Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-15, 10:16
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή μονομαχος δεν τρωει....

οπως λεει και ο τιτλος, το ψαρακι απεχει απο την τροφη. εχει δυο μερες που στεκεται ειτε στην επιφανεια ειτε στον πυθμενα, ανορεχτος και ακεφος. χθες προσεξα πως στο αριστερο του πτερυγιο, εσερνε μαζι ενα μακρουλο πραγμα σαν ζελε, περιπου 2 εκ. και στην κινηση εγερνε προς τα εκεινη την πλευρα. πριν λιγο πηγα να το φωτογραφησω για να σας το δειξω, αλλα ελειπε. οι αλλαγες νερου ειναι κανονικες, οι μετρησεις επισης ειναι κανονικες. η θερμοκρασια ειναι στους 27 βαθμους. καναμε 2 περιπου εβδομαδες αγωγη με melafix γιατι παρουσιασε fin rot. τωρα εχει ψιλοστρωσει, αναρωτιεμαι ομως αν πρεπει να το συνεχισω λιγο καιρο ακομα.
-------------------------




οτι καλυτερο μπορεσα να κανω με τις φωτο. σημερα ξαναβγηκε αυτο το πραγμα. αυτο το πρασινο σαν πετονια ειναι αυτη η ατιμη αλγη που εχει γεμισει καποια φυτα, αν ειχατε και καποια προταση για αυτον τον νταλκα, πολυ θα το εκτιμουσα.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriaki : 21-07-15 στις 10:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-15, 10:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Περίμενε βρε Κυριακή κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία σε μονομάχους γιατί μάλλον τα παλληκάρια μας θα είναι σε διακοπές.

Η άλγη δεν είναι λόγος ανησυχίας , θα σου πρότεινα , μέχρι να σου απαντήσει κάποιος να αυξήσεις τις αλλαγές σου (περίοδο και ποσότητα) γιατί οι αλλαγές ποτέ δεν έκαναν κακό, αρκεί το φρέσκο νερό να έχει ίδιες παράμετρες (θερμοκρασία , PH , GH) με αυτές του ενυδρείου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-15, 13:27
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Καλησπερα

Κυριακη, χωρις να ειμαι εμπειρος ( ακομα στον πρωτο μου μονομαχο ειμαι ) και χωρις να εχω αντιμετωπισει κατι παρομοιο, κοιτωντας εδω βλεπω οτι μαλλον ο μικρος σου εχει Fungal Infection. Δες και εσυ το λινκ - το εχεις μπροστα σου το ζωντανο, θα καταλαβεις καλυτερα.

Σε περιπτωση που ειναι οντως αυτο, το esha2000 και το Pimafix αναφερουν και τα δυο οτι αντιμετωπιζουν μυκητιακες μολυνσεις.


Μην βασιστεις μονο στην γνωμη μου - περιμενε καποιον περισσοτερο εμπειρο πανω στο θεμα ασθενειες/φαρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-15, 14:36
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

ευχαριστω για την ανταποκριση. μιχαλη πολυ ωραια η σελιδα που με παραπεμπεις, τα λεει πολυ αναλυτικα... παντως δεν προκειτε για fungal, νομιζω πως ο χρωματισμος του ειναι καλος. το προβλημα στο ψαρι ειναι αυτο που κρεμεται στα μπροστινα πτερυγια, που μου κανει μαλλον για καποιο παρασιτο....
-------------------------
ψαχνοντας λιγο βρηκα αυτο:
http://www.bettafish.com/showthread.php?t=76757
ειναι ακριβως αυτο που βλεπω στον δικο μου μονομαχο. μαλλον προκειτε για τα.....κακακια του. και οπως και ο κατοχος του μονομαχου στο συγκεκριμενο σαιτ δεν ειχε ιδεα απο που βγαινουν τα κακακια, ετσι την επαθα και εγω. το καλο ειναι πως δεν προκειτε (μαλλον) για παρασιτο. και αν κρινω και απο τη φουσκωμενη του κοιλιτσα, ισως να ειναι δυσκοιλιοτητα. οποτε, τι κανω τωρα;;; τον αφηνω νηστικο για λιγες μερες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriaki : 21-07-15 στις 14:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-15, 15:07
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

"Having kept goldfish for years i kinda expected them to poop towards the back of their bodies like a goldfish does"

Τον εχω δυο χρονια και δεν το εχω προσεξει ποτε! Κατι μαθαμε και σημερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-15, 16:14
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

τριτη μερα σημερα και ακομα στην ιδια κατασταση. θα το εκτιμουσα απεριοριστα αν καποιος μου εδινε μια συμβουλιτσα......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-07-15, 18:23
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Καλησπερα

Δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ γιατι δεν το εχω αντιμετωπισει.. Απ οτι διαβαζω τα περισσοτερα forums δινουν σα λυση την θεραπεια με αλατι.

