Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-02, 21:43
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Full planted ενυδρειο

Title: Full planted ενυδρειο
Post by: Emmanuela on 08/28/02 at 08:00:08
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια, οπως εχω πει εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρα, με νανακια κιχλιδες μεσα. Θελω σε καποια φαση το Σεπτεμβριο να κανω το ενυδρειο Full planted. Υπαρχει καποιος ο οποιος να θελει να με βοηθησει, δηλαδη να μου πει τι φυτα να παρω και οτι αλλο χρειαστει και να με βοηθησει να το στησουμε κιολας?δεν ξερω πως να κανω το συνδυασμο των φυτων ετσι ωστε να μην μου κρυβει το ενα το αλλο και τετοια...

Οποιος μπορει ειλικρινα θα ναι μεγαλη βοηθεια.

Ευχαριστω προκαταβολικα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: dchatz on 08/28/02 at 08:51:43
--------------------------------------------------------------------------------
Emmanuela και εγώ το ίδιο θα ζητούσα, αν και περιμένω σήμερα να κάνω κάποιες μετρήσεις να τις στείλω εδώ στα παιδιά, και να με βοηθήσουν. Εγώ έχω το ενυδρείο από Ιανουάριο και όσα φυτά είχα μέσα, δεν έχει μείνει τίποτα. Και μου το έστησαν και από το μαγαζί που το πήρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: Tolis on 08/28/02 at 09:06:10
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια , καμμια αντιρρηση να βοηθησουμε, αλλά ενα τετοιο ενυδρειο δεν στηνεται μια φορα και μετα παει μονο του, πρεπει να υπαρχουν καποιες στοιχειωδεις (και οχι μονο) γνωσεις για τις αναγκες των φυτων σε φως, λιπασματα, διοξειδιο.
Ξεκινηστε με μια περιγραφη του ενυδρειου,ποσα λιτρα, ποσο φως σας παιρνει να βαλετε, αν θα το στησετε απο το μηδεν με υποστρωμα, ή οχι, κλπκλπ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: Emmanuela on 08/29/02 at 02:43:00
--------------------------------------------------------------------------------
Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα, εχει 1 μπουκαλι παροχης διοξειδιου του ανθρακα, και εχει θεση για μια λαμπα, αλλα καταφερα με μετασχηματιστη να χωρεσω 2, arcadia για φυτα. Σκεφτομαι να βαλω και ανακλαστηρες ωστε να πολλαπλασιασω το φως.
Οσο για το αν θα στηθει απο την αρχη με υποστρωμα κλπ,αυτο πειτε το εσεις, θα γινει καλυτερη δουλεια αμα μπει υποστρωμα????? Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα, αμα χρειαστει να το κανω απο την αρχη δεν με χαλαει.
.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: kroud on 08/29/02 at 11:05:54
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδη μιλαμε για 30 watt?Οσο για τους ανακλαστηρες το βλεπω λιγο δυσκολο να χωρεσουν το πολυ να χωρεσει ενας στην μια λαμπα.Μην φανταστεις ομως οτι θα σου πολλαπλασιασουν το φως σαν να εχεις 4 λαμπες!!!!Απλα ειναι καλο να εχεις,κανουν καλη δουλεια.
Υποστρωμα θα χρειαστεις σιγουρα απλα ο τολης ρωταει εαν υπαρχει ειδη υποστρωμα ή θα το ξεκινησετε τωρα(αν δεν κανω λαθος),ωστε να προμηθευτειτε.
Θα χρειαστει διαβασμα και ψαξιμο ωστε να μπορεσετε να διατηρησετε τα φυτα και να μην τα ψαχνετε,οπως στην περιπτωση του dchatz.Δεν ζουνε μονα τους τα φυτα!Χρειαζονται και την φροντιδα μας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: newfish on 08/29/02 at 12:46:06
--------------------------------------------------------------------------------

on 08/28/02 at 08:00:08, Emmanuela wrote:
Παράθεση:
Παιδια, οπως εχω πει εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρα, με νανακια κιχλιδες μεσα. Θελω σε καποια φαση το Σεπτεμβριο να κανω το ενυδρειο Full planted.


Τις κιχλίδες που έχεις τι θα τις κάνεις;
Γιατί εάν τις κρατήσεις θα πρέπει να βρει και φυτά που να αντέξουν και κάποιον τρόπο στήριξης τους ώστε να τα ξεπατώσουν οι κιχλίδες σου.

ΙΜΟ Πρώτα απ’ όλα θα πρέπει να ρίξεις μερικές ματιές σε κάποια Full Planted ενυδρείο για να πάρεις ιδέες αλλά και να δεις κάποια φυτά που θα σου αρέσουν. Το πως θα στήσεις το ενυδρείο σου αλλά και τον εξοπλισμό που ίσως να χρειασθείς θα τα δεις τελευταία. Πρώτα θα πρέπει να διαλέξεις τα φυτά που θες να βάλεις. Υπάρχουν αρκετά site για να δεις κάποια έτοιμα ενυδρεία.

