Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 01-10-18, 13:02
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αυτόν τον χώρο τον υπολογίζω γύρο στα 300λτ. Αυτή θα είναι η προ-λίμνη μου. Μετέφερα εκεί όλες τις γλάστρες. Θα ανεβάσω φώτο μέσα στην ημέρα.

Η λογική μου είναι αντλία μέσα στην λίμνη -> Μπλε βαρέλια -> Προ-λίμνη -> Καταρράκτης.

Αυτό το σιδεράκι (τσέρκι) το έβαλα για έξτρα προστασία. Αν θα βοηθήσει, δεν παίρνω και όρκο χεχε . Ανά alpha block το έχω κολλήσει με πρόκα. Το έχω κάνει μια πλήρη περιστροφή από την πάνω σειρά. Αν και έχω βάλει τσιμέντο στα alpha block, δεν με εμπιστεύομαι. Φοβάμαι μην ανοίξει και χυθεί το νερό. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα αδειάσει η λίμνη. Κάθε ιδέα για επιπλέον προστασία ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 01-10-18, 16:04
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Επειδή κάποια φυτά ξεπερνούν τα 2 μέτρα ύψος, έχω πρόβλημα με τον αέρα. Πολλές φορές έβρισκα τις γλάστρες πεσμένες. Στο τέλος τις έδεσα σε κάτι μεγάλες πέτρες. Στο καινούργιο σχέδιο έπρεπε να βρω κάποια παρόμοια λύση. Κάρφωσα κάτι τάβλες σε σχήμα ορθογωνίου. Στην μέση ένωσα ένα χοντρό δοκάρι. Εκεί πάνω δέθηκαν οι γλάστρες.

Στην 1η φωτογραφία είναι ήδη μέσα στην προ-λίμνη 5 γλάστρες. Ο χώρος είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι φαντάστηκα. Προσωρινά τοποθέτησα κάποια καφάσια για αν καλύψω τα κενά. Την άνοιξη θα πάω στον Γρύλλη να αγοράσω υδρόβια φυτά και να αντικαταστήσω τα καφάσια. Αυτή την φορά θα βάλω χαμηλά φυτά που να βγάζουν όμορφα άνθη.

Ο καταρράκτης θέλει φτιάξιμο από την αρχή. Είναι καλυμμένος με λινερ.. Σκέφτομαι να τον κάνω με τσιμέντο....





Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180927_105126.jpg
Εμφανίσεις:  1010
Μέγεθος:  138,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180927_105526.jpg
Εμφανίσεις:  1003
Μέγεθος:  131,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180927_131303.jpg
Εμφανίσεις:  979
Μέγεθος:  132,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 01-10-18, 17:23
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Με το καλό να τελειώσεις το έργο σου! Αντί για τσέρκι θα σου πρότεινα να βάλεις στις γωνίες από μια κάθετη μεταλλική γωνιά σαν αυτήν
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΓΩΝΙΕΣ-ΣΙΔΗΡΟΥ-ΙΣΟΣΚΕΛΕΙΣ.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  25,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 01-10-18, 17:28
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Και μετά αν ξέρεις από ηλεκτροκόληση, να κολλήσεις από την μία γωνιά στην άλλη κομμάτια από την ίδια την βέργα που θα έχεις πάρει οριζόντια...........φτιάχνοντας ένα τελάρο! Αν πάλι δεν ξέρεις από ηλεκτροκόληση, μπορείς να τις κάνεις βιδωτές............πιστεύω να κατάλαβες και να μην σε μπέρδεψα.
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 02-10-18, 07:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλά μιλάμε σούπερ βγαίνει τώρα κατάλαβα τι κάνεις Τα φυτά θα τα αφήσεις με τις γλάστρες ? Αυτό απο που θα καθαρίζει ?
Αν μπορείς βγάλε καμιά φωτό τον καταρράκτη να δω αν μου ρθει καμιά ιδέα, να έχεις και ανατάραξη . Αλλά και τσιμέντο να τον κάνεις το liner δεν θα το γλιτώσεις ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 02-10-18, 07:49
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Παναγιωτη μπραβο!!! ωραια η αναβαθμιση.Συμφωνω με tanganyικας καλη η ιδεα με τις γωνιες μπορεις να παρεις γωνιες και απο dexion.βλεπω τα alpha block και τρεμω στην ιδεα αν ανοιξουν.Επισης νομιζω τα alpha block και τα ytong τα χτιζουν με κολα πλακιδιων και οχι με τσιμεντο ,ελπιζω το τσιμεντο να τα κρατησει. Τα βαρελια φιλτρα δεν τα βλεπω?
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 02-10-18, 10:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δυστυχώς από ηλεκτροκόλληση δεν ξέρω. Όντος ντέξιον ταινία μπορώ να βάλω και να την βιδώσω. Ένα ορθογώνιο τελάρο θα μπει στο ύψος που έχω βάλει το τσέρκι. Μπορώ να το περάσω κάτω από το λινερ και πίσω από τις καλαμιές και να δέσει όλο αυτό. Αυτό θα μου δώσει μια πολύ καλύτερη αίσθηση προστασίας.

