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=69
Πιθανά ο τύπος απλά να είχε μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους στους λαμπτήρες φθορισμού
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-14, 14:48
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

μα εγω πηγα να ρωτισω για να κατασκευασω φωτιστικο απο λεντοταινιες... φθορισμου εχω ηδη και αυτο ειναι που θελω να αντικαταστησω... οποτε δεν ειχε καποιο κερδος να μου πει κατι τετοιο... προφανως αυτα που του ειπαν οι πελατες του ηταν δικαιολογια για να μπαλωσουν καποια δικη τους βλακεια... ουτε εγω πιστεψα οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο απο φωτισμο... οποτε με λιγα λογια ειναι ιστοριες αυτα που ειπε ετσι?? να μην φοβαμαι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-14, 14:53
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ναι, πολλοί χρησιμοποιούν led για τον φωτισμό με εξαιρετικά αποτελέσματα. Επίσης, δεν έχω ακούσει να έχει χάσει κάποιος ψάρια από τον... φωτισμό!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-14, 14:56
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

απο οτι φαινεται εισαι μεσα στα πραματα και ξερεις... οποτε να ρωτισω.. η τιμη που μου εδωσε πως σου φαινεται?? επισεις αργοτερα με το ιδιο συστημα θα μπορουσα να κατασκευασω ενα συστημα ανατολης δυσης??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-14, 16:40
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Δυστυχώς φίλε μου δεν γνωρίζω από τιμές. Επίσης, δεν ξέρω το συγκεκριμένο σύστημα αν μπορεί να πάρει κάποιο επιπλέον κοντρολάκι για ανατολή - δύση. Για να κάνεις ανατολή - δύση θα πρέπει να έχει κάποια είσοδο όπου θα μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση του φωτισμού από εξωτερικό κοντρόλερ.
Διαφορετικά, όταν αποφασίσεις να βάλεις ανατολή - δύση κρατάς τα led και αλλάζεις τον κοντρόλερ με κάποιον που έχει αυτή την δυνατότητα ο ίδιος. Καλύτερα να ρωτήσεις το μαγαζί που θα τα προμηθευτείς.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-04-14, 16:56
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

μχχχ μαλιστα!! και μια αλλη ερωτηση!! απο οτι ξερω οι λεντοταινιες εχουν ταινια διπλης που τις κολας εκει που θες... λογικα αν τις κολισω μονο με αυτο απο τους υδρατμους του ενυδρειου και την υγρασια δεν θα ξεκολισουν??επισεις απο οτι μου ειπε αυτος στο μαγαζι ειναι αδιαβροχες! ισχιει αυτο? εχω ακουσει σε πολλους οτι καιγοντε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-14, 20:16
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

σε 15 ενυδρεία έχω φωτισμό led οι τιμές είναι αυτές που σου ανάφερα παραπάνω και μπορείς να τις προμηθευτής από τα ιντερνετικά μαγαζιά που σου ανάφερα η αν ψάξεις λίγο θα βρείς πάνω κάτω τις ίδιες τιμές
η ταινία αν τις βάλεις λίγο ενυδρειακή σιλικόνη στις άκρες δεν θα ξεκολλήσει ποτέ από το ενυδρείο όπως και δεν θα πάρει ποτέ νερά αν είναι ip 65 και έχεις μονώσει τις άκρες
υπάρχουν οι βρεχουμενες ip 65 υπάρχουν και οι αδιάβροχες πλήρως ip 68 με ip 65 είσαι μια χαρά .

καλή ανάσταση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-14, 21:10
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

πηγα σε 3 μαγαζια εξιδικευμενα σε λεντ... αυτη ηταν η χαμιλοτερη τιμη που πηρα και θα με βοηθησει να το φτιαξουμε κιολας απο οτι ειπε... τωρα δεν ξερω τι να πω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευη 70χ45χ40 karxarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 15-09-09 06:19
Αγορα ολοκληρωμενου συστηματος CO2 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 09-12-07 18:56
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DIY CO2 GEORGE ARGOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 22-09-05 16:09
κατασκευη DIY CO2 GEORGE ARGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-07-05 14:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12392 seconds with 15 queries