Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-12, 23:50
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή πολλές απορίες!!!!!!!!!

Καλημέρα !!!!!βρήκα καταλάθος το site και πραγματικά κόλησα !!!μετά απο αρκετες ώρες διαβάσματος κατάλαβα οτι το να εχεις ενυδρείο δεν ειναι κατι απλό όπως το φανταζόμουν παλιότερα αλλα σε αποζημειώνει και σε ενθουσιάζει συνέχεια με το αποτελεσμα που δεν σε κάνει να βαριέσαι(σύμφωνα παντα με οσα βλέπω εδω μέσα)...
Στην αρχή σκεφτόμουν για κατι μεγάλο πχ 350 λιτρα (όσο μεγαλύτερο τοσο καλυτερο λέτε) αλλα επιδει ο Αντωνάκης με-μας εχει σκίσει με τις περικοπές ''κατεληξα'' σε ενα 100-120 λιτρα φυτεμένο(μεσαιων απαιτήσεων) με πολυ μικρά ψάρια (τέτρα) και αργότερα (οταν στρωσει ο βυθός) γαρίδες.Το προβλημα όμως ειναι το οικονομικό (για τα αλλα προβλήματα εχω το site και ελπίζω και τις δικέσας απαντήσεις) θα ήθελα προτάσεις για τα υλικά που χρειάζοντε για στήσιμο (τα χέρια μου πιάνουν αρκέτα για DIY ενυδρείο-καπάκι , φίλτρο ,λίπασμα) αλλα οι πληροφορίες ειναι τοσες πολλές που εχω μπερδευτεί αρκετα για το τι συμφέρει (χωρίς όμως να κανω μειώσεις στην ποιοτιτα ζωής που θα εχουν τα ψάρια και οι αλλοι οργανισμοι) να αγοράσω ή να κατασκευάσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας και συγνώμη αν σας ζάλισα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-12, 00:18
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Πόσα λεφτά υπολογίζεις να διαθέσεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-12, 00:30
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

χωρίς ζωντανά και φυτα 150 max 200.ξέρω οτι είναι λιγα αλλα οι αλλες 2 δόσεις της εφορίας ξεπερνούν κατα πολυ αυτο το ποσο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-12, 00:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Κοιτα στις αγγελιες του φορουμ θα βρεις πολλες καλες περιπτωσεις για ενυδρειο και εξοπλισμο!

Θα ελεγα να πας σε ψαρακια που "αρεσκονται" σε "σκληρο" νερο που συμαινει οτι δε θα χρειαζεται να το επεξεργαστεις ιδιαιτερα!

Ξεκινα απο τα βασικα (στρωσιμο φιλτρου κτλ) και μετα κατεληξε σε ποια ψαρια σου αρεσουν ... ετσι θα ξερεις πως "πρεπει" να στησεις το ενυδρειο ωστε να ειναι ανετα και θα εχεις ηδη βαλει τις βασεις για ενα απροβληματιστο ενυδρειο που μονο χαλαρωση θα σου προκαλει!

Μερικες προτασεις -για μικρα ψαρακια και πληροφοριες για το τι "χρειαζεται" το καθε ειδος εχει εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 Εχει βεβαια παααααρα πολλες ακομα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-12, 01:08
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές . Ανεφερα και το ειδος των ψαριών γιατι τα τετρα που μου αρέσουν για να μην στρεσαροντε και για να εχουν ενδιαφερουσα συμπεριφορα πρεπει (αν θυμαμαι καλα) να εχουν τουλαχιστον 1 μετρο μήκος ενυδρειου.ενοίτε οτι εχω διαβάσει και κατανοησει τον ''κυκλο του αζώτου'' και το στρώσιμο θα γίνει με αμμωνία...Διάθεση και ορεξη υπάρχει αρκετη πάντος !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-12, 01:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα τετρα ομως "χρειαζονται" μαλακό νερο ... αρα τα εξοδα θα ειναι μεγαλυτερα για να επεξεργαστεις το νερο της βρυσης!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-12, 08:27
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Καλωσήρθες!

Μιας και πιάνουν τα χέρια σου όπως λες, δες αυτό το site μήπως πάρεις καμιά ιδέα για να φτιάξεις κάτι δικό σου.

http://www.greekplywoodtanks.com/

Τώρα για τα tetra που θέλουν μαλακό και όξινο νερό δες το Acid Buffer της Seachem...

http://www.seachem.com/Products/prod...cidBuffer.html

Μαλακώνει το νερό, δίνει χαηλό pH και ανεβάζει το CO2 για τα φυτά. Όπως όλες οι παρεμβάσεις στη χημειά του νερού όμως θέλει παρακολούθηση με μετρήσεις και να βρεις τις σωστές ρουτίνες (δοσολογία, χρόνοι εφαρμογής, αλλαγές νερού, κλπ.) για να μένεις μέσα στα σωστά όρια.

