Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-03-11, 18:48
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

H sony συνεργαζεται με την Carl Zeiss που εχει αριστα οπτικα (φακους) αλλα πολυ καλους φακους κανουν και οι αλλες εταιριες. Το εξαρτημα που εχει αντικατασταθει ειναι το πενταπρισμα. Αλλα νομιζω πρωτοι το καταφεραν αλλοι, Panasonic και Olympus.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-03-11, 18:50
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
H sony συνεργαζεται με την Carl Zeiss που εχει αριστα οπτικα (φακους) αλλα πολυ καλους φακους κανουν και οι αλλες εταιριες. Το εξαρτημα που εχει αντικατασταθει ειναι το πενταπρισμα. Αλλα νομιζω πρωτοι το καταφεραν αλλοι, Panasonic και Olympus.
Επειδή φένεται να το κατέχεις για να ξέρεις το πεντάπρισμα όντως είναι μία τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί ευρέως και θα αντικαταστήσει τις υπάρχουσες dslr;


Ορίστε και το θέμα με τα πιξελ

http://photo.net/nikon-camera-forum/00GNET

Για περισσότερα ινφο καντε search nikon hot pixel!Ας μας πουν οι ποιο έμπειροι τι σημαίνει..........
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-03-11, 19:34
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Να πω την αληθεια το θεμα με την αντικατασταση του πενταπρισματος δεν το γνωριζω σε πολυ βαθος. Απ΄ο,τι διαβασα αντι για το συστημα πενταπρισματος η νεα τεχνολογια προτεινει συστημα 5 "καθρεπτων" που στην ουσια ειναι συστημα μεταλλικων επιφανειων. Το κλασσικο πενταπρισμα που χρησιμοποιουν οι dSLR κατασκευαζεται απο κομματια οπτικου "γυαλιου" των οποιων τα τοιχωματα εχουν απαργυρωθει. Το πενταπρισμα ειναι οπτικα σταθερο σε αλλαγες θερμακρασιας και η εικονα που παραγει ειναι παντα πολυ καθαρη και ακριβης. Αλλα ζυγιζει περισσοτερο απο το καινουριο συστημα των 5 "καθρεπτων" και ειναι πιο ογκωδες γιατι ειναι μπλοκ εν ειδει πρισματος. Η νεα τεχνολογια εμφανιστηκε εδω και καποια χρονια αλλα δεν βλεπω να εχει εφαρμοστει σε μεγαλο ευρος μηχανων. Εξαλλου τα καλυτερα σωματα χρησιμοποιουν πενταπρισμα ακομα και σημερα.

Για τα νεκρα η "hot" pixel της nikon δεν ειναι κανονας νομιζω. Απλα συνεβει σε καποιο μοντελο και η Nikon καλεσε τους πελατες για επιδιορθωση
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-04-11, 17:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Να επανέλθω στο θέμα για καμια ακόμη προταση, γιατί τοσους μήνες μετά, και ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου και μαλλον (δηλαδή ελπίζω) να γίνει η αγορά τις προσεχείς μέρες...

Η προσφορά για την d5000 υπάρχει μονο που τώρα δεν έχει τριποδο και είναι κατα 40¤ πιο ακριβή (νομίζω).

