Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-12, 22:57
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή Χρυσοψαρο και "περλες"

παιδια, ενα απο τα χρυσοψαρα μου εχει στο πισω μερος (μαλλον απο εκει που κανει κακα), μια λεπτη διαφανη κλωστη η οποια ειναι γεματη "περλες", δηλαδη μικρουλικα στρογγυλα ασπρα/διαφανα μπαλακια. τι μπορει να ειναι? να το βγαλω φωτο δεν καθεται δυστυχως. καμια ιδεα?
-------------------------
ΑΛΛΟ χρυσοψαρο τωρα, εχει παχυνει ΠΟΛΥ (οραντα) και τα λεπια του ειναι ανοιχτα παντου. εγκυμοσυνη η αρρωστεια? παιδια τι γινεται με τα χρυσοψαρα μου!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 30-05-12 στις 22:57 Αιτία: Automerged Doublepost
  #2  
Παλιά 30-05-12, 22:59
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

μην το ταισεις αυριο!
μπορει να ειναι και απλη δυσκοιλιοτητα,μπορει και πολλα αλλα...

βγαλε μια φωτο,αλλιως μονο μαντευουμε.
__________________
  #3  
Παλιά 30-05-12, 23:02
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

για ποιο απο τα δυο μιλας? το φουσκωμενο η με τις περλες? ελεγα να ταιζα να δω αν εχει κανα bloat μιας και εχω ακουσει οτι αν εχουν δεν εχουν ορεξη.
  #4  
Παλιά 30-05-12, 23:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σου μεταφέρω το νήμα στις ασθένειες των χρυσόψαρων και συμπλήρωσε τη φόρμα με όλες τις λεπτομέρειες.

Για το πρώτο συμφωνώ προσωρινά με τον Janick και βλέπουμε από αύριο πώς θα εξελιχθεί. Μάλλον δεν είναι πρόβλημα, όπως το περιγράφεις.

Για το δεύτερο βρωμάει άσχημα dropsy και επειδή είναι σοβαρό και δεν έχω αντιμετωπίσει πολύ ψάξ' το μόνος σου και περίμενε πιο εμπεριστατωμένες γνώμες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
  #5  
Παλιά 30-05-12, 23:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βακτηριακη ή hexamita πρεπει να εχουν και το δευτερο εχει παρουσιασει και dropsy που σημαινει οτι ειναι στο τελευταιο σταδιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #6  
Παλιά 30-05-12, 23:30
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μακαρι να φαινονται...

αυτο με τις περλες



το φουσκωμενο



-------------------------
να ρωτησω κατι μιας και ειμαι ασχετος? τι σας εκανε να προτεινετε οτι ειναι αρρωστια και οχι εγκυμοσυνη?
-------------------------
ισως μοιαζει και με αυτο λιγο
http://www.youtube.com/watch?v=CmbSoXxYNQ8

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 30-05-12 στις 23:30 Αιτία: Automerged Doublepost
  #7  
Παλιά 30-05-12, 23:39
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

στο πρωτο ψαρι δεν μπορω να ξεχωρισω κατι, οι φωτογραφιες δεν δειχνουν τιποτα. το δευτερο ψαρι ομως φαινεται 99% οτι εχει dropsy.
διαβασε για την εικονα που παρουσιαζει ενα ψαρι με dropsy και θα καταλαβεις γιατι δεν ειναι εγκυμοσυνη.
επιεδη βλεπω οτι εχεις και αλλα ενυδρεια, μη χρησιμοποιεις τις ιδιες αποχες και τα αλλα εργαλεια σε ολα τα ενυδρεια (το καθε ενυδρειο να εχει τα δικα του πραγματα) και να πλενεις καλα τα χερια σου οταν απο το ενα ενυδρειο θες να πας στο αλλο, γιατι αυτη η ασθενεια ειναι κολητικη.
  #8  
Παλιά 30-05-12, 23:41
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

εννοεις για τα λεπια που ειναι προς τα εξω? το διαβασα αυτο αλλα ψαχνωντας λιγο δεν μπορεσα να βρω πολλες πληροφοριες, οπως απο τι το επαθε η τι κανω απο δω και περα
  #9  
Παλιά 30-05-12, 23:52
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δυστυχως δεν υπαρχει θεραπεια για το dropsy. πρησμενη κοιλια, πεταχτα λεπια και πρησμενα ματια ειναι τα συμπτωματα.
  #10  
Παλιά 30-05-12, 23:54
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

πρησμενα ματια δε βλεπω βεβαια αλλα θα περιμενω τα χειροτερα ωστε να ειμαι ετοιμος...

