Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-10, 13:20
ALKAR Ο χρήστης ALKAR είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή ζητούνται γνώσεις

έχω ήδη ένα ενυδείο 240 Lt που σε λίγο καιρό (όταν έλθει το έπιπλο) θα αρχίσω να στήνω στο σπίτι μου.
επιθυμία μου είναι να μην βάλω πάρα πολλά φυτά και να παίξω με ξύλα και πέτρες.
εντούτοις, κάποια από τα φυτά μου με δελεάζουν είναι μάλλον απαιτητικά (Micranthemun umbrosum, hemianthus micranthemiodes, hemianthus callitrichoides) και σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω σε μικρές ποσότητες και όχι για την κάλυψη όλης της επιφάνειας του βυθού.
τι με συμβουλεύετε?
1. να χρησιμοποιήσω υπόστρωμα και αν ναι πόσο.
2. υπάρχει κάποια υπόδειξη ως προς την διάμετρο του χαλικιού, ώστε να σταθεροποιηθούν καλύτερα αυτου του είδους τα φυτά στον πυθμένα?
3. θα μπορεέσω να τα διατηρήσω (σε μικρές ποσότητες, το πολύ δυο ρίζες απο το καθένα) χωρίς παροχή CO2?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-10, 13:26
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

παιξε καλυτερα με ευκολα φυτα, γιατι θα απογοητευτεις..
δω ενα κερατοφυλλο εχουμε και δεν μπορουμε να το κανουμε καλα...

μαθε πρωτα τη συμπεριφορα τους και οταν θα αποκτησεις και ιδανικη βιολογια
αλλα και καποια εμπειρια τοτε βαζεις και πιο δυσκολα φυτα...
απλα θα χρειαστεις περισσοτερο φωτισμο, απαραιτητως υποστρωμα, και συμπληρωματα οταν βλεπεις οτι ειναι αναγκαια (σιδηρο καλλιο κ.λ.π.)...

διοξειδιο πολυ βασικο για την αναπτυξη απαιτητικων φυτων και οχι μονο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-10, 19:42
ALKAR Ο χρήστης ALKAR είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

φίλε (και συνονόματε) alex. Ασχολούμαι περίπου έξι χρόνια με το "σπορ" του ενυδρείου, συνεπώς δεν τίθεται ζήτημα απογοήτευσης, αφού τόσον καιρό έχω δει πολλά. Επειδή στο παλιό μου ενυδρείο δεν υπάρχει ούτε υπόστρωμα, ουτε κατάλληλος φωτισμός, διάφορες κατά καιρούς προσπάθειες έπεφταν στο κενό.
Απλά σκέφτομαι το εξής: δεν είναι κρίμα να μην εξασφαλίσω εξ αρχής κάποιες προϋποθέσεις, ώστε να μπορώ να πάω ένα βήμα παρακάτω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-10, 20:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ελα οι συνονοματοι !
Λοιπον:
Παράθεση:
1. να χρησιμοποιήσω υπόστρωμα και αν ναι πόσο.Αν παιξεις με ξυλα και πετρες, θα ελεγα να πας σε ευκολα φυτα που δενονται πανω τους. Δηλαδη φτερες, bolbitis,ανουμπιες, μoss. Επειτα χαμηλα στη μεσαια και μπροστινη ζωνη,φυτα οπως μικρες κρυπτοκορινες και για τυπου γρασιδακι Εchinodorus tenellus. Με αυτη τη διακοσμηση θα εχεις ενα ευκολο και ξεκουραστο χαμηλων απαιτησεων ενυδρειο, το οποιο μακροπροθεσμα θα διατηρηθει και θα ειναι το ιδιο ομορφο οσο και οποιοδηποτε υψηλων απαιτησεων.
2. υπάρχει κάποια υπόδειξη ως προς την διάμετρο του χαλικιού, ώστε να σταθεροποιηθούν καλύτερα αυτου του είδους τα φυτά στον πυθμένα? Κατα την γνωμη μου τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο το λεπτοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι σε υψος απο 5-8εκ.Αντε και καμια ταμπλετα λιπασης για τα φυτα με εντονο ριζικο συστημα.
Μονο αν πας σε υψηλων απαιτησεων φυτα θα χρειαστεις καποιο πιο καλο υποστρωμα οπως τα seachem, ecco και ADA.

3. θα μπορεέσω να τα διατηρήσω (σε μικρές ποσότητες, το πολύ δυο ρίζες απο το καθένα) χωρίς παροχή CO2? Το κυριοτερο και αυτο που τα κανονιζει ολα ειναι ο φωτισμος. Με 0,5 W/lit δεν θα χρειαστεις co2 αλλα τα δυσκολοτερα φυτα που θες οπως το umbrosum και το micranthemoides ισως επιβιωσουν μεν αλλα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο. Αν πας σε πιο δυνατο φωτισμο και οσο πλησιαζεις το 1W/lit θα χρειαστεις και co2 αλλα και προγραμμα λιπανσης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δίσκος με πρόβλημα στα μάτια..θέλω τις γνώσεις σας.. Noni Δίσκοι 9 13-05-08 11:28
Χρησιμες γνώσεις για το νερό chris the trik Ιστοσελίδες στο Internet 0 19-12-06 03:15
Βασικές γνώσεις για ενειδρύο αλμυρου νερου Carebean pirate Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 21-06-06 14:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03942 seconds with 13 queries