Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-14, 14:50
Karajohnidio Ο χρήστης Karajohnidio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Ερωτησεις για τη δικη μου λιμνουλα

Καλησπέρα παιδιά!
είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζω με τη λιμνούλα μου.
Αρχικά να σας ενημερώσω πως τη λίμνη τη διατηρώ περίπου 8 χρόνια.
Το μέγεθός της είναι περίπου 2,5x1,5x0,8(μέσος όρος) ενώ το μέγιστο σημείο βύθησης είναι 1m.
Η λίμνη βρίσκεται στο εξοχικό μου σπίτι στον Ωρωπό και στην μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας είναι εκτεθειμένη στον ήλιο.
Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή της είναι το linear.
Πάμε στα προβλήματα τώρα.
Επειδή δεν μπορώ να είμαι συνέχεια στο σπίτι αυτό στην λιμνούλα μου δεν έχω ψάρια αν και θα το ήθελα.Υπάρχει κάποιο ψαράκι να βάλω το οποίο να μην χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα (μόνο σκ μπορώ να είμαι εκεί)?
Επίσης το νερό μιας και δεν έχω ψάρια θα ήθελα να είναι καθαρό, όμως εκείνο κάθε 2η μέρα έρχεται κ γίνεται καταπράσινο...
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να έχω καθαρό νερό?
Μου είχαν πει να ρίξω χλώριο αλλά και πάλι δεν είδα καμία σοβαρή διαφορά πέρα από το ότι το νερό αντί να πρασινίζει την 2η μέρα πρασίνιζε την 4η.
Εκτός αυτού έχω φτιάξει και ένα αυτοσχέδιο καταρράκτη με μια αντλία που είχα πάρει τότε, αλλά όταν τον θέτω σε λειτουργία έχω τρομακτικές απώλειες νερού(στη μισή ώρα έχει αδειάσει η μισή λίμνη).
Το σημείο που έχω τον καταρράκτη το έχω τσιμεντάρει και το έχω μονώσει με αφρό πολυουραιθάνης.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει???
Τέλος έχω σοβαρό πρόβλημα με τα κουνούπια...
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γι αυτό???
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν μπορέσω θα ανεβάσω αργότερα φωτογραφίες να τη δείτε μήπως βοηθήσουν
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-14, 17:02
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Εγώ στο μόνο για το οποίο μπορώ να απαντήσω είναι πως ο αφρός πολυουρεθάνης δεν είναι στεγανωτικό υλικό. Αλλά θερμομονωτικό και γενικά μονωτικό υλικό. Για αυτό το λόγο και έχεις απώλειες νερού. Επίσης όπως καταλαβαίνω το τσιμέντο το έχεις περάσει με κάτι ή απλώς με τον αφρό. Αλλιώς καλό θα ήταν πρώτα το στεγανωποιήσεις με σφαγιστικό τσιμέντο και μάλιστα πολύ γρήγορης πήξεως.

Για τα δομικά που είμαι αρμόδιος σου απάντησα. Αν και για την πρασινίλα αν λες ότι την βλέπει ο ήλιος την λιμνούλα προφανώς για αυτό γίνεται. Αφού δεν χρειάζεται να έχεις ψαράκι μέσα καθώς απο τον αέρα μεταφέρονται αρκετά πραγματακια που πέφτουν και σε συνδιασμό με τον ήλιο πρασινίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-14, 19:04
Karajohnidio Ο χρήστης Karajohnidio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή


Το τσιμέντο που χρησιμοποιήθηκε ήταν ταχείας πήξεως και από πάνω λίγες μέρες αργότερα το πέρασα και με μόνωση.
Ο αφρός χρησιμοποιήθηκε αριστερά και δεξιά για να κατευθύνει το νερό και για την στερεοποίηση διαφόρων διακοσμητικών (όπως πέτρες).
Υπάρχει πιθανότητα ο αφρός να τραβάει όλον αυτόν τον όγκο του νερού????
Υ.γ Δεν περιμένω να έχω καθαρό νερό με τα φυτά μέσα στη λίμνη αλλά προστέθηκαν τον τελευταίο χρόνο για να ομορφύνουν λίγο το πράσινο νεράκι μου!!!
http://postimg.org/image/tm4faju8t/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-14, 19:57
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

καλησπερα, λοιπον αρχικα για να βαλεις ψαρια χριαζεσε φιλτρο και μια καλη αντλια γι αυτο. Μπορεις να ψαξεις τα φιλτρα tetra tec κατι βαρελια ειναι και να βαλεις μεσα και υαλοβαμβακα εκτος τα υλικα που εχουν. αντλια θες μια τουλαχιστον 6000 λιτρα/ωρα. Κανε μια αναζητηση για τις JEP αντλιες ειναι κινεζικες αλλα πολυ καλης ποιοτητας και οικονομικες. Εγω δουλευω τον παραπανω συνδιασμο σε λιμνη 13000 λιτρα εδω και 6 χρονια και δεν εχω κανενα θεμα. Ειναι και εμενα στον ηλιο . Απλα θα καθαριζεις συχνα τα φιλτρα σου για να εχεις καθαρο νερο. Απο ψαρια ανετα μα πολυ ανετα κοι και χρυσοψαρα. Εγω ταιζω ανα 10 μερες περιπου καο ειναι μια χαρα . Γενικα ψαξε εδω στην κατηγορια θα βρεις πολλα