Τα φυτά θα παραμείνουν μέσα στις γλάστρες. Θα τα βγάζω. Κλάδεμα, μεταφύτεψη και επανατοποθέτηση. Δεν θέλω να κάνω bog filter. Τώρα πως θα καθαρίζει όλο αυτό είναι άλλο θέμα. Έλεγα να βάλω ένα backwach και εκεί αλλά...



Όντος, κάτι σαν κόλα πλακιδίων είχα βάλει παλιότερα που το είχα πρώτο φτιάξει. Δεν μου γέμισε το μάτι και τώρα αποφάσισα να το κάνω με τσιμέντο. Ούτε τώρα το τσιμέντο μου γέμισε το μάτι. Σε αυτά τα πράγματα ακόμα δεν το κατέχω Ενώ φαίνεται τόσο απλό από βιντεάκια, στην πράξη δεν είμαι σίγουρος αν το έχω φτιάξει σωστά χεχε.

Στον καταρράκτη έστρωσα λίνερ. Από πάνω έχω τοποθετήσει πέτρες. Σήμερα θα αγοράσω λευκό τσιμέντο και μαρμαρόσκονη για να καλύψω τα κενά. Το νερό θέλω να περνάει πάνω από τις πέτρες και να μην χάνεται στα κενά. Θέλω να βάλω πάλι φυτά όπως το είχα παλιά. Ιδικά το Hydrocotyle verticillata που είχα έκανε τρομερή εξάπλωση

Υ.Γ. Τα φίλτρα είναι προσωρινά στο μπροστινό μέρος της λίμνης για να έχω χώρο να εργαστώ. Στο ένα είχα είδη σωλήνες backwach κτλ. Στο 2ο τώρα τα φτιάχνω. Είναι στην δεξιά πλευρά και περιμένω να στεγνώσει και να το δοκιμάσω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180927_144924.jpg
Εμφανίσεις:  951
Μέγεθος:  111,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 02-10-18, 11:17
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλά το καθάρισμα μια στο τόσο το κάνεις και με αλφαδολάστιχο , αφού θα αφήσεις έτσι τα φυτα .
Εύχομαι να πάει καλά το φίλτρο , την επόμενη φορά θα σου μάθω μείγμα - επάλειψη - στερέωση τσιμέντου πλάκα κάνω , εύχομαι να μην έχεις πρόβλημα .


