Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-15, 19:37
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Γλαστρολίμνη και ενυδρειοπονία σε μπαλκόνι

Η γλαστρολίμνη που είχα στο μπαλκόνι τα τελευταία χρόνια, έκλεισε τον κύκλο της καθώς παρουσίασε διαρροή από τις τρύπες αποστράγγισης μετά από 5 χρόνια λειτουργίας... Τα ψάρια (κουνουπόψαρα) και τα φυτά χαρίστηκαν σε συγχομπίστες και η δεξαμενή άδειασε.

Στη συνέχεια οι τρύπες αποστράγγισης σφραγίστηκαν με ενυδρειακή σιλικόνη και ένα καινούριο project σχεδιάστηκε με σκοπό να συνδυαστεί η γλαστρολίμνη με ένα μικρό σύστημα ενυδρειοπονίας (με μαρουλάκια και φραουλιές) που θα αποτελέσει και τη φίλτρανση της.



Έγιναν οι τρύπες στις μικρές ζαρντινιέρες που θα αποτελέσουν τους κάδους των φίλτρων και τους χώρους φίλτρανσης.



Ανάμεσα στην κάθε ζαρντινιέρα και το πιατάκι της, τοποθετήθηκε ενυδρειακό βαμβάκι για να κρατάει τυχόν στερεά από τα υλικά υποστρώματα (πετροβάμβακα, περλίτη, ελαφρόπετρα) από το να καταλήξουν στη λίμνη.





Μετά μπήκαν τα υποστρώματα που θα παίξουν και το ρόλο των υλικών του φίλτρου: πορώδης ελαφρόπετρα για καλύτερη στράγγιση, περλίτης για διατήρηση της υγρασίας και πετροβάμβακας για την υγρασία και τη συγκράτηση της ρίζας των φυτών.











Στη συνέχεια οι ζαρντινιέρες "φίλτρα" αναρτήθηκαν πάνω από την κυρίως δεξαμενή.





Ακολούθησε η τοποθέτηση της αντλίας με ένα ταφ Φ16 για να πηγαίνει το νερό και στις δύο ζαρντινιέρες. Σκοπός ήταν να δοκιμαστεί αν το νερό στραγγίζει ομοιόμορφα μέσα στα υποστρώματα ή θα πρέπει να γίνουν στα λάστιχα τρύπες (φλογέρα).



Η αποστράγγιση φαίνεται ικανοποιητική και η υγρασία σε όλα τα υλικά υποστρώματα ομοιόμορφη.



Στη συνέχεια φυτεύτηκαν τα μικρά φραουλάκια (τα μαρουλάκια θα ακολουθήσουν το επόμενο σ/κ) αλλά και τα υδρόφιλα φυτά (μυριόφυλλο και μέντα ακουάτικα) που θα διακοσμήσουν την κυρίως δεξαμενή. Στα γλαστράκια των υδρόφιλων φυτών τοποθετήθηκε πετροβάμβακας για τη συγκράτηση των ριζών και χαλικάκι για πρόσθεση βάρους ώστε να κρατηθούν στο βυθό.













Το επόμενο διάστημα θα φυτευθούν περισσότερα φυτά και στις ζαρντινιέρες φίλτρα (μαρουλάκια) και στην κυρίως δεξαμενή. Η στάθμη στο νερό της κυρίως δεξαμενής θα αυξηθεί και θα παρακολουθηθεί η λειτουργία του συστήματος και οι τιμές του νερού.

Μπορεί να προστεθούν ψαράκια (κουνουπόψαρα) για περισσότερη κίνηση και τροφοδοσία του συστήματος με τα απαραίτητα νιτρικά, ή να παραμείνει μόνο με φυτά (ίσως και σαλιγκάρια) και να συμπληρώνεται με το νερό των αλλαγών από τα τρία ενυδρεία του σπιτιού.

