Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-01-09, 10:59   #1
μονομάχος, βοήθεια
κωνσταντίνα
Junior Member
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
κωνσταντίνα Ο χρήστης κωνσταντίνα δεν είναι συνδεδεμένος 16-01-09, 10:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γεια σας! θα ήθελα να ρωτήσω ποιές είναι οι κατάλληλες συνθήκες για έναν μονομάχο. Απέκτησα πρόσφατα έναν τον έχω σε ένα μικρό ενυδρείο. Μένει συνέχεια στον πάτο, δεν κολυμπάει καθόλυ και είναι μόνομα κρυμένοσ μέσα σε ένα φυτό που έχει. Εννοείται ότι δεν τρώει μιάσ και δεν ανεβαίνει καθόλου στην επιφάνεια! Τι να κάνω? Μήπως είναι περίοδος προσαρμογής στο νέο του περιβάλλον?
Εμφανίσεις: 3413
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-09, 11:05
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ;
Φίλτρο έχεις μέσα ;
Διάβασε εδώ :
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-09, 11:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γεια σου κωνσταντινα!!
για να χαιρεσαι το μονομαχο σου θα πρεπει να εχει ενα ευρυχωρο ενυδρειακι....χρειαζεται φιλτρανση και θερμαντικο σωμα για να κρατας μια σταθερη θερμοκρασια...
αν σου τον δωσανε οπως συνηθιζεται σε μια γυαλα χωρις τιποτα μεσα και σαν ψαρι κρυου νερου ειναι λαθος...
πες μας λεπτομερειες οπως ειπε ο george και με τη βοηθεια των παιδιων και λιγο διαβασμα θα μπορεις να χαιρεσαι το υπεροχο ψαρι σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-09, 13:40
κωνσταντίνα Ο χρήστης κωνσταντίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

To ενυδρείο ειναι 10 λίτρα! δεν εχει κατι μεσα σαν απλη γυάλα. Του έριξα νερό κατ ευθείαν απο τι βρύση ισωσ ήταν κρυο? Τι να κάνω για να επανέλθει? Είναι συνέχεια κρυμένος μέσα σε ένα φυτο ακινητος. Πόσο θα αντέξει χωρίσ να φάει?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-09, 13:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν δε φαει δε θα αντεξει...ελπιζω να εριξες τουλαχιστον αντιχλωριο....αν οχι καντο τωρα....

απο εκει και περα παρε ενα φιλτρακι, ενα θερμοστατη και ενα θερμομετρο....και βαλτα να δουλευουν ωστε να πιασεις μια θερμοκρασια γυρω στους 26 βαθμους...
κανε μια αλλαγη νερου να κατεβασεις τα επιπεδα αμμωνιας...
εχεις αληθεια τεστ αμμωνιας ??
απομακρυνε υπολλειματα τροφων που δεν εφαγε το ψαρι ταιζε σε ελαχιστη ποσοτητα...αν δε τρωει να αφαιρεις μετα απο λιγο την τροφη...
αφου κανεις αυτα θα μετρας διαρκως αμμωνια ωστε με αλλαγες νερου μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου να την κρατας σε χαμηλα επιπεδα....
αν θυμαμαι καλα εχεις και το αλλο ενυδρειο....οποτε ριξε μπολι απο εκεινο και θα εισαι ετοιμη...αμμωνια ομως θα συνεχισεις να μετρας...

αληθεια τι ψαρια εχεις στο μεγαλο ? αν ειναι συμβατα να αφηνες για λιγο εκει τον μονομαχο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-09, 14:04
κωνσταντίνα Ο χρήστης κωνσταντίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

μεγάλο? οχι δεν εχω αλλο ενυδρείο. αμμωνία? ωχ, ειμαι άσχετη τελικα!
-------------------------
μπορεί να είναι και από την αλλαγή περιβάλλοντος ε? στο κατάστημα που το πήρα το είχαν μέσα σε πλαστικό ποτηράκι! ήταν πολύ ζωηρό. σε μένα τι έπαθε? οκ, θα πάρω θερμοστάτη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κωνσταντίνα : 16-01-09 στις 14:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-09, 15:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε μπερδεψα με τη φιλη "kwnstantina"...με συγχωρεις....
διαβασε το λινκ που σου εδωσε ο george.. και γενικα το σαιτ του κ.Τσαμη να μαθεις για φιλτρανση..σκληροτητες..κυκλο του αζωτου....κτ.λ.

το φιλτρακι το θερμοστατη το θερμομετρο και τα τεστ θα τα χρειαστεις οπωσδηποτε...

η αλλαγη περιβαλοντος παιζει το ρολο της..αλλα μην επαφιεσαι σε αυτο......το ψαρακι χρειαζεται ενυδρειο και οχι γυαλα...εστω 10 λιτρα...αλλα ενυδρειο...