Για τον καταρράκτη μην βιάζεσαι και μην κάνεις τσιμέντο . Πάρε μεγάλες πλάκες - πέτρες και τοποθέτησε τις, από το άνοιγμα του φίλτρου πάνω , μέχρι το τελευταίο σκαλί . Να είναι μεγάλες "φλάτ" και να εξέχουν η μία απο την άλλη . Μετά δοκίμασε την ροή- διαδρομή του νερού με μια αντλία και στο τέλος αν σου αρέσει το αποτέλεσμα " εφέ " τότε τις κολλάς μόνιμα αλλιώς πάλι θα "γλύφει" παντού ....



Καλό κουράγιο !!! Άδεια θα έχεις τυχερούλη !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 02-10-18, 11:55
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το βαρέλι με την βιολογική φίλτρανση το άδειαζα 2 φορές τον χρόνο με αλφαδολάστιχο. Επιτέλους τώρα βάζω backwash. Την προλίμνη λέω να την καθαρίζω/κλαδεύω 1 φορά τον χρόνο... 1 φορά στα 2 χρόνια.... ? Φαντάζομαι δεν θα με δυσκολέψει. Είναι και ψιλά ο πιθμένας. Θα αδειάζει εύκολα.

Για αυτό σε ρώταγα τις προάλλες για το μείγμα. Άλλο η θεωρία όμως και άλλο η πράξη. Πρέπει να έρθω από κοντά να περάσω σεμινάρια, χεχε. Θέλω να βάλω και τσιμεντόλιθους, να την ψιλώσω τρομάρα μου !!! Εδώ δεν μπορώ καλά καλά να κολίσω 10 alpha block

Τις πέτρες αυτές τις έχω από το κήπο και από μια βόλτα στο ρέμα Βριλησσίων. Οπότε δεν μου κόστισαν τίποτα. Είδα πως έχεις κάνει το δικό σου και δείχνει παρα πολύ ωραίος. Θα πρέπει όμως να αγοράσω πλάκες (Καρύστου?). Είπα να κάνω και εγώ δοκιμές. Από την πρώτη και όλας πέτρα το νερό χάνετε από πίσω

Υ.Γ. Από τέλος Ιουλίου το παλεύω. Ελπίζω τέλος Οκτώβρη να έχω τελειώσει Αν κάνω αναβάθμιση στην λίμνη φοβάμαι ότι δεν θα μιλάω με μήνες, αλλά με χρόνια χεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 02-10-18, 12:09
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Έλα βρε Παναγιώτη τίποτα δεν είναι , μην ανησυχείς !!!


Να σου πώ, κανένα βουνό δεν έχει εκεί κοντα σου ?? μετρα το σκαλάκι και πάνε βόλτα και κοίτα να βρεις πιο φλάτ . Αν βαριέσαι, οι ακανόνιστες πλάκες απο μάντρα έχουν 15 ευρω το τ.μ. (πάνω - κάτω ) θα πάρεις όσες χρειάζεσαι 3 π.χ. και βάζεις πάνω τις άλλες να μην φαίνεται τόσο τεχνιτό .

Κρίμα είναι, θα το κάνεις που θα το κάνεις ..... θα έχεις καλύτερη οξυγόνωση .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 02-10-18, 12:22
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Όχουυυυ !!! Με έβαλες σε μπελάδες. Είναι δίπλα η Πεντέλη. Δεν είχα βρει παλιότερα επίπεδες πέτρες.... Θα με βάλεις τώρα να τρέχω και θα μείνει πίσω ο καταρράκτης

Αυτό που είπες να βάλω απο πάνω τις πλάκες με έβαλες σε σκέψη. Χμμ... να ρίξω λίγο τσιμέντο στα κενά και με τσιμέντο να κάνω κάποιες πέτρες ποιο επίπεδες. Απο πάνω να βάλω πλάκες για να είναι ποιο φυσικό...
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 02-10-18, 12:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κάπως έτσι ναι , αλλά πρέπει να έχεις ενιαία πέτρα να κατευθύνει το νερό αλλίως το τσιμέντο το αποσαθρώνει με την μόνιμη ροή .