Επίσης, δες το ενδεχόμενο να βάλεις ένα κουτί από ΙΚΕΑ ως sump, να το γεμίσεις με ελαφρόπετρα για βιολογικό υλικό (που είναι πάμφθηνη) και θα έχεις περισσότερα λίτρα στο σύστημα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-12, 15:18
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Γιώργος Κ το γνωρίζω αυτό αλλά απ'οτι εχω υπολογίσει (οσο μπορεσα τουλαχιστον) πανω απο 20 ευρω το μηνα για http://www.petsupermarket.gr/2426/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-peatgranules-500gr.html αυτο http://www.amazonios.gr/product_info...33&language=en και ισως ενα http://www.petsupermarket.gr/2653/%C...%CF%82-ph.htmlδεν νωμίζω οτι θα κοστίσει.Εαν ειναι διαφορετικα απ'οτι τα υπολογίζω ή δεν μπορω να πετύχω τις συνθήκες που θελει το τετρα θα προσανατολιστώ σε αυτά τα ειδη που μου πρότεινες.
Blokatos καλώς σας βρήκα!!!Καλό το ξύλινο αλλα για τα λίτρα που θέλω το θεωρω ''υπερβολη'' ,αν καταλήξω σε DIY ποιο φθινό θα μου βγει το γυάλινο με 5mm πάχος.Και το sump δεν ειναι καθόλου κακη ιδεα αλλα για το λιτρα μου ενα DIY εξωτερικό http://www.youtube.com/watch?v=_wjK_...eature=related ειναι πιο βολικό πιστευω.
Παντα μιλώντας με επιφύλαξη γιατι ειμαι τελείως ασχετος σε πρακτικό επιπεδο με το χομπι , γι'αυτο και ζητάω τις έμπειρες γνώμες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-12, 15:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλυτερα μη χρησιμοποιησεις buffer ... Το ph ειναι αλλο θεμα και οι σκληροτητες του νερου ενα αλλο!!

Η δε τυρφη καποια στιγμη θα θελει αντικατασταση (μειωνεται σταδιακα η αποδοση της) και καποια στιγμη θα σε "κουρασει" χωρια το μονιμο εξοδο να προμηθευεσαι καινούργια!

Μια αντιστροφη οσμωση αργα η γρηγορα θα ανηκει στον εξοπλισμο σου μια που θα σε διευκολυνει! Μακροπροθεσμα ειναι και πιο "φτηνη" αν την συγκρινεις με τις αλλες λυσεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-12, 16:13
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Το 5 αρι τζαμι το ξεχνάς !!! ο λόγος πολύ απλός συνήθως οι γυναίκες όταν βλέπουν ενυδρείο έχουν συνήθεια να χτυπάνε το τζάμι με τα δαχτυλίδια τους επικινδυνότητα 99% να γίνει θρύψαλα το τζαμι από 8 αρι και πάνω για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες , επίσης αν μένεις αθηνα το νερό τις βρύσης δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό για σκληρότητες και ph στα tetra έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές χωρίς κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία του νερού
χωρίς πρόβλημα .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-10-12, 17:41
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Αν θέλεις να φτιάξεις ενυδρείο με το μικρότερο δυνατό κόστος, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις σχετικά μικρό ύψος και μεγάλο μήκος ώστε να μη χρειαστείς πολύ χοντρό τζάμι.

Το πιο φτηνό τζάμι το έχω βρει στα leroy-merlin με ~18.6 ευρώ το τετραγωνικό(6mm)...αν πας για 120*30*35 για τα 5 βασικά τζάμια βγαίνει 26-27 ευρώ.
Προσοχή μόνο γιατί μπορεί να έχει γρατζουνιές και να μην είναι ακριβώς στα μέτρα που το θες(+-1-2mm να το περιμένεις).

Το να φτιάξεις εξωτερικό κάνιστρο για φίλτρο δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση.
Στο βιντεάκι που έδειξες π.χ απ'τα πρώτα δευτερόλεπτα είδα δύο βασικά λάθη:
- βιδωτό καπάκι : μετά από λίγο καιρό οι βόλτες μπορεί να φαγωθούν
- μέταλλα που έρχονται σε επαφή με το νερό

