Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-14, 20:29
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Απορία για διατροφή δίσκων

καλησπερα
μου εχει δημιουργηθει μια απορια οσονα αφορα την τρωφη των δισκων μου
ολοι λεμε οτι κατα πλειστον η διατροφη των δισκων θα πρεπει να ειναι πλουσια και πρωτεινη
δειτε παρακατω και αν μπορειτε πειτε μου γιατι να δεινω κατεψυγμενη? ειναι κατι που μου διαφευγει???

ocean nutrition prime reef flakes
Protein 60.7% min
Fat 14.5% min
Fiber 0.9% max
Ash 6.1% max
Moisture 5.5% max
Phosphorus 0.8% max


Ocean Nutrition Brine Shrimp Plus Flakes
Protein min. 58.5%
Fat min. 16.6%
Fiber max. 0.3%
Ash max. 6.7%
Moisture max. 6.74%
Phosphorus max. 0.84%


Ocean Nutrition Silverside Frozen Food
Protein
13.5% min
Fat
6.6% min
Fiber
0.2% max
Moisture
77.5% max
Ash
1.9% max
Phosphorous
0.40% max


FROZEN DISCUS FORMULA
Protein 16.7 % Fiber 0.8 % Fat 0.8 % Ash 0.6 % Moisture 81.6 %
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-14, 20:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44363
και εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78594 (σε οτι αφορα τη διατροφη τους)!!!

Κατα τη γνωμη μου οι πρωτεινες (ζωικης προελευσης) θα πρεπει να περιοριζονται σε 1-2 μερες την εβδομαδα και οχι καθημερινα ... οι υπολοιπες μερες με τροφες φυτικης προελευσης!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-14, 20:46
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Με συγχωρείς αλλά ακόμα έχω την απορία...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-14, 21:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Οι δίσκοι τα'ι'ζονται (και όχι μόνο)... ανάλογα με τις ανάγκες της ηλικίας τους.-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-14, 21:20
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

συμφωνα με αυτα που διαβασα, που ελπιζω να καταλαβα και καλα, αυτο που θελουμε ειναι πρωτεινη, επομενως γιατι να μην ριχνουμε flakes που συμφωνα με τους πινακες που παρεθεσα εχουν σε μεγαλυτερο ποσοστο, ωστε να αναπτυχθουν πιο γρηγορα οι δισκοι????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-14, 22:45
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

τα flakes εχουν κατεργασμενη πρωτεινη ενω οι κατεψυγμενες ακατεργαστη... να φανταστω αυτη ειναι η απαντηση....

αλλα οι κατεψυγμενες πχ μοσχοκαρδια η καρδια γαλοπουλας είναι και πιο δυσπεπτες, υπάρχει κάποια κατεψυγμένη τροφή που να μην είναι δυσπεπτη? Πχ γαρίδα η κατι σε ψαρικο, (πάντως όχι beefheart) ...? Και ρωτάω γτ στο δικό μου ενυδρείο έχω κόψει τις κατεψυγμένες λόγω ασθενειών... Ακόμη και μια φορά στις 10μερες να έριχνα είχα θέμα... και δεν ταιζω ποτε ξανα κατεψυγμενες... απλα εχω παρα πολλες τροφες απο flakes...
απλα δεδομενου οτι τα flakes ειναι κατεργασμενα εχετε να μ προτεινετε κατι ευπεπτο με σχετικα καλο ποσοστο πρωτεινης ???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-14, 23:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σπιρουλινα!
πχ http://www.oceannutrition.com/?post=spirulina-flakes

Δε καταλαβαινω τι εννοεις "κατεργασμενη" πρωτεινη ...
Μονο με bloodworms ειχα αντιμετωπισει προβληματα (μαλλον κατι μετεφεραν στο ενυδρειο) ολες οι αλλες κατεψυγμενες δεν ειχαν καποιο προβλημα! Μαλιστα τις κατεψυγμενες αρτεμιες τις καταβροχθιζαν (εκτροφης και αγριοι) ...