__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 02-10-18, 12:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δες στην πρωτη φωτο απο αριστερά στο καταρράκτη ποσο σπάει η ροή. Τωρα κοιτα στην δευτερη φωτο ποσο ενιαία ειναι η ροη . Το μονο που αλλαξα ηταν ενα μικρο κομματάκι ακανόνιστη που δεν φαίνεται ειναι ακριβώς κάτω απο το bulkhead αλλα κατευθύνει το νερο σε καμια απο αυτές τις 2 φωτο δεν υπαρχει τσιμεντο. Ειναι οσο εκανα δοκιμές.
Μετά τις έβγαλα με την σειρά και ξεκίνησα να κολλάω με τσιμεντο.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 02-10-18, 13:41
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Έχεις μεγάλες πλατιές πέτρες και μπορούσες να παίξεις. Στην 2η φώτο η ροή είναι φοβερή !!!!

Εμένα χάνεται το νερό από την αρχή. Με τις πέτρες που έχω, πρώτα πρέπει να τις κολλήσω και μετά να δω αν μου αρέσει το αποτέλεσμα Αυτό που κοιτάζω στο youtube είναι οι ψεύτικες πέτρες που φτιάχνουν με τσιμέντο (δεν το κατέχω το τσιμέντο, οπότε δεν ξέρω πως θα βγει). Ουσιαστικά να καλύψω τα κενά αλλά και να περάσω μια στρώση με τσιμέντο από πάνω τα πάντα στον καταρράκτη. Δυστυχώς δεν θα καταφέρω έτσι να πέφτει το νερό από κάποιο ύψος άλλα ουσιαστικά να γλύφει τις πέτρες και να κατεβαίνει. Όντως ίσως να μην είναι και πολύ φυσικό.



Από την άλλη αν βρω και βάλω πάλι το Hydrocotyle verticillata δεν θα φαίνεται ο καταρράκτης.

Υ.Γ. Ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις σκέψεις και τις ιδέες σου !!!
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 02-10-18, 14:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Τίποτα βρε Παναγιώτη να το χαρείς θελω αυτο που θα φτιάξεις.
Δοκίμασε πριν κάνεις οτιδηποτε μόνιμο αξιζει ο κόπος.
Ειχα σκεφτεί και εγω για τεχνιτες πετρες αλλά στο τέλος κατέληξα οτι θα έκανα παραπανω δουλειά και θα έδινα παραπάνω λεφτά απο οτι να μάζευα φυσικές και δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να τις φτιάξω κιόλας......
Να εισαι καλά! Θα το βρεις αυτο που θέλεις στάνταρ!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 08-10-18, 18:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρα Παναγιώτη 😊 πως πάει? Εκανες καμια δοκιμή?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 08-10-18, 19:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Με τον καταρράκτη ακόμα δεν ασχολήθηκα. Με έβαλες σε σκέψεις και ψαχνω πέτρες

Με τα φίλτρα ασχολήθηκα. Έβαλα βάνα για να διώχνω τα νερά από την βιολογική φιλτρανση. Έφτιαξα την σύνδεση μεταξύ των 2 βαρελιών με καλύτερο τρόπο. Τα τοποθέτησα στην τελική του θέση. ΔΕΝ ΈΧΩ ΑΠΟΛΕΙΕΣ ΣΤΙΣ ΣΥΝΔΈΣΕΙΣ (αυτό με παιδεψε λίγο). Τον καταρράκτη μπορώ να τον απομονώσω τώρα και να τον φτιάξω με το πάσο μου. Χρωστάω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 08-10-18, 19:22
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Άντε ωραία καλή ευκολία 😊
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 10-10-18, 09:52
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αρτεμισία 😊

Ο καταρράκτης έχει μείνει πίσω. Προτεραιότητα δόθηκε στην φίλτρανση. Εδώ και καιρό υπολειτουργούσε. Με την μεταφορά των φίλτρων η λίμνη έπαθε ένα σοκ. Έκανε κάποιες αλλαγές στο ένα βαρέλι προσθέτοντας βάνα και κάποιες άλλες συνδέσει. Πλέον τοποθετήθηκαν στην τελική τους θέση. Η λίμνη άρχισε να δουλεύει σωστά.


