Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-02, 19:22
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου

Title: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: george on 10/10/02 at 17:56:27
--------------------------------------------------------------------------------
Διαβαζοντας σε διαφορα sites εταιριων μου μπηκε η ιδεα για αλλαγη του φιλτρου που εχω στο ενυδρειο μου.
Μεχρι τωρα εχω ενα εσωτερικο EHEIM 2012 που ειναι οπως διαβασα αρκετο για το ενυδρειο μου (112 λτ).
Ομως,το μονο που εχει σαν μεσο φιλτραρισματος ειναι ενα απλο σφουγγαρι και δυστηχως απο οτι ξερω δεν μπορει να προστεθει τιποτα αλλο.
Διαφορες εταιρειες εχουν εσωτερικα φιλτρα στα οποια μπορουμε να βαλουμε διαφορων ειδων "καλουδια" (διαφορα ειδη σφουγγαριων,ανθρακα,αστερακια,μπαλλακια,μακαρονακι α κλπ ;D).
Θα ηταν λοιπον καλυτερα να κανω την αλλαγη με σκοπο να "βελτιωσω" την ποιοτητα του φιλτραρισματος ;;
Το ενυδρειο ειναι αρκετα φορτωμενο με αποτελεσμα το "σφουγγαρι" μου να γινεται χαλια και να θελει καθαρισμα 1-2 φορες την εβδομαδα.
Δυστηχως δεν υπαρχει χωρος κοντα στο ενυδρειο για να βαλω εξωτερικο φιλτρο που απο οτι ξερω ειναι σαφως καλυτερο.
Περιμενω τα σχολια και τις προτασεις σας.
Ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: lurking_fear on 10/11/02 at 07:58:02
--------------------------------------------------------------------------------
Αν αποφασίσεις να πάρεις νέο φίλτρο θα πρέπει για τουλάχιστον 3 εβδομάδες να λειτουργούν και τα 2 φίλτρα μαζί (το παλιό σου και το καινούριο) στο ενυδρείο, προκειμένου να δημιουργηθούν στο νέο φίλτρο αποικίες βακτηριδίων. Αφού περάσει αυτό το διάστημα θα βγάλεις το παλιό φίλτρο και το νέο φίλτρο θα λειτουργεί μόνο του.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: Tolis on 10/11/02 at 11:34:53
--------------------------------------------------------------------------------
Κατι που κανω εγω για να αυξησω τον ογκο και την ωφελιμη επιφανεια των εσωτερικων φιλτρων (σε non display ενυδρεια) ειναι αυτο:

http://users.otenet.gr/~tolibra/intrnfltr.jpg

Προυποθετει ομως οτι εχεις καποιο μεγαλο ξυλο ή πετρα, ή φυτα, που θα το κρυβουνε...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: Giorgos on 10/11/02 at 14:16:20
--------------------------------------------------------------------------------
Ότι είπε και ο Tolis. Έτσι μπορείς να κρατήσεις το φίλτρο σου και να το κάνεις πολύ πιο λειτουργικό... χωρίς να αγοράσεις άλλο φίλτρο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: kroud on 10/11/02 at 15:06:11
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτη η πατεντα που εχει κανει ο τολης ειναι φοβερη και δουλευει παρα πολυ καλα για εσωτερικο φιλτρο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: george on 10/11/02 at 16:10:50
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ειναι μονο η ποσοτητα του φιλτραρισματος αλλα και η ποιοτητα.
Με τον τροπο που περιγραφει ο Τολης αυξανεις την επιφανεια του φιλτρου αρα εχεις καλυτερο και αποτελεσματικοτερο φιλτραρισμα.
Αλλα δεν εχεις καλυτερη ποιοτητα φιλτραρισματος αν μεσα στο φιλτρο σου δεν εχεις την δυνατοτητα να προσθαφαιρεσεις διαφορα υλικα αναλογα με τις αναγκες που σου παρουσιαζονται ;;
Τι να κανει ενα "απλο σφουγγαρακι" οταν στο εμποριο κυκλοφορουν τοσα και τοσα υλικα !
Και σιγουρα δεν ειναι καλυτερο ενα βιολογικο φιλτρο με Βio-chem stars ;;
Διορθωστε με αν κανω λαθος !





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: Giorgos on 10/11/02 at 16:19:52
--------------------------------------------------------------------------------
Το θέμα είναι ότι ο όγκος που διαθέτει ένα εσωτερικό φίλτρο είναι τόσο μικρός που δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα αν χρησιμοποιούσες βιολογικά υλικά (Biochem stars, ehfisubstrat, κλπ) σε τόσο μικρό "κάδο". Για να λειτουργήσουν σωστά αυτά τα μέσα φίλτρανσης, χρειάζεται να έχει πολύ περισσότερο όγκο ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα βιολογικού μέσου. Γι'αυτό και προτιμούνται τα εξωτερικά φίλτρα.

