Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-05, 01:16
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Question Πληροφορίες για AMMOLOCK 2...

Θα ήθελα οι εμπειρότεροι χρήστες, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες για το προϊόν αυτο της Aq. Pharm.:
1. Πότε χρησιμοποιείται (αναλυτικά)?
2. Η χρήση του τι συνέπειες έχει στο νερό και στο φίλτρο?
3. Πρέπει να απομακρύνεται μετά?
4. Αφού δεσμεύει την αμμωνία, τα βακτηρίδια τι τρώνε στη διάρκεια χρήσης του?
Παρακαλώ μη με παραπέμψετε στις οδηγίες, γιατί:
...Den kserei aglika kardia mou... (!)
Επίσης, αν υπάρχει κάποια άλλη χρησιμη πληροφορία σχετικά...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 10-03-06 στις 00:03
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-05, 09:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Oι περισσοτεροι απο εδω μεσα ειμαστε κατα τηw χρηση "ζουμιων και αφεψηματων" μεσα στο ενυδρειο μας παρα μονο των απαραιτητων (αντιχλωρια,λιπασματα κλπ).

Σε ενα σωστα στρωμενο και συντηρημενο ενυδρειο δεν χρειαζεται να βαλουμε προσθετα για να κατεβασουμε την αμμωνια παρα μονο σε εκτακτες περιπτωσεις.
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 30-12-05 στις 13:52
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-05, 10:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το ammolock ειναι χρήσιμο σε εκτακτες αναγκες.
Οποιος εχει προσπαθησει να κατεβασει την αμμωνια σε ανεκτα επιπεδα με αλλαγες νερου, ΞΕΡΕΙ ποσο δυσκολο ειναι...
Σε φυσιολογικα ενυδρεια μπορει να χρειαστει μετα απο προβλημα με το φιλτρο, αποτομη αυξηση του πληθυσμου (πχ γεννες) και αλλα τετοια παρομοια.
Δεν εχει καποια αλλη σημαντικη επιπτωση στο νερο/φιλτρο, οσο το χρησιμοποιουμε σε εκτακτες καταστασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-05, 11:54
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

To ammolock δεν δεσμεύει την αμωνία είναι μάλλον λάθος διατύπωση, όπως γράφει και στις οδηγίες και έχω διαπιστώσει την διασπά με αποτέλεσμα να προλαβαίνει ένα νέο ή ανεπαρκές φίλτρο να την διασπά σε τροφή για τα βακτηρίδια του φίλτρου (εαν υπάρχουν). Το κεφάλαιο αμωνία είναι μεγάλο και σοβαρό. Τώρα όσον αφορά τη χρήση του ammolock και αν το χρειαζόμαστε σε ενυδρείο φίλου σώσαμε τους 2 pagasius sutchi που είχε αν και τα συγκεκριμένα ψάρια είναι αρκετά ανθεκτικά και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά αν αυτό που τους έσωσε είναι το ammolock πάντος στις οδηγίες χρήσης τις οποίες και ακολουθήσαμε λέει πως δεν κάνεις αλλαγές νερού μέχρι την ολοκλήρωση του κύκλου του φαρμάκου που είναι αν θυμάμαι σωστά 7 ημέρες (παρακαλώ αυτό με πολύ επιφύλαξη). Χαρακτηριστικά αναφέρει ότι δεν εξαφανίζει την αμωνία αλλά την διασπά σε μη τοξικά στοιχεία για τα ψάρια.
Τα παραπάνω αφορούν ένα περιστατικό το οποίο είδα, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητά του. Το ποιο αποτελεσματικό όλων θεωρώ ότι είναι το σωστά στρωμένο φίλτρο και η ιχθυοφόρτωση και το τάισμα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-05, 13:24
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Oι περισσοτεροι απο εδω μεσα ειμαστε κατα στην χρηση "ζουμιων και αφεψηματων" μεσα στο ενυδρειο μας παρα μονο των απαραιτητων (αντιχλωρια,λιπασματα κλπ). Σε ενα σωστα στρωμενο και συντηρημενο ενυδρειο δεν χρειαζεται να βαλουμε προσθετα για να κατεβασουμε την αμμωνια παρα μονο σε εκτακτες περιπτωσεις.
Θα με συγχωρέσεις για τα σχόλια, αλλά είναι καλοπροαίρετα. Με αφορμή την απάντησή σου, θα θίξω ένα θέμα που συμβαίνει κατά κόρον εδώ αλλά και σε άλλα φορουμ.
Δεν έβαλα ερώτηση ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να χρησιμοποιούμε το συγκεκριμένο προϊόν, αλλά ΠΟΤΕ και τι συνέπειες έχει. Ειμαι κι εγώ εναντίον της αλόγιστης χρήσης χημικών, αλλά κάποιες φορές λόγω έκτακτων συνθηκών, ΠΡΕΠΕΙ να τα χρησιμοποιούμε για να σώζουμε τις ζωές των ψαριών μας (μετά από δικά μας λάθη, συνήθως....), που τα έχουμε σε αιχμαλωσία!. Καλό είναι να μην απαντάμε για να απαντήσουμε ή να γράψει το "κοντέρ"... Ας διαβάζουμε προσεκτικά τις ερωτήσεις και ας απαντάμε (αν ξέρουμε και αν θέλουμε) σε αυτές. Αυτός που ρωτάει, έχει κάποιο λόγο και χρειάζεται πληροφόρηση και βοήθεια στο συγκεκριμένο που ρωτάει. Και είναι πολύ απογοητευτικό να μπαίνεις να διαβάσεις νέες απαντήσεις στο θέμα που έβαλες και να βρίσκεις άσχετα... Σε παρακαλώ με με παρεξηγήσεις, τα γράφω καλοπροαίρετα και ισχύουν και για εμένα, γιατί έχω κάνει κι εγώ το ίδιο λάθος.

