Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-11, 13:22
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Πως στοχεύω με την φωτογραφική μικρά αντικείμενα;

Δεν έχω πείρα και γνώσεις με την φωτογραφική, ιδίως σε μακροφωτογραφίες. Και με την απλή μικρή μου καμερούλα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.

Αν ένα αντικείμενο, προς φωτογράφιση, είναι μεγάλο, τα καταφέρνω π.χ. η άγρια ανεμώνα




αν όμως είναι πολύ μικρό, δεν μπορώ να κάνω την κάμερα να εστιάσει στο αντικείμενο αυτό, σαν να μην το "βλέπει" ο φακός κι εστιάζει στα πίσω
π.χ. η άγρια ορχιδέα



μπορεί να με βοηθήσει κανείς;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-11, 13:42
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Να συμπεράνω ότι η μηχανή σου δεν έχει χειροκίνητη εστίαση, οπότε βάζεις δίπλα από το μικρό αντικείμενο ένα μεγαλύτερο κι έτσι το βλέπει η μηχανή και εστιάζει.
Κρατάς εστιασμένο το κάδρο σου, φαντάζομαι ότι αυτό το κάνει η μηχανή σου και αφαιρείς το «άχρηστο» αντικείμενο και μένει εστιασμένο εκεί που θες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-11, 13:48
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

H μακροφοτογραφια κανονικα θελει DSLR καμερα και ειδικο φακο Macro, τωρα στις μικρες που εχουμε ολοι τις ψηφιακες γυρναμε την καμερα στην λειτουργεια μακρο (συνηθως εχει ενα λουλουδακι σε αυτην επιλογη) και κανουμε δοκιμες γιατι ο απλος φακος δεν μπορει να εστιασει πολυ κοντα στο αντικειμενο που θελουμε να φοτογραφισουμε, αν βρεις το manual της φοτογραφικης σου πρεπει να λεει σε ποιες αποστασεις λειτουργει σωστα το Macro της. Σε τετοιου ειδους φοτογραφιες βοηθουν το καλο φως και το σταθερο χερι ή τριποδο. Πολυ σωστο αυτο που αναφερε ο nikman αν βλεπεις οτι η μηχανη δεν μπορει να εστιασει εκει που θες, αφου ξερεις οτι εισαι μεσα στο πεδιο που μπορει να εστειασει σωστα ο φακος της καμερας.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-11, 18:37
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

nikman κατάλαβα τι μου λες (γιατί είμαι πολύ πόντια ) αλλά δεν ξέρω αν η μηχανή κρατάει εστίαση. Θα το κοιτάξω.

ARIS1983 έχω μια απλή ψηφιακή με το λουλουδάκι, όπως λες. Δεν έχω δυνατότητα για καλύτερη μηχανή, αλλά ήμουν σίγουρη ότι υπάρχει κόλπο για εστίαση, όπως ήδη μου είπε ο nikman.
Στις φωτο που έβαλα για παράδειγμα, η μηχανή ήταν πιο κοντά στην ανεμώνα και πιο μακριά στην ορχιδέα. Απλά δεν την "έβλεπε γιατί ήταν πολύ μικρή και λεπτή. Δεν έχω την απαίτηση για πιο κοντά, γιατί μετά κάνω περικοπή στο πικάσα κι έχω το κάδρο που θέλω. "Πενία πικάσα κατεργάζεται"

Σας ευχαριστώ και τους δυο για το ενδιαφέρον! Ελπίζω να τα καταφέρω με τις οδηγίες σας!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-11, 21:10
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Μπορείς να αγοράσεις μία «γκρι κάρτα», έτσι λέγεται, από κάποιο φωτογραφείο και να την έχεις μόνιμα μαζί σου για να την τοποθετείς πίσω το αντικείμενο που θες να κάνεις close up. Έτσι και εστίαση θα πετυχαίνεις αλλά και θα βοηθάς το φωτόμετρο της μηχανής σου.

Για να κρατήσεις την εστίαση κάνεις το εξής: κρατάς πατημένο μέχρι τη μέση το κουμπί που βγάζεις τη φωτογραφία. Οι περισσότερες μηχανές εστιάζουν έτσι, εκτός αν είναι κάποια πολύ φτηνή. Όσο λοιπόν κρατάς το κουμπί μέχρι τη μέση το κάδρο σου μένει εστιασμένο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-11, 21:51
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

επισης να μην ειναι επιλεγμενη η συνεχης αυτοματη εστιαση(αν κανεις αυτο που λεει ο nikman)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-11, 22:47
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης να μην ειναι επιλεγμενη η συνεχης αυτοματη εστιαση(αν κανεις αυτο που λεει ο nikman)

Ποιο εννοείς το MF ? μάλλον δεν έχει χειροκίνητη εστίαση...
Αν εννοείς την λειτουργία παρακολούθησης κινούμενου αντικειμένου, ε αυτή σίγουρα δεν την έχει η μηχανή της.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-11, 10:22
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Για να μην σας παιδεύω η καμερούλα μου είναι αυτή Fujifilm Finepix A820

Είναι πολύ καλή για τις απαιτήσεις μου, μιας και τις φωτογραφίες τις θέλω μόνο για αναμνηστικές, αλλά προέκυψε ένα θέμα με τα λουλούδια, και αφού έχει τις δυνατότητες λέω να ανακαλύψω και τα μυστικά της.