απο δω και περα τι? να το απομονωσω μπας και ειναι κολλητικο? δεν εχω μερος να το βαλω? τι μπορω να κανω για τα υπολοιπα? απο τι μπορει να το επαθε?
  #11  
Παλιά 31-05-12, 00:00
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν διαβασες τι σου εγραψα πιο πανω?
απομονωση του ψαριου και καλη ποιοτητα νερου στο ενυδρειο που εχει το προβλημα. περιμενεις μεχρι αυριο να δεις πως θα παει και το αλλο ψαρι.
  #12  
Παλιά 31-05-12, 00:04
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

σορρυ δε το ειδα που το εγραψες. Να το απομονωσω πως μπορω αφου δεν εχω καποιο αδειο ενυδρειο?
  #13  
Παλιά 31-05-12, 00:09
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αφου δεν εχεις ενυδρειο μπορεις να το βαλεις στην αναγκη σε μια μεγαλη λεκανη. προσεξε μονο να μην εχει ερθει σε επαφη με απορρυπαντικα.
  #14  
Παλιά 31-05-12, 00:12
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ποσο μεγαλη λεκανη (σε διαστασης μαζι με υψος γιατι λογικα δε θελουμε να πηδηξει! δυστυχως δεν εχω καποια καθαρη παρα μονο ενα κουβα για το ενυδρειο που ερχεται μονο σε επαφη με καθαρα η ενυδρειακα νερα. ειναι περιπου 20-25 λιτρα
  #15  
Παλιά 31-05-12, 06:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κολλητικο δε μπορει να ειναι το dropsy αφου δεν ειναι καν ασθενεια αλλα συμπτωμα αγνωστης ασθενειας και μπορει να εχει προκληθει απο χιλιους δυο λογους, αλλα οι "λογοι" δεν αποκλειεται να ειναι κολλητικοι (αν και τις περισσοτερες φορε εχει να κανει με κακες συνθηκες διαβιωσης ή συνδυασμο με καποια ασθενεια η ακομα και προβλημα που ειχε το ψαρι ανεκαθεν και εκδηλωθηκε).
Η φωτο αν και δεν ειναι και το οτι καλυτερο, δειχει πως προκειται για dropsy και μαλλον στο τελευταιο σταδιο.
Γνωστη θεραπεια για το dropsy δυστυχως δε υπαρχει εκτος κι αν ξερουμε τι το προκαλεσε, και παλι ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες που εχει σωθει καποιο ψαρι αφου προκειται για συμπτωμα που θα παροσιαστει σε ενα εντελως εξασθενισμενο οργανισμο.
Απο τα ενυδρεια που γραφεις στην υπογραφη οι συνθηκες που εχεις δειχνουν ιδανικες και το περιβαλλον ευχαριστο απο θεμα λιτρων, ομως αν δεν ειναι απο δικες σου γεννες ποτε δεν ξερεις τι εχει περασει ενα ψαρακι μεχρι να φτασει στα χερια σου.
Παντως κι εγω ειμαι της γνωμης να απομονωθει σε καραντινα γιατι ποτε δεν αποκλειεται να οφειλεται σε καποιο μεταδοτικο παθογονο οργανισμο.
Επισεις αφου ετσι κι αλλιως υπαρχει ασθενεια στο ενυδρειο μαλλον θα προχωρησεις σε καποια θεραπεια. Οτι φαρμακο χρησιμοποιησεις δε θα ηταν κακο να χρησιμοποιηθει και στο ατυχο ψαρακι μπας και μια στο εκατομμυριο ειναι απο τα πολυ τυχερα. (τουλαχιστο να ξερεις πως απ οσο περναει απο το χερι σου προσπαθησες)
  #16  
Παλιά 31-05-12, 08:53
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ευχαριστω,

μπορεις να μου πεις που μπορω να το βαλω σε καραντινα? το μονο μερος που εχω ειναι ο πλαστικος κουβας ενυδρειου που εχω 25 λιτρων. δυστυχως τιποτα αλλο. αλλα κι εκει δεν εχω καποιο φιλτρο κτλ κτλ.