Τώρα, επειδή η βασική απορία μου είναι: εάν σε έκτακτη περίπτωση ανεβάσματος της αμμωνίας, χρησιμοποιήσουμε το AMMOLOCK 2, τα βακτηρίδια του φίλτρου έχουν πρόβλημα? Βρίσκουν να φάνε? Κάνει κακό ή καλό (σε έκτακτες περιπτώσεις πάντα) μια τέτοια κίνηση? Και τι θα πρέπει να προσέξει ο χρήστης, ώστε αντί "για μαλλί", μην βγει "κουρεμένος"... (πχ: μετά από θεραπεία που εξόντωσε μεγάλο μέρος του πλυθησμού στο φίλτρο ή μετά από θάνατο ψαριού που δεν το πήραμε χαμπάρι ή κατά τη διάρκεια σούπερ ιχθυοφόρτωσης για κάποιο λόγο - πχ σπάσιμο ενυδρείου...)
Και όλα αυτά, μόνο και μόνο γιατί όταν ήμουν μικρός και με στέλνανε οι δικοί μου στα αγγλικά, εγώ έκανα κοπάνα και πήγαινα για μπιλιάρδο...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-05, 14:12
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Και όλα αυτά, μόνο και μόνο γιατί όταν ήμουν μικρός και με στέλνανε οι δικοί μου στα αγγλικά, εγώ έκανα κοπάνα και πήγαινα για μπιλιάρδο...
Eλπιζω οτι οταν ησουν μικρος να μην επεσες και στην χυτρα με το μαγικο φιλτρο γιατι τοτε να παμε ολοι να κρυφτουμε για να μην μας δειρεις κιολας

