Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-11, 23:23
CONAN77GR Ο χρήστης CONAN77GR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Επιθετικοτητα Socolofi Help!

Καλησπερα και παλι.Θ α ηθελα να θεσω αλλη μια ερωτηση στουσ εμπειροτερους του forum....
Πριν απο 5 μερες αγορασα 3 socolofi.Με την φιλοδοξια οτι πηρα παλι (1m 2fe)...Τις φιλοξενω σε ενα rio 300 μαζι με 3 (1m 2fe) labodochromis και 3 (1m 2fe) maigano.Και τα labido και τα maigano ειναι σε πολυ μικρη ηλικια.Τα socolofi ουτε που τους δινουν σημασια (πολυ μεγαλυτερα σε ηλικια)....Αυτο που με ανησυχει τις 2 τελευταιες μερες ειναι οτι ενα απο τα υποτιθεμενα θηλυκα εχει ταραξει το αλλο υποτιθεμενο θηλυκο στο κυνηγητο!Οπου το βρει του ορμαει!Και δεν νομιζω αν ειναι αρσενικο να προσπαθει να ζευγαρωσει...Ουτε "χορους",ουτε κυκλικες κινησεις....Το κυνηγημενο ολο καθεται και κρυβεται....Αυτος που πηρα για αρσενικος πρεπει να ειναι οντως αρσενικος μια και εχει τα υπολοιπα 2 του χεριου του....Εχει βρει την τρυπα του και δεν αφηνει κανενα να περασει απο μπροστα!Σαν στοχο βεβαια εχει κατα πολυ περισσοτερο αυτον-αυτην που κυνηγαει την-τον τριτο σε "δυναμη"....Και αυτο που με εκανε να γραψω σημερα ειναι οτι τα ειδα το 2 και 3 σε "κυριαρχια" να πιανοντε στομα με στομα και να τραβιουντε!!!
Υπαρχει περιπτωση να ειναι και τα 2 θυληκα απλα το ενα να ειναι πιο "στριμμενο" και να κυνηγαει το 3ο?

ΥΓ.Το 3ο ποτε δεν προκαλει προβλημα στο 2ο, και το ανεχεται πολυ πιο πολυ το κυριαρχο σε σχεση με το 2ο που το κυνηγαει συνεχεια!

Μπορει καποιος να μου πει τi γινεται????
Ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-11, 23:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση να εχεις 3 αρσενικα. το 1ο να ειναι σαφως ο κυριαρχος και το αλλο να προσπαθει να επιβληθει ως β' αρσενικο στο γ' αρσενικο.
αλλη εκδοχη ειναι να εχεις ενα αρσενικο και απο τα 2 θηλυκα να εχεις μαχες για το ποιο θα ειναι το α' θηλυκο και ποιο το β'. σε πολλες κιχλιδες μαλαουι που εχω παρατηρω μαχες των θηλυκων για την ιεραρχια. αλλα δεν ειδα ποτε θηλυκα να πιανονται στομα με στομα. αυτο ισως ειναι σημαδι που ξερουν οι εμπειροι αφρικανοι να ερμηνευσουν για να μας πουν το φυλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-11, 23:57
CONAN77GR Ο χρήστης CONAN77GR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να τσακωνοντε και τα θυληκα?Ο κυριαρχος πιστευω ειναι σιγουρα αρσενικος.Εχει πολλα egg spots και τα πτερυγια ειναι πολυ πιο εντονα μαυρα οπως και το μεγεθος ειναι μεγαλυτερο απο τα αλλα 2!
Τα αλλα 2 εχουν σχεδον ιδια εξωτερικα χαρακτηριστικα...Καθολου egg spots πολυ λιγο μαυρο στα κατω πτερυγια...Επισης εχουν ακριβως το ιδιο μεγεθος...(Μικροτερα απο αυτο με τα egg spots)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-11, 00:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δυστυχως δε μπορω να σου πω το φυλο με σιγουρια. μπορω ομως σαφως να σου πω οτι σε καποιες κιχλιδες μαλαουι υπαρχουν μαχες και αναμεσα στα θηλυκα.
τα θηλυκα μου σαουλοζι για παραδειγμα το κανουν συνεχως. επαναλαμβανω ομως πως ποτε δε τα ειδα να πιανονται στομα με στομα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-11, 00:18
CONAN77GR Ο χρήστης CONAN77GR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Απλα φιλε μου να ξεκαθαρισω οτι δεν υπαρχει μαχη....Το 3ο ειναι συνεχεια κυνηγημενο και το στομα με στομα εγινε μονο 1 φορα...Απο τοτε τρεχει και δεν φτανει το 3ο....Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το κυριαρχο αρσενικο δεν μπαινει στην μεση...Σπανια το κανει και μονο με τον νταη 2!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-11, 02:02
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