Το λειτουργικό κομμάτι έχει τελειώσει. Το αισθητικό κομμάτι έχει ακόμα περιθώρια βελτίωσης.

1)Ο άσπρος σωλήνας που βγάζει νερό τοποθετήθηκε δοκιμαστικά. Εύκολα μπαινοβγαίνει. Το νερό των φίλτρων μπορεί να προσπεράσει την προλίμνη και τον καταρράκτη. Έτσι μπορώ να κλαδεύω/μεταφυτεύω/ ρίχνω τσιμέντα στον καταρράκτη κτλ χωρίς να χρειαστεί να κλείσω το όλο σύστημα. Επίσης κάθε φορά που έριχνα αλάτι τα φυτά την άκουγαν και αργούσαν να συνέλθουν. Τώρα απλώς θα βάζω τον σωλήνα. Ακόμα ψάχνω πέτρες για τον καταρράκτη.

2)Τα βαρέλια παλιότερα ήταν θαμμένα στο χώμα. Τώρα είναι ακάλυπτα. Το ποιο εύκολο και τεμπέλικο πράγμα που σκέπτομαι είναι να τα τυλίξω και τα δύο μαζί με ένα πράσινο ελαιόδυχτο. Το δεύτερο είναι να τοποθετήσω όρθιες δυο ξύλινες παλέτες και να φτιάξω ένα ξύλινο κιβώτιο.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181009_181641.jpg
Εμφανίσεις:  928
Μέγεθος:  119,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20181009_181732.jpg
Εμφανίσεις:  923
Μέγεθος:  108,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 10-10-18, 10:20
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mια χαρά , τουλάχιστον δουλευει η φίλτρανση το αισθητικό σιγά σιγά ..... και εγω έχω να φτιάξω αλλά δεν υπάρχει χρόνος .
Καλή φαση που τα προσπερνάς όλα , αλλιώς αντε να έκανες δουλεια το πρόβλημα με τα φυτά το έχω και εγω όταν ρίχνω αλάτι . Στην μικρή με τα χρυσόψαρα , στην μεγάλη τίποτα δεν παθαίνουν .

Τα βαρέλια αν τα καλύψεις πώς θα έχεις εύκολη πρόσβαση ??? Κοιτα μην σε δυσκολεύουν .


Ααααα και σου βρήκα φωτό για έμπνευση
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  48_n.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  57,4 KB  
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 10-10-18, 10:54
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σκέπτομαι να καλύψω μόνο το γύρο γύρο με την παλέτα. Από πάνω μάλλον δεν θα κάνω κάτι. Το καλό είναι ότι αυτά βρίσκονται στο πίσω μέρος, πίσω από τον καταρράκτη και δεν φαίνονται.

Ωραίες οι επίπεδες μεγάλες πλάκες. Ιδικά η τελευταία είναι όλα τα λεφτά!!! Ίσως αγοράσω την τελευταία και από πάνω βάλω ότι βρω. Τουλάχιστον τώρα δεν βιάζομαι να την φτιάξω
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 08-01-19, 16:01
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Επιτέλους είδαμε μια άσπρη μέρα