Για κάτι πιο εύκολο θα μπορούσες να θυσιάσεις λίγο μήκος απ'το ενυδρείο βάζοντας ένα γυάλινο χώρισμα(με τις κατάλληλες τρύπες) και να φτιάξεις τα κατάλληλα 'διαμερίσματα' ώστε με μία αντλία να κατευθύνεις τη ροή του νερού μέσα απ'τα υλικά φίλτρανσης. (internal sump)
Ρίξε μια ματιά στα φίλτρα που έχουν στα ενυδρεία των petshop για να πάρεις μερικές ιδέες.
Κάτι τέτοιο, ίσως με μερικές αλλαγές, θα δούλευε μια χαρά : http://www.youtube.com/watch?v=VF5GCbR0Tpo
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-10-12, 20:17
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ισως καταντάω κουραστικός αλλα σας ευχαριστω και παλι για τις συμβουλές!!!!
Γιώργος Κ αφου το λες εσύ δεν θα χρησιμοποιησω το buffer , στο μελλων σιγουρα θα παρω αντιστροφη οσμωση για τους λογους που ανεφερες.
manolischania οταν στηθεί το ενυδρείο οποιος μπαίνει σπίτι ''θα του διαβάζω τις οδηγίες χρήσης'' για να αποφύγω τετοιες καταστασεις!!!.Συμφωνα με το http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium το 5άρι ειναι μια χαρα ειναι.Όπως ανέφερα πιο πάνω θελω να προσφερω τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια και αν δεν τα καταφέρω θα παω σε αλλο ειδος (δεν υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσω καν να τα βάλω μεσα αν δεν εχω τις συνθήκες που χρειάζοντε οχι απλα για να επιβιώσουν αλλα τις ιδανικές).
cogarg πολυ καλές οι διαστάσεις που μου προτείνεις και το μικρότερο ύψος εκτος απο πιο λεπτο τζαμι θέλει και λιγοτερο φώς για τα φυτα (σε σχεση με ενα πιο ψηλό αν δεν κανω λάθος). Το internal sump παρα πολυ καλη ιδεα ειναι πιο ευκολο να κατασκευαστει και πιο οικονομικο (μικροτερη αντλια) και διχως τον κίνδυνο να πλημμυρίσει το σπιτι αλλα και να αδειάσει ολο το ενυδρείο.Απο τα 120cm θα ''φάει'' 15-20cm αρα μια χαρα ειναι πιστεύω ο χώρος που θα απομείνει.Και στο site καπου εχω δει αν θυμάμαι καλα τετοια φίλτρα.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-10-12, 20:42
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 5 αρι τζαμι το ξεχνάς !!! ο λόγος πολύ απλός συνήθως οι γυναίκες όταν βλέπουν ενυδρείο έχουν συνήθεια να χτυπάνε το τζάμι με τα δαχτυλίδια τους επικινδυνότητα 99% να γίνει θρύψαλα το τζαμι από 8 αρι και πάνω για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες , επίσης αν μένεις αθηνα το νερό τις βρύσης δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό για σκληρότητες και ph στα tetra έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές χωρίς κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία του νερού
χωρίς πρόβλημα .
3 ενυδρεια με 5αρι εχω.
Ας μην φοραν οι γυναικες δαχτυλιδια.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunsity Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως καταντάω κουραστικός αλλα σας ευχαριστω και παλι για τις συμβουλές!!!!
Γιώργος Κ αφου το λες εσύ δεν θα χρησιμοποιησω το buffer , στο μελλων σιγουρα θα παρω αντιστροφη οσμωση για τους λογους που ανεφερες.
manolischania οταν στηθεί το ενυδρείο οποιος μπαίνει σπίτι ''θα του διαβάζω τις οδηγίες χρήσης'' για να αποφύγω τετοιες καταστασεις!!!.Συμφωνα με το http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium το 5άρι ειναι μια χαρα ειναι.Όπως ανέφερα πιο πάνω θελω να προσφερω τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια και αν δεν τα καταφέρω θα παω σε αλλο ειδος (δεν υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσω καν να τα βάλω μεσα αν δεν εχω τις συνθήκες που χρειάζοντε οχι απλα για να επιβιώσουν αλλα τις ιδανικές).