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50033 την αποψη του Soh στο 2) που αφορα τις τροφες ...
Αλλο ενα θεμα με τις καταψυγμενες ειναι οτι "λερωνουν" πιο πολυ το νερο ειδικα αν δε τις τρωνε ολες και μενουν κομματια που αποσυντίθενται ...
Φυσικα θα πρεπει να τις ξεπαγωνουμε καλα πριν ταισουμε (καλυτερα τη προηγουμενη μερα να βαλουμε στη συντηρηση του ψυγειου τη ποσοτητα που επιθυμουμε) καθως αν τους ταισουμε παγωμενη τροφη διακινδυνεύουμε φλεγμονες στο εντερο τους ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 05-09-14 στις 00:00
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-09-14, 00:24
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ρωτάω καθαρά για κατεψυγμένες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-09-14, 00:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ολες οσες εχω ταισει απο κατεψυγμενες ηταν ευπεπτες χωρις καποιο προβλημα! Λογικα τα ψαρια σου αντιμετωπιζουν καποιο αλλο προβλημα (μερικες εκδοχες υπαρχουν στο προηγουμενο ποστ)
* ξεπαγωνεις τις τροφες πριν ταισεις?
* προσεχεις τη ποιοτητα νερου αφου ταισεις?
* ταιζεις (για καλο και για κακο) τροφες που προερχονται απο θαλασσινο νερο ετσι ωστε αν υπαρχει καποιο βακτηριο-οργανισμος να μη μπορει να εξαπλωθει στο ενυδρειο σου?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-09-14, 06:28
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Κατά την άποψη μου το beefheart δεν είναι ευπεπτη
Αυτό που είπες με το θαλασσινό νερό δεν έχω ιδέα.. Ποιες τροφές είναι? Γράφουν κάτι τέτοιο στη συσκευασία τους?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-09-14, 09:17
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

εγω στους δικους μου δινω ce essentials.την εχεις δοκιμασει?πιστευω απο τις καλυτερες σε κατεψυγμενη κ περιεχει ενα καρο αλλα πραγματα μεσα.δεν ειναι μονο καρδια.
γενικα με την καρδια δεν εχω δει προβληματα ουτε γαλοπουλας που τους δινω κ τρελαινονται.βεβαια δυο φορες τη βδομαδα τρωνε σπιρουλινα.
κατι περιεργα μου εκαναν οταν ειχα δωσει κοκκινο σκουληκι στο παρελθον αλλα απο τοτε το ξεπερασαν κ αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-09-14, 10:36
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Την ce οι δικοι μου δισκοι δεν την ακουμπησαν ποτε.Ασε που διαλυεται στο νερο και γινεται χαλια ολο το ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-14, 10:58
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ce οι δικοι μου δισκοι δεν την ακουμπησαν ποτε.Ασε που διαλυεται στο νερο και γινεται χαλια ολο το ενυδρειο.
δημητρη αλλη τροφη δινουμε?
η μονη που δεν μου διαλυεται ειναι.ολες οι αλλες κανουν το ενυδρειο χαλια.
την ξεπαγωνεις πριν τους την δωσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-14, 11:10
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
δημητρη αλλη τροφη δινουμε?
η μονη που δεν μου διαλυεται ειναι.ολες οι αλλες κανουν το ενυδρειο χαλια.
την ξεπαγωνεις πριν τους την δωσεις?
Εννοειται πως την ξεπαγωνω.Αλλα δεν την τρωνε με τιποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-09-14, 11:26
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται πως την ξεπαγωνω.Αλλα δεν την τρωνε με τιποτα.
τι να πω.
αβυσσος η ψυχη του δισκου.
οι δικοι μου τσακιζουν τα παντα.μεχρι μπανανα εχουν φαει απο το χερι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-09-14, 20:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα flakes εχουν κατεργασμενη πρωτεινη ενω οι κατεψυγμενες ακατεργαστη... να φανταστω αυτη ειναι η απαντηση....

αλλα οι κατεψυγμενες πχ μοσχοκαρδια η καρδια γαλοπουλας είναι και πιο δυσπεπτες, υπάρχει κάποια κατεψυγμένη τροφή που να μην είναι δυσπεπτη? Πχ γαρίδα η κατι σε ψαρικο, (πάντως όχι beefheart) ...? Και ρωτάω γτ στο δικό μου ενυδρείο έχω κόψει τις κατεψυγμένες λόγω ασθενειών... Ακόμη και μια φορά στις 10μερες να έριχνα είχα θέμα... και δεν ταιζω ποτε ξανα κατεψυγμενες... απλα εχω παρα πολλες τροφες απο flakes...
απλα δεδομενου οτι τα flakes ειναι κατεργασμενα εχετε να μ προτεινετε κατι ευπεπτο με σχετικα καλο ποσοστο πρωτεινης ???