Αυτό που είπες με την "γκρι κάρτα" μου άρεσε! Θα έχω μόνο το λουλούδι ως θέμα.

-------------------------
Μόλις δοκίμασα, κράτησα μέχρι τη μέση πατημένο το κουμπί και κρατάει εστίαση!!! Ευχαριστώωωωω!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 21-04-11 στις 10:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-11, 10:49
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Lucy η μηχανή σου είναι αρκετά απλή, για αρχάριους χρήστες και δεν βλεπω να έχει επιλογη για χειροκίνητη εστίαση. Έχει μόνο το SP που στην ουσία σου επιτρέπει να αλλάξεις ταχύτητα χειροκίνητα, αλλα όχι και εστίαση.
Το μόνο που μπορείς να ελπίζεις είναι αυτό που λέει ο nickman. Οι περισσότερες κάμερες -αλλά όχι όλες- έχουν τη δυνατότητα να "κλειδώνουν" την τρέχουσα εστίαση, όταν κρατας το κουμπί μισοπατημένο. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε περιπτώσεις όπως πχ όταν θέλεις να φωτογραφήσεις ένα πρόσωπο μπροστά από ένα μνημείο, αλλα το πρόσωπο δεν είναι στο κέντρο της φωτογραφιας.
Εστιάζεις λοιπόν στο πρόσωπο, πατάς το κουμπί μέχρι τη μέση και μετά με το κουμπί πατημένο "καδράρεις" το μνημείο με το πρόσωπο στην άκρη πλέον και έτσι η φωτογραφία βγαίνει εστιασμένη στο πρόσωπο και όχι στο μνημείο.
Αν λοιπόν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι (αφού γυρίσεις τη ρύθμιση στο μάκρο -το λουλούδι- ) να τοποθετήσεις ένα μεγάλο αντικείμενο ή την παλάμη σου ακριβώς πίσω ή δίπλα στο λουλούδι και να εστιάσεις στο χέρι σου -που βρίσκεται τώρα ακριβώς στην ίδια απόσταση με το λουλούδι- μισοπατώντας το κουμπί. Αφαιρείς το χέρι σου και πατάς το κουμπι για να βγαλεις τη φωτογραφία..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-11, 11:59
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ωραία ωραία το κατάλαβα! ευχαριστώωω!!!

Ξέρω ότι δεν έχει τρελές δυνατότητες, αλλά το sp, μου είναι υπέρ αρκετό αφού δεν έχω απαιτήσεις για τέλεια φωτογραφία. Το μόνο που θέλω είναι να φαίνεται το λουλούδι ή το μικροαντικείμενο και να μην είναι θολό. Η τέλεια φωτογραφεία δεν είναι στις φιλοδοξίες μου!

Οπότε θα βάζω κάποιον να βάζει το χέρι του δίπλα στο λουλούδι, θα "κλειδώνω" μετά θα παίρνει το χέρι και θα βγάζω φωτογραφία!!! Κι αν είμαι μόνη, κανένα ξύλο ή κανένα μεγάλο φύλλο ... αλλά και η ιδέα της γκρι κάρτας μου αρέσει θα δοκιμάσω και θα σας πω πόσο καλή μαθήτρια ήμουν!!!

ωραία ωραία! χαίρομαι λες και ανακάλυψα την πενικιλίνη
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-04-11, 14:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αχχ ..θα το χασεις το ταλεντο σου οπως πας

*διευκρινιση για οσους αναρωτιουνται : καποτε η Lucy ειχε στην υπογραφη της το εξης: "εχω ταλεντο στις θολες φωτογραφιες"
Απο τοτε μου αρεσει να την πειραζω.. αλλα δεν παραπονιεται γιατι δεχεται το χιουμορ και ειναι ψυχουλα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-04-11, 18:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

μα τι κουσκουσιάρης που είσαι; γιατί με αποκαλύπτεις;

Τι να κάνω βρε παιδιά! Όταν βλέπω τα άλμπουμ μου, νομίζω ότι έπαθα καταρράκτη! Μια καθαρή φωτο από λουλούδια δεν έχω!

... ενώ οι άλλες ... τι να πω; τζάμι καθαρές!!!
τι; δε με πιστεύετε; δείτε!





χάνετε τέτοιο ταλέντο; μ' αρέσει που ανησύχησες
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-04-11, 23:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Λουσάκι, σε βλέπω να προχωράς στη φωτογραφία και μείνω πίσω μόνος μου...

Η αλήθεια είναι ότι θέλω καινούρια φωτογραφική.....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέα φωτογραφική μηχανή - Nikon D3100 Τηλέμαχος Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 88 30-04-14 22:03
Υποβρύχια φωτογραφική AlexandraT Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 91 11-12-09 14:19
φωτογραφική μηχανή 4.1 megapixels Σπύρος Μ Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 3 04-11-08 21:39
Πρόταση για Φωτογραφική! gwgw Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 38 10-01-08 00:42
Αγνωστης Ταυτοτητας Κολλημένα Αντικείμενα Celda Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-04-06 23:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05450 seconds with 13 queries