cogarg πολυ καλές οι διαστάσεις που μου προτείνεις και το μικρότερο ύψος εκτος απο πιο λεπτο τζαμι θέλει και λιγοτερο φώς για τα φυτα (σε σχεση με ενα πιο ψηλό αν δεν κανω λάθος). Το internal sump παρα πολυ καλη ιδεα ειναι πιο ευκολο να κατασκευαστει και πιο οικονομικο (μικροτερη αντλια) και διχως τον κίνδυνο να πλημμυρίσει το σπιτι αλλα και να αδειάσει ολο το ενυδρείο.Απο τα 120cm θα ''φάει'' 15-20cm αρα μια χαρα ειναι πιστεύω ο χώρος που θα απομείνει.Και στο site καπου εχω δει αν θυμάμαι καλα τετοια φίλτρα.....
Το internal sump δενει και καλυτερα ολη την κατασκευη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 16-10-12 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-12, 05:57
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunsity Εμφάνιση μηνυμάτων
.Όπως ανέφερα πιο πάνω θελω να προσφερω τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια και αν δεν τα καταφέρω θα παω σε αλλο ειδος (δεν υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσω καν να τα βάλω μεσα αν δεν εχω τις συνθήκες που χρειάζοντε οχι απλα για να επιβιώσουν αλλα τις ιδανικές).
cogarg πολυ καλές οι διαστάσεις που μου προτείνεις και το μικρότερο ύψος εκτος απο πιο λεπτο τζαμι θέλει και λιγοτερο φώς για τα φυτα (σε σχεση με ενα πιο ψηλό αν δεν κανω λάθος). Το internal sump παρα πολυ καλη ιδεα ειναι πιο ευκολο να κατασκευαστει και πιο οικονομικο (μικροτερη αντλια) και διχως τον κίνδυνο να πλημμυρίσει το σπιτι αλλα και να αδειάσει ολο το ενυδρείο.Απο τα 120cm θα ''φάει'' 15-20cm αρα μια χαρα ειναι πιστεύω ο χώρος που θα απομείνει.Και στο site καπου εχω δει αν θυμάμαι καλα τετοια φίλτρα.....
οι ιδανικές συνθήκες θέλουν περισσότερα λίτρα και όπως σου αναφέρει και ο γιώργος όσμωση για να το πετύχεις στην συγκεκριμένη περίπτωση , σε περίπτωση που κανεις αλλαγή και σε συνδυασμό βρύσης θέλει και βαρέλι για προετοιμασία το ίδιο ισχύει και με τι η τύρφη σε ότι αφορά το ιδανικά που αναφέρεις , καλώς ο ενθουσιασμός αλλα στα 100 λίτρα λίγο δύσκολο να έχεις σταθερές συνθήκες χωρίς την ανάλογη εμπειρία , τώρα για το 5ari τζαμι αν είναι να περνάς μπροστά από το ενυδρείο και να τρέμει το φυλλοκάρδι σου μπας και το ακουμπήσεις με τίποτα και σπάσει νομίζω δεν αξίζει για τα 10- 20 euro που θα δόσεις να πας σε 8 αρι , για το ύψος που λες θα περιορίσεις τα έξοδα του φωτισμού ? για τα φυτά ? θα σε περιορίσει στην επιλογή τον φυτών μιας και τα περισσότερα ξεφεύγουν από αυτό το ύψος . Θέλει διάβασμα το θέμα όπως και ενθουσιασμό βέβαια για τις ιδανικές συνθήκες αν και νομίζω οι μόνοι που το καταφέρουν αυτό είναι αυτοί που ασχολούνται με reef και δύσκολα κοράλλια και για το γλυκό νερό αυτοί που κατανοούν το πως θα μπορούσες να κρατήσεις ένα δύσκολο κοράλλι
P.s είναι από τα ποιο ακριβά hobby το ενυδρείο και με 200 euro είναι λίγο άκυρο να μιλάμε για ιδανικές συνθήκες εκτος αν πάμε στο ιδανικό άγνωστο δηλαδή χωρίς μετρήσεις νερού προετοιμασία e.t.c
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-12, 06:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

