Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-14, 07:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή καθαρισμος λιμνης

ανοιγω εδω το θεμα μετα απο παρακληση του μελους tolisvolos.

ελπιζω να το δει και να παρει τις απαντησεις του γιατι εγω δεν εχω την εμπειρια σε τετοια κλιμακα να τον βοηθησω.
παραθετω το πμ που μου εστειλε:

καλησπερα ,συγνωμη αλλα δεν ξερω πως να ανοιξω θεμα να το δουν ολοι οσοι ειναι στο φορουμ.

εχω ενα μαγαζι στο βολο ταβερνα και εχω μπροστα μια λιμνη περιπου 2500 κιβικα νερου (2 στρεματα με 1 μετρο βαθος) και καμια 20 παπιες που κολυμπανε εκει μεσα ,το καλοκαιρι ο καθαρισμος γινετε ως εξεις, αδειαζει καθε 10 με 15 μερες μπαινει το jcb και η σκουπα του δημου μεσα και την καθαριζουν και μετα την ξαναγεμιζουν με νερο απο γεωτρηση ,η διαδικασια αυτη κραταει περιπου 3 με 4 μερες ,και ετσι που ειναι αδεια ,μυριζει πολυ ασχημα και χανω κοσμο. υπαρχει καποια λυση να κανω για να μην λερωνει το νερο τοσο γρηγορα . αν μπορειτε ,ανεβαστε το να το δουν και οι υπολοιποι μηπως ξερουν κατι , ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-14, 21:49
tolisvolos Ο χρήστης tolisvolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2014
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ανοιγω εδω το θεμα μετα απο παρακληση του μελους tolisvolos.

ελπιζω να το δει και να παρει τις απαντησεις του γιατι εγω δεν εχω την εμπειρια σε τετοια κλιμακα να τον βοηθησω.
παραθετω το πμ που μου εστειλε:

καλησπερα ,συγνωμη αλλα δεν ξερω πως να ανοιξω θεμα να το δουν ολοι οσοι ειναι στο φορουμ.

εχω ενα μαγαζι στο βολο ταβερνα και εχω μπροστα μια λιμνη περιπου 2500 κιβικα νερου (2 στρεματα με 1 μετρο βαθος) και καμια 20 παπιες που κολυμπανε εκει μεσα ,το καλοκαιρι ο καθαρισμος γινετε ως εξεις, αδειαζει καθε 10 με 15 μερες μπαινει το jcb και η σκουπα του δημου μεσα και την καθαριζουν και μετα την ξαναγεμιζουν με νερο απο γεωτρηση ,η διαδικασια αυτη κραταει περιπου 3 με 4 μερες ,και ετσι που ειναι αδεια ,μυριζει πολυ ασχημα και χανω κοσμο. υπαρχει καποια λυση να κανω για να μην λερωνει το νερο τοσο γρηγορα . αν μπορειτε ,ανεβαστε το να το δουν και οι υπολοιποι μηπως ξερουν κατι , ευχαριστω


