Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-13, 13:57
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή Συμβουλες για προιόντα προετοιμασίας νερου

Ξεκινάω απότομα!Για να φέρω το νερό της αλλαγής σε σωστές συνθήκες από 100% όσμωση,για καρδηνάλιου κσι ροδόστομους,μπορώ στο βαρελάκι να ρίξω την ανάλογη δόση από αυτό http://www.seachem.com/Products/prod...scusTrace.html ή από http://www.seachem.com/Products/prod...cusBuffer.html ,για να ξεμπερδεύω με αναμίξεις καθαρού και σκλήρού νερού???Τι θα προτίνατε??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-13, 14:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το discus trace το εχω κι εγω και δε βλεπω να ανεβαζει ιδιεταιρα τιποτα, αλλα λειτουργει συμπληρωματικα και πρεπει να συνδυαστει με καποια αλατα (η με "βρωμικο" νερο).
ΙΣΩΣ τα αλατα να ειναι ιδανικοτερα αφου υποτειθεται προσομοιονουν καποιους βιοτοπους ομως και το "βρωμικο" ειναι μια χαρα αφου εχει περασει απο τα προφιλτρα και δε θελει ουτε αντιχλωρια ουτε τιποτα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-13, 15:13
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Το ph με νεκρό νερό στο σταθεροποιεί στο 6,κάτι ???Δλδ να γείζω βαρελάκι με το 'βρώμικο νερό' να ρίχνω το ζουμί κ να αφήνω το καθαρό για πέταμα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-13, 15:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι καλε ελεος
απλα μιξαρεις ενα μικρο μερος "βρωμικο" (που ουσιαστικα ειναι πεντακαθαρο αλλα απλως νερο με πολλα αλατα) ωστε να φερεις τις σκληροτητες εκει που θες, εκτος πια κι αν θες εντελως μηδενικες σκληοτητες (αλλα δε νομιζω να ειναι ωφελιμο ουτε βιοτοπικη προσεγγιση)
Τωρα αν θες να προσθεσεις και ιχνοστοιχεια επειδη σε τετοιο νερο ισως υπαρχει ελειψη μπορεις να βαλεις λιγο απο το discus trace
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-13, 15:52
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστω πολυ!Απλά ηθελα να μάθω μήπως ρίχνοντας κανένα τέτοιο σκέυασμα σε νεκρό νερό,μου φέρει το νερό στο επιθυμητό σημειό και για να μήν ασχολούμαι με τις μίξεις και είμαι με ένα τέστ στο χέρι!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-13, 15:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για οποιον εναδιαφερεται για νερο αμαζονιου, το "βρωμικο" δεν εχει καμμια θεση.
Στον αμαζονιο υπαρχει παντελης ελλειψη ασβεστολιθκων πετρωματων, δλδ χαμηλοτατο KH, κατι που δεν ισχυει για τα δικά μας νερά.

Τα προιοντα για δισκους, ανεβαζουν συνηθως μονο την γενικη σκληροτητα και οχι την ανθρακικη.

Απο κει και περα, φυσικα και οι μιξεις ειναι μια κουραστικη διαδικασια. Με αλατα ανασυνθεσης και σκετη οσμωση καθαριζεις γρηγορα και κυριως, σταθερά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-06-13, 16:08
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Τώρα βάζω ελάχιστο βρωμικο νερό για να πάω το KH στο 2 από 0!Ποιά είναι τα άλλατα ανασύνθεσης που αναφέρεις?Το βάζω σε σκέτη όσσμωση και ξεμπέρδεψα?Αυτό προσπαθώ να κατανοήσω!Αν υπάρχει προιόν που να κάνει αυτή την 'μίξη' αντί για μένα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-13, 16:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οτιδηποτε ανεβαζει το GH και οχι το KH. Συνηθως για να εχει και καποιο οικονομικο νοημα, προιοντα σε σκονη για δισκους.
Εχοντας δοκιμασει διαφορα, στο τελος κατεληξα σε αυτο.
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...yeUwmxHmCzPK03

Γιατι θες να ανεβασεις το kh στο 2? Βαζεις Co2?

Και βαζοντας βρωμικο ανεβαζεις GH/KH κατα ενα ποσοστό, ομως τη μεταξυ τους σχεση ΔΕΝ μπορεις να την αλλαξεις προς τα ΚΑΤΩ. Προς τα πανω, με λιγη σοδα ολα γινονται.

Ολα εξαρτονται τι θες να κανεις... Απλα με ξεχωριστα αλατα για GH /ΚΗ και σκετη οσμωση, κανεις εσυ κουμαντο ΟΠΩΣ το θες, και χωρις επαναλαμβανομενες μετρησεις.
(με την προυποθεση οτι ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-06-13, 17:09
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Πως θα ρίξω το ph στο 6,5 κ κάτι,αν δν χαμηλώσω την ΚΗ?έχω τύρφη στο ενυδρείο μέσα άλλα πολύ λίγη!το gh είναι στο 5 περίπου,και kh στο 2!αν ρίξω όσμωση εντελώς χωρις τπτ μέσα δν θα κάνω κακό?εκτόσ του οτι θα αλλάξουν οι συνθήκες??Αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω στα θερό PH τπτ άλλο!διοξίδιο δν έχω(ακόμα) σκέφτομαι να φτιάξω το γνωστό diy.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-13, 17:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οτι κανεις, θα το κανεις αργά και σταδιακα.
Το Kh ειναι το ευκολοτερο ολων να το ελεγχεις..
Με λιγη σοδα το πας εκει που θες.
Τι ψαρια εχεις μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-06-13, 18:07
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινάω απότομα!Για να φέρω το νερό της αλλαγής σε σωστές συνθήκες από 100% όσμωση,για καρδηνάλιου κσι ροδόστομους(+1σκαλαρι),μπορώ στο βαρελάκι να ρίξω την ανάλογη δόση από αυτό http://www.seachem.com/Products/prod...scusTrace.html ή από http://www.seachem.com/Products/prod...cusBuffer.html ,για να ξεμπερδεύω με αναμίξεις καθαρού και σκλήρού νερού???Τι θα προτίνατε??
Το kh το ελέγχω το ph με δυσκολευέι,αυτό θέλω να το κάνω πιο απλό με ένα προιόν αν υπάρχει!Θέλω να βγάλω και την τρύρφη απο το ενυδρείο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-06-13, 18:30
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

