Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-09, 22:14
corduroy27 Ο χρήστης corduroy27 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Νέα αρχή σε ενυδρείο 100 λίτρων με τροπικά (άγρια-ημιάγρια)

Όπως σας έγραψα και στην παρουσίασή μου, με το χόμπι του ενυδρείου δεν είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι και αυτός είναι και ο λόγος που αισθάνομαι πολύ περισσότερο ένοχος για την
πραγματικά "κακή αρχή" που έκανα, μετά από μια διακοπή τον τελευταίο 1.5 χρόνο. Επιτρέψτε μου εδώ επί τη ευκαιρία να κάνω ένα μικρό ιστορικό της μέχρι τώρα ενασχόλησής μου με τον χώρο.

Πρέπει να ήταν κάπου στις αρχές του 2000, (ίσως και νωρίτερα), όταν ένας συνάδελφός μου, (τότε), μου είχε κολλήσει το... μικρόβιο!
Εργαζόμασταν σε εταιρία κατασκευής επιγραφών και αυτός είχε την ιδέα να φτιάξει ένα ενυδρείο από χοντρό πλεξιγκλάς!!!
Τα κατάφερε μια χαρά οφείλω να ομολογήσω και λίγες μέρες μετά αποφάσισα να κάνω κι εγώ κάτι αντίστοιχο.
Δυστυχώς δεν έχω κάποια φωτογραφία από αυτό το πρώτο μου ενυδρείο να σας δείξω. Έτσι, για την ιστορία...
Δε θυμάμαι ούτε καν τα λίτρα του καλά καλά. Νομίζω ότι ήταν πάνω από 50 πάντως... Για φιλτράρισμα, χρησιμοποιούσα φίλτρο βυθού,
(πλαστικό υπόστρωμα + τρόμπα αέρα με φιλτράκι στην άκρη και τον απαραίτητο σωλήνα για την δημιουργία ροής του νερού).

Σιγά σιγά δημιούργησα ένα κοινωνικό ενυδρείο, ξεκινώντας με Balandiocheilus melanopterus. Στη συνέχεια, πρόσθεσα διάφορα ήδη διαδιχικά όπως: Brachydanio rerio (Zebra), Εpalzeorynchus frenatus (Labeo), Paracheirodon herbertaxelrodi (cardinal tetra), Paracheirodon innesi (Neon), Corydoras aeneus (Bronze Cory), Pterygoplichthys(Glyptoperichthys) gibbiceps, Mikrogeophagus ramirezi, Pterophyllum scalare (Σκαλάρι), Betta splendens (Μονομάχος), Colisa lalia (Γκουράμι), Trichogaster leeri (Γκουράμι), Macropodus opercularis (Paradise fish), Xiphophorus helleri (Ξιφοφορος), Xiphophorus maculatus (Platy), Poecilia sphenops (Black molly), Poecilia reticulata (Guppy), Glass catfish, Gyrinocheilus aymonieri (γλείφτης), είναι μερικά που θυμάμαι να παρέλασαν από αυτό...
(τις περισσότερες ονομασίες τις πήρα από το tsamisaquarium.gr)

Ξεχωριστή μνεία νομίζω θα πρέπει να κάνω για ένα από τα πλέων σπάνια, (αν και καθόλου ακριβά), ψάρια που είχα, μιας και εκτός από εκείνη τη μέρα που το πήρα,
δε το ξαναείδα ποτέ σε κανένα από τα καταστήματα με ψάρια που έχω επισκεφθεί εώς τώρα!!! Μιλάω για το Violet Goby (Dragon Fish), ένα πραγματικά ήσυχο ψάρι, (παρ' όλη την εμφάνισή του).
Δείτε φωτογραφίες εδώ: http://www.theoscarspot.com/viewtopic.php?f=45&t=13635
Το μόνο κακό με αυτό το "ψάρι" ήταν ότι δεν χαμπάριαζε εύκολα από τροφή και έπρεπε να σκαρφίζομαι τρόπους για να προλάβει να βάλει μπουκιά στο στόμα του.
Τελευταία έμαθα ότι αυτό οφείλεται στην πολύ κακή όρασή του και καλό είναι να ρίχνει κανείς τροφή γι' αυτόν, μετά το κλείσιμο των φώτων, ώστε να έχει περισσότερες πιθανότητες να τραφεί σωστά...
Αξίζει να σημειώσω εδώ ότι μια φορά βρέθηκε στην άλλη άκρη του δωματίου μου, έχοντας καταφέρει να αποδράσει, από το ενυδρείο κάποια στιγμή μέσα στη νύχτα και να συρθεί μέχρι εκεί!!!
Μια χαρά τα κατάφερε κι εκτός νερού πάντως... Απλά σκονίστηκε λίγο!
Τέλος στο ευδρείο αυτό δέσποζε πάντα ένα πολύ ωραίο Σκαλάρι με έντονο κίτρινο-μαύρο και λευκό... Ήταν από τα πιο ανθεκτικά ψάρια που είχα ποτέ... (και πέρασε αρκετές "κακουχίες" θυμάμαι).
Ήταν ο... "βράχος" του ενυδρείου μου, μιας και το αγόρασα αμέσως μετά τα Balandiocheilus melanopterus πολύ μικρό τότε και έζησε μέχρι το τέλος...