Ο τρόπος που υπέδειξε ο Tolis είναι ιδανικός και με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα, και ποσοτικά αλλά και ποιοτικά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: george on 10/11/02 at 17:04:41
--------------------------------------------------------------------------------
Η ΕΗΕΙΜ και η RENA εχουν βγαλει εσωτερικα φιλτρα στα οποια υπαρχει χωρος να προσθεσεις οτι υλικο θελεις.
http://www.rena.net/us/rena_filstar.html
www.eheim.de
Σιγουρα ο ογκος τους δεν ειναι τοσο μεγαλος οσο ενα εξωτερικο φιλτρο αλλα η δυνατοτητα και η ποσοτητα νερου που φιλτραρουν ειναι υπεραρκετα για ενυδρεια μεχρι 250 λιτρα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: Tolis on 10/11/02 at 17:25:45
--------------------------------------------------------------------------------
Η "ποιοτητα" φιλτραρισματος ειναι μια χαρα με τον τροπο που περιγραφω - οσο μιλαμε για βιολογικο.
Ειναι μια λυση καλη πιστευω για μικρα ενυδρεια , οπου ενα μεγαλυτερο φιλτρο θα ειχε και προβλημα πολυ δυνατης ροης.
Αν χρειαστει βεβαια να βαλουμε αλλα υλικα προσωρινα, οπως ανθρακα ή τιποτις αλλο, δεν ξερω , αυτ της Rena που ειδα δεν μου πολυ εδειξε οτι χωραει πραμα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: Giorgos on 10/12/02 at 10:04:34
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν δίνουν αρκετές πληροφορίες για τα φίλτρα τους. Πάντως γενικά τα εσωτερικά φίλτρα δεν έχουν ούτε αρκετό χώρο για ικανοποιητικό βιολογικό φιλτράρισμα αλλά ούτε ικανοποιητικό turn-over rate (lt/h). Βέβαια για ενυδρείο 110 lt (μόνο με νερό ---> 80-90 lt καθαρά) είναι μια καλή και πρακτική λύση... ειδικά αν χρησιμοποιηθεί η πατέντα που αναφέρει παραπάνω ο Tolis.

Γνώμη μου είναι να κρατήσεις το φίλτρο που έχεις και να το "ενισχύσεις" με τον παραπάνω τρόπο... εκτός κι αν σκέφτεσαι την αγορά εξωτερικού φίλτρου που υπερισχύει όλων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: ASCCO1 on 10/12/02 at 11:41:49
--------------------------------------------------------------------------------
συμφωνω με ολα τα παραπανω (( και εγω θα προτημουσα ενα εξωτερικο)) , αλλα για το συγκεκριμενο υπαρχει η δυνατοτητα να μπει ανθρακας , η ammo- carb,<< το εχω δοκιμασει>> και εκτος απο αυτο υπαρχει και το σφουγγαρι εμποτ, ανθρακα<< ολα αυτα σε περιπτωση αναγκης>>
επαναλαμβανω οτι στο δικο σου που ειναι υπερφωρτομενο καλυτερη λυση ειναι ενα εξωτερ.φιλτρο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: george on 10/12/02 at 13:02:57
--------------------------------------------------------------------------------
Eλατε εσεις να πειτε στην γυναικα μου οτι θα τρυπησω το επιπλο και θα χαλασω τα συρταρια για να βαλω εξωτερικο φιλτρο. :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: ASCCO1 on 10/12/02 at 13:09:18
--------------------------------------------------------------------------------
και αυτο γινεται αν ερθουμε 3-4 απο το club, δυο πραγματα μπορει να συμβουν η α) ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΣΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΦΟΡΤΩΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ???
b) ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΕΙ ΟΤΙ ΒΑΡΥ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑΤΗΣ???? :-/ :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: george on 10/13/02 at 05:14:00
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστος !!!!!!!!!! ;D
χαχαχαχαχα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου
Post by: Giorgos on 10/13/02 at 15:47:14
--------------------------------------------------------------------------------
Πάντως george αν θες είμαι διαθέσιμος (ένας από τους 3-4 από το club που θα προσπαθήσουμε να "πείσουμε" την γυναίκα σου) να σε βοηθήσω με αυτό το θέμα... (θα έρθω με κράνος)