Το live view γενικότερα σας φαίνεται χρήσιμο; Γιατί σε διαφορες κριτικές, και συγκρισεις, βλεπω να δίνεται ιδιαιτερο βάρος σε αυτό το χαρακτηριστικό, ενω εμενα, οταν χρησιμοποιουσα καποια dSLR, δεν χρησιμοποιούσα την οθόνη, αλλα το viewfinder και δεν μου φαίνεται ΤΟΣΟ χρησιμο...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-04-11, 17:38
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γιωργο, να ριξω αλλη μια προταση στο τραπεζι; αν ξεκιναγα τωρα και δεν ειχα τρελλες απαιτησεις απο το σωμα, θα επαιρνα την D40 σε προσφορα μαζι με τον 18-55mm (Κωτσοβολος 275 ευρω) και θα εδινα ενα καλο ποσον για την αγορα ενος πολυ καλου macro φακου ( nikkor 105mm-Tamron 90mm- Sigma 150mm) και ενος εξωτερικου φλας.
Κατεληξα οτι αν εχεις εναν καλο φακο σε συνδυασμο με το φλας, θα βγαλεις τρομερες φωτογραφιες ακομα και με μια "τουριστικη" dslr οπως η D40.
Οι φακοι ειναι η μαγια. Πανω σε αυτους επενδυεις και αυτοι ειναι συνηθως που φερνουν την ποιοτητα στις φωτο. Το σωμα μπορεις να το αλλαξεις επειτα απο 2-3 χρονια οταν πια δεν θα σου φτανει και να πας σε κατι καλυτερο και ακριβοτερο. Just my penny..
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-04-11, 19:08
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτόν τον συνδυασμό τον προτεινεις για ενυδρειακά θεματα υποθέτω. Εγω, δεν αγοράζω την μηχανη κυρίως για το ενυδρείο, και αμα τυχει να βγάζω και καμια εξω. Το αντιθετο, οποτε δεν ειναι το Α και το Ω οι μακρο επιδοσεις!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-04-11, 19:23
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Γιωργο θα συμφωνησω με τον Raven και νομιζω το εχω ξαναπει. Μη δινεις τοση βαρυτητα στο σωμα. Οτιδηποτε υπαρχει τωρα απο Nikon, Canon, Olympus (αυτες ειναι οι δικες μου προτιμησεις) θα σου κανει τη δουλεια. Κοιταξε λιγο παραπερα πχ. τι ποιοτικοι φακοι υπαρχουν για καθε εταιρεια και ποσο κοστιζουν. Δεν εχει σημασια που θα την χρησιμοποιησεις τη μηχανη. Η ποιοτητα ειναι παντα ποιοτητα ειτε βουνα βγαζεις ειτε ψαρια. Και μιλαμε για μεγαλες διαφορες μεταξυ απλων κιτ φακων απο τη μια και macro η ποιοτικων ζουμ απο την αλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-04-11, 19:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτόν τον συνδυασμό τον προτεινεις για ενυδρειακά θεματα υποθέτω. Εγω, δεν αγοράζω την μηχανη κυρίως για το ενυδρείο, και αμα τυχει να βγάζω και καμια εξω. Το αντιθετο, οποτε δεν ειναι το Α και το Ω οι μακρο επιδοσεις!
Oχι μονο για ενυδρειακα θεματα !! Ενας καλος macro βγαζει υπεροχα πορτρετα, φωτογραφιες φυσης, εντομα, ερπετα, λουλουδια και πολλα αλλα θεματα. Με τον κιτ 18-55 μπορεις να βγαζεις ολα τα υπολοιπα (τοπια, τουριστικες φωτος κλπ). Αν δεν σε ενδιαφερει η ενυδρειακη φωτογραφια αλλα τα μακρινα θεματα οπως ζουμαρισματα σε πουλια πχ, αντι για macro παρε εναν καλο σταθερο τηλεφακο (πχ nikkor 200mm).
Μπορει να σου φαινονται τωρα παραλογα αυτα που σου λεω, αλλα θα δεις και μονος σου οτι στο μελλον θα συμφωνησεις κι εσυ οτι ολο το "ζουμι" ειναι στους φακους και οχι στο σωμα.
Εγω ειμαι στην αντιθετη πλευρα αυτη τη στιγμη...ειμαι ευχαριστημενος απο τον υπολοιπο εξοπλισμο μου, αλλα με περιοριζει το σωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-04-11, 19:52
BAGELIS Ο χρήστης BAGELIS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Περιοχή: ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Η DSL είναι βαριές σαν αρχάριος θα σου πρότεινα μια κομπακτ που αν το ψαξεις μπορεί να είναι και καλύτερη από αυτές που θέλεις εσύ μόνο που δεν αλλάζουν φακούς τα πιχελ δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο αλλά το μέγεθος του αισθητήρα η ποιότητα του φακού και άλλα .δεν χρησιμοποιούν όλη η επαγγελματίες cannon .
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-04-11, 19:54
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Και εγω προσφατα πηρα την αποφαση να μπω πιο βαθια στον κοσμο της φωτογραφιας απο οσο ημουν και αυτο που εκανα ειναι να παρω ενα απλα αξιοπρεπές σωμα και να ριξω τα φραγκα στους φακους.
Οποτε αποφασισα να παρω σκετο το σωμα της olympus e-600 στα 420 ευρω
αλλα να επενδυσω σε καλους φακους οπως εναν leica 14-50mm f2.8 mega o.i.s., εναν zuiko digital 9-18mm και το καμαρι της zuiko στο macro τον 50mm f2.
Tο μονο που μου εχει μεινει ειναι τηλεφακος στα 100 εως 150mm αλλα ειπα να κανω λιγο κρατει γιατι ειναι...πολλα τα λεφτα Αρη.
Α ναι...Πηρα και ενα ασυρματο φλας της Ολυ οπως και ενα remote control για αυτοφωτογραφιση και φωτο σε τριποδο.
Οποτε προτεινω και εγω να παρεις ενα απλα καλο σωμα και οποιο σου καθεται καλα στο χερι σου και να παρεις 2 καλους φακους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-04-11, 20:16
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Dimis και καλα εκανες.
H Olympus εχει πολλα καμαρια απο πλευρας φακων. Ειναι η καλυτερη στους φακους κατα τη γνωμη μου. Μπορει να μην εχει μεγαλη γκαμα αλλα οτι εχει ειναι κοντα στην κορυφη σε ποιοτητα/τιμη
Απο που να αρχισω και που να τελειωσω:
9-18 mm
11-22 mm
14-54 mm
12-60 mm
50-200 mm
90-250 mm