Αυτό το πρώτο μου χειροποίητο ενυδρείο, το κράτησα τουλάχιστον δύο χρόνια (πριν το δώσω σε φίλο) και αν και μικρό το είχα κατά ευχαριστηθεί είναι η αλήθεια...
Με στεναχωρούσε βέβαια ότι δεν άντεχε πολύ σχεδόν κανένα από τα μικρά ψαράκια που έβαζα αλλά νόμιζα τότε ότι απλά "αυτά είναι ευαίσθητα"!!!
Ειδικά κάτι Molly και Platy, που έβρισκα σε ωραία χρώματα δε κατάφερνα να τα κρατήσω ούτε μήνα!!! Έτσι, δεν ξανά πήρα ποτέ τέτοια ψάρια...

************************************************** ************************************************** ************************************************

Έρχομαι τώρα στο δεύτερο χρονικά ενυδρείο, που είχα την τύχη να το βρει ο πατέρας μου παρατημένο σε ένα κοντινό μας δρόμο!!!
Μιλάμε για καθαρή τύχη, αφού το ενυδρείο ήταν μια χαρά και το μόνο του πρόβλημα ήταν ότι είχε σπάσει ένα κομμάτι μιας πάνω κόντρας.
Αφού το καθάρισα ξανά και ξανά, εφάρμοσα, (με σιλικόνη ενυδρείου), μια ίδιου μήκους και πάχους κόντρα από το κάτω μέρος της και μετά από 1-2 μέρες δοκιμάστηκε η αντοχή και η στεγανότητά του, (στην αυλή φυσικά).
Το τίγκαρα στο νερό και το άφησα 2-3 μερόνυχτα για να είμαι σίγουρος. Περιμετρικά είχα βάλει χαρτί κουζίνας και όλο αυτό το διάστημα δεν ποτίστηκε ούτε μια σταγόνα.
Σίγουρος λοιπόν ότι όλα πάνε καλά με αυτό, του έφτιαξα ξύλινα διακοσμητικά πάνω κάτω και κατασκεύασα ένα πρόσθετο καπάκι, (από MDF), για να του προσφέρω τον απαραίτητο φωτισμό.
Αγόρασα τον απαραίτητο εξοπλισμό, (Rena Filstar xP2, Rena Tempo, λάμπα Arcadia 36" 900mm), διαμόρφωσα το περιβάλλον του με ψεύτικα φυτά, (μεγαλύτερα πίσω, μικρότερα μπροστά)
και δυο τρία διακοσμητικά, μεταξύ των οποίων ένα πολύ όμορφο από φελλό και πέτρα!

Από την δεύτερη αυτή φάση, (με το νέο για μένα ενυδρείο των 100 περίπου λίτρων), παρέλασαν μεταξύ άλλων, (που προανέφερα και στο μικρότερο), ψάρια όπως:
Red Irian Rainbow (Glossolepis incisis),
Melanotaenia Boesemani,Apteronotus Albifrons (Μαχαιρόψαρο),
Polypterus senegalus, (για το οποίο κάπου διάβασα ότι υπάρχει από την εποχή των δεινοσαύρων!!!), κ.α.

