Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-06, 23:11
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

βρίσκω την ευκαιρία να προσθέσω σε αυτό το ποστ κάποιες απορίες που έχω, εδώ και καιρό... Με όλα αυτά που διαβάζω για τα κόρυς, με πιάνει ένας πανικός, τα κοιτάω σαν να είναι κάτι που θα διαλυθεί από στιγμή σε στιγμή... Έχω αγοράσει 7 sterbai εδώ και 2 βδομάδες και κάθε πρωί τα μετράω και περιμένω κάποιο ύποπτο δείγμα...
Τα έχω μόνα τους σε 60λτ. φυτεμένο ενυδρείο, με ψιλό σκούρο "στρωμένο" χαλίκι... Έβγαλα ότι βότσαλο υπήρχε μέσα (σε κατάσταση πανικού), και έβαλα καινούργιο Eheim 2213 μήπως και το παλιό, ένα πολύ μικρό εσωτερικό δεν φτάνει... Ταίζω με κατεψυγμένη τροφή αρτέμια, mysis, bloodwarms, δάφνια, μία άλλη τροφή με λίγο σκόρδο μέσα, φιλέτο ψαριού και γαρίδα με σπιρουλίνα. Προσθέτω φρέσκο αγγούρι και κολοκύθι 2 φορές τη βδομάδα.

1. Υπάρχει περίπτωση να είναι βλαβερό το καθημερινό τάισμα με κατεψυγμένο?
Είναι μικρά ακόμα 2-3 cm., και κάποια από αυτά έχουν αρχίσει να γίνονται μεγαλύτερα από άλλα. Τρώνε καλύτερα ή είναι φυλετική διαφορά? Μετά το φαγητό οι κοιλιές τους γίνονται πορτοκαλί...πολύ έντονο σε χρώμα.

2. Πόσο πρέπει να ταίζω? Τους ρίχνω ένα αποψυγμένο κυβάκι τη μέρα. Είναι πολύ ή λίγο? Παρατηρώ ότι τρώνε ασταμάτητα, όσο έχουν τόσο τρώνε. Ο μονομάχος ας πούμε καταλαβαίνεις πότε χόρτασε. Αυτά όχι

3. Τις δύο πρώτες μέρες ήταν πάρα πολύ ανήσυχα. Τώρα κάποια φοβούνται όταν πλησιάζω κάποια όχι. Είναι πάντα δειλά ή θα συνηθίσουν?

το καλό σιφωνάρισμα βυθού, γλιτώνει από μελλοντικές μολύνσεις?

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-06, 09:18
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

pet,
Οχι,το καθημερινο ταισμα με κατεψυγμενο δεν ειναι βλαβερο ομως οι κατεψυγμενες τροφες δεν πρεπει να αποτελουν το 100% της διατροφης τους καθως τους λοιπουν καποια θρεπτικα συστατικα που εχουν οι ξηρες τροφες.Ετσι θα πρεπει να τους δινεις και 2 φορες την εβδομαδα καποια καλη τροφη για omnivors.Κατα τα αλλα...τι να σου πω,εχεις φτιαξει το τελειο προγραμμα διατροφης για Corydoras!!
1.Δεν ειναι σιγουρη φυλετικη διαφορα.Μπορει να ειναι αλλα μπορει και οχι καθως συνηθως απλως ειναι αυτα που πανε πιο γρηγορα στην τροφη και δεν φοβουνται.
2.Πρεπει να ειναι λιγο αλλα δεν μπορω να σου πω ετσι.Εσυ τα βλεπεις τα ψαρια σου.Απλα κοιτα αν η κοιλια τους ειναι ελαχιστα καμπυλη προς τα εξω πριν φανε.Αν ειναι τοτε τα ταιζεις οσο πρεπει.Αλλιως προσαρμοζεις την ποσοτητα αναλογα.
3.Θα συνηθισουν.Μπορεις ακομη και να τα μαθεις να τρωνε απο το χερι σου αφου συνηθισουν την παρουσια σου.
Ναι,βοηθαει στην αποφυγη μολυνσεων.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-06, 09:35
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
pet,
Οχι,το καθημερινο ταισμα με κατεψυγμενο δεν ειναι βλαβερο ομως οι κατεψυγμενες τροφες δεν πρεπει να αποτελουν το 100% της διατροφης τους καθως τους λοιπουν καποια θρεπτικα συστατικα που εχουν οι ξηρες τροφες.
Οι κατεψυγμένες τροφές αποτελούνται κατά μεγάλο ποσοστό από αίμα και διάφορα άλλα … και επιβαρύνουν κατά πολύ την ποιότητα νερού του ενυδρείου μας … δεν κάνει να ταΐζουμε καθημερινά με αυτές αλλά το πολύ 1 – 2 φορές την εβδομάδα !!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
2.Πρεπει να ειναι λιγο αλλα δεν μπορω να σου πω ετσι.Εσυ τα βλεπεις τα ψαρια σου.Απλα κοιτα αν η κοιλια τους ειναι ελαχιστα καμπυλη προς τα εξω πριν φανε.Αν ειναι τοτε τα ταιζεις οσο πρεπει.Αλλιως προσαρμοζεις την ποσοτητα αναλογα.
Η τροφή πρέπει να είναι τόση όση τα ψάρια σου μπορούν να καταναλώσουν μέσα σε 2-3 λεπτά … Επίσης πρέπει να ταΐζεις με τέτοιο τρόπο ΄ώστε να εξασφαλίζεις ότι όλα θα τρώνε όσο χρειάζεται !!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
3.Θα συνηθισουν.Μπορεις ακομη και να τα μαθεις να τρωνε απο το χερι σου αφου συνηθισουν την παρουσια σου.
Ναι,βοηθαει στην αποφυγη μολυνσεων.