1. Εγώ θα σου γράψω πάλι... αν και μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι ή ενοχλείσαι ή σου είναι αδιάφορο (μπορεί βέβαια... να έχω εκτιμήσει και λάθος).
2. Διαβάζεις πολλά... και μπερδεύεσαι... κάτι που κι εγώ πάθαινα όταν ξεκίνησα. Το ότι είχα κάνει "αχταρμά" τις πληροφορίες... το ανακάλυψα πολλά χρόνια μετά... όταν έχοντας πλέον αποκτήσει την εμπειρία... ξαναδιάβαζα τα βιβλία μου, ήξερα πλέον το τι και το γιατί και απορούσα... "μα καλά πως γίνεται να καταλάβαινα άλλα αντί άλλων";
3. Έβαλες 4 τροφές από την Ο.Ν. μπορείς να μου πεις πόσες από αυτές, προτείνει η εταιρία για δίσκους; Γιατί για παράδειγμα ΔΕΝ δίνεις Discus flakes αλλά Prime reef... πεταλούδες ή δίσκους έχεις; ΔΕΝ σου λέω ότι είναι τελείως λάθος... αλλά γιατί ΔΕΝ δίνεις και αυτή. Γιατί ΔΕΝ δίνεις την Discus formula pellets;
Η Silverside έχει 12% πρωτε'ί'νη... όχι 13,5%. Γιατί την δίνεις... ΔΕΝ είναι κατεψυγμένη;
4. Γιατί αναφέρεσαι μόνο στα flakes... οι τροφές σε pellets... ΔΕΝ κάνουν;
5. Έχεις προβλήματα με ασθένειες και θεωρείς ότι φταίει η τροφή... εγώ και τόσοι άλλοι που τα'ι'ζουμε κατεψυγμένες... ΔΕΝ θα έπρεπε επίσης να έχουμε;
Μήπως την φτιάχνεις μόνος σου; Δίνω 6-7 διαφορετικές κατεψυγμένες τροφές (πέραν των αποξηραμένων)... τα ψάρια μου θα έπρεπε να φεύγουν, το ένα μετά από το άλλο;
6. Ψάξε να βρεις που και τι κάνεις λάθος... μόνο έτσι θα σταματήσουν τα προβλήματα.
7. Το ποσοστό της πρωτε'ί'νης ξαναλέω (όπως και τα τα'ί'σματα)... εξαρτάται από την ανάγκη (ανάλογα με την ηλικία) των δίσκων.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ce οι δικοι μου δισκοι δεν την ακουμπησαν ποτε.Ασε που διαλυεται στο νερο και γινεται χαλια ολο το ενυδρειο.
Είναι η μόνη τροφή (καρδιά) που αρέσει ακόμα και στους "άγριους" που έχω. Το δικό μου νερό, ΔΕΝ το θολώνει... κάτι πρέπει να κάνεις λάθος... πιστεύω.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 05-09-14 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-09-14, 21:14
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

κ εμενα μου φανηκε περιεργο γιατι ειναι απο τις πιο καθαρες που εχω ταισει.
μενει συμπαγης μεχρι να την τσακισουν ολη.
πιστευω το οτι την τρωνε αγρια ψαρια οπως του νικου λεει πολλα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-09-14, 16:17
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Εγώ θα σου γράψω πάλι... αν και μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι ή ενοχλείσαι ή σου είναι αδιάφορο (μπορεί βέβαια... να έχω εκτιμήσει και λάθος).

Τίποτα από όλα αυτά, συζήτηση κάνουμε, sorry για την μεγάλη παράθεση αλλά απαντάω από κινητό


2. Διαβάζεις πολλά... και μπερδεύεσαι... κάτι που κι εγώ πάθαινα όταν ξεκίνησα. Το ότι είχα κάνει "αχταρμά" τις πληροφορίες... το ανακάλυψα πολλά χρόνια μετά... όταν έχοντας πλέον αποκτήσει την εμπειρία... ξαναδιάβαζα τα βιβλία μου, ήξερα πλέον το τι και το γιατί και απορούσα... "μα καλά πως γίνεται να καταλάβαινα άλλα αντί άλλων";
3. Έβαλες 4 τροφές από την Ο.Ν. μπορείς να μου πεις πόσες από αυτές, προτείνει η εταιρία για δίσκους; Γιατί για παράδειγμα ΔΕΝ δίνεις Discus flakes αλλά Prime reef... πεταλούδες ή δίσκους έχεις; ΔΕΝ σου λέω ότι είναι τελείως λάθος... αλλά γιατί ΔΕΝ δίνεις και αυτή. Γιατί ΔΕΝ δίνεις την Discus formula pellets;
Η Silverside έχει 12% πρωτε'ί'νη... όχι 13,5%. Γιατί την δίνεις... ΔΕΝ είναι κατεψυγμένη;