35 mm macro (αυτος ειναι και φθηνος)
50 mm macro
150 mm
300 mm

Ακομα και οι budget 14-42 mm και 40-150 mm ειναι καλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-04-11, 20:20
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Εγω παλι διαφωνω. Ναι μεν ο φακος παιζει μεγαλο ρολο αλλα χωρις σωμα δεν πας πουθενα! Ενα καλυτερο σωμα μπορει να χειρισθει υψηλοτερες τιμες iso χωρις να προσθετει θορυβο, εχει περισσοτερα τεχνολογικα καλουδια οπως το cls (για nikon), περισσοτερα σημεια εστιασης, μεγαλυτερο dynamic range, καθαροτερο/φωτεινοτερο/μεγαλυτερο viewfinder, περοσσοτερες ρυθμισεις κλπ. Επισης θεωρω τον 18-55 αθλιο φακο. Οπως εχω ξαναπει ενας αρχαριος πρεπει να ξεκιναει με ενα καλο φακο. Ο 35mm f/1.8 ειναι καταπληκτικος φακος για τα dx σωματα. Φωτεινος και σταθερος. Οτι καλυτερο για καποιον που ξεκιναει κατα τη γνωμη μου. Αυτα απο εμενα. Ααααααα και χρονια πολλα!
-------------------------
Οντως η olympus εχει καποιους καλους φακους αλλα το φορμα του αισθητηρα με χαλαει :/
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prospathw : 15-04-11 στις 20:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-04-11, 20:43
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

H Olympus δεν εχει απλα καποιους καλους φακους αλλα το επαναλαμβανω κορυφαιους. Αξιολογησεις και τεστ υπαρχουν πολλα στο Internet για οποιον θελει να πειστει. Αλλωστε ειναι γνωστο στους κυκλους της φωτογραφιας. Στον αισθητηρα οντως υστερει γιατι ειναι μικροτερος και εχει αρκετο θορυβο σε ψηλα ISO σε σχεση με Nikon, Canon. Αλλα σε χαμηλα ISO οι αισθητηρες της συμπεριφερονται αριστα

Ο Nikon 35mm f/1.8 ειναι σχετικα καλος φακος. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι καταπληκτικος. Ουτε τρομερη οξυτητα εχει στα ακρα του διαφραγματος.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-04-11, 22:15
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Δεν πρεπει να ξεχνας ομως την τιμη του και το κοινο στο οποιο απευθυνεται. Παντως το ξαναλεω ειναι ιδανικος για αρχαριους και πολυ καλυτρος απο τον 18-55.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-04-11, 22:50
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Σ' αυτο θα συμφωνησω, για την τιμη του ειναι καλος και σαφως καλυτερος απο τον κιτ 18-55 mm.

Αλλα πχ ριξε μια ματια και στον Olympus 35mm στην ιδια τιμη
http://www.slrgear.com/reviews/showp...duct/44/cat/14
Λιγοτερο φωτεινος αλλα πιο καθαρος (οξυς) φακος απο τον Nikon. H Olympus η ατιμη δεν παιζεται στους φακους.

Και το διαμαντι της ο 50mm macro
http://www.slrgear.com/reviews/showp...duct/35/cat/14
Σχεδον τελεια οξυτητα ως f/16 !!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-04-11, 23:24
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παλαιότερα θεωρούσα πως οι Dslr ήταν πολύ μπροστά μέχρι που ήρθε ο σκοτεινός θάλαμος ... και ανέτρεψε τα πάντα

δώσε βάση σε καλό φακό και έπειτα σε σώμα .....
οι φακοί μένουν, το σώμα το αλλάζεις όπως σου είπαν και πιο πάνω ...

