Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-13, 01:29
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή βοηθεια/σκεψεις για αργη αλλαγη νερου

Καλησπερα σας

Μεχρι στιγμης εχω το setup που βλεπετε στην εικονα high definition που εχω δημιουργησει.
Στην αλλαγη νερου εχω το βαρελι μου στο μπανιο.Μεσα δουλευει αντλια ΚΙΝΕΖΟΣ με μανομετρικο 2.5μ. Με λαστιχο 4μ το στελνω στο ενυδρειο οπου και εχει αρκετα δυνατη προς κανονικη ροη. Μεχρι στιγμης αυτο που εκανα (για αργη αλλαγη νερου οπως πρεπει να γινετε...) ανοιγοκλεινα την αντλια ανα 2-3 λεπτα και αφηνα χρονο αναμεσα στα γεμισματα 10-15 λεπτα. Ετσι εβαζα αργα το νερο μεσα, οσο το δυνατον μπορουσα τελος παντων.
Παιρνουμε ως δεδομενο αυτο το setup δεν μπορει να αλλαξει τιποτα.
Θελω να βρουμε εναν τροπο να μπορει να φτανει το νερο μεχρι 1.30μ αλλα να τρεχει απο σωληνακι πχ α/ο οσον το δυνατον πιο αργα. Θελω η αλλαγη μου να γινετε με συνεχομενη ροη νερου 40-50 λεπτα.

Προβληματισμοι:
αμα παρω αντλια με μικροτερο μανομετρικο δεν θα φτανει το νερο μεχρι πανω.
Αμα παρω αντλια που θα φτανει το νερο ισα ισα να ανεβει αλλα της κλεισω την ροη δεν θα χαλασει με την χρηση?

Πειτε καμια γνωμη μπας και βρουμε ακρη ρε παιδια.....

thnx
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ενυδρειο.jpg
Εμφανίσεις:  571
Μέγεθος:  23,0 KB  
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-13, 01:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πιστευω οτι με την ιδια αντλία αν βάλλεις ενδιάμεσα στο λαστιχο μια βάνα και χαμηλωνεις τη ροη θα γινεται αυτο που θες...

χαρακτηριστικα --> ενυδρείο(εισαγωγη λαστιχου)----------λαστιχο-βανα-λαστιχο------>κουβας
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-13, 01:44
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευω οτι με την ιδια αντλία αν βάλλεις ενδιάμεσα στο λαστιχο μια βάνα και χαμηλωνεις τη ροη θα γινεται αυτο που θες...

χαρακτηριστικα --> ενυδρείο(εισαγωγη λαστιχου)----------λαστιχο-βανα-λαστιχο------>κουβας
μα αν βαλω μειωτη πιεσης/ροης δεν θα εχει κακο αντίκτυπο στην αντλια?
Δεν θα ζοριζεται με την μειωση? θα μου πεις κινεζος ειναι...τα ειχε τα λεφτακια του ομως....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-13, 01:48
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δεν ξερω αν το ζόρισμα θα του κάνει κακο (προφανως θα κάνει) πάντως δεν εχεις νομίζω και πολλές λυσεις...θα το επεξεργαστώ λιγο και θα επανερθω
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-13, 09:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεγω το ιδιο προβλημα ειχα με την αντλια μου.δεν εβαζα βανακι μη την καψω.μετα απο συζητηση με συγχομπιστα καταλαβα οτι μαλον εκανα μ...κια.εφοσον δεν της κοψεις τη ροη εντελως δε θαχει προβλημα.και να ζοριστει λιγο τι εγινε?και δε νομιζω οτι θα χρειαστει να χρησιμοποιησεις τοσο μικρο σωληνακι.και πιο μεγαλο να βαλεις παλι θα αυξηθει ο χρονος αλλαγης.σκοπευεις να βγαλεις καμια 10αρια χρονια με την αντλια αυτη?εγω 11 ςυρω την ειχα παρει τη δικια μου την κινεζικη.και δυο και ενα χρονο να αντεξει στη χειροτερη, τα εβγαλε τα λεφτα της.εγω(πλεον) θα εβαζα βανακι οπως ειπε και ο τασος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-13, 09:31
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αντλια και βανες = θανατος αντλιας αν δεν μας ενδιαφερει μια μουφα κινεζια ναι αλλα οταν εχουμε καλη ομως θα ελεγα να μην το δοκιμασεται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-13, 09:52
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-¶νω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

μπορεις να κανεις αυτο και δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  557
Μέγεθος:  12,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-13, 09:57
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimosal Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να κανεις αυτο και δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα
τι θα κερδισει με αυτο που εχεις κανει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-13, 10:04
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-¶νω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