τα θυληκα ποτε δεν μονομαχουν μεταξυ τους πανω απο 10 χροννια εχω κιχλιδες αλλα ποτε θηλυκο με θηλυκο δεν μονομαχησαν.μαλον ειναι αρσενικα και τα egg spots θα βγουνε ξαφνικα.δυστηχως τα socolofi ειναι τα πιο αγρια πετροψαρα οποτε να τα συνηθησεις αυτα τα περιστατικα γιατι ειναι συχνο φαινομενο
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-11, 15:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostaskich Εμφάνιση μηνυμάτων
τα θυληκα ποτε δεν μονομαχουν μεταξυ τους πανω απο 10 χροννια εχω κιχλιδες αλλα ποτε θηλυκο με θηλυκο δεν μονομαχησαν.μαλον ειναι αρσενικα και τα egg spots θα βγουνε ξαφνικα.
κωστα εδω θα διαφωνησω. ελα να δεις μαχες αναμεσα στα θηλυκα σαουλοζι μου για την ιεραρχια τους
ξανα λεω ομως παλι οχι στομα με στομα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-11, 15:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Στόμα με στόμα είναι συμπεριφορά καθαρά των αρσενικών mbuna. Αν και έτυχε και εγώ προσωπικά να δω διαμάχη μεταξύ θηλυκών, αυτό τύγχαινε πάντα για να διατηρήσει κάποιο σημείο/τρύπα. δεν μου φάνηκε ότι η διαμάχη υπήρξε για την ιεραρχία και ούτε πιστεύω ότι υπάρχει Α και Β θηλυκό σε μια ομάδα. Δυνατότερο θηλυκό ναι, αλλά δεν επιβάλλεται σε καμία περίπτωση στα άλλα.
Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι όταν υπάρχουν περισσότερα από ένα αρσενικά του είδους σε ένα ενυδρείο, τότε η ένταση μεταξύ των θηλυκών σχεδόν εξαφανίζεται.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-11, 15:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ισως να ειναι γνωρισμα μονο των σαουλοζι?? υπαρχει σαφεστατα Α θηλυκο που επιβαλλει συχνα-πυκνα την κυριαρχια του στα αλλα και παιρνει και λιιιιιγο διαφορετικο χρωμα. (εμφανιζει αχνες κιτρινες μπαρες)
σας προσκαλω να ερθετε να τα καμαρωσετε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-11, 16:36
CONAN77GR Ο χρήστης CONAN77GR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Δηλαδη?Τα 1Μ + 2 FE ειναι τελικα 3 Μ????Ο κυριαρχος αρσενικος κανει παιχνιδια μερικες φορες με το 3ο αδυνατο που το κυνηγαει το 2ο....Μπορει να ειναι το δευτερο αρσενικο και να πιεζει τοσο πολυ την 3η θυληκια????
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-03-11, 18:08
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Προεπιλογή kostaskich