Απαντωντας και εγω καλοπροαιρετα λοιπον σε αυτα που ειπες θα επρεπε πρωτα να ρωτησεις..να μαθεις και μετα να μιλησεις.
Αυτα τα περι "αλλων φορουμ" και τα "για να γραψει το κοντερ" να τα απευθυνεις σε αλλους και οχι σε εμενα.Γιατι και προσεκτικα διαβασα τι ρωτησες αλλα και απαντησα (σε πρωτη φαση) δινοντας μια -αν το θελεις-καλοπροαιρετη συμβουλη για την οποια δεν νομιζω να διαφωνεις.
Για το εξης απλουστατο λογο :
Το ξερεις οτι οι νεοτεροι στον χωρο λογω της ελλειψης εμπειριας,της λαθος πληροφορησης και της καθοδηγησης απο "επαγγελματιες" του χωρου ριχνουν μεσα στο ενυδρειο τους "την Αρτα και τα Γιαννενα" με καταστροφικες τις περισσοτερες φορες συνεπειες.
Για αυτο ειπα και το "σε πρωτη φαση" γιατι μετα ανοιξα την ιστοσελιδα της aquarium pharm για να διαβασω και να σου απαντησω επειδη οπως ειπες "αγγλικα γιοκ".

Στην πορεια με καλυψαν αλλοι και δεν συνεχισα.
Αν ομως επειμενεις οτι δεν καλυφθηκες μεταφραζω απο την εν λογω ιστοσελιδα :
Δεν απομακρυνει την αμμωνια αλλα την κανει "μη-τοξικη" για τα ψαρια.
Δεν επηρεαζει την βιολογια του φιλτρου.

Επισης προσθετω εγω (που ξερω και θελω να σου απαντησω) :
Eιναι και αντιχλωριο και απομακρυνει χλωριο και χλωραμινη απο το νερο που βαζουμε στην διαρκεια μιας αλλαγης.
Δεν περιεχει προσθετα οπως aloe vera ή αλλα παρομοια που οπως λεγεται προστατευουν τα ψαρια ουτε και ηλεκτρολυτες που σε περιπτωσεις στρες βοηθουν στην σωστη αναπνοη και λειτουργια των βραγχιων.


Αυτα ... εγραψα αλλο ενα ποστ
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 30-12-05 στις 14:22
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-05, 14:41
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
...για να μην μας δειρεις κιολας
- ΠΟΤΕ δεν δέρνω και αποφεύγω και να μαλώνω... (δεν μου αρέσουν καθόλου οι σοβαρές κόντρες και οι παρεξηγήσεις)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
...Αυτα τα περι "αλλων φορουμ" και τα "για να γραψει το κοντερ" να τα απευθυνεις σε αλλους και οχι σε εμενα.
- Και σου το είπα 2 φορές: Τα λέω καλοπροαίρετα - Μην το παίρνεις προσωπικά, βρήκα αφορμή να κάνω το σχόλιο, που πιστεύω ότι ο σχετικός προβληματισμός μπορεί να μας οδηγήσει σε πιο αποτελεσματικά και ουσιαστικά ποστ. Πίστεψέ με, ήταν γενικότερο το σχόλιο, (απλά με αφορμή αυτό), πιστεύοντας ότι θα διαβαστεί από αρκετούς και ότι θα βοηθήσει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
...Για αυτο ειπα και το "σε πρωτη φαση" γιατι μετα ανοιξα την ιστοσελιδα της aquarium pharm για να διαβασω και να σου απαντησω επειδη οπως ειπες "αγγλικα γιοκ". Στην πορεια με καλυψαν αλλοι και δεν συνεχισα.
- Σε ευχαριστώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πάρα πολύ γι' αυτό και το εκτιμώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
...Αυτα ... εγραψα αλλο ενα ποστ
- Μπράβο! Γιατί έτσι κι εγώ, έγραψα άλλο ένα...!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-05, 14:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

OK...τελειωσαμε εδω
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξυφοφοράκια!!! παρακαλώ πληροφορίες! ASSOS Ζωοτόκα 12 26-11-05 02:33
Βασικές πληροφορίες ..... crazyio Bettas 7 21-07-05 10:31
πληροφορίες για τα "οράντα" GIWRGOS Χρυσόψαρα 1 30-12-04 12:14
Χρειάζομαι πληροφορίες για τις πέτρες και το Ph wodan Γλυκό νερό - Γενικά 12 21-06-04 16:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05883 seconds with 13 queries