Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-05, 16:18
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΙΣΚΩΝ

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τους δημιουργους αυτού του site(είναι πραγματικά μια μεγάλη βοήθεια για όσους ξεκινούν και για όσους ασχολούνται με αυτό το ωραίο hobby)

Πριν 2 μήνες ξανακόλησσα το μικρόβιο των ενυδρείων ,το 1994 είχα ενυδρείο με δίσκους για αρκετό καιρό ,και σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω καινουργιο φυτεμένο ενυδρείο για δίσκους.Μετά από πολύ διάβασμα-πολύυυυυυυ διάβασμα- κατέληξα σε αυτή την σύνθεση,κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ .

Ενυδρείο 1,50Χ62Χ40--εσωτερικό φίλτρο 1000Λ/Ω-θερμοστάτης JAGER 300V-θερμαινόμενο καλώδιο βυθού RENA 100V.

3 λάμπες περίπου 100V με ανακλαστήρες.
Θα χρησιμοποιήσω λίπασμα seachem flourish και χαλίκι.Φυτά από το topic των φυτών για δισκους (μεγάλη βοήθεια).
Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 40 λίτρα περίπου ,από RO JBL 120

Ψάρια:6 δίσκους-3 clown loaches-10 cardinal tetra-10 ροδόστομους-5 corydoras aeneus-1 pleco-1 μονομάχο-3 microgeophagus ramirezi

Το στρώσιμο θα γίνει με την μέθοδο της αμμωνίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-05, 17:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να υποθεσουμε οτι το 40 ειναι βαθος ?
Γιατι αν ειναι υψος μαλλον κοντο το κοβω για φυτεμενο με δισκους.

372 λιτρα, καθαρο θα βγει γυρω στα 330-340.
Ισως τα 40 λιτρα να ειναι λιγα για εβδομαδιαια αλλαγη , αλλα αυτο θα το δεις στην πορεια και απο τις μετρησεις σου.

Επισης το φιλτρο σου.. 1000 λ/ωρα δεν μας λες πολλά.. Ποσο βιολογικο χωραει μέσα?. Προσωπικα θα ενιωθα αφαλεστερος και με ενα ακομα εξωτερικο, περα απο το εσωτερικο που λες.
Για αρχη καλα εισαι, σε full growth μαλλον εισαι overstocked.. αλλα εξαρταται το τι θελεις να κανεις στην πορεια.

Για τα botia ειδικά εχω καποιες επιφυλαξεις ως προς την κινητικοτητα τους και την συμβατοτητα με δισκους, αλλα υπαρχουν πιο εμπειροι για να το σχολιασουν αυτό.

Αναμενουμε φωτογραφιες..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-05, 18:03
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Δεν μπορείς να βάζεις σκέτο απιονισμένο νερό στο σύστημα.Θα τους λείψουν ιχνοστοιχεία!!!Το φώς σου μου φαίνεται λίγο υπερβολικό,αν δεν θέλεις να βάλεις ''γρασίδια'' στο ενυδρείο!Το λίπασμα της seachem ίσως σου βγεί λίγο ακριβό για τόσα λίτρα,άσε που εγώ θα προτιμούσα την ψιλή άμμο για τους δίσκους και τα ψάρια που τους συνοδεύουν...!Τα κλόουν δεν θα ασχοληθούν με τους δίσκους από την εμπειρία μου ,παρα μόνο κατα την ώρα του φαγητού .Θα μεγαλώσουν όμως αρκετα ωστε να συμβάλουν στην αύξηση του βιολογικού σου φορτίου στο νερό .Όχι πλέκο,καλύτερα οτόκυνκλους και κάποια μέλη του γένους αγκίστρους!(husky jim ?) ,γιατί το πρώτο θα σου προκαλέσει κατα 80% προβλήματα με τους δίσκους.Για το μονομάχο δεν έχω να πώ τίπτα κακό,εκτός οτι δεν υπάρχει στο περιβάλλον του δίσκου-αν θέλεις βάλτον .Για τα κορυντόρας υπάρχουν πολλά άλλα ενδιαφέροντα είδη όπως cor.adolfoi -ψάξε και θα βρείς,μη βιαστείς!!Το ίδιο ισχύει και για τις κιχλίδες νάνους-πάντα μια αναλογια βέβαια ενός αρσενικού με 2-3 θηλυκές Είσαι σε καλό δρόμο,πάντως!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-05, 18:38
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ της ταχύτατες απαντήσεις σας!!!!!!!!