Η φώτο είναι το πρωί από τον 1ο όροφο


Η επόμενη είναι το μεσημέρι από το ισόγειο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190108_1.jpg
Εμφανίσεις:  810
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190108_2.jpg
Εμφανίσεις:  774
Μέγεθος:  54,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 21-06-19, 10:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καιρό είχα να ποστάρω, να πω τα νέα μου. Τον Απρίλη ήρθε ο συνονόματος Παναγιώτης με το μικροσκόπιο του. Η λίμνη φαινόταν μια χαρά. Τα ψάρια ΟΚ. Είχαν όμως κάποιους ψευτο τραυματισμούς που καλό ήταν να ελεγχθούν και να γίνει κάποια φροντίδα. Είχα και ένα kohaku που άρχιζε να βγάζει σε κάποια σημεία μαύρο χρώμα. Δεν ήμουν σίγουρος αν είχε πρόβλημα ή το ψάρι αλλάζει το χρώμα και να γίνεται κάτι σαν Sanke ή Showa. Τελικά, το μικροσκόπιο μου έλυσε όλες τις απορίες !!!

Πήραμε δείγμα από φίλτρα, λίμνη και από μερικά ΚΟΙ (βλέννα, βράγχια κτλ). Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τους μικροοργανισμούς να κινούνται μέσα στα δείγματα. Ευτυχώς, με καθησύχασε ο συνονόματος ότι δεν υπάρχει τίποτα ανησυχητικό σε όλα τα δείγματά μας.

Ένα σχετικό άρθρο που έγραψε στο Blog του είναι εδώ.
https://koihellas.blogspot.com/2019/04/2.html

Μια φωτογραφία από το "εργαστήριο". Δυστυχώς, δεν κατάφερα να πάρω και άλλες φωτογραφίες σε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα.




Τις επόμενες μέρες η θερμοκρασία αυξήθηκε και η λίμνη άρχισε να θολώνει. Έδωσα 3 μεγάλα ψάρια και τα μισά μου γεννητούρια. Σε 3-4 εβδομάδες η λίμνη ξεθόλωσε πάλι χωρίς την παραμικρή αιωρούμενη άλγη. Αν και οι μερίσεις που κάνω με τα υγρά τεστ είναι μια χαρά θα κάνω μια αναβάθμιση στα φίλτρα μου. Τα ΚΟΙ έχουν γιγαντωθεί και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190615_191532.jpg
Εμφανίσεις:  739
Μέγεθος:  70,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 24-06-19, 10:41
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ο καταρράκτης δεν έχει προχωρήσει. Είναι ακόμα χωρίς φυτά. Αποφάσισα να βάλω το παλιό φυτό που είχα εκεί. Έχω παραγγείλει το "Hydrocotyle verticillata" που είχα παλιότερα και ακόμα το περιμένω. Αγόρασα και το Limnobium. Μοιάζει με φακή αλλά είμαι ποιο μεγάλο. Την τοποθέτησα στην προ λίμνη με τις γλάστρες. Το έχω παγιδεύσει με ένα καφάσι για να μην πέσει στον καταρράκτη και την λίμνη. Είδη έχει αρχίσει να αναπτύσσεται. Φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρει τον χειμώνα.





Το προ φίλτρο μου το καθαρίζω περίπου ανά 2 εβδομάδες. Είναι γεμάτο με ακαθαρσίες σε σημείο που ξεκινάει να γίνεται λάσπη. Ακόμα και ανά 1 εβδομάδα αν το καθαρίσω βγαίνει μπόλικο πράγμα. Ιδικά τώρα το καλοκαίρι που τα +50cm KOI καταβροχθίζουν ότι βρουν. Θέλω με κάποιο τρόπο να μειώσω αυτές τις ακαθαρσίες προσθέτοντας άλλα ένα φίλτρο πριν την μηχανική μου φίλτρανση. Έχω δει το RDF (rotary drum filter) που έχουν γίνει της μόδας. Σκεπτόμουν να πάω σε κάτι ποιο απλό όπως το sieve filter. Τελικά, αποφάσισα να δοκιμάσω μια ακόμα ποιο απλή και οικονομική λύση. Τις κάλτσες.

