Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-15, 16:26
tallguit Ο χρήστης tallguit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2011
Περιοχή: Θάσος
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Τι λέτε?

Αφού μου καρφώθηκε η ιδέα της λίμνης και μετά απο αρκετό διάβασμα, είδα τις υπέργειες πισίνες πολυκαταστήματος και σκέφθηκα αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως λιμνες. (εννοείται μετά από τα απαραίτητο σκάψιμο και την προσθήκα συστήματος φίλτρανσης, καταρράκτη ...) Το έχει κάνει κάποιος?
http://www.leroymerlin.gr/gr/garden/...0-cm-61717292/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-15, 08:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ φοβάμαι πως θα υπάρχει πρόβλημα με τη θερμοκρασία, το χειμώνα θα παγώνει και το καλοκαίρι θα βράζει. Όταν η λίμνη είναι μέσα στο χώμα, λόγω γεωθερμίας είναι πιο σταθερές και πιο ήπιες οι θερμοκρασίες, επίσης το χώμα λειτουργεί και σαν μονωτικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-15, 11:21
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο Τάκης, αν είναι υπέργεια τότε θα έχεις θέματα με τις θερμοκρασίες. Μπορείς να βάλεις γεωύφασμα και να την "θάψεις". Το βάθος 70cm δεν είναι ότι καλύτερο. Το προτεινόμενο βάθος είναι το λιγότερο 1 μέτρο. Πάντως μπορείς να το δοκιμάσεις.

Και εγώ έτσι ξεκίνησα. Είχα μια πισινούλα λιγότερο από 1 κυβικό και την έθαψα και την έκανα λιμνούλα. Το ένα πρόβλημα ήταν ότι ο χώρος πρέπει να σκαφτεί ακριβώς στα μέτρα τις έτοιμης λίμνης για να μπορέσεις να εκμεταλλευθείς όλα τα λίτρα. Το άλλο είναι το τελείωμα τις πισίνας. Συνήθως στο liner παίρνεις κάποια εκατοστά έξτρα για να κάνεις καλύτερα τα τελειώματα π.χ. να τα καλύψεις με πέτρες κτλ. Με την έτοιμη πισίνα θα σε δυσκολέψει αυτό το κομμάτι.

Το ποιο σοβαρό πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τις αντοχές που έχει αυτό το υλικό. Δεν ξέρουμε για πόσα χρόνια είναι ικανό να αντέξει είτε από τον ήλιο είτε από την πίεση του νερού με το χώμα είτε για κάποιον άλλο λόγο. Την δικιά μου την κράτησα για 2 χρόνια μέχρι να την αναβαθμίσω σε κάτι ποιο σωστό (λινερ). Έτσι σταμάτησα να έχω και το άγχος για το πότε θα τρυπήσει. Μέχρι τότε δεν μου είχε δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λέτε να αξίζει? in the pond Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 2 10-06-11 22:37
Λέτε να πιάσει? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-02-09 17:16
Τί λέτε? Irwan Δίσκοι 8 04-04-08 11:08
Τι λέτε για αρχή; gpalog Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 05-06-07 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03163 seconds with 13 queries