δεν είπα πουθενά ότι δίνω αυτές, απλά είπα σαν πιο έμπειροι να μου πείτε γτ να δίνω κατεψυγμένες από τη στιγμή που έχουν λιγότερη πρωτεΐνη, σαφώς δίνω και pellets και discus formula, και prime reef

4. Γιατί αναφέρεσαι μόνο στα flakes... οι τροφές σε pellets... ΔΕΝ κάνουν;
5. Έχεις προβλήματα με ασθένειες και θεωρείς ότι φταίει η τροφή... εγώ και τόσοι άλλοι που τα'ι'ζουμε κατεψυγμένες... ΔΕΝ θα έπρεπε επίσης να έχουμε;
Μήπως την φτιάχνεις μόνος σου; Δίνω 6-7 διαφορετικές κατεψυγμένες τροφές (πέραν των αποξηραμένων)... τα ψάρια μου θα έπρεπε να φεύγουν, το ένα μετά από το άλλο;
6. Ψάξε να βρεις που και τι κάνεις λάθος... μόνο έτσι θα σταματήσουν τα προβλήματα.
7. Το ποσοστό της πρωτε'ί'νης ξαναλέω (όπως και τα τα'ί'σματα)... εξαρτάται από την ανάγκη (ανάλογα με την ηλικία) των δίσκων.-
-------------------------


Είναι η μόνη τροφή (καρδιά) που αρέσει ακόμα και στους "άγριους" που έχω. Το δικό μου νερό, ΔΕΝ το θολώνει... κάτι πρέπει να κάνεις λάθος... πιστεύω.-

Παλιά χρησιμοποιουσα την CE είναι η καλύτερη κατεψυγμένη τροφή κατά την άποψή μου, δεν ξέρω αν έκανα κάπου λάθος αλλά...
Θα σου πω τη παρατήρησα και εγώ και οι οικογένεια στο σπίτι, και δεν τους πίστευα... Είχα σταθερές ρουτίνες όπως και τώρα τα ίδια νιτρικά όπως και τώρα αλλαγές το ίδια τα πάντα όλα... Οπότε έδινα τροφή κρέατος κατεψυγμένη έβλεπα πάντα κάτι και το πιο συνηθισμένο είναι το να αναπνέουν για αρχή από το ένα βραγχιο μετά τα περιττώματα, οι λευκές ίνες... Από τον Μάρτιο μέχρι και τον Ιούνιο έχασα 6 δίσκους, και λέω θα κόψω το κρέας... Το αποτέλεσμα? Ούτε μπάρες ούτε τπτ ούτε ασθενειες ούτε τίποτα το παραμικρό... Τώρα αυτό μπορείτε να μου το εξηγήσετε ή κάποιος άλλος? Γτ ναι συμφωνώ για το ότι μεγαλώνουν τα ψάρια αλλά εγώ έχασα 6 και κατά την άποψή μου εξαιτίας του κρέατος και δεν έχω αλλάξει τπτ από τότε που άρχισε το ενυδρείο μόνο το κρέας έκοψα... Τώρα τι να πω? Έχω σκεφτεί μήπως ήταν το συγκεκριμένο, τότε άλλαξα πήρα της ocean μείωσα τα τάισματα μια φορά την εβδομάδα, πάλι τα ίδια...