buffers σε καμια απολυτως περιπτωση, και ειδικα αυτα τα οποια χαμηλωνουν το ph (αυτα που το ανεβαζουν ειναι απλα ιχνοστοιχεια οποτε ειναι συνηθως οκ, αρκει φυσικα να τσεκαρεις πρωτα συνθεση)
Το ph και τις σκληροτητες τα φτιαχνουμε με οσμωση η ριτινες, και συμπληρωματικα με τυρφη, ξυλα, ξερα φυλλα (κατα προτιμηση catappa) κι οχι με χημειες.

Φθηνα τζαμια (μεχρι 6ρι) leroy merlin

Το sump δεν ειναι υπερβολη για κανενα ενυδρειο, αντιθετα ειναι εκτος απο καλο φιλτρο, και μια τεραστια ευκολια ακομα και για μικρα ενυδρειακια (μπαινει ολος ο απαραιτητος εξοπλισμος και γινονται οι αλλαγες χωρις καμια περιπτωση στρεσσαρισματος). Αν το επιλεξεις, εστω και σε μικρο μεγεθος θα σου λυσει κυριολεκτικα τα χερια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-12, 13:11
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω εχω σε 2 ενυδρεια internal sub 10Χ35Χ45 (συνολικο μεγεθος καθε ενυδρειου 85Χ35Χ45) εχω χωρο μεα για πολυ υλικο και ποτε δεν ειχα σκαπανεβασματα στις παραμετρους.επισης ολη την προεργασια αλλαγες,θερμοστατες και τυρφη οπου χρειαζεται (ασχετα με την προετοιμασια στο δοχειο) τα κανω εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-10-12, 15:50
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλησπέρα και παλι ! τελικα κατεληξα στο τι θα κανω μονο απο θέμα γυαλας και φιλτρου προς το παρων.
Αλλα πρώτα θέλω να αναφέρω κατι που μου έκανε πραγματικα μεγαλη εντύπωση.Ψαχνωντας για κατατηματα με ειδη ενυδρείου (για να δω και να συγκρινω απο ετοιμα) πηγα και σε ενα σχετικα μικρο και αφου του ειπα πανω κατω τι ζηταω ''καταληξαμε'' σε αυτο http://www.aquamasters.gr/index.php?...hk=1&Itemid=80 (το καταστημα που βλεπετε στο link ειναι τυχαιο απλα για να σας δειξω το ενυδρειο το εβαλα) στα 200 ευρω,μαζι με υποστρομα χαλικι 2 λαμπες και μερικα φυτα για αρχη το συνολο ήταν περιπου 300 ευρω και ενω μου φανηκε καλη τιμη (και ισως να το αγοραζα) τον ρωταω (διστακτικα μπωρω να πω) αν συμφερει καλυτερα να αγορασω τζαμια και να το φτιαξω εγω (με internal sub για φιλτρο οπως προτεινε και ο leandros69 ) και για μεγαλη μου εκπληξη μου απανταει οτι ''ενωειτε να το φτιαξω μονος μου , τα ζαμια πανω απο 35 ευρω δεν θα μου βγουν και αν εχω προβλημα με το φιλτρο να τον παρω τηλεφωνο να μου πει πως να το κανω ''.Πραγματικα με αφησε !@@$@ φενετε οτι δεν θελει απλα να πουλισει αλλα ενδιαφετετε για τους πελατες και δεν τους βλεπει απλα σαν πορτοφολια (ξεχασα να πω οτι εχει παρα πολλες γνωσεις συμφωνα παντα με τους αλλους που πηγα και για καποιες αλλες συμβουλες που μου εδωσε σχετικα με την ψαροσυνθεση).Το σιγουρο ειναι οτι ψαρια φυτα και ισως εξοπλισμο απο εκει θα αγορασω.
Στο θέμα μας τωρα.Η τελική απόφαση ειναι DIY 120*35*35 με κοντρες πανω κατω στα 147 λιτρα , με παχος 5mm.Θα χρειαστω περιπου 1,5τετραγωνικα μαζι με τις κοντρες περιπου 2 τετραγωνικα ενας τζαμας που ρωτησα μου ειπε 15 ευρω το τετραγωνικο αρονταριστα με λιγο τριψημο και μου φαινετε λογικη τιμη.Φίλτρο θα είναι internal sub με 3 διαμερίσματα καπως ετσι http://www.aqua-fish.net/imgs/articl...nal-filter.png .Για καπακι σκεφτόμουν απο plexiglass αλλα βγαινει λιγο ακριβο το υλικο και τελικα θα κανω μια παραλαγη αφτου http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%F4%E9%EA%EF με βαση στήριξης στα πλαινα του ενυδρείου απο ορθογώνια κοματια plexiglass και 3 παραλληλες κολημένες σωλήνες pvc ολα βαμένα μαυρα.
Nick74 εχεις δικαιο για το sump, αλλα για αρχη και για θεμα κοστους νωμιζω οτι το internal sub ειναι ποιο ευκολο και οικονομικο.
Εχω 2 βασικες απορίες για αρχη 1)το internal sub τι μήκος πρεπει να το φτιαξω ? και 2)λαμπες Τ5-Τ8 ή led απο e-bay?Για το φωτισμο ξερω οτι το ανοιγω σε λαθος κατηγορια αλλα διαβασα σχεδων ολα τα αρθρα απο το site και για να σας πω την αληθεια ακρη δεν εβγαλα.....
Συγνώμη αν σας κούρασα και παλι.......Δεκτες ολες οι προτασεις παρατηρισεις για όλα (ισως και κραξιμο για κατι που σκεφτομαι λαθος)
Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-10-12, 16:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον, κατ αρχας επεσες σε ΚΑΡΑ-ΣΠΑΝΙΑ περιπτωση πολυ σωστου επαγγελματια και καλο ειναι να μας πεις κι εμας για ποιον προκειται γιατι μαγαζια που προτεινουν τετοιες λυσεις πρεπει να επιβραβευονται.
Εχε υπ οψη σου οτι το 99.99999% των πετσοπαδων στην Ελλαδα (και ειδικα των αλυσιδων) ειναι ανθρωποι ασχετοι οι οποιοι προτεινουν οτιδηποτε με βαση το κερδος τους και δεν ειναι καθολου ασυνηθιστο αυτο να γινεται σε βαρος των ψαριων.
Προσωπικα ασχολουμε με το χομπυ 13-14 χρονια και εχω επισκευτει παρα πολλα μαγαζια, και μονο 2-3 εχω χαρακτηρισει σωστους, και αυτοι δεν ξερω καν αν ποιανονται στην κατηγορια των πετσοπαδων απο τη στιγμη που ειναι κι οι ιδιοι χομπυστες που απλα καναν το χομπυ τους επαγγελμα.