Σωστά !
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-06, 10:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το οτι επιβαρυνουν την ποιοτητα του νερου δεν σημαινει οτι κανουν κακο στα ψαρια.Το μονο που σημαινει ειναι οτι πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου.Αλλωστε υποτιθεται οτι καποιος κανει και τεστ για νιτρικα και οποτε αυτο το βλεπει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Η τροφή πρέπει να είναι τόση όση τα ψάρια σου μπορούν να καταναλώσουν μέσα σε 2-3 λεπτά …
Αυτο το λεν οι εταιριες και δεν ισχυει παντοτε.Καποια ψαρια μεσα σε αυτα τα λεπτα μπορουν να φανε μεχρι σκασμου ενω αλλα μπορει να μην φανε οσο πρεπει.Εξαρταται απο τον τροπο που τρωει το καθε ψαρι και απο τον τυπο της τροφης.Για παραδειγμα ταισε ενα Corydoras με γαριδα ή τροφη σε ταμπλετα οση μπορει να φαει σε 2-3 λεπτα και θα δεις οτι εχει φαει ελαχιστη εκτος και αν ειναι πολυ ψιλοκομμενη και απο την αλλη ταισε το με μικρα σκουλικια ή τροφη σε κοκκους και θα φαει παραπανω απο οσο πρεπει.Γιαυτο ειναι καλυτερα να κοιταμε το ψαρι μας και να βλεπουμε ετσι αν τρεφεται αρκετα ή παραπανω απο οτι πρεπει.Τα 2-3 λεπτα που λενε ειναι απλα ενα σημειο για να αρχισεις και μετα σιγα σιγα μαθαινεις να υπολογιζεις την σωστη ποσοτητα τροφης για το καθε ψαρι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Επίσης πρέπει να ταΐζεις με τέτοιο τρόπο ΄ώστε να εξασφαλίζεις ότι όλα θα τρώνε όσο χρειάζεται !!
Σωστο.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-06, 11:03
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Το οτι επιβαρυνουν την ποιοτητα του νερου δεν σημαινει οτι κανουν κακο στα ψαρια.Το μονο που σημαινει ειναι οτι πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου.Αλλωστε υποτιθεται οτι καποιος κανει και τεστ για νιτρικα και οποτε αυτο το βλεπει.
¶ρα μπορώ να επιβαρύνω το νερό όσο θέλω … αρκεί να κάνω συχνότερα αλλαγές και μετρήσεις ???

με την ίδια λογική μπορώ αδειάσω και το μισό πακέτο της τροφής μέσα να φάνε όσο θέλουν .. και αυτήν που θα σαπίσει .. δεν πειράζει κάνω αλλαγή νερού κάθε μέρα !!