Τι φαρμακο δηλαδη να χρησιμοποιησω? Εκτοζον ας πουμε που μου ειχε δωσει στις αρχες ο πετσοπας?

Ποσο καιρο παιρνει για να φυγει το ψαρακι?
  #17  
Παλιά 31-05-12, 08:55
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ευχαριστω,

μπορεις να μου πεις που μπορω να το βαλω σε καραντινα? το μονο μερος που εχω ειναι ο πλαστικος κουβας ενυδρειου που εχω 25 λιτρων. δυστυχως τιποτα αλλο. αλλα κι εκει δεν εχω καποιο φιλτρο κτλ κτλ.


Τι φαρμακο δηλαδη να χρησιμοποιησω? Εκτοζον ας πουμε που μου ειχε δωσει στις αρχες ο πετσοπας?

Ποσο καιρο παιρνει για να φυγει το ψαρακι?
  #18  
Παλιά 31-05-12, 10:56
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Αφου δεν εχεις που αλλου να το βαλεις,βαλτο στον κουβα,μαζι με μια αεραντλια να δουλευει συνεχεια.Απο φαρμακο τωρα,περιμενε τους ειδικους,μιας που δεν εχω αντιμετοπισει ποτε μου (φτου φτου) αυτη την ασθενεια...Ψαξε ομως και στο φορουμ,εχω δει πολλα παρομοια θεματα που προτεινονται καποιες θεραπειες..
Καλη τυχη!
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
  #19  
Παλιά 31-05-12, 11:19
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

καλο θα ηταν καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια να μου πει για φαρμακο. ΕΙμαστε σιγουροι ομως οτι ο κουβας θα ειναι καλυτερος για το χρυσοψαρο? Δε θα ηθελα να περασει τις τελευταιες του ωρες σε ενα κουβαδακι. μπορει να ακουγεται χαζο, αλλα ετσι ειναι
  #20  
Παλιά 31-05-12, 11:30
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

μολις τωρα ειδα την υπογραφη σου και τις μετρησεις καθως και τα λιτρα που εχεις!

μια θεραπεια στο 600λιτρο,φανταζομαι θα ηταν οντως δυσκολη,εκτος του αν βαλεις καποιο φαρμακο θα χαλασεις και την βιολογια.
εγω δεν θα το εκανα.περιμενε βεβαια και καποια εμπειρη γνωμη.

εμενα (απο το λιγο που φαινεται η φωτο) μου φαινονται και τα 2 "χοντρουλικα"!
προσεχε και αυτο με τα διαφανες περιττωματα,καθως καπιοες φορες ειναι το πρωτο σημαδι οτι το ψαρι δεν μπορει να ενεργηθει κανονικα!
το απεύχομαι βεβαια!
μην το ταισεις καθολου τροφη,και ριξε λιγο βρασμενο αρακα!
δυστυχως δεν εχω καλες εμπειριες με dropsy,αλλα αν δεν εχει προχωρησει πολυ (με τα "ανοιχτα" λεπια ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα) μπορεις να μην το επιβαρυνεις στο να ενεργηθει αν δεν το ταιζεις,ενω το διευκολυνεις καπως,με το φυσικο καθαρτικό,τον αρακα!
ισως μετα απο καποιες μερες και εφοσον παει καλυτερα,μπορεις να του βαλεις καποια βιταμινη να παρει τα πανω του.