Από αυτό το ενυδρείο πέρασαν επίσης κάποιοι πολύ όμορφοι δίσκοι, (ανά ζευγάρια κάθε φορά). Όμως η αλήθεια είναι ότι δε ζούσαν περισσότερο από μερικούς μήνες στην καλύτερη των περιπτώσεων...
Έτσι, θεώρησα ότι δεν αξίζει ούτε τα χρήματα αλλά πολύ περισσότερο για τους ίδιους τους δίσκους να τους βάζω σε ένα περιβάλλον που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν...
Σταμάτησα λοιπόν να παίρνω δίσκους θεωρώντας ότι έχουν υψηλές απαιτήσεις στην συντήρηση και τον εξοπλισμό του ενυδρείου.
Το τελευταίο μου ψάρι ήταν ένα Walking Catfish (Clarias batrachus), το οποίο πραγματικά δε μάσαγε από συνθήκες νερού... Δε μάσαγε όμως καλά καλά ούτε την τροφή του, αφού απλά την... κατάπινε!!!
Περιττό να σας πω ότι όταν μεγάλωσε, (έφτασε μέχρι 35 εκ.), δεν άφησε ψάρι στο ενυδρείο! Το μεγαλύτερο ψάρι που είχε φάει ήταν ένα μαχαιρόψαρο περίπου 10 εκατοστών!!!
Σύντομα έμεινε μόνο του και δεν μπορούσα να βάλω κάποιο άλλο ψάρι μέσα. Πέρασε αρκετός καιρός, (δε θυμάμαι πόσο) και κάποια στιγμή αρρώστησε...
Ήταν μια ραγδαία και άσχημη κατάσταση, σαν κάτι να έτρωγε την σάρκα του και σε 3-4 μέρες μας άφησε χρόνους!!!
Μετά από αυτό, στην κυριολεξία παράτησα το ενυδρείο μου...

Πάντα έλεγα ότι θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή την "τύχη μου" με ημιάγρια-άγρια ψάρια αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν το 'κανα. Ο λόγος που ήθελα κάτι τέτοιο, ήταν η γενική εικόνα που είχα,
ότι γενικά τα άγρια είναι πιο ανθεκτικά αλλά στον αντίποδα με μικρότερη ποικιλία από τα ήμερα και πάντως με λιγότερες επιλογές για το γούστο μου τουλάχιστον...
Ανά διαστήματα επισκεπτόμουν μαγαζιά και έβλεπα κάνα ψαράκι... Έλεγα να πετάξω ότι έχω μέσα, να διαμορφώσω έναν λιτό χώρο και να βάλω μέσα ψιλή άμμο και 2-3 άγρια ψάρια (στιλ αφρικάνας), με έντονα χρώματα!

Αυτές τις μέρες 1,5 περίπου χρόνο αργότερα, (στης 17-04-2009), επισκέφτηκα το μαγαζί που συνήθως έπαιρνα ψάρια και είδα ένα πολύ όμορφο και σχετικά σπάνιο ψάρι, το Blue Dempsey.
Αποφάσισα λοιπόν να ενεργήσω άμεσα. Αφού ρώτησα σχετικά με την άμμο και η απάντηση ήταν αρνητική, (ότι δηλαδή κάποια στιγμή θα είχα πρόβλημα),
ρώτησα για να φρεσκάρω τη μνήμη μου πότε θα μπορούσα να βάλω ψάρια μέσα, (δεδομένου ότι θα έστηνα το ενυδρείο από την αρχή).
Η απάντηση ήταν ότι με την προσθήκη Sress Zyme, μπορούσα να βάλω ψάρια 1 μέρα μετά. Κι εγώ κάτι τέτοιο θυμόμουν είναι η αλήθεια...
Την ίδια μέρα, καθάρισα το ενυδρείο και τα χαλίκια, πέταξα σχεδόν όλα τα διακοσμητικά που είχα μέσα, άλλαξα τα φίλτρα στο Rena Filstar xP2, εκτός από το κάτω μέρος του, που είχα βάλει sera siporax των 15 mm.
Πρόσθεσα νερό και υγρά και ξεκίνησα να βράζω δύο ξύλα που είχα πάρει παλιά από Pet Shop, (επί 3 δίωρα αφαιρώντας κάθε φορά το νερό).
Την 4η μέρα, πήγα στο μαγαζί που είχα βρει το Blue Dempsey και το αγόρασα, μαζί με τα υπόλοιπα ψάρια που αναφέρω πιο κάτω.