καλησπερα , λαθος μου το νερο ειναι 250 000 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-14, 01:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ακομα καλυτερα.πιο ευκολο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-14, 01:36
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Σιγουρα για να μην μυσιζει χριαζεται να μην μενει ποτε στασιμο το νερο να υπαρχει κυκλοφορια με καποια αντλια αλλα σ αυτα τα λιτρα οικονομικα ξεφευγει.Δεν αναφερω τιποτα για φιλτρανση επειδη αυτο απαιτει εξειδικευμενα μηχανηματα που στα λιτρα αυτα παλι το κοστος ειναι πολυ μεγαλο. Τωρα οταν ειναι αδεια δεν ξερω αν την σκεπασεις και καλυφτει αν συνεχισει να μυριζει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-14, 11:52
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Με το να αδειάζει και να γεμίζει συνέχεια η λίμνη, δουλειά δεν γίνεται.. Για να ισορροπήσει σαν οικοσύστημα και να αναπτυχθούν τα βακτήρια που θα καταναλώνουν τα υπολείμματα οργανικών και να μην υπάρχουν οσμές πρέπει να περάσει καιρός.
Και φυσικά οι πάπιες δεν βοηθάνε καθόλου την κατάσταση, όσο όμορφες και αν είναι, τόσο περισσότερο επιβαρύνουν το σύστημα με τα περιττώματά τους, καταστρέφουν τα φυτά και σκάβουν το χώμα θολώνοντας το..
Εγώ βλέπω δύο επιλογές, ή φυσική λίμνη με πάρα πολλά φυτά για να βοηθούν στη φίλτρανση και ψάρια για να απομακρύνουν τα ανεπιθύμητα για τους ανθρώπους έντομα, χωρίς πάπιες τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια, ή τεχνητή τσιμεντένια αβαθή λίμνη με πάπιες και νερό που ανακυκυκλώνεται (ή φιλτράρεται και επαναπροωθείται) συνέχεια..
Επειδή όμως ο χώρος είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος και η φυσική λίμνη (που σαν ιδέα είναι διαδεδομένη στο εξωτερικό, μάλιστα οι πελάτες ψαρεύουν οι ίδιοι και τους σερβίρονται μετά τα ψάρια στο κατάστημα) θα προσελκύσει σταδιακά και ανεπιθύμητους επισκέπτες (βατράχια, νερόφιδα κλπ) πέραν του γεγονότος ότι θα πάρει πολύ καιρό για να ισορροπήσει, καλύτερη επιλογή θα ήταν ένας ελεγχόμενος μικρότερος χώρος για τις πάπιες που θα καθαρίζει συνέχεια (και εύκολα) και αν επιθυμεί ο ιδιοκτήτης, μια διπλανή δεξαμενή - λιμνούλα έως 10 κυβικά, χωρίς χώμα (με λάινερ ή τσιμέντο) με διακοσμητικά ψάρια, φυτά και βράχους..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-14, 22:44
tolisvolos Ο χρήστης tolisvolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2014
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια , ευχαριστω για της συμβουλες σας

1 σκεφτομαι να κανω κατι σε bakki shower με 2 αντιες που εχω ,να ρωτησω τι βαζουν απο υλικα μεσα στα κουτια αυτα ?

2 να βαλω μερικα koi και φυτα που ειναι για λιμνη ,αυτα τι τιμες παιζουν και που θα βρω ?

3 να μαντρωσω της παπιες με περιφραξη μεσα στο νησακι που εχει η λιμνη στο κεντρο ,περιπου 300 τμ για να μην λερωνουν το νερο

περιση ειχα βαλει 18 κυπρινους μεσα περιπου 200 γραμ το καθενα αλλα με το που αδειασαν τα νερα κρυφτικαν στους σωληνες της αποχετευσης και οταν γεμισε μετα απο 4 μερες βγηκαν στον αφρο

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-14, 16:29
tolisvolos Ο χρήστης tolisvolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2014
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ανεβαζω φωτο απο την λιμνη ,οποιος ξερει βοηθαει ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτογραφία 3.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  98,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φωτογραφία 1.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  94,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-14, 00:24
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

!! Tι να προτείνει κάποιος για τέτοια λίμνη? Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι: Ρόνυς. Ο Ρόνυ φτιάχνει λίμνες μέχρι και για ζωολογικούς κήπους, είναι γνώστης και κυρίως πρόθυμος αλλά έχει ένα σοβαρό ελάτωμα για εμάς, είναι Κύπρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημουργια λιμνης!!! ραφαηλ10 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 43 26-05-11 10:25
προβλημα λιμνης gutsi Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 03-11-07 17:07
φιλτρο λιμνης gutsi Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 39 01-10-07 21:41
ταιστρα λιμνης gutsi Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 0 23-09-07 21:48
αναλωσιμα λιμνης gutsi Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 7 11-09-07 01:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05759 seconds with 16 queries