Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-10, 18:06
ALKAR Ο χρήστης ALKAR είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή σάπισμα φύλλων

εδώ και καιρό στο ενυδρείο μου παρατηρώ το εξής φαινόμενο:
κάθε φορά που βάζω φυτό με μικρά φύλλα (rotala rotundifolia, alternanthera roseifolia, myriophillum brasiliensis κλπ) και ενώ το φυτό αρχικά φαίνεται εντάξει, μετά από 10-15 ημέρες αρχίζουν να σαπίζουν τα φύλλα από κάτω προς την κορυφή, με αποτέλεσμα σε λίγες εβδομάδες να μένει μόνο το κοτσάνι!
Αντιλαμβάνομαι πως τα ανωτέρω δεν είναι εύκολα φυτά, αλλά τί φταίει?
ο φωτισμός ή η λίπανση?
σημειώνω πως σε ενυδρείο 240 lt διάρκεια φωτισμού είναι 6 ώρες (2x54W με ανακλαστήρες), ενώ από υγρά λιπάσματα ρίχνω μόνο flourish στις συνιστώμενες δόσεις.
ούτε υπόστρωμα, ούτε CO2 διαθέτω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-10, 18:33
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ και καιρό στο ενυδρείο μου παρατηρώ το εξής φαινόμενο:
κάθε φορά που βάζω φυτό με μικρά φύλλα (rotala rotundifolia, alternanthera roseifolia, myriophillum brasiliensis κλπ) και ενώ το φυτό αρχικά φαίνεται εντάξει, μετά από 10-15 ημέρες αρχίζουν να σαπίζουν τα φύλλα από κάτω προς την κορυφή, με αποτέλεσμα σε λίγες εβδομάδες να μένει μόνο το κοτσάνι!
Αντιλαμβάνομαι πως τα ανωτέρω δεν είναι εύκολα φυτά, αλλά τί φταίει?
ο φωτισμός ή η λίπανση?
σημειώνω πως σε ενυδρείο 240 lt διάρκεια φωτισμού είναι 6 ώρες (2x54W με ανακλαστήρες), ενώ από υγρά λιπάσματα ρίχνω μόνο flourish στις συνιστώμενες δόσεις.
ούτε υπόστρωμα, ούτε CO2 διαθέτω.
Τα φυτά αυτά δεν ειναι από τα δυσκολότερα, νομίζω, αλλά o φωτισμός σου είναι λίγος, και η διάρκεια πολύ μικρή.

Από αυτά που λες ο πρώτος ύποπτος είναι έλλειψη φωτισμού (και μετά ψάχνεις για έλλειψη θρεπτικών στοιχείων - έχεις μετρήσει νιτρικά και φωσφορικά να δεις που βρίσκεσαι? ).

Για αρχή, δοκίμασε να ανεβάσεις τη διάρκεια σταδιακά προς τις 10 ώρες (σταδιακά, όχι με τη μία, για το φόβο της άλγης).

Το myriophillum και τη rotalla την έχω και πήγαιναν μια χαρά χωρίς υπόστρωμα, αλλά το CO2 κάνει θαύματα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-10, 18:47
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

108watt (με ανακλαστηρες) σε 200 λιτρα περιπου καθαρο μια χαρα μου φενεται, ειναι πανω απο 0,5watt/λιτρο! Η φωτοπεριοδος ειναι οντως λιγη, καθε μερα απο 10 λεπτα παραπανω μεχρι να παει 9-10ωρες θα ειναι σιγουρα καλυτερα απ' οτι τωρα! Βαλε και ενα DIY Co2 με ενα 4λιτρο μπετονακι και εναν διαχυτη ή σκαλα πιστευω θα παρουν τα πανω τους τα φυτακια σου. Βαλε και καμια φοτο εαν υπαρχει δυνατοτητα να δουμε τι φταει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-10, 19:10
ALKAR Ο χρήστης ALKAR είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

diy co2, δύσκολο το βλέπω, καθώς δεν επιτρέπει ο χώρος (το ενυδρείο είναι ενσωματωμένο σε έπιπλο και το ράφι που θα μπορούσε να μπει το "μπετονάκι" είναι ψηλότερα απο την στάθμη του νερού).
με excel θα μπορούσε να γίνει δουλειά?
θα αυξήσω φωτοπερίοδο σταδιακά (έχω και μια τριχοειδή που με ταλαιπωρεί) και βλέπουμε.
αν τελικά ανεβεί η φωτό (είναι λιγάκι μεγάλη) το πρόβλημα διακρίνεται στην αριστερή και πίσω γωνία.
ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  L1080515.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  63,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-10, 19:29
ALKAR Ο χρήστης ALKAR είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