Βάζοντας τα ψάρια, την πρώτη μέρα όλα πήγαν καλά, (ήταν η μέρα που σας βρήκα!!!)
Διαβάζοντας πληροφορίες από εδώ και από κάποιες άλλες σελίδες, είδα ότι η κατάσταση έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με το παρελθόν.
Θυμάμαι παλιότερα που έψαχνα να βρω κάτι στα ελληνικά και σχεδόν δεν υπήρχε τίποτα. Μέχρι τώρα, βασιζόμουν σε πράγματα που μου λέγαν οι μαγαζάτορες.
Από τώρα και στο εξής όμως, θα πέσει μελέτη. Αφού υπάρχει πλέων τόση πληροφορία, είναι κρίμα να πάει ανεκμετάλλευτη.
Διαβάζοντας λοιπόν, είδα ότι είχα διαπράξει "έγκλημα" που είχα βάλει τόσα ψάρια και μάλιστα τόσο νωρίς!!! Και την δεύτερη μέρα αυτό αποδείχθηκε...

Το Blue Dempsey άρχισε να πετιέται απότομα από δω κι από κει, σαν να ήταν τα τελευταία του. Γυρνούσε ανάποδα, είχε σπασμούς, κλπ.
Αμέσως έκανα γεναία αλλαγή νερού 35%-40% και πορόσθεσα υγρά, Stress Coat και μετά από κάνα δίωρο Stress Zyme. Το ψάρι φάνηκε ότι συνέρχεται μετά από μια ώρα.
Την επομένη όλα καλά. Σήμερα όμως είχε πάλι περίεργη συμπεριφορά. Πλάγιαζε συνέχεια και φαινόταν ότι με δυσκολία στεκόταν όρθιο αραιά και που.
Έκανα εκ νέου αλλαγή νερού 35%-40% αλλά αυτή τη φορά δεν συνήλθε ακριβώς... Είναι όμως σίγουρα καλύτερα από πριν.
Σήμερα έκανα τα πρώτα τεστ, λίγες ώρες μετά την αλλαγή νερού και την προσθήκη των υγρών.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθειά σας σχετικά με το τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα για το στρώσιμο του ενυδρείου μου,
με δεδομένο δυστυχώς, ότι έχω βάλει ψάρια μέσα. Εκτός όμως από ότι τυχών θέλετε να προσθέσετε, θέλω να ρωτήσω:

1. Κάθε πότε είναι καλύτερο να κάνω αλλαγή νερού και πόση ποσότητα;

2. Να τα ταίζω κανονικά τα ψάρια ή όχι ακόμα; (μέχρι στιγμής έχω ρίξει δύο φορές ελάχιστα φυλλαράκια γενικής τροφής, 1 προχθές και 1 σήμερα)

3. Αν ναι, μπορώ να ρίχνω και λίγα κατεψυγμένα σκουλήκια που έχω πάρει ή όχι ακόμα; Κάπου διάβασα ότι καλό είναι να ρίχνεται ότι τροφή πρόκειται να ριχθεί μελλοντικά στο ενυδρείο από την αρχή, (όταν γίνεται το στρώσιμο δηλαδή), για να συνηθίζουν τα βακτήρια σε όλες τις διατροφικές συνήθειες που θα ακολουθήσουν.

4. Τι δοσολογία Stress Zyme να ρίχνω; Χρειάζεται διπλή δόση ή όχι; Καθημερινά ή πιο αραιά και για πόσο διάστημα;



Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100 x 35 x 40 εκ. (εξωτερικές)
Όγκος: 98 x 33,5 x 30 εκ. = 98,490 λίτρα (όγκος νερού)
Κατηγορία: κοινωνικό (γλυκού νερού)
Φυτά: όχι
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 Blue Dempsey, 1 Labidochromis Caeruleus (yellow), 1 Apteronotus albifrons (Μαχαιρόψαρο), 1 Clown Loach, 1 Ancistrus Dolichopterus
Διακοσμητικά υλικά: ξύλα, ψεύτικα φυτά
Βυθός: κλασικό χαλίκι, (όχι μονόχρωμο), με μέση διάμετρο πέτρας τα 0,5 εκ. (το ύψος της στρώσης κυμαίνεται από 3 μέχρι 5 εκ.)
Φόντο: αφίσα που απεικονίζει σκουρόχρωμες μεγάλες πέτρες, ξύλα και φυτά
Φωτισμός: λάμπα T5 Arcadia 36" 90 εκ.
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες (αυτόματα με χρήση του Rena Tempo)
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο Rena Filstar xP2 με χρήση sera siporax των 15 mm, Bio-Chem Zorb 10 oz. και JBL Symec Filter Wool
Θερμοστάτης: 250w
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2: όχι