Μονοσε καλυτερα τον καταρακτη με καποιο συεγανωτικο για πισινες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-14, 22:54
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Karajohnidio Εμφάνιση μηνυμάτων

Το τσιμέντο που χρησιμοποιήθηκε ήταν ταχείας πήξεως και από πάνω λίγες μέρες αργότερα το πέρασα και με μόνωση.
Ο αφρός χρησιμοποιήθηκε αριστερά και δεξιά για να κατευθύνει το νερό και για την στερεοποίηση διαφόρων διακοσμητικών (όπως πέτρες).
Υπάρχει πιθανότητα ο αφρός να τραβάει όλον αυτόν τον όγκο του νερού????
Υ.γ Δεν περιμένω να έχω καθαρό νερό με τα φυτά μέσα στη λίμνη αλλά προστέθηκαν τον τελευταίο χρόνο για να ομορφύνουν λίγο το πράσινο νεράκι μου!!!
http://postimg.org/image/tm4faju8t/
Φυσικά και υπάρχει. Επίσης όπως σου ανέφερε ο φίλος απο πάνω μπορείς να ζητήσεις στεγανωτικά για πισίνες. Και το ότι είναι ταχείας πήξεως το τσιμέντο δεν σημαίνει ότι είναι και για χρήση μέσα σε νερό. Επίσης χωρίς παρεξήγηση πάντοτε όταν ρίχνεις τσιμεντάκι ταχείας πήξεως πρέπει να είσαι αρκετά προσεχτικός στην αναλογία του νερού αλλιώς το καταστρέφεις. Εννοώ χάνει την τελική αντοχή που θα μπορούσε να αποκτήσει. Και ποτέ δεν το ενυδατώνουμε αφότου το ρίξουμε όπως κάνουμε με το κανονικό τσιμέντο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-14, 10:15
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το μόνο σημείο που μπορεί να φτέει για τις απώλειες του νερού είναι ο καταρράκτης. Σωστά? Ο σωλήνας του νερού και οι ενώσεις του είναι ok? Λογικά κάπου δεν υπάρχει καλή μόνωση. Ο αφρός που έβαλες είναι πολυουρεθάνη ? Η πολυουρεθάνη πολυμερίζεται με τον ήλιο και θα σου διαλυθεί σιγά σιγά χωρίς να κάνει σωστή μόνωση για το νερό. Για αυτή την δουλεία βάζουν «black foam waterfall».

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε φίλτρο αν θες να φύγει η πρασινίλα και να μπορείς να συντηρήσεις ψάρια. Η αντλία που έχεις πόσο δυνατή είναι? Χρειάζεσαι μια 6000λίτρα/ώρα όπως σου είπαν. Πρόσθεσε και άλλα φυτά για να μειωθεί λίγο η πράσινη άλγη.

Από ψάρια θα σου πρότεινα κουνουπόψαρα και ίσως χρυσόψαρα Θα σου τρώνε και όλους τους γόνους των κουνουπιών. Για ΚΟΙ ούτε συζήτηση Τα φίλτρα τις αγορά είναι παιδικά για τις ανάγκες των ΚΟΙ. Θα πρέπει να δώσεις λεφτά για να αγοράσεις από το εξωτερικό υλικά για να φτιάξεις κάτι αξιόλογο από μόνος σου. Θα πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε αεραντλία και συστηματικό τάισμα ιδικά τους καλοκαιρινούς μήνες. Είναι αρκετά απαιτητικά ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-14, 12:51
Karajohnidio Ο χρήστης Karajohnidio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Η αντλια που εχω δεν θυμαμαι ποση ισχυη εχει αλλα μπορει να αδειασει ολο το νερο της λιμνης σε μιση ωρα.
Για να περασω τον καταρρακτη με μονωτικο πισινας πρεπει να αφαιρεσω την πολυουρεθανη πρωτα και να το στεγανοποιησω με το black foam waterfall???
Σας ευχαριστω για την βοηθεια που μου δινετε, θα αρχισω να τα εφαρμοζω σιγα σιγα ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-14, 13:17
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Η αντλία , από ότι λες, είναι ιδανική για την λίμνη σου.

Το black foam waterfall είναι από μόνο του μονωτικό υλικό και έχει μεγάλη αντοχή στην ηλιακή ακτινοβολία σε αντίθεση με την πολυουρεθάνη. Δυστυχώς δεν μπορείς να το βρεις σε κάποιο ελληνικό μαγαζί. Δεν χρειάζεται να του βάλεις κάποιο μονωτικό Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ο καταρράκτης από μόνος του έχει κάποια απώλεια και χρειάζεται μόνωση Επίσεις έχω την εντύπωση ότι το μονωτικό της πισίνας δεν είναι φιλικό προς τα ψάρια (επιφυλάσσομαι).

BORKED

Πώς κατασκεύασα τον δικό μου καταρράκτη?
Έβαλα λινερ που κατέληγε στην λίμνη. Από πάνω τοποθέτησα πέτρες. Κάλυψα τα κενά με το black foam waterfall. Κάποιες μικρές διορθώσεις τις έφτιαξα με ενυδρειακή σιλικόνη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα λιμνουλα gregkn73 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 25 03-01-16 23:24
η δικη μου προσπαθεια.. konstantinos-z DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 04-05-13 21:31
ενα ομορφο ενυδρειο,κατα αποψη δικη μου Xristos1978 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 47 07-03-12 23:12
η δικη μου λιμνη pondcy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 12-07-11 09:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04943 seconds with 13 queries