ααα...αφου λοιπον δεν εισαι η kwnstantina και εισαι η κωνσταντινα...καλως ηρθες!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 16-01-09 στις 17:58
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-09, 16:48
κωνσταντίνα Ο χρήστης κωνσταντίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

καλως σας βρήκα! και ευχαριστώ για τις πολυτιμές συμβουλές! Σήμερα θα πάω να πάρω ενυδρειάκι εξοπλισμένο και τα σχετικά!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-09, 17:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αντε Πανο, το πηρες το φιλακι σου παλι !
μην ζηλεψουν οι "αλλες" φοβαμαι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-09, 17:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λες να εχω προβλημα αλεξανδρε??

κωσνταντινα μην αφησεις το μαγαζι να σου φορτωσει οτι ασχετο σου πει...
περα απο το ενυδρειακι που εχεις (εκτος αν θες να παρεις αλλο πιο μεγαλο)..θα πρεπει να παρεις ενα μικρο φιλτρακι...ενα μικρο θερμοστατη (αν δε κανω λαθος ειναι των 25 βατ ) ενα θερμομετρο.....χαλικι αν δεν ειχε η γυαλα (θα τους πεις ΟΧΙ ασβεστολιθικο)..και τεστ για ΝΗ3(αμμωνια), ΝΟ2 (νιτρωδη) και ΝΟ3 (νιτρικα)...
προεχει να ανεβασεις θερμοκρασια και να βαλεις το φιλτρο σου να στρωνει ...
απο εκει και περα συζηταμε για σκληροτητες πεχα..πως να μαλακωσεις το νερο..διακομσηση, καμια λαμπα για να βαλεις ζωντανα φυτα..καμια ριζα...
αν σου προτεινουν βακτηρια για το στρωσιμο...οι γνωμες διιστανται για την ωφελεια τους η για το χρονο δρασης τους..αν παντως παρεις κακο δε θα κανουν ενω μπορει να κανουν καλο...
κανοντας αυτα πρεπει στη συνεχεια να διαβασεις αρκετα εδω για να εξοικειωθεις με πολλες εννοιες που αφορουν τα ενυδρεια ...

ενημερωνε μας!..και καλο διαβασμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-09, 18:31
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε Πανο, το πηρες το φιλακι σου παλι !
μην ζηλεψουν οι "αλλες" φοβαμαι
Ακούς Πανούλη?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-09, 19:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λιγη ζηλεια ειναι σαν το αλατι στο φαγητο...νοστιμευει τον ερωτα...

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-09, 19:09
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγη ζηλεια ειναι σαν το αλατι
Όπως επίσης σκοτώνει τα εξωπαράσιτα και θεραπεύει το φιν ροτ!

Το σκίσαμε πάλι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-09, 21:22
κωνσταντίνα Ο χρήστης κωνσταντίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

λοιπόν! πήρα καινούργιο ενυδρειάκι! πλήρως εξοπλισμενο δηλαδή με λαμπίτσα, φίλτρο, θερμοστάτη, διακοσμητικά φυτά και πετραδάκια. μου δώσανε και ένα αντιχλωριακό για το νερό! για να δούμε δεν έκανα ακόμα την αλλαγή από το ένα ενυδρείο στο άλλο! Σήμερα ο μονομάχος μου, έκανε κανα δύο βολτίτσες, αλλα ενώ δεν ήταν κανένας εκεί κοντά. Οι βόλτες του ήταν πάντα στον πάττο για λίγο ανέβηκε στην επιφάνεια, του έριξα φαγητλο, αλλα ούτε που το πλησίασε! συνεχίζει να κρύβεται ανάμεσα στο φυτό. Ίσως είναι και από το σοκ και σιγά σιγά ξεθαρεύει και γι αυτό ακόμα δεν τον έβαλα στο νεο ενυδρειό. Τι να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-09, 02:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στηνεις το καινουριο ενυδρειο (αληθεια ποσα λιτρα ειναι?) δηλαδη βαζεις χαλικι νερο σωστη δοση αντιχλωριακου το φιλτρο και το θερμοστατη να δουλευουν...περιμενεις να πιασει τη σωστη θερμοκρασια -καπου 26 βαθμους- και βαζεις το ψαρι μεσα ....
ως εδω ευκολα..
απο εκει και περα επειδη το φιλτρο σου ειναι αστρωτο πρεπει να μετρας αμμωνια και να κανεις τις αντιστοιχες αλλαγες νερου για να μην ανεβει σε πολυ επικινδυνα επιπεδα..μεχρι να δεις με μετρησεις οτι εστρωσε το φιλτρο σου...
ειναι κρισιμη περιοδος αυτη για το ψαρακι σου και πρεπει να διαβασεις για το στρωσιμο και τον κυκλο του αζωτου...επισης ριξε αν θες βακτηρια εμποριου μηπως και βοηθησουν την κατασταση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-09, 20:24
κωνσταντίνα Ο χρήστης κωνσταντίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