Θα ενημερώνω το θέμα με όλες τις εξελίξεις γύρω από την ανάπτυξη των φυτών και τη λειτουργία του συστήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-15, 19:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Eνδιαφερον project. Eτσι οπως εβαλες τις γλαστρες δε θα εχεις μονιμα ενα θορυβο στο μπαλκονι απο το νερο που θα πεφτει μεσα στη κυριως δεξαμενη?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-15, 20:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο, επειδή ετοιμάζομαι και εγω να φτιάξω κάτι αντίστοιχο στο ξυλινο χρυσοψαράδικο και ψάχνω να δω τι φυτά να βάλω , το χειμώνα αντέχουν αυτά τα φυτά ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-15, 20:52
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Θα βαλεις ψαρια;Οχι ε;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-15, 22:39
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον!Κράτα μας ενήμερους!Σκέψου μόνο αν πρέπει να καταναλώσεις τις φράουλες και τα μαρούλια, αν συμπληρώνεις απο νερά ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-15, 22:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον!Κράτα μας ενήμερους!Σκέψου μόνο αν πρέπει να καταναλώσεις τις φράουλες και τα μαρούλια, αν συμπληρώνεις απο νερά ενυδρείου.
Μια χαρά καταναλώνονται αρκεί να μη πέφτουν φάρμακα, ο μικρός μου λαχανακόκηπος ποτίζεται μόνο από νερά από τα ενυδρεία μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-15, 14:48
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Σχετικά με τα ερωτήματα που τέθηκαν

Καλημέρα, όντως υπάρχει "θόρυβος" στο μπαλκόνι από τη ροή του νερού που όμως μειώνεται όσο ανεβαίνει η στάθμη. Ο ήχος του νερού υπήρχε και στο προηγούμενο σετάπ (η έξοδος του νερού γινόταν από ψηλά για οξυγόνωση / ανατάραξη) αλλά τον βρίσκω χαλαρωτικό και ευχάριστο.

Δεν κατάλαβα αν η ερώτηση για την αντοχή των φυτών στο κρύο αφορά στα διακοσμητικά υδρόφιλα φυτά ή στα βρώσιμα. Τα υδρόφιλα είναι ενδημικά φυτά της χώρας μας και αντέχουν στις χαμηλές θερμοκρασίες. Η μέντα χάνει τα φύλλα της και ξεραίνεται το χειμώνα αλλά την άνοιξα ζωντανεύει μόνη της από τη ρίζα χωρίς να χρειάζεται αν την ξαναφυτέψεις. Τα βρώσιμα θα φυτεύονται εποχικά και θα γίνουν διάφοροι πειραματισμοί με πολλά είδη που καλλιεργούνται υδροπονικά.

Τα λαχανικά και οι καρποί των φυτών που θα καλλιεργηθούν, εφόσον ευδοκιμήσουν και αναπτυχθούν, προφανώς και προορίζονται για κατανάλωση. Το νεράκι του ενυδρείου δεν είναι δηλητήριο και σίγουρα είναι καλύτερο από αυτό που αρδεύει τους αγρούς και τα θερμοκήπια (και είναι συνήθως επιβαρυμμένο με χημικά) που προμηθεύουν με οπωρολαχανικά τα μανάβικα και τις λαϊκές αγορές των μεγαλουπόλεων...

Η ενυδρειοπονία σε μικρή κλίμακα (back yard projects) είναι μια από τις εφαρμογές της permaculture (αεικαλλιέργειας ή περμακουλτούρας) που νομίζω πως θα είχε πολύ ενδιαφέρον να παρουσιαστεί σε μια ενότητα για την οικολογία και το περιβάλλον στο φόρουμ.