Τεσπα δεν είναι ουσιαστικά αυτός ο λόγος που άνοιξα το θέμα, ουσιαστικά το άνοιξα για να βρω εναλλακτική τροφή από την κατεψυγμένη, γτ ακόμη και οι γαρίδες από το σουπερμάρκετ λιγότερο δυσπεπτες είναι (κατά την άποψή μου) από τη καρδία...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-09-14, 21:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Πάλι μπερδεμένα τα περιγράφεις...
Σίγουρα οι αποξηραμένες τροφές, ΔΕΝ επιβαρύνουν το νερό όσο οι κατεψυγμένες. Αφού λοιπόν το νερό σου επιβαρύνεται 10 φορές περισσότερο... και εσύ με την σειρά σου, πρέπει να κάνεις ανάλογες κινήσεις, για να μένει καθαρό.
Υπάρχει τεράστια γκάμα αποξηραμένων τροφών... αλλά βλέπω ότι... γράφεις μόνο 2 (εκ των οποίων η μια για θαλασσινά ψάρια).
Κατεψυγμένη υπάρχει... αρτέμια, bloodworms, cyclops, daphnia, mysis, κλπ. εσύ αναφέρεις την καρδιά... άλλες τροφές γιατί ΔΕΝ δίνεις;
Θεωρείς ότι... έχασες ψάρια εξ' αιτίας της καρδιάς... σου έθεσα ένα ερώτημα που ΔΕΝ απάντησες ... όλοι όσοι την χρησιμοποιούν... ΔΕΝ θα έπρεπε να χάνουν... το ένα ψάρι μετά από το άλλο;
Οι παρατηρήσεις σου... θα μπορούσαν κάλλιστα να διαφέρουν (και μάλιστα κατά πολύ)... μέσα απ' τα μάτια κάποιου άλλου. Όμως εσύ βλέπεις το ενυδρείο με τα ψάρια... και εμείς με "βάση" τις δικές σου περιγραφές, δίνουμε απαντήσεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-09-14, 21:12
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Δεν ξέρω γτ δεν χάνουν ψάρια, τότε έκανα τις ανάλογες κινήσεις ούτως ώστε να μην επιβαρύνεται το νερό, συχνές αλλαγές κλπ
Η αλήθεια είναι ότι μόνο beefheart έδινα από κατεψυγμένες
Και μιας και το ανέφερες δινω d50,spiroulina, prime reef, discus formula, pellets tropical, d allio, και άλλες δεν θυμάμαι τώρα,
Απλά αυτές τις ανέφερα σαν παράδειγμα για τα ποσοστά πρωτεΐνη λίπους κλπ σε σχέση με κάποιες τυχαία κατεψυγμένες, και αναφέρθηκα πιο πολύ στην καρδιά διότι είναι η πιο διαδεδομένη στα φόρουμ για δίσκους
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-09-14, 21:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

¶ρα δίνεις αρκετές τροφές... έτσι που το έγραψες εγώ τουλάχιστον μπερδεύτηκα.... οπότε μάλλον είσαι εντάξει.
Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ τις τροφές του Dr. Bassleer (https://www.google.gr/search?q=dr.+b...ed=0CAYQ_AUoAQ)... τις οποίες σου προτείνω να τις δοκιμάσεις. Θέλει όμως προσοχή το μέγεθος στα pellets... τι μέγεθος συνολικό έχουν οι δίσκοι σου;
Ο Γιώργος σου είχε βάλει κι αυτό...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44363
το κοίταξες;
Θα δεις ότι υπάρχει έντονη διαφωνία... ειδικά για την χρήση ή όχι της καρδιάς.-
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-09-14, 20:20
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

α.ναι το εχω διαβασει παραπολλες φορες για το κατανοησω, διοτι ολο ξεχναω διαφορα με τοσα που διαβαζω...
β.οι δισκοι εχουν μεγεθος 6-7cm ο ενας ο οποιος ειναι και τσαμπουκαλης και οι αλλοι 8-9cm

γ.απο τις τροφές του Dr. Bassleer ποιες χρησιμοποιεις για δισκους??? γτ ειδα πολλες τροφες για διαφορα ψαρια...

δ.και κατι αλλο (απλα για εγκυκλοπαιδικη μορφωση), εχει δωσει κανεις new life spectrum for discus? ειναι καλη? επισης
ποια ειναι καλυτερη η ocean nutrition krill ή omega one krill?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-09-14, 20:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
α.ναι το εχω διαβασει παραπολλες φορες για το κατανοησω, διοτι ολο ξεχναω διαφορα με τοσα που διαβαζω...
β.οι δισκοι εχουν μεγεθος 6-7cm ο ενας ο οποιος ειναι και τσαμπουκαλης και οι αλλοι 8-9cm
Σε αυτό το μέγεθος (και εφ' όσον οι μετρήσεις σου είναι ακριβείς και αφορούν το συνολικό μήκος) θα έλεγα να δοκιμάσεις το L ή XL.
γ.απο τις τροφές του Dr. Bassleer ποιες χρησιμοποιεις για δισκους??? γτ ειδα πολλες τροφες για διαφορα ψαρια.
ΔΕΝ έχει κάποιες ειδικά για δίσκους... acai, herbal, garlic, regular, αλλά την forte μόνο ένα γεύμα την εβδομάδα.