το σίγουρο είναι πως με την slr γουστάρεις πολύ περισσότερο την φωτογράφιση από κάθε άλλη compact Μηχανή ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-04-11, 00:20
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αντι για λύσεις, παραπανω προβληματισμους μου θέσατε!

Θα τα παρω ένα ενα:
-Ενας σταθερός φακός είναι καλύτερος απο εναν μεταβλητό; Γιατι; Δηλαδή, π.χ., γιατι ο 200mm σταθερος που προτεινεις raven, είναι καλύτερος απο τον 55-200 που έχει η D5000;

-Εγω παω σε καποιο απο αυτα τα μοντέλα, (d3100, d5000 500d) με την λογική οτι θα μπορεσω να μαθω το σπορ, αλλα θα είναι αρκετά καλή ωστε να είναι ικανοποιητική και αργότερα. Λαθος;

Και κατι αλλο. Η D40 δεν υπαρχει ουτε στο site της Nikon. Τι γινεται;

@prospathw: Ευχαριστώ για τις ευχες σου!!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-04-11, 01:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τα παρω ένα ενα:
-Ενας σταθερός φακός είναι καλύτερος απο εναν μεταβλητό; Γιατι; Δηλαδή, π.χ., γιατι ο 200mm σταθερος που προτεινεις raven, είναι καλύτερος απο τον 55-200 που έχει η D5000;

-Εγω παω σε καποιο απο αυτα τα μοντέλα, (d3100, d5000 500d) με την λογική οτι θα μπορεσω να μαθω το σπορ, αλλα θα είναι αρκετά καλή ωστε να είναι ικανοποιητική και αργότερα. Λαθος;

Και κατι αλλο. Η D40 δεν υπαρχει ουτε στο site της Nikon. Τι γινεται;

@prospathw: Ευχαριστώ για τις ευχες σου!!
-Στο πρωτο ερωτημα - χωρις να ξερω κι εγω πολλα, ειναι θεμα απωλειας φωτεινοτητας. Οι μεταβλητοι τηλεφακοι για παραδειγμα εχουν περισσοτερους κρυσταλλους , αυτο σημαινει και απωλεια σε φως.
Αν δεις πολλοι τηλεφακοι αναγραφουν 2 τιμες f/. Για παραδειγμα..f/2.8-3.5. Αυτό το συναντάμε σε φακούς ζουμ και σημαίνει ότι η μέγιστη φωτεινότητα είναι μεταβλητή.Η μέγιστη φωτεινότητα του φακού είναι 2.8 όταν βρίσκεται στην ευρυγώνια θέση του, ενώ όταν ο ζουμ φακός τοποθετηθεί στη θέση τηλεφακού η μέγιστη φωτεινότητά του θα πεφτει στο 3.5.

-Θα ηταν το ιδανικο να ειχες τα χρηματα και την οικονομικη ανεση να παρεις ενα πανακριβο και ποιοτικο σωμα και μαζι 2-3 prime φακους. Εχεις ομως υπολογισει (απ οτι καταλαβα) ενα συγκεκριμενο ποσον που μπορεις να διαθεσεις και ψαχνουμε να δουμε πως θα το επενδυσεις καλυτερα ωστε να μαθεις και να φτασεις να βγαλεις καλες φωτογραφιες με οσο γινεται λιγοτερα χρηματα...κι αυτο θα το πετυχεις σε αυτη τη φαση επενδυοντας στους φακους και οχι στο σωμα. Μαθε φωτογραφια..και μετα απο 2-3 χρονια αν αποφασισεις οτι σου αρεσει και εχεις προχωρησει τοσο ωστε να θες να ανεβεις ενα σκαλι παραπανω, κρατας τους φακους σου και πας σε καλυτερο σωμα.
Μην ξεχναμε επισης οτι τα φτηνα slr μοντελα οπως η D40 που σου συστησα , ειναι ελαφρια και συμμαζεμενα σε σχεση με τα πολυ βαρια μεταλλικα και ογκωδη σωματα των ακριβων ημιεπαγγελματικων μοντελων. Εγω την D60 την χειριζομαι για ωρες μονο με το ενα χερι ενω με το αλλο κραταω το SB 600

-H D40 κυκλοφορει σε στοκ και η τιμη της ειναι γελοια μπροστα σε αυτα που προσφερει, αν και "παλιο μοντελο". Πιστευω οτι ειναι ο,τι πρεπει για αρχη. Στον Κοτσοβολο την ειδα πριν 1 εβδομαδα να πωλειται 275ευρω μαζι με τον φακο κιτ 18-55mm.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-04-11, 01:34
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

-το οποιο μπορει να διορθωθει στην επεξεργασια στον υπολογιστη.