καρδιναλιοι, ροδοστομοι και σκαλαρια δεν εχουν προβλημα σε χαμηλο ph, φτανει να μην κατεβει αποτομα...
Το ph ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το Kh..
Το ενυδρειο με το καιρο εχει την ταση να μαζευει διαφορα οξεα, και να "τρωει" το KH...
Ξεκινα να κανεις αλλαγες με σκετη οσμωση, της ταξεως του 10% καθε φορα, ανα δυο μερες..
Μια πιο προχειρη λυση ειναι traces για το GH.
Για τετοια ψαρια, GH 3 KH 1 ειναι μια καλη τιμη για το βιοτοπο τους.
Εχω βαλει νεογεννητα σκαλαρια σε GH 1 ΚΗ 0 για να κατεβει το pH στο 3, λογω αμμωνιας. Δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα.
Υπαρχουν και αλλες αναφορες για διατηρηση δισκων ΜΟΝΟ με νερό οσμωσης..

Ολα αυτα ειναι σαφως λιγο extreme, και δεν ειναι για αρχαριους.
Αλλα, αφου εχεις οσμωση και ΘΕΣ να φτιαξεις το νερό, τοτε πηγαινε τις τιμες στο βιοτοπο. Δεν εχεις τιποτε να χασεις. Καθε αλλο.
Ξανατονιζω το τελειως κρισιμο της ΑΡΓΗΣ προσαρμογης.

Και στη διαδικασια, παρε ενα ηλεκτρονικο ph μετρο, απο τα φτηνα με 20-25 ευρω. Ειναι τελειως απαραιτητο μεχρι να παρεις τον αερα του τι κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-06-13, 19:04
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Θα δώ τι θακάνω άλλωστε τωρα το ph μου στο 6.8 π το έχω καλό είναι,απλά θέλω να ξεφορτωθώ την τύρφη και την μίξη με σκληρό νερό!!Να διευκολύνω λίγο την ζώη μου θέλω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-06-13, 19:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εκει ακριβως κατεληξα, ακριβως για τον ιδιο λογο.
Τοσα λιτρα οσμωση, ενα κουταλακι ανασυσταση GH, μια μυτη κουταλιου σοδα για το KH, και τελος.
Αυτο φερνει το νερο ΠΑΝΤΑ εκει που το θες, χωρις πολλα πολλα.

Παραλληλα ενα μονιμο ph μετρο, λογω πολλων φυτων και διοξειδιου, και οποτε επεφτε πολυ το ph, λιγη σοδα και τελος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-06-13, 19:28
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Ωραία!Τι προιόν ανεβάζει την gh!σόδα έχω!Υπάρχει καποιος πίνακας δοσολογίας???σε 30λ δλδ πόσο βάζω από το καθένα??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-06-13, 19:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σου εδειξα ποιο προιον το κανει αυτο.
Το ποσο βαζεις, θα το βρεις μετρωντας την πρωτη φορα.
Απο οτι θυμαμαι, 1 κουταλια σουπας για το gh σε 100 λιτρα αλλαγη και 1 κουταλακι του γλυκου σοδα, κοφτο, αλλα αυτο ειναι πολυ χοντρικο σαν νουμερο.
ΜΕΤΡΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-06-13, 19:46
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Οκ!Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!Θα το δοκιμάσω μπας και ξεγνοιάσω λιγάκι!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-06-13, 20:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

netblues> δεν ειναι ιδανικο το να συμπληρωνει και λιγο discus trace? (δεδομενου οτι αφου θα βαζει μονο οσμωση θα πασχει απο ελειψη ιχνοστοιχειων)

επισεις το προιον που προτεινεις για ανεβασμα gh εχει αναλογιες που αφορουν αποκλειστικα τον Αμαζονιο η μπορει να χρησιμοποιηθει και για αλλους βιοτοπους?
Πχ αν θελω βιοτοπο για τον οποιο δεν υπαρχουν ετοιμα αλατια (απ οσο ξερω μονο για αφρικη και αμαζονιο βγαινουν) ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησω αυτο του Αμαζονιου που προτεινεις απο το να χρησιμοποιω το "βρωμικο" της οσμωσης?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαρέλι προετοιμασίας ioannis_79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 10-11-12 13:35
βαρέλια προετοιμασίας maria1983 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 06-10-11 17:44
Βαρελάκι προετοιμασίας Αλέξης6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 02-10-10 17:51
Μεγάλο δοχείο προετοιμασίας νερού? ChristosΒ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 31-08-07 12:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06004 seconds with 15 queries