Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Η χλωρίδα σαν σημαντικό συστατικό ενός υγειούς υγροβιότοπου. Ενισχύει το έργο της φίλτρανσης και μετατρέπει το χώρο σε μια γωνιά ξεκούρασης του πνεύματος και των οφθαλμών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-11, 19:15
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή Νέος με νούφαρα...

Πήγα ένα ταξίδι στην Αμερική και γυρνώντας έφερα και αυτά τα νούφαρα... Στην συσκευασία γράφουν πώς είναι κατάλληλα για λίμνες και είναι σε αυτή τη μορφή για να προστατεύονται από τα κοι... Μιας που εγώ δεν έχω λίμνη (αλλά που θα μου πάει...???) μπορώ να τα "φυτέψω στο βάζω της φωτογραφίας..??? Χωράει 5 λίτρα... Αν ναι τι να προσέξω..??? Να βάλω κάτω χώμα? Λέει ότι θέλει ήλιο στο μπαλκόνι μου χτυπάει ο ήλιος για 2-3 ώρες το απόγευμα είναι αρκετό...??? Να βάλω νερό δικτύου η είναι καλύτερα να βάλω νερό από το ενυδρείο...??? Αυτά τα λίγα προς το παρόν...!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  111.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  57,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  222.jpg
Εμφανίσεις:  440
Μέγεθος:  66,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  333.jpg
Εμφανίσεις:  435
Μέγεθος:  94,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  444.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  37,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-11, 19:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα ένα ταξίδι στην Αμερική και γυρνώντας έφερα και αυτά τα νούφαρα... Στην συσκευασία γράφουν πώς είναι κατάλληλα για λίμνες και είναι σε αυτή τη μορφή για να προστατεύονται από τα κοι... Μιας που εγώ δεν έχω λίμνη (αλλά που θα μου πάει...???) μπορώ να τα "φυτέψω στο βάζω της φωτογραφίας..??? Χωράει 5 λίτρα... Αν ναι τι να προσέξω..??? Να βάλω κάτω χώμα? Λέει ότι θέλει ήλιο στο μπαλκόνι μου χτυπάει ο ήλιος για 2-3 ώρες το απόγευμα είναι αρκετό...??? Να βάλω νερό δικτύου η είναι καλύτερα να βάλω νερό από το ενυδρείο...??? Αυτά τα λίγα προς το παρόν...!!!
Εγώ αγαπητέ μου φίλε έχω ενθουσιαστεί με τη μωβ ύριδα... Πρόσεξε την να την πολλαπλασιάσεις, γιατί είναι σπάνιο φυτό στην αγορά μας.

Τώρα για το νούφαρο, λυπούμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά τα 5 λίτρα βάζο με νερό δεν φτάνει ούτε να το ποτίζεις καθημερινά που λέει και ο λόγος. Αν δεις προσεκτικά στο πίσω μέρος της συσκευασίας, θα βρεις κάπου μια ένδειξη που αναγράφει το επιθυμητό βάθος που πρέπει να φυτέψεις το κονδύλωμα του φυτού, ώστε από εκεί να είναι σε θέση να απλώσει φύλλα και λουλούφια προς την επιφάνεια του νερού. Συνήθως ένα μέσο βάθος είναι κάπου στα 40-50 εκατοστά αναλόγως είδους.
Είναι καλύτερα να βρεις έτοιμες γλάστρες της αγοράς μεγάλου βάθους, να τοποθετήσεις χώμα σε όλη την έκταση της βάσης (περίπου 6 εκατοστά) και να μεταφέρεις εκεί το κονδύλωμα, αφού το στεραιώσεις εκεί με κάποιες πετρούλες ή ακόμα και δένοντας το με μια πετονιά στη βάση. Αν του δίνεις κιόλας το νερό των αλλαγών του ενυδρείου σου, θα' ναι ακόμα καλύτερα.

¶ντε και με το καλό να τα μεταφέρεις και τα δυο σύντομα στη λίμνη σου...