θα στραγγαλισει την εξοδο και το νερο που περισευει απο αυτο που στελνει η αντλια,θα επιστρεφει στην εισαγωγη της(βαρελι) και ετσι δεν θα ζοριζεται καθολου θα ειναι σαν να δουλευει χωρις την βανα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-13, 10:08
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

πολυ σωστος ο τροπος μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-13, 11:44
kat2 Ο χρήστης kat2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Σωστος ο dimosal με το μπαϊπας απλα πιστευω θα χρειαστει και μια βανα στο πανω σωληνα για να μπορει να ρυθμιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-13, 13:39
markosv Ο χρήστης markosv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή



Uploaded with ImageShack.us

με την βάνα θα μπορείς να ρυθμίζεις την πίεση που θες. Αν έχοντας την όλη ανοιχτή δεν σου φτάνει η πτώση της πίεσης μπορείς να βάλεις άλλη μια μετά το ταυ προς το ενυδρείο κλείνοντας την θα μειώνετε κι άλλο η πιεση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-13, 15:43
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δεν εχει καποιο νοημα η βανα εκει που την εχεις καμια ουσια .το σχεδιο του dimosal ειναι ακριβως.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-13, 16:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε ενα φτηνο βανακι για ποτιστικα.
Δεν θα δουλευει ετσι κι αλλιως πολυ ωρα η αντλια για να χαλαγε.
Αλλιως παρε αντλια με ρυθμιση ροης compact eheim 1002 (με την ιδια λογικη δουλευει κι αυτη και δεν εχει χαλασει χρονια τωρα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-13, 18:51
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimosal Εμφάνιση μηνυμάτων
θα στραγγαλισει την εξοδο και το νερο που περισευει απο αυτο που στελνει η αντλια,θα επιστρεφει στην εισαγωγη της(βαρελι) και ετσι δεν θα ζοριζεται καθολου θα ειναι σαν να δουλευει χωρις την βανα

πολυ σωστο σε μια προσπαθεια να μην χαλασουμε την αντλια. αλλα οπως ειπαν και οι φιλοι πιο πανω. και να χαλασει σε 1 ή 2 χρονια τα εχει βγαλει τα λεφτα της.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε ενα φτηνο βανακι για ποτιστικα.
Δεν θα δουλευει ετσι κι αλλιως πολυ ωρα η αντλια για να χαλαγε.
Αλλιως παρε αντλια με ρυθμιση ροης compact eheim 1002 (με την ιδια λογικη δουλευει κι αυτη και δεν εχει χαλασει χρονια τωρα)

Σπυρο την ζαχαρωνω καιρο την αντλια αυτη αλλα δεν ειμαι τωρα για εξοδα.
ισως το ρισκαρω με το βανακι για αρχη και μετα βλεποντας και κανοντας.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaspiou : 03-02-13 στις 18:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-13, 18:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια οι βανα που βαζουμε για να μειωσουμε την ροη δεν κανει κακο στην αντλια....
να την βαζετε και να φτιαχνετε την ροη εκει που την χρειαζεστε!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-13, 19:06
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια οι βανα που βαζουμε για να μειωσουμε την ροη δεν κανει κακο στην αντλια....
να την βαζετε και να φτιαχνετε την ροη εκει που την χρειαζεστε!!!!!
απο που το συμπερασμα θαναση αυτο?τουλαχιστον στην ιδιοτητα μου οταν το κανουμε παντα της περνουμε στο χερι .σε ολες της αντλιες βασικα αν διαβασετε τα τεχνικα manual θα το δειτε να γραφετε ολοκαθαρα τωρα αν λενε και αυτη ψεματα ? μπορει .εγω παντως απο την πειρα μου λεω μην της στραγγαλιζεται τωρα ο καθενας κανει οτι θελει απο εκει και περα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-02-13, 19:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο που το συμπερασμα θαναση αυτο?τουλαχιστον στην ιδιοτητα μου οταν το κανουμε παντα της περνουμε στο χερι .σε ολες της αντλιες βασικα αν διαβασετε τα τεχνικα manual θα το δειτε να γραφετε ολοκαθαρα τωρα αν λενε και αυτη ψεματα ? μπορει .εγω παντως απο την πειρα μου λεω μην της στραγγαλιζεται τωρα ο καθενας κανει οτι θελει απο εκει και περα.
αυτη η αντλια
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1221

που την ειχα κι εγω εχει βανα και ρυθμιζεις την ροη της. αυτο δεν σημενει οτι θα την παρω στο χερι αν την δουλευω στην χαμηλη της ροη....
οπως επισης και αυτη....

