Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-04, 13:16
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή "Ευκολα" φυτα και συντηρηση....

Χθες αγορασα μερικα φυτουλια...
2 Hygrophila polysperma(prasinh)
1 Egeria densa
2 Limnophila sessiflora
2 anubias
1java moss (πιασμενη πανω σε πετρα)

Θα ηθελα να μου πειτε πως φυτευονται τα 3 πρωτα....ισχυει οτι κοβουμε λιγο τις μακριες ριζουλες και τις βαζουμε απλα στο χαλικι??

Το χαλικι που εχω μεσα ειναι γαιωδες 0.1-0-2 και 1 λαμπα 15w σε 60litra....κανει???

Λιπασμα μετα απο ποσο καιρο πρεπει να χρισιμοποιησω?Και ποιο?

(Διαλεξα αυτα τα φυτα γιατι διαβασα οτι δεν θελουν τρελλες απαιτησεισ οπως ειδικο υποστρωμα,co2,εχτρα φως!!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-04, 15:26
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή Re: "Ευκολα" φυτα και συντηρηση....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silver
Χθες αγορασα μερικα φυτουλια...
2 Hygrophila polysperma(prasinh)
1 Egeria densa
2 Limnophila sessiflora
2 anubias
1java moss (πιασμενη πανω σε πετρα)

Θα ηθελα να μου πειτε πως φυτευονται τα 3 πρωτα....ισχυει οτι κοβουμε λιγο τις μακριες ριζουλες και τις βαζουμε απλα στο χαλικι??

ισχυει

Το χαλικι που εχω μεσα ειναι γαιωδες 0.1-0-2 και 1 λαμπα 15w σε 60litra....κανει???

τι υψος έχει ;
βάλε άλλη μια λάμπα



Λιπασμα μετα απο ποσο καιρο πρεπει να χρισιμοποιησω?Και ποιο?

tetra plant
μια εβδομαδα μετα 1/4 της ποσότητας που αναγραφει
3 εβδομάδες μετά 3/4 της ποσότητας και μένεις εκεί.

κατα καιρούς και κανένα stic στο βυθό στην Egeria densa


(Διαλεξα αυτα τα φυτα γιατι διαβασα οτι δεν θελουν τρελλες απαιτησεισ οπως ειδικο υποστρωμα,co2,εχτρα φως!!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-04, 16:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Soory για την διορθωση Νικο, η egeria densa δεν θελει sticks, ειναι βασικα φυτο που χρησιμοποει ριζες μονο για πιαστει καπου κι οχι για να τραφει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-04, 17:53
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Το υψος του ενυδρειου ειναι 32cm.....χωρος για αλλη λαμπα δεν υπαρχει στο καπακι!
Επισης η hygrophila polysperma γυρω στις 20 ωρες που ειναι φυτεμενη δεν παει καλα....εχουν μαραζωσει λιγο τα φιλαρακια τις στα ψηλοτερα κοτσανια....λετε να ειναι το σοκ της μεταφυτευσης....επισης το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο...τωρα στρωνει...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-04, 19:01
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Λογικά σε μια δύο μερες το πολύ θα πρέπει να έχει "δει φως". Δηλαδή να έχει ευθυγραμιστεί και να κοιτά προς το μέρος της επιφάνειας που της έρχεται πιο πολύ φως.

Επίσης τα φύλλα της θα πρέπει να είναι τεντωμένα.

Εφόσον είναι αγορασμένη, δεν αποκλείεται να ρίξει τα φύλα της και να βγάλει καινούρια. (Τα αγοραστά συνήθως είναι μεγαλωμένα έξω απο το νερό οπότε αυτό συμβαίνει αρκετές φορές.)
Το κακό είναι οτι δεν έχω αγοράσει εδώ και πολλά χρόνια Hygrophila για να θυμάμαι αν συμβαίνει και σε αυτή.

Περίμενε λίγο και βλέπεις.
Μη ρίξεις λίπασμα ακόμα πάντως, μετά απο μια εβδομάδα όπως λέει και ο nick.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-04, 22:56
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
2 Hygrophila polysperma(prasinh)
1 Egeria densa
2 Limnophila sessiflora
2 anubias
1java moss (πιασμενη πανω σε πετρα)

Θα ηθελα να μου πειτε πως φυτευονται τα 3 πρωτα
εγω στα φυτα μισχου (stem plants)-γρηγορης αναπτυξης , κοβω ολες τις ριζες και αφαιρω το φυλλωμα απο τα κατω 5εκ. του , υστερα ξαπλωνω τους κομμενους βλαστους σ'εναν δισκο φαγητου κι αφου ρυθμισω το υψος που θελω να εχει ο καθ'ενας απο αυτους πιανω το ματσο στα κατω 3 εκ. με βαμβακι φιλτρου , το δενω με κλωστη και το χωνω στο χαλικι . Συντομα το φυτο θα αναπτυξει σωστα τις ριζες του στο βυθο με την προυποθεση βεβαια οτι το φυτο ειναι σε καλη κατασταση και οι συνθηκες στο ενυδρειο μας ικανοποιητικες .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-04, 23:46
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

μου φαινεται κομματακι δυσκολο αυτο....μια διευκρινηση¨οταν κλαδευουμε το φυτο κοβουμε την ψυλοτερη κορυφη του και μπορουμε να την μεταφυτευσουμε?μπορει να βγαλει ετσι ριζουλες?
εχω μαυρα μεσανυχτα απο φυτα...χι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-04, 23:58
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Στα stem plants ναι, κόβεις το πάνω μέρος και ξαναφυτεύεις. Απλά ανάλογα και με το φωτισμό που έχεις το κόβεις στο κατάλληλο μέγεθος. (Ετσι ώστε όταν το ξαναφυτεύσεις να έιναι αρκετά ψηλό για να παίρνει αρκετό φώς).