PS. Ρίξε μια ματιά σε αυτό το site
http://www.aquahobby.com/setups.html
Εγώ από εδώ πήρα αρκετές ιδέες για το φύτεμα του ενυδρείου μου .(που θα φτιάξω )




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: kroud on 08/29/02 at 15:33:13
--------------------------------------------------------------------------------
Ουπς!!!Αυτο δεν το προσεξα!Δεν πιστευω να θες να κανεις Full planted με κιχλιδες μεσα?Εννοειτε οτι εχεις αλλο ενυδρειο.Μην τρελαθουμε!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: ASCCO1 on 08/30/02 at 03:38:40
--------------------------------------------------------------------------------
Νικο οταν λεει κιχλιδες( νανακια) ενοει ramirezi, aristogramma cacatuoeides, αν θυμαμαι καλα οποτε με τα συγκεκριμενα ψαρια δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα.?!!

Ερωτηση κρισεως΄::
Σε ενα μυνημα που εγραψες στις 5/9/2002 emanuella στο topic Ενυδρεια-Aquariums/Γλυκο νερο-Freshwater/θελω να μοιραστω μαζι σας την χαρα μου
αναφερεις οτι υπαρχει ενα 60αρι ενυδρειο στημενο full plant??? τι απεγινε αυτο το ενυδρειο???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: Emmanuela on 08/30/02 at 04:55:01
--------------------------------------------------------------------------------
Οταν μιλαω για κιχλιδες ενοοω apistogramma, microgeophagus, και τετοια, οπου το περιβαλλον που ζουνε πρεπει να εχει φυτα....
Το καλοκαιρι η ζεστη μου χαλασε τα περισσοτερα φυτα (ελιωσαν τα φυλλα τους)......γι αυτο ηθελα να το ξαναφτιαξω....
Οταν πρωτοεστησα το ενυδρειο ειχα βαλει υποστρωμα... αλλα απο οτι ξερω, μετα απο 2 μηνες περιπου δεν εχει χασει τα θρεπτικα συστατικα του?
Εχω δει καποια φυτα που μου αρεσουν, αλλα γενικοτερα, ακριβως επειδη το ενυδρειο δεν εχει χωρο για πολυ φως, και επειδη οσο αφορα τα φυτα ειμαι ακομα σχετικα αρχαρια, αυτο που ηθελα ηταν εσεις που εχετε καποια εμπειρια, να προτεινεται καποια φυτα, ομορφα, τα οποια ταιριαζουν το ματι μεταξυ τους, και σχετικα ευκολα στην περιποιηση......



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: Giorgos on 08/30/02 at 06:14:03
--------------------------------------------------------------------------------
Με τα συγγεκριμένα ψάρια που αναφέρεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα με τα φυτά. Απλώς μην ξεχνάς πως είναι κιχλίδες και χρειάζονται οπωσδήποτε καταφύγια για ασφάλεια και για περίπτωση ζευγαρώματος.....καταφύγια πέτρινα ή ξύλινα εννοούμε. Οπότε μην γεμίσεις τόσο πολύ το ενυδρείο με φυτά και απορρίψεις τις κρυψώνες για τις κιχλίδες...και πάντα να έχουν χώρο για να κολυμπούν σε αρκετό μήκος ελεύθερα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: fighterfish on 08/31/02 at 11:45:50
--------------------------------------------------------------------------------
Emannuela,

πες μου κάτι, τα apisto cackatoo που έχεις έχουν συνήθως ανοιγμενα τα πτερυγια, ή τα κρατούν μαζεμένα και τα ανοίγουν ανα περίσταση (π.χ. οταν τσατίζονται κλπ...)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: Emmanuela on 09/01/02 at 05:06:35
--------------------------------------------------------------------------------
Γενικοτερα τα εχουν ανοιγμενα και απλα τα ανοιγουν εντελως και τα τεντωνουν, οταν "τσαντιζονται" η οταν θελουν να κανουν εφε στις θηλυκιες!




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: Maria on 09/01/02 at 17:40:27
--------------------------------------------------------------------------------
Εμανουέλλα νομιζω οτι κατι τετοιο θελεις να φτιάξεις...

http://www.geocities.com/ttsamis/4enydreio.htm

[οσο για τα δικα μας Apistogramma (agassizii), συνηθως εχουν τα πτερύγια επειδεικτικα- προκλητικα ανοικτα!]


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: fighterfish on 09/02/02 at 05:25:37
--------------------------------------------------------------------------------
Μαρία, είδα το ενυδρείο, δικό σας είναι έτσι ; ωραίο, και υγιή φυτά

Τα ψάρια στη φωτογραφία, το αριστερό έχει τα χαρακτηριστικά των agasizii αλλα το δεξιά έχει διαφορετική ουρα, μήπως αυτό είναι άλλο είδος ;

Νομιζω ότι τα agasizii έχουν στρογγυλεμένη ουρά, χωρίς να κάνει άκρες...

Βέβαια δεν έχω δει και πάρα πολλες φωτογραφίες, αλλα όσες έχω δει ήταν έτσι, (καθώς και τα ψάρια που έχω δει live)

Εϊναι πάντως κοσμήματα όλα αυτά τα ψαράκια... πολύ κμε αρέσουν...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Full planted ενυδρειο
Post by: george on 09/05/02 at 17:23:00
--------------------------------------------------------------------------------
ριξε μια ματια...πιστευω να σε βοηθησει
http://www.aquabotanic.com/gallery.htm
http://www.dennerle.de/pflanzen/
http://www.brainyday.com/jared/aquarium/infolink.htm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04301 seconds with 12 queries