Υπάρχουν 2 είδη από ότι κατάλαβα. Οι felt filter socks και οι nylon filter socks. Διαστάσεις βρήκα 200, 150 και 100 microns. Αποφάσισα να πάρω τις μεγάλες 200 microns για να μην στουμπώνουν γρήγορα. Ξεκίνησα με την felt sock. Πλήρη απογοήτευση. Βούλωνε κατευθείαν. Πολύ δύσκολες στο καθάρισμα. Γενικώς δύσχρηστη για λίμνες. Μου ήρθε και η nylon sock. Μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Για αρχή είναι μόνο Μέτα το σκιμμερ και μαζεύει πράγμα. Είναι ακόμα υπό παρακολούθηση. Τώρα την καθαρίζω ανά 2-3 μέρες. Σιγά σιγά θα την καθαρίζω ποιο αραιά. Μέχρι στιγμής φαίνεται να κάνει την δουλεία που θέλω. Σε κάνα μήνα θα έχω μια καλύτερη εικόνα. Η κάλτσα που αγόρασα έχει διαστάσεις 7" χ 18" (18cm χ 46cm)

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190524_161202.jpg
Εμφανίσεις:  713
Μέγεθος:  48,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190526_150206.jpg
Εμφανίσεις:  745
Μέγεθος:  73,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190620_155433.jpg
Εμφανίσεις:  723
Μέγεθος:  107,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 08-08-19, 18:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το 1ο φυτό που έβαλα (Limnobium, μοιάζει με φακή) έχει πολλαπλασιαστεί σαν τρελό. Δυστυχώς, έχω βάλει ένα καφάσι το οποίο δεν είναι τόσο ωραίο. Το χρειάζομαι όμως για να το αποτρέψω να φύγει από την προ-λίμνη και να γεμίσει όλη την λίμνη.
Το "Hydrocotyle verticillata" που παράγγειλα δυστυχώς δεν το βλέπω να αναπτύσσεται. Έχει μείνει πολύ στάσιμο. Πρέπει να βρω ένα φυτό για να γεμίσει τον καταρράκτη και να μην φαίνεται.



Μετά από 1.5 μήνα με την nylon filter sock να συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Στην αρχή εντυπωσιάστηκα. Κάνουν κατακράτηση μεγάλων σωματιδίων που δεν υπάρχει λόγος να πάνε στο προφίλτρο. Συνήθως βρίσκω κομματάκια από φύλλα (που έχουν διαμελισθεί από την αντλία). Επίσης, βρίσκω κομματάκια από άλγη και ακαθαρσίες ψαριών. Είναι πολύ γρήγορος και εύκολος καθαρισμός, χωρίς να χρειάζεται να αδειάσω όλο το φίλτρο.Άλλες φορές την καθαρίζω ανά 2-3 μέρες άλλες φορές ανά +1 εβδομάδα.
Εδώ και λίγες μέρες άρχισαν πάλι οι πέτρες στον καταρράκτη να πιάνουν άλγη. Γέμισαν πάλι τα τοιχώματα του Liner με άλγη. Αυτό έχει σαν συνέπεια και η nylon filter sock να πιάνει άλγη και να μην αφήνει το νερό να περάσει. Απογοήτευση. Μόλις ισορροπήσει πάλι το σύστημα θα την ξανά δοκιμάσω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190808_144924.jpg
Εμφανίσεις:  670
Μέγεθος:  88,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 09-08-19, 10:02
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κάπου μέσα Απριλίου με τις μεγάλες ζέστες η λίμνη ψιλοθώλωσε για ~3 εβδομάδες. Έδιωξα 3 μεγάλα ψάρια και αρκετά νεογέννητα κοι. Παράγγειλα και 50λτ ogata crystal bio. Βρήκα και ένα βαρέλι 90λτ να το κάνω φίλτρο. Επηδεί το νερό έγινε πάλι διάφανο η κατασκευή του φίλτρου έγινε με αργά .... πολύ αργά βήματα.