Θα βγάλει και ρίζα. Τώρα το κάτω κομμάτι αν έχει βγάλει περισσότερα απο ένα βλαστάρια μπορείς να το αφήσεις για να συνεχίσει να μεγαλώνει.

Αυτό που σου λεέι η gaia δεν είναι δύσκολο, δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις τα βαμβάκια. Απλά βγάζει τα κάτω φύλλα, γιατί με το πυκνό φύτεμα που τους κάνει (για ωραίο αισθητικά αποτέλεσμα) τα κάτω φυλαράκια δεν θα έπαιρναν αρκετό φώς και θα χάλαγαν, κάτι το οποίο δεν θες να συμβεί για πολλούς λόγους.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-04, 22:58
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

παιδια στην ανουμπια και σεσιφλορα εχει δημιουργηθει σε καμια σημεια τους καφε αλγη!!Λιπασμα δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα...Το φως ειναι ανοιχτο 10 ωρες περιπου την ημερα ,εχω μια λαμπα 15w σε 60λιτρα και εβαλα και μια απο πισω πυρακτοσεως 25w γιατι μου ειπαν οτι ι 15αρα δεν φτανει....
Τι μπορει να φταιει???
Ελλειπης ή πολυ φωτισμος??
Οι οτοκυκλοι μασουλανε καφε αλγη??
Πειτε μου καμια ιδεα γιατι αρχιζουν να μεγαλωνουν και φαινεται πολυ ομορφο και μου τα χαλαει ολα η αλγη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-04, 11:54
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Kαι βέβαια φταίει το φως.
Σε συνδιασμό βέβαια με το ότι δεν λιπαίνεις, γίνονται ακόμα χειρότερα τα πράγματα.
Ο Νίκος σου είπε να βάλεις μία λάμπα ακόμα και ενώ πίστεψα και εγώ ότι ήταν σαφές, τελικά δεν ήταν απ'ότι φαίνεται.
Εννοεί ίδια λάμπα, δηλ. άλλη μία 15άρα φθορισμού (υποθέτω) σαν αυτήν που έχεις ήδη στο ενυδρείο.
Βγάλε την 25άρα πυρακτώσεως, γιατί εκτός από το extra φως, προσδίδει και extra θερμότητα και βάλε στην θέση της μία φθορισμού.
Για την ακρίβεια ξαναδιάβασε το post του Nίκου (nkarvounis) λίγο πιό πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-10-04, 14:51
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

βρε χαλβα εβαλα μια πυρακτωσεως οχι απο πανω μιας και δεν εχει χωρο το καπακι για αλλη λαμπα αλλα σε ενα πορτατιφ γραφειου και το φωτιζει λιγακι παραπανω...απο θεμα αυξησης θερμοκρασιας δεν θπαρχει τετοια περιπτωσει.....μην με μαλωνεις αδικα
απο οτι φαινεται πρεπει να αλλαξω καπακι....και που θα το βρω?/ ή να κανω καμια πατεντα???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-04, 15:06
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Υπάρχει ειδική βάση για λάμπες της Arcadia. Αν θες μπορείς να πας να την δεις μάλιστα εγκατεστημένη στο μαγαζί του Tarek. Προυποθέτει όμως οτι θα καταργήσεις το καπάκι σου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-04, 16:22
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silver
βρε χαλβα εβαλα μια πυρακτωσεως οχι απο πανω μιας και δεν εχει χωρο το καπακι για αλλη λαμπα αλλα σε ενα πορτατιφ γραφειου και το φωτιζει λιγακι παραπανω...απο θεμα αυξησης θερμοκρασιας δεν θπαρχει τετοια περιπτωσει.....μην με μαλωνεις αδικα
απο οτι φαινεται πρεπει να αλλαξω καπακι....και που θα το βρω?/ ή να κανω καμια πατεντα???
Προς θεού δεν σε μαλώνω, αλλά δεν αναφέρεις πουθενά το πορτατίφ κλπ.
Από που να το καταλάβω ?
Όσο για την προτροπή μου στο post του Νίκου έχει να κάνει με τον τρόπο λίπανσης που θα χρειαστεί.
Να μην τα ξαναγράφω πάλι αφού τα είπε ο άνθρωπος, ήδη.
Κοίτα να βάλεις την extra λάμπα αν γίνεται και εδώ είμαστε όλοι να σε βοηθήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-04, 22:43
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους...πηρα λοιπον λιπασμα για φυτα το flora pride....εχω ανουμπια,sessiflora , polysperma kai moss! θα χρειαστω καποιο αλλο λιπασμα?
νομιζω ταμπλετες δεν χρειαζονται γιατι τα φυτα αυτα τρεφονται απο το φυλλωμα τους??σωστα??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-10-04, 01:16
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silver
......εχω ανουμπια,sessiflora , polysperma kai moss! θα χρειαστω καποιο αλλο λιπασμα?νομιζω ταμπλετες δεν χρειαζονται γιατι τα φυτα αυτα τρεφονται απο το φυλλωμα τους??σωστα??
Ναι, τα συγκεκριμενα φυτα δεν χρειαζονται ταμπλετες.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05562 seconds with 14 queries