Παράθεση:
Στο θέμα μας τωρα.Η τελική απόφαση ειναι DIY 120*35*35 με κοντρες πανω κατω στα 147 λιτρα , με παχος 5mm.Θα χρειαστω περιπου 1,5τετραγωνικα μαζι με τις κοντρες περιπου 2 τετραγωνικα ενας τζαμας που ρωτησα μου ειπε 15 ευρω το τετραγωνικο αρονταριστα με λιγο τριψημο και μου φαινετε λογικη τιμη
η τιμη λογικη ειναι, αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι καλυτερο να πας σε 6ρακι (εγω προσωπικα αυτο θα εκανα). 1 χιλιοστο ειναι θα μου πεις, αλλα η ασφαλεια που θα σου προσφερει αυτο το χιλιοστο ειναι πολλαπλασια, και ειδικα στον πατο (δεν ειναι σπανιο φαινομενο ενας ραγισμενος πατος, μου ειχε συμβει και σε μενα )


Παράθεση:
Nick74 εχεις δικαιο για το sump, αλλα για αρχη και για θεμα κοστους νωμιζω οτι το internal sub ειναι ποιο ευκολο και οικονομικο.
Βασικα εγω μιλησα για κανονικο sump, εξωτερικο κι οχι για εσωτερικο.
Οτι το εσωτερικο εχει χαμηλοτερο κοστος και μεγαλυτερη ευκολια κατασκευης ειναι ονντως γεγονος και κανεις δεν το αμφισβητει, αλλα το external λυνει πραγματικα τα χερια.
Οπως και να χει ενα duy φιλτρο, ειτε ειναι internal ειτε external ειναι απειρες φορεςς καλυτερο απ οτιδηποτε κυκλοφορει στο εμποριο, και μονο για το λογο οτι το φτιαξαμε εμεις και ξερουμε τι καναμε και δεν μας δωσαν κατι ετοιματζηδικο οπως το ηθελε ο designer μιας μεγαλοεταιριας
Παράθεση:

1)το internal sub τι μήκος πρεπει να το φτιαξω ?
Αν υπηρχαν στανταρς θα ηταν σα να αγοραζες ενα ετοιμο φιλτρο.
Απο τη στιγμη που μπαινεις στον κοπο και φτιαχνεις κατι μονος σου, εχεις την απολυτη ελευθερια να το φτιαξεις οπως εσυ θες και να ορισεις τα διαμερισματα οπως σε βολευει.
Αυτο που θα σου προτεινω ως καλο tip ειναι να χρησιμοποιησεις οσο γινεται μεγαλυτερο χωρο για βιολογικο υλικο, και οχι για σφουγκαρια, και να φτιαξεις κι ενα διαμερισματακι επιπλεον (οχι ιδιεταιρα φαρδυ, οσο και του σφουγκαριου προφιλτρου η και στενοτερο) και αστο αχρησιμοποιητο η βαλε μεσα κανα σφουγκαρι επι πλεον. Αυτο το διαμερισμα θα σου χρησιμευσει αν ποτε χρειαστει να βαλεις για καποιο διαστημα καποιο χημικο φιλτρο για καποιο λογο (πχ ανθρακα μετα απο θεραπεια με φαρμακα, η τυρφη αν γυρισεις σε μαλακο νερο κτλ κτλ)

Παράθεση:
λαμπες Τ5-Τ8 ή led απο e-bay?
ναι ο φωτισμος αν τον εξετασεις σε βαθος ειναι λιγο πολυπλοκο κομματι...
Τα led ειναι το μελλον του φωτισμου, ομως ακομη δεν ειναι σε θεση να αντικαταστησουν ολων των ειδων τις λαμπες που κυκλοφορουν.
Σιγα σιγα οσο υπαρχει καταναλωση και οι εταιριες που τα βγαζουν κερδιζουν, βγαινουν ολο και περισσοτερα καλα μοντελα, ομως ακομη υπαρχουν ελειψεις στο χωρο.
Ο φωτισμος ενος ενυδρειου εξαρταται αποκλειστικα απο το τι θα βαλεις μεσα.
Αν θες να βαλεις τιποτα παραξενα δυσκολα φυτα σιγουρα οι απαιτησεις σε δυνατο φωτισμο ειναι μεγαλυτερες απο το να βαλεις μερικους εχινοδωρους και μερικες ανουμπιες, οπως επισεις και τα ψαρια, αλλο φωτισμο θα βαλεις σε ζωοτοκα που ζουν σε κρυσταλινα νερα λιμνων και αλλο σε δισκους που ζουν σε ενα μαυρο ζουμι, οποτε αν δεν ξεκαθαρισεις με το τι ψαρια και φυτα θα βαλεις μεσα στο ενυδρειο ειναι δυσκολο να σου προτεινει κατι καποιος.
Αναμεσα τωρα σε Τ5 και Τ8, οι Τ5 ειναι αποδοτικοτερες και πιο εξελιγμενες.
σε διαφορα ενυδρεια εχω κι απο τα δυο ειδη, περισσοτερες Τ8 και δε μπορω να πω οτι υστερουν τοσο δραματικα, αλλα αν το δεις σαν αποδοση / καταναλωση οι Τ5 υπερτερουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-10-12, 16:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σαυτα που ειπε ο νικος να προσθεσω οτι Plexiglass το ξεχνας. Αλλο το ακρυλικο, αλλο το πλεξυ το οποιο χαρασεται ακομα πιο ευκολα ακομα και απτο ακρυλικο, αλλα κυριως κιτρινιζει με τον καιρο. Δυστηχως για ενυδρεια δεν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-10-12, 18:20
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Πρωτα απ'ολα ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες να μου απαντησεις
Το μαγαζι ειναι http://www.fish-petplanet.com/ οπως μου ειπε η σελιδα ειναι ακομα υπο κατασκευη αλλα θα λειτουργει και σαν e-shop οταν ετοιμαστει.