- καλα καταλαβες. εχω υπολογίσει ενα 600αρι (+/-50 (αμα γινεται προς το "-" δεν με πειραζει ). Καποια μεση λυση μεταξυ της d40 και των μοντέλων που σκεφτομουν;

(π.χ. http://www.fotomarket.gr/index.php?t...oduct_id=36214 ? )

Εσυ, αυτες τις πανεμορφες φωτογραφίες με τις οποιες μας τρελαινεις, με τι εξοπλισμό τις βγάζεις; Εννοείται πως και χωρις την καταλληλη μαεστρια δεν βγαινει καλη φωτογραφία, αλλα οπως λεμε: "για να΄χουμε καλο 'ρωτημα" !
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-04-11, 06:43
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Ο Αλεξανδρος εξηγησε πολυ σωστα τις διαφορες μεταξυ prime και zoom φακων. Να προσθεσω ομως πως περα απο τους "κακους" zoom (18-55, 18-105, 18-200, 55-200 κλπ.) υπαρχουν και καποιοι κορυφαιοι zoom φακοι (14-24, 17-55, 24-70, 70-200 κλπ.) με σταθερο διαφραγμα (τις περοσσοτερες φορες f/2.. Να σημειωσω πως ολοι οι φακοι που ανεφερα ειναι νικον χωρις να σημαινει βεβαια πως δεν υπαρχουν αντιστοιχοι και στις δυο κατηγοριες απο αλλες εταιριες πχ. Sigma 70-200, Sigma 17-50, Tokina 11-16 κοκ. Στα 600 εγω θα επαιρνα αυτα: Nikon D3000,(το σωμα σκετο εχει ακριβως τα ιδιο λεφτα και αυτο σου δινει και θηκη και 18-55 ο οποιος μπορει να σου γανει χρησιμος για καποιες ευρυγωνιες ληψεις και λιγο ψευτομακρο) Nikkor 35mm f/1.8 G. Και σουμενουν λεφτα για καρτα μνημης(τουλαχιστον 16GB) και ισως καποιο καθαριστικο πανακι. Αυτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-04-11, 07:22
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Να πω και γω καποια πραγματα σχετικα με τη διαφορα prime και zoom:

Οι prime εχουν οπτικα τα οποια μενουν παντα σταθερα στη θεση τους. Αρα μια εταιρια εχει να βελτιστοποιησει μονο καποια πραγματα σε αυτους τους φακους: Αριθμο και ποιοτητα των ελασματων του διαφραγματος για μειωση περιθλασεων, τοποθετηση καταλληλων και ποιοτικων οπτικων στοιχειων σε σωστη θεση και multicoating των στοιχειων για πιστη χρωματικη αποδοση και μειωση παραμορφωσεων καθως και σκιασεων στα ακρα.

Στους zoom περα απο τα παραπανω οι ετοιριες εχουν να αντιμετωπισουν και το γεγονος οτι τα οπτικα στοιχεια αλλαζουν θεση. Αλλη η θεση των στοιχειων σε 50mm και αλλη σε 200mm σε εναν φακο 50-200mm για παραδειγμα. Οπως καταλαβαινεις το πραγμα γινεται πολυπλοκο στους zoom γι' αυτο και οι καλοι zoom με μεγαλη φωτεινοτητα ( π.χ. f/2 η f/2,8 ) ειναι κατα κανονα αρκετα ακριβοι.