Παράμετροι:

Γενική σκληρότητα (GH): >14 od (μη αξιόπιστη τιμή από ληγμένο τεστ λωρίδας)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6 od (μη αξιόπιστη τιμή από ληγμένο τεστ λωρίδας)
pH: 7,5
Αμμώνιο (ΝΗ4): μεταξύ 0-0,5 mg/l
Αμμωνία (ΝΗ3): <0,009 mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,0 mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 mg/l (μη αξιόπιστη τιμή από ληγμένο τεστ λωρίδας)
Αλλαγές νερού: ανά δύο μέρες περισσότερο από 30% του νερού, λόγω στρωσίματος με ψάρια!!!
Θερμοκρασία: 26,5 °C
¶λλες πληροφορίες: Η λειτουργία του ξεκίνησε στης 17-04-2009 και τα ψάρια μπήκαν 4 μέρες μετά.
Καθημερινά από την πρώτη μέρα γίνεται προσθήκη API Stress Zyme (κανονική ή διπλάσια δόση).
Ως αντιχλώριο χρησιμοποιείται το API Stress Coat σε κανονικές δοσολογίες.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αυτό το post θα ανανεώνεται κάθε φορά που έχω να
προσθέσω μια νέα πληροφορία ή κάποια αλλαγή στα στοιχεία του ενυδρείου.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Καλή συνέχεια σε όλους...