Σχετικά με την ερώτηση για το αν θα φιλοξενηθούν ψάρια, όπως έγραψα και παραπάνω, θα εξεταστεί η πιθανότητα να φιλοξενηθούν κουνουπόψαρα (ή ηλιόψαρα ή χρυσόψαρα) αλλά αφού έχει διασφαλιστεί η ποιότητα του νερού και η σωστή λειτουργία του συστήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-15, 19:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ωραίο εγχείρημα!
Αν δεν βάλεις ψάρια, θα αρκούν λες τα νιτρικά απ' τις αλλαγές νερού των ενυδρείων? Βλέποντας και κάνοντας βέβαια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-15, 15:28
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έχω την αίσθηση πως μάλλον θα αντιμετωπίσω το αντίθετο πρόβλημα... Με δεδομένο ότι αν μπουν τελικά ψάρια, θα δοθεί προτεραιότητα στην ευζωία τους (χαμηλή ιχθυοφόρτιση κλπ), τα θρεπτικά συστατικά μπορεί να μην επαρκούν για την ανάπτυξη των φυτών.

Αν η δεξαμενή μείνει μόνο με διακοσμητικά φυτά, μπορώ εκτός από το νερό των αλλαγών, να προσθέτω άφοβα σκευάσματα ή diy λιπάσματα...

Αλλά όπως λες κι εσύ, βλέποντας και κάνοντας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-15, 23:29
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά καταναλώνονται αρκεί να μη πέφτουν φάρμακα, ο μικρός μου λαχανακόκηπος ποτίζεται μόνο από νερά από τα ενυδρεία μου
Αν το νερό πέφτει στο έδαφος και μετά απορροφάται απο τα φυτά τότε ίσως να είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα λαχανικά και οι καρποί των φυτών που θα καλλιεργηθούν, εφόσον ευδοκιμήσουν και αναπτυχθούν, προφανώς και προορίζονται για κατανάλωση

Το νεράκι του ενυδρείου δεν είναι δηλητήριο και σίγουρα είναι καλύτερο από αυτό που αρδεύει τους αγρούς και τα θερμοκήπια (και είναι συνήθως επιβαρυμμένο με χημικά) που προμηθεύουν με οπωρολαχανικά τα μανάβικα και τις λαϊκές αγορές των μεγαλουπόλεων...
Το νερό του ενυδρείου δεν είναι δηλητήριο, αλλά αν ρίχνεις και υγρό λίπασμα μέσα όλο και κάτι θα υπάρχει. Το οποίο δεν θα φιλτράρεται από χώμα και θα απορροφάται απευθείας από την ρίζα.

Όπως και να έχει καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου και κράτα μας ενήμερους!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-03-15, 15:10
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να βάλεις και ψάρια (κουνουπόψαρα, χρυσόψαρα, τιλάπια κτλ) μέσα στην δεξαμενή κάτω από τις ζαρντινιέρες. Ψάξε στο ιντερνετ για aquaponic. Είμαι μεγάλος φαν

Έχω κάνει πειράματα στην λίμνη μου με μπρόκολο, λάχανο, κρεμμύδια με μεγάλη αποτυχία.
Το project το έχω τρέξει με χρυσόψαρα, κρεμμύδια και αγγουριά με μεγάλη επιτυχία.

Τα "απόβλητα" των ψαριών είναι το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά σου. Το μόνο που μπορεί να παρατηρήσεις είναι το κιτρίνισμα των φύλλων. Αυτό γιατί θα υπάρξει έλλειψη σιδήρου. Μπορείς να αγοράσεις σίδηρο για φυτά σε σκόνη και να το ρίχνεις στο νερό με τα ψάρια χωρίς να τα επηρεάζεις αρνητικά σε κάτι.

Τον πετροβάμβακα γιατί τον χρησιμοποιείς? Ο Υαλοβάμβακας κάνει standar κακό στα (βράγχια) ψάρια. Για τον Πετροβάμβακα δεν ξέρω. Οι ρίζες των φυτών πάντος μια χαρά θα καθίσουν πάνω στις ελαφρόπετρες.