Την βαση ισως την κανω 6αρα αλλα για τα αλλα κομματια δεν νομιζω.Το σκεπτικο μου ειναι (μπορει να σκεφτομαι και εντελως λαθος ) οτι 1ον το http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium προτηνει το 5αρι (ενοιτε οτι δεν εμπιστευομαι 100% το προγραμμα γιατι υπαρχουν αρκετοι ασταθμιτοι παραγοντες πχ μια δικια μου απροσεξια) και 2ον και πιο σημαντικο για εμενα (επαναλαμβανω οτι ισως ειμαι λαθος) ειναι οτι με το 5αρι (εκτος απο τον πατο)ειναι πιο ευκολος ο υπολογισμος στη κατασκευη, πχ.στα 35 εκατοστα πλατος με 5αρι τα 2 πλαινα τζαμια πρεπει να εχουν μηκος 34εκατοστα ενω με 6αρι 33,8 οπως και ολες κοντρες πρεπει να ειναι 2χιλιοστα μικροτερες πχ οι μεγαλες 118,8 αντι για 119 που σημαινει οτι οτι ισως να μην κοπουν καλα απο το καταστημα.Τωρα θα μου πεις τη 34 τη 33,8 αλλα εγω πιστευω οτι εχει διαφορα, πιο ευκολα ''σου καθετε'' το μισο εκατοστο παρα το 0,8.Παντα με το δικο μου ισως λαθος σκεπτικο.

Οπως μου λες θα το κανω το internal sub.Ειχα σκοπο να αφισω μεγαλο χώρο στο μεσαιο τμημα γιατι θελω μαλακο νερο και μετα το σφουγκαρι πριν το βιολογικο θα εβαζα τυρφη ,αλλα οπως λες νομιζω οτι ειναι καλυτερο.Το internal sub θα το κανω απο plexiglass για μεγαλυτερη ευελιξια και ευκολοτερη κατεργασια στο υλικο και σε περιπτωση λαθους (ασχετος γαρ) να μπορω να το διορθοσω πιο ευκολα.

Για τα ψαρια το ειχα αναφερει και πιο πανω , θελω τετρα ή αλλα πολυ μικρα κοπαδοψαρα και πιο μετα οταν στρώσει ο βυθος γαριδες.Αν δεν τα καταφερω ( με φυσικες μεθοδους) να εχω τις καταλληλες συνθηκες γι'αυτα τοτε θα παω σε κατι απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 η κατι αλλο που θα μου προτηνετε ή θα βρω ,καταλληλο για το νερο που θα εχω συμφωνα με τις μετρησεις μου.

Για φυτα( η κλασικη σκεψη καθε αρχαριου πιστευω) κατι που να ειναι σαν γρασιδι πχ cuba.Αλλα επιδη εχω καταλαβει οτι κατι τετοιο ειναι δυσκολο για καποιον χωρις εμπειρια θα συμβιβαστω για αρχη με κατι πιο ευκολο και μετα βλεπουμε.
Το ιδανικο θα ηταν ενα ομορφο μικρο κοπαδοψαρο μερικες γαριδες (αν δεν κανω λαθος οταν εχεις γαριδες και πρασιναδα κατω δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαλεις ψαρι βυθου πχ corydoras ) και αρκετη πρασιναδα μπρωστα και σταδιακα να ψηλωνουν προς τα πισω με λιγο μαυρο χαλικακι μπροστα....Ξέρω ξεφευγω παλι απο το αρχικο θεμα!!!!