Αποστόλης

Φωτογραφίες:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my 2nd aquarium.jpg
Εμφανίσεις:  1742
Μέγεθος:  225,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my 2nd aquarium(b).jpg
Εμφανίσεις:  1540
Μέγεθος:  259,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-09, 01:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου και καλη αρχη !
Δυστυχως ομως εκανες παλι στραβο ξεκινημα...
Σε αστρωτο ενυδρειο εβαλες ψαρια που θελουν τουλαχιστον 400 λιτρα ολα μαζι αλλα και παλι ειναι ασυμβατα.
Ας αρχισουμε με τα ψαρια. Με βαση το blue dempsey που για χαρη του εστησες το ενυδρειο οπως λες, τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα ! Το ψαρι αυτο φτανει σε ενα μεγεθος 20 εκ. και θελει τουλαχιστον 150-200 λιτρα για ενα μονο. Επειδη μεγαλωνωντας γινεται αρκετα επιθετικο, καλυτερα να κρατιεται σε χαρεμι ή ομαδα σε πολλα περισσοτερα λιτρα.Προερχεται απο την Κ.Αμερικη .Το περιβαλλον που θα φτιαξεις γι αυτο το ψαρι πρεπει να αποτελειται απο λεπτη αμμο με πολλες κρυψωνες απο πετρες και ξυλα. Τα φυτα εκτιμωνται αλλα θα πρεπει να ειναι ανθεκτικα ειδη οπως ανουμπιες, φτερες, sagitaria ,valisneria κλπ.
Το Labidochromis δεν εχει καμια σχεση εκει μεσα και πρεπει να απομακρυνθει αμεσα πριν αρχισουν οι καυγαδες. Εξαλλου ειναι κιχλιδα απο τις λιμνες της αφρικης (Μαλαουι) και θελει αλλες συνθηκες και περιβαλλον.
Το clown loach παλι θελει κι αυτο πολλα λιτρα ,μαλακο νερο,και να ειναι παντα σε ομαδα τουλαχιστον των 5, οποτε κι αυτος παει πισω απο εκει που τον πηρες.
Συμβουλη μου ειναι να κρατησεις μονο τον blue dempsey προς το παρον ,αν ειναι μικρος ακομα, και να βαλεις προγραμμα για την αγορα ή κατασκευη μεγαλυτερου ενυδρειου.
Το βασικο σου προβλημα ομως αυτη τη στιγμη ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου γιατι τα ψαρια σου μετρανε αντιστροφα αν δεν κανεις κατι αμεσα.
Τα υγρα που υποσχονται οτι βαζεις ψαρια μεσα απο την 1η μερα και ολα ειναι μια χαρα , δεν κανουν τιποτα ! Θα ηταν πολυ καλο για να ειναι αληθινο ! Δυστυχως τα ετοιμα βακτηρια που λεγεται οτι περιεχουν δεν στρωνουν το φιλτρο δια μαγειας και αν και ενεργουν προσωρινα ισως, η διαδικασια του στρωσιματος με τα ψαρια μεσα (και την αμμωνια να ανεβαινει διαρκως), απαιτει τον ιδιο ακριβως χρονο που θα μας επαιρνε κι αν δεν τα χρησιμοποιουσαμε.
Η λυση αυτη τη στιγμη στο προβλημα σου λεγεται μπολι, δηλαδη να παρεις υλικο ή "μούργα" απο ενα φιλτρο απο υγιες στρωμενο ενυδρειο και να το ριξεις μεσα στο φιλτρο σου.
Βαλε αγγελια οτι ζητας, ή αν εισαι κοντα στο Περιστερι ελα να σου δωσω εγω μπολι.
Εξυπακουεται οτι θα μεινει μονο το blue dempsey μεσα και τα υπολοιπα θα φυγουν. Εξαλλου νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να του φτιαξεις ενα μεγαλυτερο species tank μιας και προκειται για υπεροχα ψαρια με ενδιαφερουσα συμπεριφορα και πανεμορφα χρωματα.
Προς το παρον ταιζεις ελαχιστα,τα κατεψυγμενα επιβαρυνουν αρκετα το νερο ,οποτε οχι. Μετρας συχνα για ΝΗ3/4, ΝΟ2, και εφαρμοζεις αλλαγες νερου 20-30% πριν η αμμωνια φτανει σε τοξικα επιπεδα.Ομως λιγη αμμωνια πρεπει να υπαρχει διαρκως αλλιως δεν θα στρωσει ποτέ το φιλτρο σου.
Μπορεις να ανεβασεις την θερμοκρασια στους 28-29 βαθμους αν μεινεις μονο με τον dempsey μιας και αντεχει εως 30 το συγκεκριμενο ψαρι, και η ανοδο της θερμοκρασιας επιταχυνει λιγο το στρωσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-09, 05:13
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....o Alex στα ειπε..
για μενα καλυτερα δωστα ολα πισω ,ξεκινα το στρωσιμο σωστα διαβασε τα υπομνηματα που υπαρχουν(και οχι μονο),ή βρες "μπολι" και αφου διαβασεις για συνθηκες που χρειαζονται τα ψαρια που σε ενδιαφερουν, τοτε ρωτα εδω, να σου πουμε (οσο μπορουμε ο καθενας μας) απο ιδιαιτεροτητες κ.λ.π των ψαριων...
...βιαστηκες τις προηγουμενες φορες και τα αποτελεσματα τα ειδες,αν κανεις και τωρα το ιδιο(ηδη το εκανες ως ενα βαθμο) στο τελος θα απογοητευτεις και θα τα παρατησεις..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-09, 10:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλο κουραγιο!!!
δυστυχως τωρα θα πρεπει να πληρωσεις με κοπο κι εσυ τα λαθη των μαγαζιων...
καθημερινες μετρησεις και αλλαγες νερου ωστε να εχεις μεν αμμωνια...αλλα σε ανεκτα επιπεδα...αυτο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου...
απο εκει και περα θα συμφωνουσα κι εγω να δωσεις τα ψαρια σου....η να φιλοξενησει καποιος το ειδος που θες να κρατησεις και να ξεκινησεις το στρωσιμο απο την αρχη και σωστα...
καλη δυναμη!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-09, 22:09
corduroy27 Ο χρήστης corduroy27 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς το Blue Dempsey δεν άντεξε. Πριν από δύο μέρες, το βρήκα νεκρό όταν ξύπνησα. Πιο πολύ λυπάμαι για την ταλαιπωρία που τράβηξε πάντως.
Τα υπόλοιπα ψάρια φαίνονται μια χαρά. Από την αρχή δηλαδή, (πιο συγκεκριμένα από τη δεύτερη μέρα), μόνο το Blue Dempsey έδειχνε ότι έχει πρόβλημα.
Υπάρχει λέτε περίπτωση να είχε κάτι που σε συνδυασμό με την αλλαγή περιβάλλοντος να επιβαρύνθηκε;
Από το λίγο που το θυμάμαι στο μαγαζί πριν το πάρω, βρισκόταν στο κάτω μέρος του ενυδρείου και δεν βόλτρε ιδιαίτερα.
Το προτίμησα όμως γιατί ήταν σημαντικά μεγαλύτερο από τα άλλα και είχε πιο έντονο χρώμα.