Το χειμώνα προσωπικά δεν είχα καθόλου φυτά.Απο την μια τα ψάρια δεν επιβαρύνουν το νερό λόγο κρύου και μειωμένων απαιτήσεων. Από την άλλη υπάρχει το σύστημα με της ελαφρόπετρες που φιλτράρει το νερό.

Έχεις ένα μεγάλο μειονέκτημα στο project σου. το επίπεδο του νερού στις ζαρντινιέρες σου θα είναι σε σταθερό επίπεδα. Έτσι οι ρίζες θα σαπίζουν και δεν θα μεγαλώνουν τα φυτά όπως θα έπρεπε. Αυτό το έλυσα στην 2η απόπειρά μου χρησιμοποιώντας “το ποτήρι του Δικαίου”(στα αγγλικά Bell Siphon). Οι ρίζες αερίζονται και βρέχονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, χωρίς να κάνεις κάτι. Δες το βίντεο να καταλάβεις τι λέω.

BORKED

Οτιδήποτε άλλο το συζητάμε. Αναμένω νέα σου !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-15, 23:51
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή update

Το περασμένο σ/κ μπήκαν και τα μαρουλάκια! Μια ποικιλία (κοινό, σγουρό και κόκκινο) άλλωστε φυλλαράκια ελπίζουμε να κόβουμε για τη σαλάτα μας.





Τα μαρούλια και οι φράουλες επιλέχθηκαν ως κατεξοχήν υδροπονικές καλλιέργειες (σε αντίθεση με τα μπρόκολα/λάχανα).

Το κόλπο με το σιφώνι το έχω δει σε διάφορα βιντεάκια και φαίνεται πραγματικά εξαιρετικό! Το προμηθεύτηκες έτοιμο ή το κατασκεύασες;

Εγώ ποντάρω στο γεγονός ότι το νερό στραγγίζει αμέσως από την ελαφρόπετρα (έχει κανονική ροή) και την υγρασία τη διατηρεί ο περλίτης. Χώνοντας το δάκτυλο μέσα στο υπόστρωμα νιώθεις την υγρασία αλλά δεν υπάρχει λιμνάζων νερό. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος και να χω σηψιρριζίες ή να μη μπορούν τα φυτά να τραβήξουν τα θρεπτικά συστατικά με αυτό τον τρόπο...

Ο πετροβάμβακας όσο είναι νωπός δε μαδάει (δεν αποσαθρώνονται οι ίνες). ¶λλωστε δεν έρχεται σε επαφή με την κυρίως δεξαμενή γιατί μεσολαβεί ενυδρειακό βαμβάκι. Ακόμα και τα γλαστράκια που είναι εντός λίμνης, είναι καλυμμένα με χαλίκι. Το συγκεκριμένο υλικό χρησιμοποιείται κατά κόρο και στα γλαστράκια με τα ενυδρειακά φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-15, 10:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το σιφόνι το έχω φτιάξει μόνος μου. Βασικά θες 3 σωλήνες διαφορετικού μεγέθους. Χρειάστηκαν πειραματισμοί μέχρι να δουλέψει σωστά. Μερικές φορές μου κολλάει το σιφόνι γιατί μπλέκουν οι ρίζες των φυτών.

Αφού δεν έχεις λιμνάζοντα νερά μπορεί και να μην έχεις πρόβλημα. Έχεις 2 ζαρντινιέρες. Μπορείς να εφαρμόσεις 2 διαφορετικές τεχνικές

Αναμένουμε νέα και εξελίξεις.

Υ.Γ. Αυτό με τον πετροβάμβακας δεν το ήξερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρειοπονία mathaios81 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 05-02-13 19:01
DIY λιμνούλα στο μπαλκόνι gouts0unin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-12 16:14
Μικρή γλαστρολίμνη στο μπαλκόνι (στήσιμο) neos Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 66 11-04-11 00:41
Λιμνούλα στο μπαλκόνι υδροχόος Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 29-09-08 09:15
Δεξαμενή στο μπαλκόνι... Maverick Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 16-06-05 10:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06679 seconds with 13 queries