δ.και κατι αλλο (απλα για εγκυκλοπαιδικη μορφωση), εχει δωσει κανεις new life spectrum for discus? ειναι καλη? επισης
ποια ειναι καλυτερη η ocean nutrition krill ή omega one krill?
New Life Spectrum... δίνω (και αυτήν) στα μικρά.
Την Ο.Ν. την έχω σε εκτίμηση σαν εταιρία για τα προ'ι'όντα της... όσον αφορά το κριλ... ΔΕΝ καταλαβαίνω την επιμονή σου, στη θαλάσσια ζωή/τροφή.
Απόλυτα λάθος ΔΕΝ είναι... αλλά (για να το θέσω όπως ορισμένοι)... όπως ο δίσκος ΔΕΝ θα άνοιγε μια γελάδα, για να φάει την καρδιά της (που έχω βαρεθεί να διαβάζω)... θα "πεταγόταν" μέχρι την θάλασσα, για να φάει κριλ;
Αν την έχεις δώσει και οι δίσκοι σου την τρώνε... άλλο "καπέλο"... εμένα οι δικοί μου mysis και krill, ΔΕΝ είδα να λατρεύουν, οπότε... τους δίνω αυτά, που τους αρέσουν πιο πολύ.-
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-09-14, 21:44
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Τι να πρωτοδωσω δεν ξέρω με τόσες τροφές που παίζουν... ?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-09-14, 22:19
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Ο καθενας θα σου πει τι εχει διαπιστωσει στην πραξη.Εγω ξεκινησα ετσι:

http://www.tropical.pl/en/products/a...mini-granulat/

http://www.oceannutrition.com/?post=discus-flakes

http://www.oceannutrition.com/?post=formula-one-flakes

http://www.tropical.pl/en/products/a...ran-d-50-plus/
Σε συνδιασμο με αυτο..
http://www.seachem.com/Products/prod...rlicGuard.html
Διαλεξε και μια καρδια και εισαι κομπλε.......μαζι με πολλες αλλαγες νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-09-14, 16:26
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Κι εγώ σχεδόν τις ίδιες έχω... Εκτός από τις formula one και two που έλεγε να τις δώσω αλλά δεν είχα money's αρχή και τελικά δεν τις πήρα ποτέ... Και το d-50 εμένα είναι σε flakes όχι pellet

Πάντως είδα οι οι τροφές που μου είπε ο discus fun έχουν ακατέργαστη πρωτεΐνη
-------------------------
συν οτι εχω το θεματακι οτι δεν γουσταρουν pellets οι δισκοι μ, πρεπει δηλαδη να μην φανε 3 μερες για να ενδιαφερθουν λιγο, αν και εγω πιστυω οτι οι pellet ειναι καλυτερες σαν τροφες....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
β.οι δισκοι εχουν μεγεθος 6-7cm ο ενας ο οποιος ειναι και τσαμπουκαλης και οι αλλοι 8-9cm
Σε αυτό το μέγεθος (και εφ' όσον οι μετρήσεις σου είναι ακριβείς και αφορούν το συνολικό μήκος) θα έλεγα να δοκιμάσεις το L ή XL.-

δηλαδη βγαινουν σε διαφορα μεγεθη οι τροφες αυτες???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalmichalis : 09-09-14 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-09-14, 18:31
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Καλα μην φανταστεις.....πηρα το xl .... για τους δισκους μου...δεν ενδιαφερθηκαν καν....θεωρω οτι ειναι πολυ μικρα και τα αγνοουν.Τα εχω και τα κοιταω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-09-14, 19:46
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αυτό με το l και xl δεν το έχω καταλάβει
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-09-14, 22:52
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Αναφερεται στο μεγεθος του pellet.
http://fishkeeper.co.uk/product/aqua...regular-xl-68g
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-09-14, 22:54
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφή Οscar Vtecakias Διατροφή 11 27-12-11 19:33
Διατροφή μονομάχου george1995 Bettas 6 09-09-10 14:50
brichardi διατροφή bisonas Tanganyika 2 18-07-08 23:00
Σκορδέλαιο,ή χυμός σκόρδου; (Διατροφή δίσκων) tasos Δίσκοι 12 18-04-03 21:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11558 seconds with 14 queries