Δεν είναι έτσι τα πράγματα !!!
Η λογική του να μην ταΐζουμε τα ψάρια κάθε μέρα με κατεψυγμένη τροφή είναι ακριβός η ίδια του γιατί δεν πρέπει να ταΐζουμε παραπάνω !!! και στις 2 περιπτώσεις το νερό επιβαρύνετε πολύ και χρειάζονται πολλά περισσότερα για να επαναφέρουμε το ενυδρείο μας από ότι συχνότερες αλλαγές νερού και μέτρησης !!


Όποιος είχε ατύχημα με τροφή και ανέβασε αμμωνία … σίγουρα θα ξέρει τι ακριβώς εννοώ !!


ε mgiokas ???

Στο κάτω κάτω η πρόληψη είναι πολύ ποιο εύκολη από το τρέξιμο για την αντιμετώπιση … άσε που το κέρδος από το τάισμα με κατεψυγμένη τροφή είναι αμελητέο σε σχέση με την ζημιά που θα μπορούσες να προκαλέσεις ταΐζοντας κάθε μέρα !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-06, 12:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Πρέπει να καταλαβουν οι σχετικα νεοι στο χομπυ, οτι υπαρχουν καποιοι "κανονες" που εχουν μπει εδω και πολλα χρονια, πιο πολυ για να προφυλαξουν τους αρχαριους απο λαθη, κι οτι αυτοι οι κανονες δεν ειναι ευαγγελιο.
Αν ξεπαγωνεις την κατεψυγμενη τροφη σε ενα δοχειακι 10 λεπτα ωστε να φυγουν ολα τα ζουμια, δεν επιβαρυνεις το νερο. Και σιγουρα το να ταιζεις οσο πρεπει κατεψυγμενη, δεν ειναι το ιδιο με το να ριξεις ενα κουτι τροφη στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-06, 12:39
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας... Δεν μένει τροφή στο υπόστρωμα, απλά μου έκανε εντύπωση που είναι τόσο μικρά και τρώνε ασταμάτητα και αργά. Το φαί μπορεί αν διαρκέσει όλο το απόγευμα. Τα συγκρίνω με έναν μονομάχο που έχω. Αυτός μπορεί σε τρία λεπτά να φάει τόσο πολύ ( μια φορά μου έπεσε μεγάλο κομμάτι γαρίδας) που θα δεις την κοιλιά του να πρήζεται, και να μένει με ένα κομμάτι μισό μέσα στο στόμα και μισό έξω, γιατί δεν αντέχει άλλο, αλλά δεν θέλει και να το αφήσει!
Τα γατόψαρα τρώνε λίγο, κάνουν μια βόλτα μέχρι την Ανούμπια, παίζουν μεταξύ τους, ξανά λίγο φαί, και αυτό όλο το απόγευμα. Έχουν εξαφανίσει το βάρος τους σε φαγητό, αλλά ούτε έχουν πρησμένες κοιλιές, ούτε υπάρχουν υπολείμματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-06, 12:44
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Καταρχάς νομίζω ότι από το μήνυμα του pet και μετά ίσως έπρεπε να είναι νέο θέμα …

Κατά δεύτερων … πάω πάσο όσο αναφορά την καλά στραγγισμένη τροφή !!

όταν είχα πρωτοπάρει εγώ κατεψυγμένη, ο ιδιοκτήτης του pet shop μου είπε σαν οδηγίες χρήσεως ...
το διαλύεις σε ένα μπολ με λίγο νερό ενυδρείου … και το αδειάζεις μέσα ..
επίσης μου είπε ότι έπρεπε να ταΐζω μόνο 2 φορές την εβδομάδα για να μην επιβαρύνω το νερό .. όταν είδα τι βγάζει το παγάκι όταν λιώνει πραγματικά κατάλαβα το γιατί …

εμένα μου πείρε πολύ καιρό, σαν αρχάριος, να καταλάβω ότι θα μπορούσα να το περνάω από φιλτράκι πριν το ρίξω στο ενυδρείο … και μόνο μετά από την δική μου καλλιέργεια αρτέμιας .. μου πέρασε από το μυαλό ..