¶λλωστε οι τιμές στα τεστ παραμένουν οι ίδιες ακριβώς 3 μέρες μετά και είναι πολύ καλές νομίζω, (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και μάλιστα χωρίς αλλαγή νερού.
Βοηθήστε όμως λίγο σχετικά με το ποιές τιμές θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα στην δική μου περίπτωση, (που έχω ψάρια μέσα),
ώστε αν περάσουν ένα όριο, (που θα μου πείτε εσείς), να προβώ άμεσα σε αλλαγή νερού.
Ένα πράγμα που θέλω επίσης να ξέρω είναι αν θεωρείτε επιτακτική ανάγκη την καθημερινή χρήση
Stress Zyme, μιας και αν συνεχιστεί αυτό,
θα δώσω αρκετά χρήματα στο τέλος μόνο γι' αυτό το υγρό!!!

Ήδη έχω τελειώσει ένα μπουκάλι των 118ml και έχω ανοίξει άλλο.
Τις τελευταίες 2 μέρες δεν έχω ρίξει καθόλου και όπως είπα πιο πάνω οι τιμές από τα σημερινά τεστ είναι ακριβώς οι ίδιες που είχα και στην αρχή!!!
Ότι βλέπετε δηλαδή στο πρώτο post, το οποίο είπα αρχικά ότι θα ανανεώνω αλλά απ' ότι βλέπω δεν έχω αυτή τη δυνατότητα,
άρα θα πρέπει να ποστάρω ως "απάντηση", τυχών σημαντικές αλλαγές στο μέλλον...

Raven, δε χρειάζεται νομίζω να σου πω ότι το σύνολο των ψαριών είχε την "έγκριση" του πωλητή!!! Τέλος πάντων. Με δεδομένο ότι όλα τα ψάρια που έχω
αποκτούν ένα σεβαστό μέγεθος, βλέπω να δίνω κάποια στο μέλλον, όταν αρχίζουν να μεγαλώνουν. Αυτό που θέλω να κρατήσω όπως και να 'χει είναι το
Ancistrus Dolichopterus
, το οποίο μεγάλο θα είναι πολύ ωραίο και είναι από τα ψάρια που δεν είχα ως τώρα. Επίσης, ένα που σίγουρα θα δώσω είναι η αφρικάνα,
μιας και ο μόνος λόγος που την διάλεξα είναι για να κάνει χρωματική αντίθεση με το Blue Dempsey, χωρίς να ξέρω φυσικά ότι δεν ταιριάζουν μαζί.
Να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο δεν παίζει λόγο χώρου. Με δεδομένα λοιπόν όσα μου είπες για τις απαιτήσεις των Blue Dempsey, το σκεπτικό μου πλέων είναι
ότι αφού στρώσω το ενυδρείο μου και δώσω την αφρικάνα θα το γυρίσω σε ήμερα-ημιάγρια, (όπως παλιά), που έχω και περισσότερες επιλογές σε ψάρια που μου αρέσουν. Είδομεν...

Υ.Γ.1: Το ενυδρείο του Raven, είναι ένα από τα πιο όμορφα ενυδρεία που έχω δει ποτέ ! ! ! Συγχαρητήρια για την δουλειά σου.

Υ.Γ.2: Αν μπορεί κάποιος, ας διαγράψει την ΣΗΜΕΙΩΣΗ που γράφω με κόκκινα γράμματα στο κάτω μέρος της παρουσίασης, αφού δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω EDIT μετά από λίγη ώρα, άρα αυτό που γράφω δεν γίνεται. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-09, 23:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κριμα για το Blue Dempsey...ειναι μια απο τις αγαπημενες μου κιχλιδες. Παντως σιγουρα ευθυνεσαι κι εσυ για τον θανατο του. Ακομα κι αν ηταν ηδη ταλαιπωρημενο ή ασθενες, το αποτελειωσες εκθετοντας το σε υψηλα επιπεδα αμμωνιας, μεσα στο αστρωτο ενυδρειο.