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κωστα εδω θα διαφωνησω. ελα να δεις μαχες αναμεσα στα θηλυκα σαουλοζι μου για την ιεραρχια τους
ξανα λεω ομως παλι οχι στομα με στομα.
στομα με στομα ενοω πανο
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-11, 11:52
CONAN77GR Ο χρήστης CONAN77GR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Για να επανελθω στο θεμα μετα απο καιρο που ειχα εξελιξεις...Τα 2 socolofi που αγορασα για θυληκα και ειχαν πιαστει στομα με στομα ειναι οντως θυληκα...Το ενα το αλλαξα βεβαια με ενα αλλο που ειναι θυληκο και το κατατρεγμενο που ειχε πιαστει στομα με στομα με το προιγουμενο ειναι μπουκωμενο εδω και 5 μερες...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-05-11, 12:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ααα..εσυ το προχωρησες κι αλλο....λενε οτι τα θυληκα δε μαλωνουν...εγω ειχα την εμπειρια των θηλυκων καυγαδων αλλα οχι στομα με στομα (κοινως γυναικεια μαλλιοτραβηγματα )..κι εσυ λες οτι πιανονται και στομα με στομα?? (γυναικεια μπουνιδια δηλαδη??)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-05-11, 13:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ούτε εγώ αντιμετώπησα ποτέ τέτοια συμπεριφορά, με όσα είδη μπούνα είχα στην κατοχή μου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-05-11, 13:38
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Απλα οπως ειπαν και παραπανω

Παράθεση:
δυστηχως τα socolofi ειναι τα πιο αγρια πετροψαρα
Οπότε οι καυγάδες ειναι σε ημερησια διαταξη. Συνηθως καθε αρσενικο πιανει μια περιοχή του ενυδρειου πλατους γυρώ στα 60 εκ και δεν αφήνει τιποτα να περασει. Ο κυριαρχος αρσενικος πιεζει τόσο πολύ τα θηλυκα που πολλές φορες τα σκοτωνει κιολας (ειδικα αν στο ενυδρειο δεν υπαρχουν και οι σωστες αναλογιες αρσενικων θηλυκων...)
Πάντως αψημαχίες μεταξύ θηλυκων εγω δεν ειχα ποτε....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-05-11, 13:52
CONAN77GR Ο χρήστης CONAN77GR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Προσοχη παιδια!Δεν το κανουν συνεχεια το "στομα με στομα".Στην αρχη εγινε οταν πρωτομπηκαν τα ψαρακια μαζι...Δεεν ξανα εγινε....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-05-11, 19:22
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Και σε μενα ειναι τα κιριαρχα στο ενυ δρειο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-05-11, 20:49
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων

Οπότε οι καυγάδες ειναι σε ημερησια διαταξη. Συνηθως καθε αρσενικο πιανει μια περιοχή του ενυδρειου πλατους γυρώ στα 60 εκ και δεν αφήνει τιποτα να περασει. Ο κυριαρχος αρσενικος πιεζει τόσο πολύ τα θηλυκα που πολλές φορες τα σκοτωνει κιολας (ειδικα αν στο ενυδρειο δεν υπαρχουν και οι σωστες αναλογιες αρσενικων θηλυκων...)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-11, 18:08
sx21 Ο χρήστης sx21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Θα ξεθαψω κ εγω το θεμα και για τα δικα μου socolofi...
H επιθετικοτητα των socolofi οντως ισχυει οπως και τα λημερια τους,ηθελα ομως να ρωτησω σε οσους τα εχουν αν εχουν παρατηρησει καποιες φορες να κανουν καποιο τρεμουλο...και τι σημαινει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-11, 19:11
CONAN77GR Ο χρήστης CONAN77GR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Το τρεμουλο το κανει ο αρσενικος στην θυληκια για να ζευγαρωσουν!Αντε με το καλο!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-06-11, 22:23
sx21 Ο χρήστης sx21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Bre λες?Και εχω παρατηρησει εδω και 2 μερες πως εχει νευρικοτητα και κυνηγαει οτι περασει απο διπλα του!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με συγκατοίκους Amano. panos73 Γαρίδες του γένους Caridina 73 30-08-15 09:02
επιθετικοτητα γλυφτων vasilis81 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 13 03-05-10 03:05
επιθετικοτητα Petrochromis Trewavasae thanasis76 Tanganyika 17 30-12-09 21:42
επιθετικοτητα ραμιρεζι petros ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 10-12-08 20:01
Αυξημενη επιθετικοτητα απο οσκαρ emperor Γλυκό νερό - Γενικά 5 08-08-07 09:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06905 seconds with 13 queries