να μαι πάλι! το ενυδρειάκι είναι πολύ μικρό,6.5 λίτρα μου είπαν οτι ειναι και μεγάλο για μονομάχο και ότι θέλει μικρό χώρο. παρ όλα αυτά το ενυδρείο που είναι τώρα είναι 10 λτ οπότε πήρα ένα θερμοστάτη και γι αυτό. Λοιπόν, παρακολουθώ τον μονομάχο μου, και παρατήρισα, ότι βγαίνει από το φυτό που είναι κυριολεκτικά κρυμένος (το πρωί τον έψαχνα) μόνο ΄οταν δεν είναι κανένας κοντά του και κυρίως όταν όλοι είναι μακρυά, ανεβαίνει και στην επιφάνεια! Σημείωση ότι είναι πολύ μικρούλησ σε ηλικία! Φοβάται? Μου κάνει εντύπωση που στριμώχνεται και γίνεται ''αόρατος'' Επίσης, σε κάποιο σημείο του ενυδρείου, μετακίνησα το χαλικάκι. Όταν λοιπόν βγαίνει από την κρυψώνα του και κάθεται χαμηλά σε κάποιο σημείο του ενυδρείου, αυτό το σημείο είναι πάντα εκείνο που δεν έχει καθόλου χαλίκι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-09, 22:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εγω τωρα μπερδευτηκα με τα ενυδρεια....ειχες ενα δεκαλιτρο και πηγες να παρεις αλλο και πηρες ενα 6,5 λιτρα?? (γιατι για το πρωτο λες οτι ειναι δεκα λιτρα)

ο μονομαχος θα ειναι πιο ευχαριστημενος στο μεγαλυτερο φυσικα...τωρα εχουν και τα 2 ενυδρεια φιλτρο και θερμαντικο σωμα??

το να φοβαται στην αρχη ειναι καπως δικαιολογημενο...αλλα σε 2-3 μερες θα πρεπει να εχει αρχισει να τρωει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-01-09, 03:48
saerdna Ο χρήστης saerdna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κωνσταντίνα Εμφάνιση μηνυμάτων
να μαι πάλι! το ενυδρειάκι είναι πολύ μικρό,6.5 λίτρα μου είπαν οτι ειναι και μεγάλο για μονομάχο και ότι θέλει μικρό χώρο.
Να μην ακούσεις ποτέ ξανά υπάλληλο ή ιδιοκτήτη μαγαζιού. Είναι επικίνδυνα άσχετοι, ειδικά στο θέμα των μονομάχων. Τα λιγότερα λίτρα που πρέπει να έχει είναι τα 20 για μια αξιοπρεπή διαβίωση. Κατά τη γνώμη μου θέλει πάνω από 40. Τα 6,5 και τα 10 λίτρα, κανονικά δεν πρέπει να έχουν ζωντανά μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-09, 10:53
κωνσταντίνα Ο χρήστης κωνσταντίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

εφααγεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!! ναι τώρα έχω 2 ενυδρειάκεια. ένα 10 λτ και ένα 6.5! μάλλον θα το αφήσω στο 10 λτ.
-------------------------
ερώτηση: πήρα και έναν θερμοστάτη για το 10 λτ. αλλα επειδή δεν χοράει στο ύψος, μου είπαν να τον βάλω ολόκληρο μέσα στο νερό πλαγιαστό. Αν το κάνω αυτό, μπαίνει εννοείται και η κορυφή με τη βάση του καλωδίου και το ρυθμιστή της θερμοκραασίας μέσα στο νερό. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι είναι αδιάβροχο! Να το ρισκάρς? Η θα πάμε μονομάχος και γς από ηλεκτροπληξία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κωνσταντίνα : 18-01-09 στις 10:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-09, 14:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φυσικα και θα τον αφησεις στο δεκαλιτρο...εχεις φιλτρο εκει??

για το θερμοστατη διαβασε στις οδηγιες..οσους ξερω μπορουν να βυθιστουν ολοκληροι...

κανε μια πληρη παρουσιαση του ενυδρειου στις παρουσιασεις συμφωνα με τη φορμα για να σου δωσουμε συβουλες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομάχος poliko_selas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 17-02-08 22:02
Μονομάχοι dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 14 22-08-07 08:03
Μικρή βοήθεια για τον μονομάχο μου! Celda Bettas 41 21-09-05 00:55
μονομάχοι.... silver Bettas 9 26-09-04 17:14
Άρρωστος Μονομάχος...Βοήθεια!! michalis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 06-02-04 06:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06674 seconds with 13 queries