οπως και να εχει,περιμενε πιο εμπειρες γνωμες και καλη τυχη!
__________________
  #21  
Παλιά 31-05-12, 11:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μου. εκανα μια αλλαγη νερου γιατι ειχε περασει μιαμιση βδομαδα και εριξα αρακα πριν λιγο. το ψαρακι ετρωγε που ισως ειναι θετικο. πολλα ειδη χρυσοψαρων ειναι χοντρουλικα, ειδικα τα οραντα πολυ και γενικα. αυτο που με εκανε να το προσεξω ειναι τα ελαφρως ανοιχτα λεπια.

οντως τα 600 λιτρα ειναι πολλα, και δεν εχω και ανθρακα πια και ισως τα ταλαιπωρησω πιο πολυ απο οτι τα βοηθησω. μακαρι να πανε ολα καλα, τι να πω.

Αν καποιος ξερει κατι πιο συγκεκριμενο ας μας πει
-------------------------
Α ποσο αρακας ειναι καλη δοση/ανα ψαρι ξερουμε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 31-05-12 στις 11:37 Αιτία: Automerged Doublepost
  #22  
Παλιά 31-05-12, 11:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα μεσα στα βραγχια του τι χρωμα εχουν?
Ειναι κανονικα κοκκινα ή εχουν "χλωμιασει"?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΛΛΟ χρυσοψαρο τωρα, εχει παχυνει ΠΟΛΥ (οραντα) και τα λεπια του ειναι ανοιχτα παντου. εγκυμοσυνη η αρρωστεια? παιδια τι γινεται με τα χρυσοψαρα μου!!
Τα λεπια του οταν το κοιτας απο πανω ειναι ετσι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #23  
Παλιά 31-05-12, 11:49
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω φιλε μου. εκανα μια αλλαγη νερου γιατι ειχε περασει μιαμιση βδομαδα και εριξα αρακα πριν λιγο. το ψαρακι ετρωγε που ισως ειναι θετικο. πολλα ειδη χρυσοψαρων ειναι χοντρουλικα, ειδικα τα οραντα πολυ και γενικα. αυτο που με εκανε να το προσεξω ειναι τα ελαφρως ανοιχτα λεπια.

οντως τα 600 λιτρα ειναι πολλα, και δεν εχω και ανθρακα πια και ισως τα ταλαιπωρησω πιο πολυ απο οτι τα βοηθησω. μακαρι να πανε ολα καλα, τι να πω.

Αν καποιος ξερει κατι πιο συγκεκριμενο ας μας πει
-------------------------
Α ποσο αρακας ειναι καλη δοση/ανα ψαρι ξερουμε?
ναι κι εγω εχω οραντα!

οταν λεω χοντρουλικα,εννοω παραπανω απο το κανονικο!
ετσι μου φανηκε.

παντως,οταν τρωει,οντως ειναι θετικο!


για τον αρακα που λες,εγω δινω ενα μπιζελι ανα δυο ψαρια καθε κυριακη!
δεν ξερω αν θεωρειται πολυ...
__________________
  #24  
Παλιά 31-05-12, 11:57
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

το ψαρι ηταν απο παντα ΑΣΠΡΟ. ωραιο ασπρο και οχι χλωμο η σαν κατι αλμπινο που ειναι κιτρινωπα. κατασπρο λαμπερο κι ακομα ετσι ειναι. απο πανω δεν μπορω να το κοιταξω γιατι το ενυδρειο ειναι στο τοιχο με συνολο 2+ μετρα υψος. παντως ναι ειναι ανοιχτα αλλα ισως οχι τοσο.

εγω εδωσα καμια 20αρια μπιζελια (ειναι 20 χρυσοψαρα εκει μεσα)
  #25  
Παλιά 31-05-12, 12:00
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων

εγω εδωσα καμια 20αρια μπιζελια (ειναι 20 χρυσοψαρα εκει μεσα)
χαχαχα!
χαμος!!!