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1212

επισης οταν περνουμε μια αντλια εχει ενα μανομετρικο.
σου λεει μεχρι 3 μετρα... με την λογικη του ζορισματος αν την βαλουμε να δουλευει με μανομετρικο 2.5 μετρα θα ζοριζετε και θα καει...

δεν ειναι ετσι. οι αντλιες αυτες ειναι φτιαγμενες με τετοιο τροπο που δεν εχουν προβλημα με το να σταγγαλιζουμε την ροη τους...
δεν εω φυσικα και να την κλεισουμε τελειος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-13, 19:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολλα φιλτρα εσωτερικα και εξωτερικα που δουλευουν και 24/24ωρο, οπως και αντλιες σκετες με ρυθμιση ροης, ετσι μειωνουν τη ροη, με "στραγγαλισμα" της ροης στην εξοδο.
Ακομα και η eheim λεει στις οδηγιες για μειωση ροης στα classic φιλτρα της να κλεινουμε απο το βανακι εξαγωγης (οχι εισαγωγης) ή να βαζουμε σφιγκτηρα να κραταει λυγισμενο το σωληνα.

vaspiou μη μπαινεις σε εξοδα, αφου εχεις ηδη αντλια, βαλε βανακι στο λαστιχο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-02-13, 19:17
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη η αντλια
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1221

που την ειχα κι εγω εχει βανα και ρυθμιζεις την ροη της. αυτο δεν σημενει οτι θα την παρω στο χερι αν την δουλευω στην χαμηλη της ροη....
οπως επισης και αυτη....

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1212

επισης οταν περνουμε μια αντλια εχει ενα μανομετρικο.
σου λεει μεχρι 3 μετρα... με την λογικη του ζορισματος αν την βαλουμε να δουλευει με μανομετρικο 2.5 μετρα θα ζοριζετε και θα καει...

δεν ειναι ετσι. οι αντλιες αυτες ειναι φτιαγμενες με τετοιο τροπο που δεν εχουν προβλημα με το να σταγγαλιζουμε την ροη τους...
δεν εω φυσικα και να την κλεισουμε τελειος...

αλλο αν ο κατασκευαστης εχει πρεσοστατικο θαλαμο θαναση και αλλο η απλες κινεζικες που μιλαμε στη συγκεκριμενη περιπτωση .και δεν εχει καμια σχεση το μανομετρικο με την πιεση .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-02-13, 19:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλο αν ο κατασκευαστης εχει πρεσοστατικο θαλαμο θαναση και αλλο η απλες κινεζικες που μιλαμε στη συγκεκριμενη περιπτωση .και δεν εχει καμια σχεση το μανομετρικο με την πιεση .
ολες οι αντλιες δεν εχουν προβλημα. τωρα αν καει καποια κινεζικη, μαλλον θα καιγοταν και χωρις το βανακι και τον στραγγαλισμο της ροης...
ακομη και στα εσωτερικα φιλτρα οπως σου λεει και ο φιλος απο πανω. ζοριζονται με τον καιρο, αλλα δεν παθαινουν τιποτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-02-13, 19:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλα φιλτρα εσωτερικα και εξωτερικα που δουλευουν και 24/24ωρο, οπως και αντλιες σκετες με ρυθμιση ροης, ετσι μειωνουν τη ροη, με "στραγγαλισμα" της ροης στην εξοδο.
Ακομα και η eheim λεει στις οδηγιες για μειωση ροης στα classic φιλτρα της να κλεινουμε απο το βανακι εξαγωγης (οχι εισαγωγης) ή να βαζουμε σφιγκτηρα να κραταει λυγισμενο το σωληνα.

vaspiou μη μπαινεις σε εξοδα, αφου εχεις ηδη αντλια, βαλε βανακι στο λαστιχο.
τι σημενει αναγωγη ροης γνωριζουμε ?για να ξερουμε πως λειτουργουν καποια πραγματα πρεπει να εχουμε καποιες στοιχιοδης γνωσεις .η eheim στο λεει σπυρο γιατι οσο εσυ στραγγαλιζεις στο καπακι εχει ενα υδροστατη ο οποιος επιτρεπει την επιστροφη πιεσεως προς τον καδο για αποφυγη καψιματος πηνειου και καταστοφη του impeller.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολες οι αντλιες δεν εχουν προβλημα. τωρα αν καει καποια κινεζικη, μαλλον θα καιγοταν και χωρις το βανακι και τον στραγγαλισμο της ροης...
ακομη και στα εσωτερικα φιλτρα οπως σου λεει και ο φιλος απο πανω. ζοριζονται με τον καιρο, αλλα δεν παθαινουν τιποτα...
μη συγκρινεις τα φιλτρα με της αντλιες ρε θαναση αλλο το ενα αλλο το αλλο .θεωρεις επειδη σπρωχνει νερο το φιλτρο οτι ειναι και το ιδιο αλλα ειναι λαθος φιλε.μια καλη αντλια με δικο της εναλακτη ροης ειναι οκ μια κινεζικη απλη ειναι αλλο απλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 03-02-13 στις 19:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-02-13, 19:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H eheim compact 1002 πως κοβει ροη? Εχει υδροστατη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-02-13, 19:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι σημενει αναγωγη ροης γνωριζουμε ?για να ξερουμε πως λειτουργουν καποια πραγματα πρεπει να εχουμε καποιες στοιχιοδης γνωσεις .η eheim στο λεει σπυρο γιατι οσο εσυ στραγγαλιζεις στο καπακι εχει ενα υδροστατη ο οποιος επιτρεπει την επιστροφη πιεσεως προς τον καδο για αποφυγη καψιματος πηνειου και καταστοφη του impeller.
-------------------------