Οι σωλήνες του backwach είναι 1.5 ίντσα. Χρησιμοποίησα ότι έχω κάνει για στα άλλα φίλτρα μου έτσι ώστε να συνδέω το ίδο λάστιχο όταν αδιάζω το νερό. Οι σωλήνες που θα ενώνουν τα φίλτρα είναι και αυτοί 1.5 ίντσα. Το καφάση με τον φ32 θα μπεί στον πιθμένα και απο πάνω θα είναι όλα τα υλικά φίλτρου.




Έκανα τρύπες και κόλλησα τους σωλήνες 1.5 ίντσα.Επόμενο στάδιο τσιμέντο στον πυθμένα. Στο τσιμέντο προσπάθησα όσο μπορούσα να του δώσω μια κλήση έτσι ώστε όλες οι ακαθαρσίες να καταλήγουν στο backwach για να μην παραμένει το παραμικρό όταν καθαρίζω τα φίλτρα. Είναι η μικρή λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά



Οι σωλήνες φ32 ενώθηκαν και τοποθετήθηκε ένα μέρος του καφασιού. Έτσι τα υλικά δεν θα έρχονται σε επαφή με τον πυθμένα. Οι χοντρές ακαθαρσίες που έρχονται από τον λίμνη θα μένουν εκεί και δεν θα συνεχίζουν προς τα πάνω που θα είναι τα άλλα υλικά φίλτρου. Στον σταυρό του φ32 έκανα τρύπες με πολύ μικρή μύτη στο τρυπάνι. Η λογική είναι να στέλνω αέρα με ένα πιεστικό και να ξεκολλάνε οι ακαθαρσίες από τα υλικά χωρίς να χριάζεται να τα ταρακουνάω με το χέρι μου. Είμαι περίεργος να δω αν θα δουλέψει αυτό. Το έχω κλέψει από ξένα φόρουμ.




Τελικά, το 90λτ βαρέλι αποδεικνύεται οριακό για τα 50λτ ogata crystal bio. Την δουλειά μου θα την κάνω, απλώς θα ήθελα να είχα περισσότερο χώρο για μελλοντική αναβάθμιση.



Ελπίζω να μην σας κούρασα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190709_172820.jpg
Εμφανίσεις:  652
Μέγεθος:  55,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190716_163035.jpg
Εμφανίσεις:  677
Μέγεθος:  46,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190717_163345.jpg
Εμφανίσεις:  655
Μέγεθος:  63,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190717_164431.jpg
Εμφανίσεις:  664
Μέγεθος:  62,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 04-10-19, 11:39
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σήμερα (4 Οκτωβρίου) είναι παγκόσμια ημέρα των ζώων. Αυτή είναι μια καλή αφορμή να σας δείξω λίγο τα ζωντανά μου.

https://youtu.be/7VTX70r0bhk
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 06-10-19, 05:04
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Φανταστικα ειναι τα ψαρακια σου. Συνεχισε ετσι, κι ας μη γραφει κανενας, παρακολουθω με χαρα το project σου
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 06-10-19, 11:27
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Πολύ μεράκι φίλε μου, συγχαρητήρια.για το crystal bio τι εντυπώσεις έχεις???
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 07-10-19, 10:10
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

χεχε. Θυμάμαι και εγώ παλιότερα που διάβαζα άλλους. Ταξίδευα με τις εικόνες τους, αλλά δεν έγραφα σχόλια. Συνεχίζω να ανεβάζω γιατί πλέον το χρησιμοποιώ και σαν logbook. Άντε τώρα να θυμάμαι πόσα WATT καίει η αεραντλία. Πόσο χρονών είναι το κάθε ψάρι. Πόσα λίτρα από το κάθε βιολογικό υλικό έχω κτλ κτλ

Από βιολογική φίλτρανση έχω crystal bio, bacterial house και K1. Καλό είναι να υπάρχει πολυφωνία στα υλικά. Τα crystal bio τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω για αυτά τα υλικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12637 seconds with 16 queries