Υπαρχουν και αλλα πολλα στη μηχανικη των φακων (στεγανοποιηση σε υγρα και σκονη, μεταλλικα/πλαστικα μερη, σταθερο η μεταβλητο μηκος στους zoom, μικροκινητηρας για ταχυτερη εστιαση παλι στους zoom) τα οποια μπορουν να ανεβασουν στα υψη την τιμη αλλα συνηθως και την ποιοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-04-11, 07:28
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Τα κρυσταλλα μετακινουνται και στους στσθερους ομως, αλλιως δε υα μπορουσες να εστιασεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-04-11, 08:38
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Συμφωνοι αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οσο στους zoom οπου οχι μονο πρεπει να εστιασει αλλα και να αλλαξει εστιακη αποσταση
------------------------------------------------------
Γιωργο αν ειναι να δωσεις μεχρι 600 και δε θελεις να ξοδεψεις αλλα, για μενα ειναι μονοδρομος. Olympus Ε-620 και 35 mm macro (αν περιλαμβανεται και ο κιτ 14-42mm στο πακετο με το σωμα ακομα καλυτερα). Και θα δεις ποιοτητα φωτογραφιας με τον 35mm που ουτε φανταστηκες ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-04-11, 11:47
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με ότι είπε ο Raven.Το βάρος θα πρέπει να το ρίξεις αρχικά σε ότι θα σου μείνει στη συνέχεια ανεξαρτήτως σώματος (αν και η d40 είναι το απόλυτο minimum και δεν θυμάμαι αν υπάρχουν και κάποια θέματα συμβατότητας με λειτουργίες φακών ). Πέρα από τους φακούς και αφού ρωτάς για "καλλιτεχνικές" φωτογραφίες μην ξεχνάς το φλας . Αν και είχε επικρατήσει η άποψη πως σε φώτο ενυδρείων δεν χρησιμοποιείται (το σωστό είναι δεν χρησιμοποιείται αυτό της μηχανής ή πάνω σ'αυτήν) ,οι περισσότερες (αν όχι όλες ) που βλέπεις είναι με χρήση ενός τουλάχιστον εξωτερικού φλας . Η Nikon έχει ένα εξαιρετικό σύστημα σύνδεσης (ασύρματης) το οποίο σου λύνει τα χέρια ,αν και λίγο ακριβούτσικα. Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου επίσης και με ένα φτηνό φλασάκι με καλώδιο (για φωτοφράφηση σε ενυδρεία ) αλλά το επιπλέον φλασάκι είναι απαραίτητο (πολλές φορές και τη μέρα)
Σημαντικό είναι και το τρίποδο ,το οποίο επίσης έχει υποτιμηθεί. Αν και εφόσον ασχολήθείς με macro,και όχι μόνο, κάποια στιγμή θα σου χρειαστεί. Καλές κι εδώ οι φτηνές λύσεις αλλά πίστεψέ με στα καλά τρίποδα δεν είναι μόνο η μάρκα που κάνει τη διαφορά.Πάμπολλες φορές σταμάτησα στον αέρα το σετάκι τρίποδο-μηχανή όταν καταλάθος το σκούντησα ή προσπαθούσα να το στριμώξω κοντά στα ενυδρεία.Το ίδιο και όταν το χρησιμοποιήσεις έξω,με ανωμαλίες στο έδαφος ,αεράκι κλπ.Πήρα ένα "βαρύ" και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Μιλάμε για πιο βαριά σώματα μαζί με φακούς (και όχι combact) πάντα.
Αυτά καλό είναι να βρείς κάποιον γνωστό "βαρεμένο" αν γίνεται να τα δεις στην πράξη γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά.
Τώρα για τους φακούς .Ακόμα και οι επαγγελματίες όταν βγουν μια εκδρομούλα και πάρουν το σώμα με έναν φακό στα γρήγορα (η ερώτηση είναι παίρνω μαζί μου έναν φακό για κάθε πιθανή χρήση,ποιον ?) με την οικογένεια ή φίλους έχουν έναν allaround φακό . Δεν αλλάζουν συνέχεια φακούς.Για μας δεν το συζητάω καν . Οπότε παίρνεις έναν τέτοιο φακό που να καλύπτει ένα μεγάλο εύρος . Σε καλές εξωτερικές συνθήκες ,όπου και συνήθως θα φωτογραφήσεις (ταξιδάκια ,φύση κλπ) δύσκολα θα δεις διαφορά και για να την καταλάβεις θα πρέπει να κάνεις σύγκρηση την ίδια φώτο δίπλα δίπλα-σε λογικά,ερασιτεχνικά πλαίσια τιμών μιλάμε πάντα. Οπότε για πρώτο και μοναδικό φακό (αν κατάλαβα καλά αυτό έχεις σκοπό γι αρχή) ένας 18-200 ,70-300 είναι αυτό που θέλεις.O πιο ακριβός 18-270 της Tamron είναι για μένα ο καλύτερος γι αυτή τη δουλειά και ο πιο πρακτικός(μικρός κι ελαφρύς) με το μεγαλύτερο εύρος .Ξεχνάς τους 18-55 από τα set ,εκτός αν το οικονομικό πιέζει αρκετά και τον πάρεις για μοναδικό. Για μένα πάντως είναι εντελώς άχρηστος και δεν ξέρω κανέναν που να ασχολήθηκε στη συνέχεια πιο σοβαρά ,να πήρε άλλους φακούς και να τον "ξαναφόρεσε".Οπότε κάνε από την αρχή ένα καλό παζάρι για σώμα- φακό μαζί.
Εννοείται πως κάθε εξειδικευμένος και prime φακός θα είναι καλύτερος (ο καθένας στον τομέα του ,άλλος λιγότερο κι άλλος περισσότερο) αλλά ένας τέτοιος all-around φακός θα σου μείνει και θα τον χρησιμοποιείς πάντα . Από κει και πέρα βλέπεις και παίρνεις .
Και το καλύτερο που άκουσα .Θα καταλάβεις πως έχεις πραγματικά κολλήσει με τα φωτογκατζετάκια (και το βλέπεις ζεστά το θέμα) όταν θα αρχίζεις να χαζεύεις τις διάφορες τσάντες και πάρεις τη δεύτερή σου
Αυτά τα λίγα για να βάζεις μια σειρά και να δεις σε τι λούκι μπαίνεις
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-04-11, 12:33
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων

Το live view γενικότερα σας φαίνεται χρήσιμο; Γιατί σε διαφορες κριτικές, και συγκρισεις, βλεπω να δίνεται ιδιαιτερο βάρος σε αυτό το χαρακτηριστικό, ενω εμενα, οταν χρησιμοποιουσα καποια dSLR, δεν χρησιμοποιούσα την οθόνη, αλλα το viewfinder και δεν μου φαίνεται ΤΟΣΟ χρησιμο...
Έχω την D90 κανά χρόνο και έχω χρησιμοποιήσει το LV 1-2 φορές..

Είναι χρήσιμο μόνο στην περίπτωση που τραβάς video.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-04-11, 13:41
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

λοιπον, να πω και γω την γνωμη μου μιας και ασχολουμε με το αντικειμενο.
Ετσι οπως το παμε ο τσουμ σε λιγο θα παρει πτυχιο απο την Focus!!
Τσουμ, ολα ειναι μεταβλητα σε βαθος χρονου...εμενα παλια μου εφτανε μια απλη compact. Τωρα οχι.... Ειναι ποσο θες να ασχοληθεις, ΤΙ θες να κανεις και που θες να δωσεις βαση. Επισης αυτο το ποιηματακι με το στυλ "το σωμα δεν σε πολυ νοιαζει..." καλο θα ειναι να το ξεχασουμε (και γω μαζι!!) γιατι μιας και ηδη ειμαστε τοσο βαθια στην ψηφιακη εποχη, δεν γινετε να πορευτουμε αλλιως. Aν ακομα παιζαμε με 135μμ - 120mm θα συμφωνουσα. Επισης αν εχετε προσεξει, οι γνώστες περισσοτερο, οι εταιρεις τεινουν να βαζουν πολλα εργαλεια και extra πραγματακια μεσα στις μηχανες. Ετσι λοιπον και ο πιο "ασχετος" χρηστης που δεν γουσταρει / ξερει / θελει να χρησιμοποιησει βοηθητικο software για να κροπαρει πχ μια εικονα του, μπορει να το κανει μεσα απο την μηχανη. Τωρα εφερα ενα πολυ απλο παραδειγμα.
Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες οπως focus points, metering,dof και 1002. Για να τελειωσω πιστευω οτι και το σωμα ΤΩΡΑ πια κανει ενα μεγαλο ποσοστο της δουλειας.

Τσουμ, εγω σου προτεινω μια dslr γυρω στα 600¤ καλυτερα canon. πχ 500d ή με λιγα πιο πανω στην 550d (full ΗD video νομιζω). Παιζεις με αυτες και τον 18-55mm που παει μαζι. Μετα θα δεις τι σου αρεσει περισσοτερο και αγοραζεις τον/τους φακους σου. Δεν το γλυτωνεις. Ειναι οπως στα ενυδρειακα....ολο και κατι εχει να αγορασεις τελικα. Εκει που λες τα εχω παρει ολα, κατι βγαινει.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα.

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-04-11, 13:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Η 550D δεν είναι λιγο πιο πανω. Η 500 εχει 560¤ και η 550 ειναι στα 900+. Εκτος και αν εχεις την βρει πουθενα αλλου, και σε αυτη την περίπτωση: Ακουω!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 16-04-11, 14:03
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Η 550D δεν είναι λιγο πιο πανω. Η 500 εχει 560¤ και η 550 ειναι στα 900+. Εκτος και αν εχεις την βρει πουθενα αλλου, και σε αυτη την περίπτωση: Ακουω!
ισως κατι να εχω.....εδω Αθηνα ομως.... μιλαμε με πμ αμα θες...

Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-04-11, 14:43
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

...

Λοιπον, ο prime ουσιαστικά έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα ενώ δεν μπορεί να ζουμαρει σε ενα θεμα. Σωστά; Τι ευρος φωτογραφίας μπορεί να καλύψει;

Ο zoom καλύπτει μεγαλύτερος ευρος (μπορείς να βγαλεις, κατι που είναι πιο μακρυα και να βγάλεις μια πιο ευρυγωνια φωτογραφία, αλλα χανει σε αποδοση χρωματών και φωτεινότητα. Σωστα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο αν ειναι να δωσεις μεχρι 600 και δε θελεις να ξοδεψεις αλλα, για μενα ειναι μονοδρομος. Olympus Ε-620 και 35 mm macro (αν περιλαμβανεται και ο κιτ 14-42mm στο πακετο με το σωμα ακομα καλυτερα). Και θα δεις ποιοτητα φωτογραφιας με τον 35mm που ουτε φανταστηκες ποτε.
Οπως το λες, καταλαβαινω πως ο 35mm ειναι καποιος καλος φακος που θα μου μείνει;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται πως κάθε εξειδικευμένος και prime φακός θα είναι καλύτερος (ο καθένας στον τομέα του ,άλλος λιγότερο κι άλλος περισσότερο) αλλά ένας τέτοιος all-around φακός θα σου μείνει και θα τον χρησιμοποιείς πάντα . Από κει και πέρα βλέπεις και παίρνεις .
Και το καλύτερο που άκουσα .Θα καταλάβεις πως έχεις πραγματικά κολλήσει με τα φωτογκατζετάκια (και το βλέπεις ζεστά το θέμα) όταν θα αρχίζεις να χαζεύεις τις διάφορες τσάντες και πάρεις τη δεύτερή σου

Μου είχε εξηγήσει και ο κυριος στον οποίο είχα παει για να ρωτήσω (φωτογράφος και όχι υπαλληλος καταστηματος αλυσιδας) οτι μεγαλη διαφορα κανουν τα αξεσουαρ και τα "μπιχλιμπιδια" που θα έχεις, οπότε, νομίζω πως καταλαβαίνω την σπουδαιοτητά τους!
Τωρα για τους φακους που προτείνεις εψαξα για τον πρωτο ετσι ενδεικτικα. http://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fo...=tamron+18-200 Αυτός εφαρμόζει και σε Nikon και σε Canon και στις αλλες εταιριες, όπως προτείνει το πρώτο λινκ ή είναι διαφορετικός για καθε εταιρία;

Δηλαδή εσύ προτείνεις κάτι παρόμοιο με του raven, απλα, αντι ενα μακρο φακό, εναν all-round?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την D90 κανά χρόνο και έχω χρησιμοποιήσει το LV 1-2 φορές..
Είναι χρήσιμο μόνο στην περίπτωση που τραβάς video.
Χμμμ, το φαντάστικα. Εδώ εγώ με την compact και χρησιμοποιουσα το ματακι μερικες φορές...


Απλα προβληματίζομαι, γιατί μου φαίνεται λίγο περιεργο ο ιδανικός συνδυασμός για εναν αρχαριο να είναι μια μετρια (και προς τα κατω) καμερα με εναν "σουπερ-ντουπερ-ουαου" φακό!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 16-04-11, 15:52
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Γιωργο ο 35mm με το σωμα Ε-620 + 14-42 κιτ θα σου βγουν κοντα στα 600 τωρα (ψαξε και e-bay Αγγλιας). O 35 mm ειναι και πολυ καλος φακος και macro και φθηνος (γυρω στα 200 ευρω). Τον δικο μου 35mm τον πηρα μεταχειρισμενο με 110 ευρω !!
Η Olympus καθε τοσο βγαζει προσφορες μεγαλες. Περιμενε λιγακι, ερευνησε και οταν δεις να πεφτει η τιμη, χτυπα !!
Βεβαια η Ε-620 δεν εχει βιντεο. Αν τρελαινεσαι για βιντεο τοτε Nikon / Canon.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτογραφιση ενυδρειου με compact και DSLR Raven Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 25-11-10 16:44
Εχεις κινητο; εχεις και dslr Raven Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 05-11-10 00:49
Αγορα DSLR On_Klik Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 4 13-07-10 09:47
Επιλογή υποστρώματος! gregoryn Αρχάριοι γλυκού νερού 1 08-11-08 03:09
Επιλογή Α.Ο vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 31-03-07 10:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10640 seconds with 13 queries