μη συγκρινεις τα φιλτρα με της αντλιες ρε θαναση αλλο το ενα αλλο το αλλο .θεωρεις επειδη σπρωχνει νερο το φιλτρο οτι ειναι και το ιδιο αλλα ειναι λαθος φιλε.μια καλη αντλια με δικο της εναλακτη ροης ειναι οκ μια κινεζικη απλη ειναι αλλο απλα.
δεν ξερω ισως να εχεις δικιο. παντος οσες φορες το εχω κανει με αντλιες και βανακι ποτε δεν μου επαθε κατι καποια αντλια... ουτε καν να κανει παραπανω θορυβο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-02-13, 19:34
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
H eheim compact 1002 πως κοβει ροη? Εχει υδροστατη?
http://www.eheim.com/resources/produ...000_manual.pdf

κοβει μειονοντας την παροχη σπυρο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω ισως να εχεις δικιο. παντος οσες φορες το εχω κανει με αντλιες και βανακι ποτε δεν μου επαθε κατι καποια αντλια... ουτε καν να κανει παραπανω θορυβο..
μου το κανεις ρε θαναση σαν αυτους που λενε ναι στο 60αρι εχω το οσκαρ και ειναι οκ ρε φιλε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 03-02-13 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-02-13, 20:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.eheim.com/resources/produ...000_manual.pdf

κοβει μειονοντας την παροχη σπυρο.
Την παροχη σε τι?
Γραφει κατι στο μανιουαλ που δεν προσεξα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-02-13, 20:07
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από markosv Εμφάνιση μηνυμάτων


Uploaded with ImageShack.us
Να το κάνεις όπως το σχήμα παραπάνω αλλά να βάλεις και άλλη μια βάνα στον σωλήνα που πηγαίνει προς το ενυδρείο... έτσι θα μπορείς να προσαρμόσεις την πίεση που θες προς το ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-02-13, 20:17
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την παροχη σε τι?
Γραφει κατι στο μανιουαλ που δεν προσεξα?
πρεπει να στο γραψει ?στο σχεδιο τι βλεπεις σπυρο ? παροχη λεγεται η εισοδος του νερου κοβει το νερο με φλαπς η συγκεκριμενη .
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-02-13, 20:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει καμια ουσιαστικη διαφορα η διακοπη της παροχης αυτης, με τη μειωση με το βανακι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-02-13, 20:40
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το κάνεις όπως το σχήμα παραπάνω αλλά να βάλεις και άλλη μια βάνα στον σωλήνα που πηγαίνει προς το ενυδρείο... έτσι θα μπορείς να προσαρμόσεις την πίεση που θες προς το ενυδρείο...
με ενα ή δυο βανακια και μια επιστροφη πιστευω θα ειμαι οκ, καλυτερα απο ενα βανακι παντως.
αλλα απο οτι βλεπω ειμαστε ακομα στην αναζητηση αν τελικα χαλαει η αντλια αν την στραγγαλιζεις ή οχι....
οσον αφορα τα manuals πιστευω δεν σημαινει κατι απολυτα αυτο. στην πραξη και στην καθημερινη χρηση μπορεις να δεις πως συμπεριφερεται ενας μηχανισμος....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
??ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ?? rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-03-12 17:30
Τυπος ευρεσης ποσοστου μιξης νερου ΑΟ και βρυσης για αλλαγη νερου. delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-07-11 12:13
ΕΠΕΙΓΟΝ! Διακοπη νερου ενω εχω αφησει το ενυδρειο πανω σε αλλαγη με το 60% του νερου Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-02-11 22:44
Σκεψεις για αλλαγη φιλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 23-01-03 16:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09239 seconds with 16 queries