Το 40 είναι βάθος.
Τό φίλτρο είναι εσωτερικό ,18 Λίτρα κάδος.
Μάλλον δεν θα βάλω pleco,θυμήθηκα ότι στο παλιό ενυδρείο κόλαγε πάνω στους δίσκους.
Οι κλόουν μου αρέσουν σαν ψάρια , σε ένα pet shop είδα ένα 'αλλο είδος botia (δεν θυμάμαι το όνομα),πάνε σε ενυδρείο μέ δίσκους?
Θα πρότεινα να γίνει στο topic ένα υπόμνημα με ψάρια συμβατά με δίσκους
όπως φυτά με δίσκους θα ήταν μεγάλη βοήθεια.
Τέλος η γυναίκα μου έχει αρχίσει να κολάει και αυτή και εχτές κάθησε και βρήκε εικόνες για όλα τα φυτά εάν θέλει ο kroud μπορώ να του τις στείλω ,
πιστέυω θα ήταν το υπόμνημα πιό ολοκληρωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-05, 19:22
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Καλως ηρθες centaur στην ομαδα μας.
Υπαρχει ηδη στην αρχη ενα υπομνημα σχετικα με τα φυτα και τους δισκους.Δεν μας περνει να βαλουμε εικονες γιατι θα κανουμε μια εβδομαδα να δουμε το topic και εκτος αυτου θα εχουμε προβλημα χωρητικοτητας με τον server.
Στην πορεια θα φτιαξουμε και ενα για συγκατοικους.


Για φυτεμενο καλουτσικο ειναι αλλα για δισκους θα το προτιμουσα γυρω στα 60.Θα προσαρμοστουμε ομως σ'αυτο που εχουμε.
Πολυ φοβαμαι οτι θα εχεις προβλημα σε οτι αφορα την επιλογη των φυτων σου απο θεμα υψους αλλα και απο θεμα φωτος.Ειναι πολυ χαμηλο και σιγουρα θα χρειαστεις πολλες και ισχυρες λαμπες.
Εδω πρεπει να παρεις μια αποφαση.Δεν μπορεις να ασχοληθεις με φυτα που εχουν αναγκη απο πολυ φως.Μια ματια στο site της tropica θα σε βοηθησει.Αν δεν το'χεις θα στο δωσω.

18 λιτρα ειναι πολλα για εσωτερικο.Ποιο ειναι?
Δεν πιστευω να εχεις βαλει κανενα εξωτερικο μεσα στο ενυδρειο?

Με τους κλοουν το μονο προβλημα που θα εχεις θα ειναι το μεγεθος και την υπερκινητικοτητα τους.
Θεωρητικα δεν προτιμουνται λογω κινητικοτητας αλλα κατα τ'αλλα δεν θα αντιμετωπισεις αλλο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-05, 22:21
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Καλώε ήρθες κατα' αρχήν στην παρεα μας και καλή αρχη με τους δισκους. Για να τα παρουμε με την σειρα ενα ενα.
1) Οι δίσκοι ΔΕΝ θελουνε πολύ φως και το φως που βλέπω οτι έχεις φτάνει ακομα και για heavy planted ενυδρειο.1W/lt περιπου.
2)Το νερο των δίσκων θέλει ιδιαιτερη προσοχη. Το 40 λιτρα την εβδομαδα ειναι πολύ λιγο ενω το νερο από την RO δεν ειναι κατάλληλο από μονο του διοτι του λειπουν ιχνοστοιχεια. Αρα θέλεις συχνοτερες αλλαγές και ταυτόχρονη επεξεργασία του νερού σου.
3) Μην ξεκινησεις με απαιτητικά φυτα το ενυδρειο σου διοτι ειναι βέβαιο ότι θά χρεαστεί κάποια στιγμη να αυξήσεις την θερμοκρασια του νερού σου και τότε θα αρχισουν τα δύσκολα.
4) Εγώ δεν θα έβαζα botia αφενός γιατί γίνονται πολύ μεγάλα αφετερου διοτι υπάρχουν πολλά ωραία γατόψαρα αμαζονιου(π.χ. adolfoi).