όταν διάβασα το μήνυμα του pet θεώρησα ότι και αυτός θα μπορούσε να είχε της ίδιες οδηγίες με μένα και για αυτό τον προέτρεψα να μην ταΐζει κάθε μέρα …

νομίζω ότι ο pet θα κατάλαβε πάντως τι εννοούμε …

ps. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το να ρίξεις όλο το παγάκι διαλυμένο μέσα στο ενυδρείο είναι καταστροφικό για την βιολογία του ενυδρείου … πόσο μάλλον όταν το κάνεις κάθε μέρα !!

την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να είμαι ποιο αναλυτικός στις απόψεις μου !! συγχωρέστε με ..
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-06, 14:11
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Από το μύνημα της Pet έχω την αίσθηση ότι ταίζει πολύ. Μπορεί να είναι ο τρόπος που το περιγράφει και να έχω αυτήν την αίσθηση.
Σε σχέση και με το νέο φίλτρο 2213 θα πρότεινα αρχικά να ταίζει λιγότερο μέχρι να αποκτήσει και αυτό την απαραίτητη βιολογία. (θεωρώ ότι το μικρό φίλτρο παραμένει μέσα)
Επίσης θα ήθελα να την ρωτήσω εάν τα αφήνει κάποια μέρα ανά εβδομάδα χωρίς φαγητό μιας και σε γενικές περιπτώσεις έχω διαβάσει ότι κάνει καλό στα ψάρια...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-07-06, 11:11
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

το μκρό φίλτρο το έβγαλα... το έβαλα σε άλλο μικρό ενυδρειάκι. Μάλλον την έκανα πάλι. Ταίζω σωστά, ξεπαγώνω την τροφή σε ένα φιλτράκι του καφέ και την ξεπλένω.
Δυστυχώς οι γατόψαροι δεν έχουν μάθει να τρώνε ζωντανή τροφή, περνάει δίπλα τους η αρτεμια και ουτε υποψιάζονται πως τρώγεται...
Απο μετρήσεις είμαι καλά ακόμα, (έκανα χθες το βράδυ, γιατί ανησύχησα) και είχα 0 αμμωνία και ΝΟ2 0. Βέβαια έχω κάτι υγρά τεστ της jbl που δεν τα εμπιστεύομαι και τρελά.
Κάνω αλλαγές συνέχεια, γενικά υποστηρίζω πως κάθε δύο-τρεις μέρες, ένα 30% δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Ειδικά σε μικρά ενυδρεία, όπως το δικό μου έχω δει δει ότι πολύ εύκολα σου "έρχεται τούμπα". Λίγο παραπανω λίπασμα, και γεμίζεις άλγη, λίγο παραπάνω τάισμα και ανέβαζεις ΝΟ2... Αλλάζει εύκολα η θερμοκρσιά, γενικά έχει πολλά μειονεκτήματα, δεν θα το πρότεινα σε αρχάριο, στην αρχή νομίζα ότι το ελέγχω πιο εύκολα, επειδή είναι μικρό, αλλά δεν ισχύει. Καλά είναι τα ψαράκια,μόνο που ανεβαίνουν πολύ συχνά για να γεμίσουν την νηκτική κύστη, μήπως δείχνει ότι το νερό μου είναι ανθυγιεινό? Δεν έχει οξυγόνο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-07-06, 11:31
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ta corydoras ανεβαινουν πολυ συχνα στην επιφανεια για να παρουν μια φυσαλιδα αερα, μην ανησυχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-06, 08:52
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
Επίσης θα ήθελα να την ρωτήσω εάν τα αφήνει κάποια μέρα ανά εβδομάδα χωρίς φαγητό μιας και σε γενικές περιπτώσεις έχω διαβάσει ότι κάνει καλό στα ψάρια...
Αυτο το κανουμε μονο σε ενηλικα ψαρια που εχουν ολοκληρωσει την αναπτυξη τους.Τα μικρα ειναι καλο να τρεφονται καθημερινα.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Corydoras Sterbai Celda Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-04-06 19:05
Φοβισμένα (?) Corydoras aeneus! moogy Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 10-05-05 12:11
Κομμένα μουστάκια στα Corydoras test Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 26-12-02 04:47
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41
Corydoras aeneus newfish Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 14-12-02 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07327 seconds with 13 queries