Κοιτα να διωξεις τα ψαρια. Κρατα μονο τον Ancistrus αφου σου αρεσει.
Η λυση στο προβλημα σου , σου επαναλαμβανω οτι ειναι να μπολιασεις το φιλτρο σου.
Βαλε μια αγγελια ή αν θες περνα να σου δωσω εγω μπολι. Ετσι το φιλτρο θα στρωσει γρηγορα και δεν θα παιδευεις τα ψαρια.
Το Stress zyme ισως βοηθαει λιγο αλλα δεν προκειται να στρωσει απο μονο του το ενυδρειο σου..οποτε αν νομιζεις οτι ειναι εξοδο, σταματησε το.
Και κοιτα οταν θα ξαναδιαλεξεις ψαρια να εχεις κανει πρωτα μια ερευνα αν κανουν για το ενυδρειο σου και ειναι συμβατα μεταξυ τους. Καλυτερα να ρωτας εδω παρα να εμπιστευεσαι τον καθε πωλητη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-09, 00:08
corduroy27 Ο χρήστης corduroy27 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
...Ακομα κι αν ηταν ηδη ταλαιπωρημενο ή ασθενες, το αποτελειωσες εκθετοντας το σε υψηλα επιπεδα αμμωνιας, μεσα στο αστρωτο ενυδρειο...
Μα το θέμα είναι ότι ΔΕΝ έχω, (ακόμα τουλάχιστον), υψηλά επίπεδα αμμωνίας!!!
<0,009 mg/l είναι πολύ;
Όπως προείπα, οι τιμές που είχα σήμερα, ήταν οι ίδιες που είχα και πριν 4 μέρες!!! Και από αυτές τις τιμές δε βλέπω κάτι επικίνδυνο.
Ξανά δες λίγο αν θες τις τιμές στο πρώτο post και επισήμανέ μου πιες παραμέτρους να προσέξω και ποίες είναι οι επικίνδυνες τιμές (που ΔΕΝ πρέπει να φτάσω) και σε κάθε μια από αυτές...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κοιτα οταν θα ξαναδιαλεξεις ψαρια να εχεις κανει πρωτα μια ερευνα αν κανουν για το ενυδρειο σου και ειναι συμβατα μεταξυ τους. Καλυτερα να ρωτας εδω παρα να εμπιστευεσαι τον καθε πωλητη.
Δε χρειαζόταν καν να το πεις αυτό. Τώρα που ξεστραβώθηκα επιτέλους...

Όσο για το μπόλιασμα που λες, θα προσπαθήσω να πάρω μούργα από το ενυδρείο μιας ξαδέρφης μου που μένει πολύ κοντά μου. Θα συνδυάσω την διαδικασία με καθάρισμα του δικού της φίλτρου.
Την μούργα θα την βάλω σε μια σακούλα, (από αυτές που μεταφέρουμε τα ψάρια), με δικό της νερό και όταν έρθω σπίτι, (μένουμε κοντά), θα φροντίσω να την απορροφήσει όλη το φίλτρο μου,
(έχω σκεφτεί δύο τρόπους γι' αυτό). Όλα αυτά επειδή το φίλτρο της είναι εσωτερικό και έχει τα γνωστά σφουγγάρια και όχι κάποιο υλικό που θα μπορούσα να αναμίξω με το δικό μου.
Ελπίζω ότι θα τα καταφέρω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-09, 00:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Με το μπολι θα εισαι ενταξει, κανε ομως μετρησεις γιατι καμια φορα μπορει να μην "πιασει" με την μια. Και φυσικα συνεχιζεις τις μετρησεις για οσο χρειαστει μεχρι να μηδενιστει η αμμωνια και τα νιτρωδη και να εχεις μονο νιτρικα.
Οι τιμες που η αμμωνια ειναι τοξικη, εξαρταται αμεσα και απο την τιμη του ΡΗ αλλα γενικα ακομα και συγκεντρωσεις αμμωνιας των 0.02mg/lit μπορουν να ειναι επιβλαβεις σε μακροχρονια εκθεση.
Τα νιτρωδη ΝΟ2, δεν πρεπει να ξεπερνανε το 1.5 mg/l.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-09, 00:29
corduroy27 Ο χρήστης corduroy27 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ο.Κ. Σ' ευχαριστώ πολύ. Όταν έχω νεότερα θα επανέλθω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων glazar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 43 16-12-07 00:50
Ενυδρείο 15 λίτρων hotgates Χρυσόψαρα 9 03-08-07 19:37
ερωτήσεις για ενυδρείο 50 - 60 λίτρων Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 18 02-10-06 09:00
Betta σε ενυδρείο 10 λίτρων Alucard Bettas 8 14-10-04 01:05
Νέο τροπικό ενυδρείο Vlachos Stamatis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 10-03-04 09:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08326 seconds with 14 queries