Αυτά και καλή αρχη
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-05, 23:23
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παιδιά μάλλον δεν ήμουν αρκετά ακριβής στην περιγραφή όσο αφορά τις λάμπες του ενυδρείου μου δέν είναι 3Χ100=300 είναι 36+36+36=108 V με ανακλαστήρες ,το μαγαζί που παίρνω το ενυδρείο μου είπαν ότι οι ανακλαστήρες σχεδόν διπλασιάζουν την ισχύ.

Kroud και εγώ Ζωγραφιώτης είμαι , είπαμε ξαναρχίζω δεν είμαι τόσο άσχετος ,το φίλτρο είναι εσωτερικό ιδιοκατασκευή ,κάποια στιγμή σκέφτομαι να βάλω και δεύτερο.

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-05, 10:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και κατι ακομα.. Η ισχυς μετριεται σε Watt με συμβολο το W, η ταση μετριεται σε Volt (V)...
Οχι οτι δεν καταλαβαμε τι εννοείς, αλλα οπου γραφεις V θα επρεπε να γραφεις W..

Οι ανακλαστηρες οντως διπλασιαζουν (σχεδον) την ακτινοβολια, με την λογικη οτι το φως που φευγει προς τα πανω, ανακλαται και ξαναεπιστρεφει..

Η διαφορα ειναι οτι οι ανακλαστηρες δημιουργουν σημεια με ιδιαιτερα ισχυρο φωτισμο, κατι που εχω παρατηρησει οτι ευνοει την αναπτυξη αλγης, ειδικοτερα σε φρεσκα ενυδρεια με φυτα.

Οπως και να εχει οι δισκοι δεν θελουν παρα πολυ φωτισμο ενω θελουν θερμοκρασιες >28 κατι που γενικα δεν ευννοει τα φυτά.

Θα προτεινα να ξεκινησεις με ολα τα φυτα απο την αρχη μαζι με το στρωσιμο σε λιγο χαμηλοτερες θερμοκρασιες ωστε να εχουν παρει τα πανω τους μεχρι να μπουν οι δισκοι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-05, 18:36
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

To ενυδρείο ήρθε, ,όταν θα το γεμίσω για πρώτη φορά πρέπει να βάλω νερό απο r.o. ή από την βρύση με χρήση αντιχλωρίου??????????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-05, 19:48
Το avatar του χρήστη medoc30
medoc30 Ο χρήστης medoc30 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις νερό από την R.O και να προσθέσεις mineral salt και να μετρήσεις τους παράγοντες του νερού. Αυτό όμως το νερό θέλει στρώσιμο. (Αναπτυξη βακτηριδίων)
Η άλλη version είναι να χρησιμοποιήσεις νερό από στρωμέμο ενυδρείο και με συχνές αλλαγές νερού να κατεβάσεις τις παραμέτρους..
__________________
Αν κοιτάζουμε προς τη σωστή κατεύθυνση,
το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι
να συνεχίσουμε το περπάτημα...
(Αρχαία Βουδιστική Έκφραση)

Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-05, 23:04
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει λογος να βαλεις νερο απο R.Ο
Δεν θα στρωσεις θαλασσινο ενυδρειο.Οταν στρωθει το νερο τοτε θα ξεκινησεις την χρηση R.O
Ελπιζω να εχεις παρει test kit για τις μετρησεις σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-05, 07:42
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν θα στρωσεις θαλασσινο ενυδρειο.Οταν στρωθει το νερο τοτε θα ξεκινησεις την χρηση R.O
¨
Εννοειται βεβαίως ότι αφού στρωθεί το νερο σου θα το φέρεις στα μέτρα των δίσκων σου με χρήση RO πριν τους βάλεις στο ενυδρειο σου. [/quote]
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04935 seconds with 12 queries