αφου βλεπω πως τα κατάφερα με την πρώτη φωτό, ορίστε ακόμη μια γενική:
το ψηλό ντουλάπι δεξιά του ενυδρείου κρύβει ραφάκια, στο ψηλότερο των οποίων υπάρχει εσωτερικά τρύπα που επικοινωνεί με το ενυδρείο).
η φωτό αυτή είναι τραβηγμένη προ δύο μηνών περίπου. Δείτε πως ήταν και πως έγινε το φυτό πίσω αριστερά...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  L1080461.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  27,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-10, 19:36
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
108watt (με ανακλαστηρες) σε 200 λιτρα περιπου καθαρο μια χαρα μου φενεται, ειναι πανω απο 0,5watt/λιτρο! Η φωτοπεριοδος ειναι οντως λιγη, καθε μερα απο 10 λεπτα παραπανω μεχρι να παει 9-10ωρες θα ειναι σιγουρα καλυτερα απ' οτι τωρα! Βαλε και ενα DIY Co2 με ενα 4λιτρο μπετονακι και εναν διαχυτη ή σκαλα πιστευω θα παρουν τα πανω τους τα φυτακια σου. Βαλε και καμια φοτο εαν υπαρχει δυνατοτητα να δουμε τι φταει.
1) Οι ανακλαστήρες δεν διπλασιάζουν το φως, οπότε δε φτάνει τα 0.5w/l.
2) DIY σε 240 λίτρα ενυδρείο δε νομίζω ότι θα κάνει δουλειά - ίσως και να ταλαιπωρείται τζάμπα.
Εγώ με 0.5 w/l σε 180 λίτρα φουλ φυτεμένο χρειαζόμουν δύο τετράλιτρα, μέχρι που απήυδησα....
Κατά τη γνώμη μου με 240 λ πας σε μπουκάλα ή δεν πας καθόλου.
-------------------------
Το excel είναι μια λύση - εγώ θα το δοκίμαζα πριν καταφύγω σε DIY (κοστίζει περισσότερο βέβαια...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 27-10-10 στις 19:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-10, 19:38
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Και εγω το δικο μου το εχω σε επιπλο και το co2-μπετονακι ειναι διπλα σε μια βιβλιοθικη 1 μετρο πανω απο το υψος του ενυδρειου (κανονικα δεν ειναι σωστο). Αλλα αν βαλεις ζαχαρονερο-μαγια ως εκει που πρεπει δεν θα εχεις προβλημα ωστε να παει μιγμα μεσα στο ενυδρειο σου απλα ειναι επιφοβο αν πεσει το μπετονι στα πλαγια! Το δουλευω ετσι κανα 10ημερο χωρις προβλημα, εχει αρχισει και φενεται η δουλεια που κανει το Co2 (δεν ριχνω κανενα λιπασμα, υποστρωμα μονο κρυσταλικη αμμο, βαζω μονο ταμπλετες υποστρωματος).


1) 108watt/200λιτρα= 0.54watt/λιτρο (χωρις να υπολογησουμε ανακλαστηρες που σιγουρα δεν δεινουν +100% αλλα κατι κανουν).
2) Σιγουρα η λυση της μπουκαλας co2 ειναι καλυτερη, αλλα καμια σχεση στα λεφτα και ειναι και ενα παγιο εξοδο στο μελλον (αλλοι εχουν αναφερει οτι το DIY co2 μεχρι και σε 300λιτρο εκανε δουλεια αρκει να κανεις σωστη διαχηση).
3) Αν η φοτο πιο πανω ειναι προσφατη δεν ειναι και τοσο πυκνοφυτεμενο απ΄οτι φενεται!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-10, 20:42
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Αν εσύ κατάφερες να κρατήσεις με DIY 240 λίτρο ενυδρείο, πάω πάσο και μπράβο σου. Απλά αναφέρω ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι πρακτικό. Το θέμα δεν είναι μόνο να μην έχει διαρροές, να πετυχαίνει το μίγμα, να μη του κρυώνει που έρχεται χειμώνας, κλπ, κλπ κλπ, αλλά να βγάζει και αρκετό αέριο για τον όγκο του νερού που έχει.