Π.Χ


Δεν δοκιμαζεις και λιγο αρακα για κανα δυο μερες? Εγω του δινω οπως και να χει μια φορα την εμδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-15, 10:10
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

δε δειχνει κανενα ενδιαφερον για το φαγητο. και με το αλατι δεν ξερω τι ακριβως να κανω.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-15, 11:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
δε δειχνει κανενα ενδιαφερον για το φαγητο. και με το αλατι δεν ξερω τι ακριβως να κανω.....
Για το αλάτι διάβασε εδω kiriaki
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
Το μόνο που χρειάζεται να προσέξεις είναι η σταδιακή αφαίρεση του αλατιού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-15, 17:29
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

τακη ευχαριστω για τη βοηθεια, αν και δεν εχω καταλαβει εντελως τι πρεπει να κανω...... διαβαζω διαφορα εδω και 1 ωρα και μαλλον μπερδευομαι παραπανω.
ας πω τι επιασα και μου λες, αν μπορεις, κατα ποσο επεσα μεσα. καταρχην θα κανω την προγραμματισμενη αλλαγη νερου (λεω να αλλαξω το 50%)
επειτα θα προσθεσω 3 γρ. αλατι ανα λιτρο. διαλυμενο στο νερο της αλλαγης. εχω τυροκομικο αλατι, θα βαλω απο αυτο γιατι ενυδρειακο θα βρω κατοπιν παραγγελιας, οποτε θα αργησω.
αυτο που δεν καταλαβα ειναι, για ποσο καιρο θα κανω αυτη τη θεραπεια, καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγες νερου σε αυτο το διαστημα και φυσικα αν αυτο θα εχει επιπτωσεις σε φυτα και σαλιγκαρια....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-07-15, 18:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το τυροκομικό αλάτι είναι μια χαρά.
Θα κάνεις την αλλαγή σου αφού μέσα στο κουβά θα έχεις ρίξει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΟ αλάτι σε αναλογία 3 γραμμάρια ανά λίτρο στα συνολικά λίτρα του ενυδρείο όμως. Ο τρόπος που σου προτείνω είναι για να είναι το αλάτι όλο διαλυμένο και να μην υπάρχει κάποια ποσότητα αδιάλυτη γιατί μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στο δέρμα του ψαριού το αδιάλυτο αλάτι. Τις αλλαγές σου μετά τις κάνεις κανονικά αρκεί όμως μέσα στο φρέσκο νερό να έχεις διαλύσει πάλι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το ανάλογο αλάτι αλλά σε αναλογία με το νερό της αλλαγής όμως και όχι του ενυδρείου αυτή τη φορά, δηλαδή σε αναλογία με το συνολικό νερό του ενυδρείου το κάνουμε τη 1η φορά μόνο και τις υπόλοιπες σε αναλογία με το νερό της αλλαγής. Τα φυτά μπορεί να την ακούσουν λίγο αλλά αυτή τη στιγμή δεν μας απασχολούν αυτά, θα ανακάμψουν, τα σαλιγκάρια σε αυτή την αναλογία δεν πάθουν τίποτα.

Όταν όμως σταματήσεις τη θεραπεία θα πρέπει να αφαιρείς το αλάτι σταδιακά, δηλαδή ή βάζεις τη μισή δόση κάθε φορά στη ανάλογο φρέσκο νερό ή κάνεις καθημερινά για καμια εβδομάδα πολύ μικρές αλλαγές, πχ της τάξης 10%-15%. Τα ψάρια ανέχονται καλύτερα την απότομη αύξηση αλατότητας ή σκληρότητας ή PH αλλά δεν αντέχουν στην απότομη μείωση
-------------------------
Ξέχασα να σου πως πως αυτή η θεραπεία μπορεί να διαρκέσει μέχρι 4 εβδομάδες , από όσο διάβασα και εγώ (ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να τη κάνω). Αν δεις πως μετά από καμια εβδομάδα έχει αρχίσει και συνέρχεται το ψάρι αρχίζεις σιγά σιγά να μειώνεις το αλάτι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 23-07-15 στις 18:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ!!!! CHRIS4204 Bettas 15 08-12-11 23:25
Τι τρωει ενας μονομαχος? Krisos Bettas 4 28-12-09 18:38
Δεν τρωει....... barcelonista Bettas 3 20-02-09 14:42
τι τρωει το χελι? Nikos95 Γλυκό νερό - Γενικά 28 13-11-08 19:09
Δεν τρωει!!! jimfytakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 22-04-07 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04907 seconds with 15 queries