Led με τους απαραιτητους divers σε αναζητισεις που κανω στο e-bay βρησκω πολυ φθηνα αλλα δεν ξερω αν κανουν για εμενα και πως να υπολογισω τα watt τα lumen και τα kelvin που χειαζομαι.
Με τις Τ5 ή Τ8 εχω τον γενικο (αλλα οχι απολυτο κανονα ) 1 βατ ανα λιτρο για υψηλων απαιτησεων οπως σκεφτομαι στο εμμεσο μελλων να το κανω
Το αναφερω εδω αυτο το προβλημα για να υπολογισω χωρο στο αυτοσχεδιο φωτιστικο για επιπλεων λαμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-10-12, 20:01
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Στις αγγελιες σημερα παιζει juwel rio 300 με βαση στα 90 ευρω.Εγω λεω τσιμπατο οσο προλαβαινεις....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-10-12, 20:06
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunsity Εμφάνιση μηνυμάτων
το internal sub τι μήκος πρεπει να το φτιαξω ?
μπορω να σου πω με βαση τα δικα μου ενυδρεια.
το internal sub καταλαμβανει το 10% του ενυδρειου.
δηλαδη αν το ενυδρειο το κανεις 120 καντο απο 10 μεχρι 12 εκατοστα.
στα χωρισματα τωρα.
υπολογισε οτι στον προθαλαμο εκει που ειναι η εισαγωγη του νερου και στην εξοδο που ειναι η αντλια πρεπει να χωραει το χερι για να μπορεις να καθαριζεις.
οποτε στη μεση για το υλικο μενουν περιπου 15 ποντοι.
15Χ10Χ35 ειναι 5,2 λιτρα ογκος το μεγιστο καθολου ασχημα ενας τετοιος ογκος υλικου.
ενα κοινο εσωτερικο φιτρο δεν θα μπορουσε να χωρεσει τετοιο ογκο.

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-10-12, 20:31
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλησπέρα!!!! λογο υποχρεοσεων προχωραω με πολυ αργους ρυθμούς αλλα θελω να το κανω σωστα.

Γιαννης Μ5 την είδα την αγγελία αλλα ισως και μ@λ@κι@ μου θελω να το κανω μονος μου.Και αν το κανω σχετικα καλο πιστευω οτι θα το χαρω περισσοτερο.
Αν το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια παρακαλω ενας moderator να to μετακινησει ευχαριστω.

Τελικα παρηγγειλα τα τζαμια για ενυδρειο 120*35*35. 5αρι τροχισμενο και κοντρες πανω κατω. Δευτερα Τρίτη ισως μου τα εχει.Για βαση σκεφτομουν ετοιμη αλλα για το μηκος μου ειναι πανω απο 150ευρω.Γι'αυτο θα παω Πρακτικερ να παρω ξύλα και να το φτιαξω μονος μου.
Για φωτιστικο εχω σκεφτει ενα σαν πορτατιφ γραφειου-κρεμαστο σαν το προχειρο σχεδιο που εχω στην φωτο.

leandros69 θα εχω και κοντρες 3εκατοστα πανω αρα θα το κανω 15cm για να μην με περιοριζει στο τι και πως θα το βαλω μεσα.Σκεφτομαι να πιανει ολο το πλαίνο(για να γινω πιο κατανοητος σκεψου οπως βλεπουμε το ενυδρειο απο μπροστα 15μηκος 35 πλατος και 35 υψος με 3-4 θαλαμους μεσα), ειναι υπερβολικο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φως.jpg
Εμφανίσεις:  357
Μέγεθος:  23,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-10-12, 20:48
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Eγω να προτεινω την βαση αν την κανεις μονος σου, αφου πιανουν τα χερια σου να την κανεις μεταλικη με επενδυση ξυλου, ειναι πολυ πιο στιβαρο αλλα και αφηνει περισσοτερο χωρο για ενα μελλοντικο πιθανο sub κατω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-10-12, 21:05
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

το σκεφτηκα για μεταλικη σιγουρα ειναι καλυτερη, αλλα εγω μενω εδω και λιγα χρονια Αθηνα το πατρικο μου που εχω ηλεκτροκοληση ειναι Μεσολογγι, και Αθηνα δεν εχει κανεις γνωστος.αρα αναγκαστικα παω σε ξυλινο

ετσι το σκεφτομαι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  βαση 2.jpg
Εμφανίσεις:  558
Μέγεθος:  40,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-10-12, 21:38
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ηλεκτροδιο (δεν ειναι αναγκη αργκον) σιγουρα καποιος θαχει απο εδω μεσα. Θα εβαζα μια αγγελια. Που λεει ο λογος και να πας να δανειστεις μια παλι καλυτερα θαναι. Επισης δεν ξερω για αθηνα, εδω θεσσαλονικη υπαρχουν τα HSS που νοικιαζουν καθε ειδους μηχανηματα, μεχρι και γερανους σιγουρα θαχουν. Ωραια κατασκευη στην φωτο παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-10-12, 21:47
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Θα ψαξω παλι να βρω.
Εκανα μια πολυ γρηγορη βολτα απο τα Πρακτικερ και ειχε αρκετα φθηνα τα ξύλα, πιστευω οτι θα μου βγει σχετικα οικονομικα.
Αντιγραφη απο ενα ξενο site ειναι η φωτο το οποιο δυστυχος δεν θυμαμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-10-12, 18:45
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Μολις πήρα ολα τα ξύλα για την βαση 52 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες πολλές... puntomad Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 30 15-10-11 19:57
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13370 seconds with 14 queries