Τελος πάντων, πρωταρχικά το πρόβλημα φαίνεται να είναι οι 6 ώρες φωτισμού, οπότε λύνει αυτό ο φίλος και βλέπει για τα υπόλοιπα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-10, 21:14
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ναι φιλε εχεις δικιο δεν εχει καμια σχεση με την μπουκαλα το DIY co2, η μπουκαλα κραταει παντα σταθερες τιμες και αν την ρυθμησεις σωστα εχεις αριστο αποτελεσμα! Απλα ειναι ενα θεμα το κοστος, ειπα να δωκιμασει εαν θελει το DIY και αν του κανει δουλεια το κραταει. Οπως λες ομως σημαντικο προβλημα μαλλον ειναι οι 6 ωρες φωτισμου! Τα αλλα ειναι απλα για παραπανω τονωση το φυτων. Για να πω την αληθεια μεχρι 140-150λιτρο καθαρο εχω κανει DIY co2 σε μια φιλη και δειχνει να τα καταφερνει μια χαρα, στα πιο πολλα δεν εχω κανει δωκιμη αλλα πιστευω ειναι τοσο απλη και οικονομικη λυση που μια προσπαθεια αξιζει τον κοπο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-10, 11:55
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Συγγνώμη που επεμβαίνω σε γνώμες εμπειροτέρων. Ας τοποθετήσει κι ένα DIY CO2 ο φίλος Alkar. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει. Σίγουρα είναι καλύτερη η μπουκάλα, αλλά κάτι είναι κι αυτό για αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-10, 17:59
ALKAR Ο χρήστης ALKAR είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.
η λύση diy CO2 προς το παρόν αποκλείεται, αφού κατά την άποψή μου δεν αξίζει να πάρω το ρίσκο να μου χυθεί όλο το μπετονάκι στο νερό, όταν μάλιστα λόγω λίτρων το diy είναι μάλλον ανεπαρκές.
το ενυδρείο μου δεν είναι full planted ούτε οραματίζομαι κάτι τέτοιο. Μου αρέσει όπως είναι σήμερα, εφόσον όμως δεν μου σαπίζουν ορισμένα φυτά, αναγκάζοντάς με να τα ανανεώνω συνεχώς.
απλά, με προβληματίζει ο τρόπος που "χάνω" τα φυτάκια μου, δηλαδή το γεγονός ότι αρχίζουν να σαπίζουν από κάτω προς τα πάνω, ενώ ο κορμός παραμένει ανέπαφος! σκέφτηκα λοιπόν μήπως παίζει κάποια έλλειψη στοιχείου που το προκαλεί αυτό.
άρχισα να αυξάνω φωτοπερίοδο (15' ανά διήμερο) και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-10, 18:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

τα φυτα απο που τα περνεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-10, 20:27
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Αφου δεν θες τα βαλεις DIY co2, τοτε αν θες περνεις καμια ταμπλετα βυθου για τις ριξες και ανεβαζεις την φωτοπεριοδο (για μενα 9 ωρες ειναι οκ σε ενα φυτεμενο σαν το δικο σου). Ριχνεις και το λιπασματακι σου, λογικα θα συνελθουν!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-10, 21:01
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Εγώ προτείνω αφού δεν έχεις CO2 και ο φωτισμός σου είναι 0,5 w/lit να το γεμίσεις με εύκολα φυτά όπως:
- Anubias (ανούμπια)
- Microsorum pteropus ή java fern
- Vesicularia dubyana (java moss)
- Echinodorus (εχινόδορος)
- Vallisnerias (βαλισνέριες)
- Egeria densa (elodea)
Που δεν θέλουν διοξείδιο, φωτισμό πολύ και πολλά λιπάσματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαύρισμα των φύλλων giannisaek Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 31-07-10 14:21
Μαύρη άλγη η σάπισμα φυτού? lospci Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 10-01-09 13:34
Κιτρίνισμα φύλλων ΕΛΒΙΡΑ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 07-11-07 20:58
Σάπισμα HYgrophila Βίκυ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-03-05 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05644 seconds with 16 queries