φανταζομαι αδειασε ο καταψύκτης!
__________________
  #26  
Παλιά 31-05-12, 12:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ψαρι ηταν απο παντα ΑΣΠΡΟ. ωραιο ασπρο και οχι χλωμο η σαν κατι αλμπινο που ειναι κιτρινωπα. κατασπρο λαμπερο κι ακομα ετσι ειναι. απο πανω δεν μπορω να το κοιταξω γιατι το ενυδρειο ειναι στο τοιχο με συνολο 2+ μετρα υψος. παντως ναι ειναι ανοιχτα αλλα ισως οχι τοσο.

εγω εδωσα καμια 20αρια μπιζελια (ειναι 20 χρυσοψαρα εκει μεσα)
Δεν λεω το εξωτερικο χρωμα.
Μεσα στα βραγχια μιλαω.
Τι χρωμα εχουν?
Ολοκληρα κοκκινα?


Στις ακρες ασπρα?


Εχουν εγκαρσιες ραβδωσεις ασπρες?


Εχουν σαπια τμηματα?



Εχουν καφε/κιτρινισει και εχουν πρασινες ραβδωσεις?


Εχουν χλωμιασει?




(Αυτα ειναι βραγχια απο υγιες ψαρι)

-------------------------
Τεσπα αν εχει dropsy προσπαθησε αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=V1muxhJdwTE

Ισως να εχουν βακτηριακη και τα δυο απλα το ενα σε πιο προχωρημενη κατασταση.

Αλλα συμπτωματα εχουν?
Κοκκινιλες στο σωμα, στη περιοχη που αφοδευουν?
Ληθαργικη κατασταση?
κλπ

Τι τροφη ταισες το ψαρι που εκανε τις ... "περλες"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-05-12 στις 12:21 Αιτία: Automerged Doublepost
  #27  
Παλιά 31-05-12, 12:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

δεν τα εχει πολυ ανοιχτα για να τα δω, θα το κοιταξω ομως. παντως ενεργο ειναι, δεν κρυβεται κτλ.

δυστυχως το βιντεακι δεν μπορω να το ακολουθησω για διαφορους λογους, μακαρι να μπορουσα.
-------------------------
ολα τα ψαρια τα ταιζω με τροφες εμποριου και που και που αρακα. επειδη ειναι τοσα πολλα δεν μπορω να ξεχωρισω ποιο να ταιζω και τι. τα ονοματα των τροφων δυστυχως δεν τα εχω (θα τα βρω σε λιγο).
-------------------------
OSI Goldfish pellets
Tropical Goldfish colour flakes
Tropical Goldfish colour pellets

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 31-05-12 στις 12:35 Αιτία: Automerged Doublepost
  #28  
Παλιά 31-05-12, 15:06
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

οι tropical δεν ξερω κατα ποσο ειναι καταληλες...
κι εγω τις εχω και δινω πολυ σπανια...


δεν δινεις ομως τιποτε σε φυτικη!
ουτε σπιρουλινα,αλλα ουτε φρεσκα λαχανικα (ζεματισμενο λαχανο,μαρουλι,μπροκολο,καροτο,κολοκυθι κλπ)...
__________________
  #29  
Παλιά 31-05-12, 15:10
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

γιατι δεν ειναι καταλληλες? ως προς τι?

δινω μια φορα τη βδομαδα η στις 15, αρακα. τι αλλο να δινω? σπιρουλινα και πρασιναδα υπαρχει ειδικη για χρυσοψαρα μη δωσω λαθος? κανα λινκ?
  #30  
Παλιά 31-05-12, 15:29
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1999

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1997

αυτες ειναι καλες σιγουρα!
την σπιρουλινα την εχω κι εγω!
την αλλη δεν την ειχε οταν ειχα παραγγειλει!


δεν ξερω ως προς τι,αλλα ακουσα οτι καποιος ειχε προσφατα προβλημα με την colour και γι'αυτο σταματησα να την δινω κι εγω!

ας περιμενουμε καμια πιο εμπειρη αποψη!



παντως αν δινεις και νωπη τροφη,ολα ειναι καλυτερα!
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρυσοψαρο και φυτα - "εμπειροι,τα φωτα σας" janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-08-11 21:49
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08308 seconds with 13 queries