Δείτε βρε παιδιά ομορφιές....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-11, 20:04
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Το δεύτερο φυτό που έχεις δεν είναι νούφαρο αλλά ίριδα (κρίνος). Αυτό μπορεί να φυτευτεί και σε γλάστρα σαν κανονικό φυτό και όταν έρθει ο καιρός το μεταφυτεύεις εκεί που θέλεις, έξω από το νερό ή στις ρίζες της λίμνης...
Για το νούφαρο εγώ θα συμβουλέψω αδιαφανές δοχείο, ένα κουβά φερ' ειπείν, γιατί το γυάλινο θα σου μαζέψει στο άψε σβήσε άλγη και θα αναγκάζεσαι να αλλάζεις συνέχεια νερό πράγμα που θα ταλαιπωρεί το ρίζωμα..
Εγώ κάποια ριζώματα που έχω χωρίσει και δεν μου πήγε η καρδιά να τα πετάξω, τα έχω σε μαύρους οικοδομικούς κουβάδες και λεκάνες, με ένα δάχτυλο χώμα κάτω (βούρκο από τη λίμνη) και κουνουπόψαρα για τον έλεγχο των εντόμων. Έτσι δεν χρειάζεται καμμιά περεταίρω φροντίδα παρά συμπλήρωμα του νερού που εξατμίζεται.. Αν σε ενοχλεί αισθητικά το πλαστικό, μπορείς να θάψεις μεχρι το χείλος μια αβαθή λεκάνη στον κήπο και να το βάλεις προσωρινά εκεί.
Φρόντισε να το έχεις σε φουλ ήλιο μόνο. Αν βρεις φυτά επιφανείας, είναι καλό συμπλήρωμα για να περιορίσουν την άλγη που θα αναπτυχθεί στην αρχή..
Α, και αν βάλεις νερό από το ενυδρείο -όσο πιο βρώμικο τόσο καλύτερα- θα βοηθήσεις το φυτό στη λίπανσή του...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-11, 20:28
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Να είστε καλά παιδιά... Ευχαριστώ πολύ... Το νούφαρο λέω λοιπόν να το βάλω σε ένα μεγάλο κουβά 30λιτρα και 45 εκατοστά βάθος... Τι λέτε...??? Και την ίριδα...??? Και τα δύο είναι συσκευασμένα όπως στην 3η φωτογραφία που έβαλα... Να φανταστώ ότι θα τα "φυτέψω" έτσι σωστά...???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-11, 20:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Να είστε καλά παιδιά... Ευχαριστώ πολύ... Το νούφαρο λέω λοιπόν να το βάλω σε ένα μεγάλο κουβά 30λιτρα και 45 εκατοστά βάθος... Τι λέτε...???
Λέμε μια χαρά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Και την ίριδα...??? Να φανταστώ ότι θα τα "φυτέψω" έτσι σωστά...???
Την ίριδα να την φυτέψεις όπως όλα τα φυτά, δηλαδή το κονδύλωμα της να είναι 1-2 εκατοστά πιο κάτω από την επιφάνεια του χώματος που θα το φυτέψεις. Όλη η γλαστρούλα πρέπει και πάλι να είναι τοποθετημένη μέσα στο νερο ίσα που να καλύπτει το χώμα. Για άνοιξε το πακέτο...έχει ήδη βλαστό ή απλά είναι ακόμα κόνδυλος? Αν έχει βλαστό τότε να είναι πάνω από το χώμα, έτσι?

Πρόσεξε το φυτό είπαμε...με ιδιαίτερη φροντίδα...έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-11, 20:36
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτό το υπόστρωμα από ίνες κοκοφοίνικα το έχουν για να διατηρεί την υγρασία και να μην ξεραθούν οι βολβοί όσο είναι συσκευασμένα.. Δεν χρειάζεται να τα φυτέψεις μαζί, έτσι ώστε το χώμα να αγκαλιάσει το ρίζωμα και να το "ξυπνήσει". Αν όμως πάλι το κάνεις αυτο θα αποσυντεθεί με τον καιρό οπότε δεν είναι μεγάλο πρόβλημα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-11, 20:43
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Την συσκευασία την άνοιξα και είναι αυτή τις 3ης φωτογραφίας... Δεν έχουν τίποτα... Τα έχω εδώ και 2 μίνες έτσι από τότε που γύρισα... Τι χώμα να βάλω...??? το χώμα για κανονικά φυτά φαντάζομαι είναι οκ ε...???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-11, 20:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το υπόστρωμα από ίνες κοκοφοίνικα το έχουν για να διατηρεί την υγρασία και να μην ξεραθούν οι βολβοί όσο είναι συσκευασμένα.. Δεν χρειάζεται να τα φυτέψεις μαζί, έτσι ώστε το χώμα να αγκαλιάσει το ρίζωμα και να το "ξυπνήσει". Αν όμως πάλι το κάνεις αυτο θα αποσυντεθεί με τον καιρό οπότε δεν είναι μεγάλο πρόβλημα..
Απολογούμαι που δεν έχω σχολιάσει τις ίνες κοκοφοίνικα. Όντως βρίσκονται εκεί γιατί περέχουν την απαιτούμενη υγρασία στο φυτό για να μην στεγνώσει εντελώς και ξερανθεί. Προσωπικά ΔΕΝ θα φύτευα το φυτό μαζί με τις ίνες αυτές, γιατί κατά την διάρκεια της αποσύνθεσης τους μπορούν να προκαλέσουν μόλυνση ακόμα και στον κόνδυλο ενός υγειούς φυτού. Μόνο χωνεμένη οργανική ύλη προτείνεται για τέτοιες περιπτώσεις. Διαφορετικά, ένα composter στην αυλή σου, όπου θα μετατρέπει την νεκρή οργανική ύλη σε πλούσιο φυτόχωμα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Την συσκευασία την άνοιξα και είναι αυτή τις 3ης φωτογραφίας... Δεν έχουν τίποτα... Τα έχω εδώ και 2 μίνες έτσι από τότε που γύρισα... Τι χώμα να βάλω...??? το χώμα για κανονικά φυτά φαντάζομαι είναι οκ ε...???
Για προσπάθησε να βρεις το φυτό εντώς των ινών του κοκοφοίνικα. φώτο αν μπορείς pleaseeeee!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-07-11, 21:02
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Νομίζω πώς έχει σαπίσει δυστυχώς...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  101,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  68,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  c.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  88,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-07-11, 21:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πώς έχει σαπίσει δυστυχώς...
Θα έπρεπε να τους έβαζες λιγάκι νερό για να μην στεγνώσουν... Και τα δύο φυτά έχουν σαπίσει?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-07-11, 21:15
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Μα είχε νερό μέσα...!!! Μάλλον μόνο το ένα... Θα τα βάλω αύριο σε νερό και στον ήλιο και θα περιμένω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νούφαρα Hydrus Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 19-11-10 11:57
νούφαρα από αμαζόνιο? aquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 07-11-09 22:34
Νέος giorgosdem Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-12-08 11:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05200 seconds with 16 queries