Έχεις σκεφτεί ίσως κάποια στιγμή να αλλάξεις θέση (και επί της ευκαιρίας έπιπλο) ή μόνο το έπιπλο στο ενυδρείο για να έχεις περισσότερο χώρο για άλλα πράγματα ??? (εξωτερικό φίλτρο, CO2) Έτσι δεν θα χρειαστεί να τρυπήσεις το τωρινό έπιπλο και θα γλιτώσεις τις φωνές (και τα τραύματα) της γυναίκας σου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-03, 16:02
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Eπανερχομαι στο θεμα γιατι ΠΡΕΠΕΙ να βρω λυση.
Ας επαναλαβω μερικα πραγματα.Στα 112 λτ εχω ενα εσωτερικο ΕΗΕΙΜ 2012.
Το "φορτιο" του ενυδρειου ειναι σχετικα μεγαλο με αρκετα ψαρια και φυτα.
Προβληματα δεν εχω ιδιαιτερα περα απο καποια με τα φυτα (αλγη κλπ που ισως να οφειλονται σε αλλους λογους).
Μετρησεις : ΡΗ 8 Aμμωνια 0 Nitrite 0 Nitrate απο 15 εως 25 (αναλογα την ημερα της μετρησης ) ΚΗ 11 GH 21 T=26 C CO2=16 (με TETRA Optima)
Aλλαγη 30% την εβδομαδα.
Το φιλτρο το καθαριζω 2 φορες την εβδομαδα μεσα σε νερο που βγαζω απο το ενυδρειο.
Δυστηχως χωρος για εξωτερικο φιλτρο δεν υπαρχει ουτε η δυνατοτητα μετακινησης του σε αλλο σημειο του σπιτιου.
Θελω να βελτιωσω την ποσοτητα και την ποιοτητα φιλτραρισματος αλλα η πατεντα του Τολη "κρυβεται" δυσκολα.
Ειδα στην αγορα την νεα σειρα εσωτερικων φιλτρων aquaball της ΕΗΕΙΜ και σκεφτηκα να βαλω ακομη ενα (μικρο) εσωτερικο φιλτρο και αν θυμαμαι καλα μπορεις να βαλεις μεσα και ΛΙΓΟ υλικο για βιολογικο φιλτραρισμα.
Θα γινει τιποτα....ή τζαμπα παιδευομαι με φιλτρακια-παιχνιδακια που εχουν ωφελιμο ογκο 0,008-0,18-0,32 λιτρα ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-03, 22:40
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

George υπαρχει και η λυση των HOΤ (hang-on-tank) φιλτρων.....
Με ενα επιπλεον τετοιο (απο αυτα που δεχονται υλικα γιατι καποια παιρνουν μονο cartridges) πιστευω θα εισαι οκ...
Ασε που δεν χανεις και χωρο οπως στα εσωτερικα......
Αλλα ειναι θεμα αισθητικης, χωρου κλπ.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-03, 23:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
George υπαρχει και η λυση των HOΤ (hang-on-tank) φιλτρων.....
.
Eχεις να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο ;;; Aλλα μαλλον δεν κανει γιατι αν "κρεμιεται" πως θα μπει απο πανω το καπακι του ενυδρειου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-03, 00:03
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

H σειρα της HAGEN Aquaclear απ'οτι εχω δει εχει αποδειχτει αξιοπιστη και εχει μοντελα απο 100gph - 428gph.......αν δε σε ενοχλει ο θορυβος του τρεχουμενου νερου
Απο την αλλη ειναι και της Tetra τα Tetratec power filters τα οποια εχουν την εξοδο τους κατω απο την επιφανεια του νερου (μαλλον καλυτερα για φυτεμενα ενυδρεια) αλλα νομιζω οτι δεχονται μoνo cartridges (δεν ειμαι σιγουρος)......

ΥΓ. Πρεπει να κανουμε και πατεντες george..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-03, 14:02
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Συνεχιζοντας την "ερευνα" θελω να ρωτησω το εξης :
Το φιλτρο που εχω (ΕΗΕΙΜ 2012) εχει παροχη 220-570 λτ/ω και υλικο φιλτραρισματος ενα απλο σφουγγαρι με ογκο 0,47 λτ και δεν μπορει να παρει αλλα υλικα.

Αλλαζοντας το,με ενα ΕΗΕΙΜ Aquaball με παροχη 210-650 λτ/ω και ογκο υλικων 0,45 λιτρα....θα εχω διαφορα ;;; Αυτο το φιλτρο μπορει να παρει διαφορους συνδιασμους υλικων απο απλα σφουγγαρια,ανθρακα ή και συνδιασμους με SUBSTRAT & σφουγγαρι.
Θα εχω διαφορα στο φιλτραρισμα ή οχι ;;;;

Η αλλη σκεψη ειναι να προσθεσω ενα μικρουλι aquaball 120-380 λτ/ω και 0,08 λτ ογκο με ενα μικρο σφουγγαρι ή μονο SUBSTRAT για
βιολογικο φιλτραρισμα.

Μαλλον τσαμπα παιδευομαι εεε ;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-03, 15:28
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Βάλε aquaball είναι κορυφή!!! Θα δείς τεράστια διαφορά στο φιλτράρισμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-03, 16:47
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Λοιπον καλα ολα τα εσωτερικα που μπορεις να βαλεις αλλα δες την προσφορα που εχει στο www.aquaristic.net

Στην κατηγορια special offers δινουν το 2213 για 35 ευρω αλλα και τα 45 που κανει κανονικα δεν νομιζω οτι ειναι τοσα πολλα για να μην το προτημησεις δε σχεση με καποιο εσωτερικο.


Για να μην μιλησω για τα φιλτρα της SACEM που ειναι παρα πολυ φθηνα.
Παραδειγμα στο ιδιο site :Sacem Marathon 1000 , price: 48.98 €

Η επιλογη παντα παραμενει δικια σου!!!!
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05707 seconds with 12 queries