Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Κοράλλια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-08, 22:23
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή Ταισμα LPS και λοπών κοραλιων

Φιλοι μου καλοι, καλοι μου φιλοι, τελικα θα προσπαθησω να μεινω στα LPS κατα το μεγαλυτερο μερος του ενυδρειου μου οποτε θα αγοραστει ενας ακομα κυκλοφορητης στα 2500 λ/ω, συνολο δλδ. 5000 + φιλτρου + σκιμμερ, για να μην εχω και πολυ μεγαλη κυκλοφορια και το ερωτημα μου ειναι τωρα:
Τι τρωνε? εχω misis που ταιζω την τραχυφυλια και φυτοπλαγκτον ,(στο οποιο μαλλον οφειλεται και η εξαρση της αλγης) επισης trace elements , ιωδιο και περιμενω και seachem reef complete και κατι για calcium.
Τι αλλο χρειαζονται? απο ζωοπλαγκτον τι γινεται χρειαζεται?
Γενικα τα LPs με τι τρεφονται και καθε πότε?
Ειναι πολυ σημαντικο να ελεγχω το ασβεστιο, ρωταω επειδη δεν εχω calcium reactor και δεν θελω να μπω στην διαδικασια να αγορασω γιατι θα ξεφυγω παρα πολυ μετα.
Α ξεχασα οτι εκτος απο LPS εχω και την ρικορντεα η οποια μ'αρεσει και θα μπουν και αλλες οπως επισης μερικα μανιταρια καθως και ζωονθους.
και μια τελευταια ερωτηση.
Ολα αυτα τα ζωντανα τρωνε εε?
Αρα λογικα αποβαλλουν κιολας.
Μηπως γεμιζωντας το ενυδρειο με κοραλια φορτωθει το ενυδρειο με νιτρικα και τελικα ειναι το ιδιο σαν να εχω ιχθυοφόρτωση ??

Αν ειναι χαζη η ερωτηση μην βαρατε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-08, 22:53
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Καταρχην , οσο αφορα το ασβεστιο πρεπει να προσπαθησεις να κρατησεις σταθερες τιμες ...παντα σε συνδιασμο με alkalinity και μαγνησιο.Αν και τα ζωα που κρατας ειναι ευκολα , η σταθεροτητα πρεπει να υπαρχει...απλα θα εχεις μικρη καταναλωση = μικρες προσθηκες.

Η λογικη ειναι οτι μολις το ενυδρειο φθανει σε πληρη επιπεδα στοκαρισματος κοραλιων , ο χομπιστας πρεπει να καταγραψει την ημερησια καταναλωση ασβεστιου /alk ωστε βαση αυτης , να προσαρμοσει τη δοσολογια του.Αρα , για καποιο διαστημα τα συχνα τεστ ασβεστιου/alk ειναι απαραιτητα με καποιο αξιοπιστο τεστ κιτ.

Για μικρα ενυδρεια με ευκολα κοραλια προτεινω το Seachem reef complete για προσθηκη ασβεστιου (το οποιο ταυτοχρονα διατηρει αναλογια για μαγνησιο/στροντιο) και για alkalinity το KENT Superbuffer dKH (υγρο) . Αμφοτερα ειναι ευχρηστα και ''ασφαλη'' προιοντα και δυσκολα μπορεις να κανεις λαθος.

Θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια στο παρακατω αρθρο ωστε να κατατοπιστεις για τις επιθυμητες τιμες :
http://www.reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

Το ταισμα κοραλιων απο την αλλη ειναι λιγο πιο συνθετο ...με την πληθωρα σκευασματων που κυκλοφορουν , ο χομπιστας ευκολα παρασυρεται και μπορει να μετατρεψει το ενυδρειο σε ''βουρκο''.Πολλα σκευασματα ''διατροφης'' κοραλιων αποτελουν εξαιρετικο λιπασμα για τις διαφορες αλγες.

Εκτος και αν εχεις ενα πολυ ισχυρο σκιμερ μαζι με ενα ευμεγεθες και στρωμμενο fuge μακροαλγων για εξαγωγη οργανικων , θα σου ελεγα να εισαι πολυ συγκρατημενος στα ταισματα σου ειδικα με τα λεγομενα ιχνοστοιχεια και τα διαφορα συνθετικα ή ''νεκρα'' σκευασματα.

Οπου μπορεις ταιζε με target feeding (ανεμωνες , τραχυφιλιες κλπ) ωστε να ελαχιστοποιεις τη ρυπανση.Το ιδανικο φαγητο θα ηταν να ειχες σταθερη παροχη ζωντανου φυτοπλαγκτον/ζωοπλαγκτον (rotifiers) , η καλλιεργεια ομως των οποιων δεν ειναι ευκολη υποθεση για τον ιδιωτη χομπιστα που θελει μικρες ποσοτητες.

Σωστα λες : ολα τα κοραλια τρωνε (=θελουν φαγητο) και φυσικα ολα τα κοραλια αποβαλλουν ...υπο αυτη την εννοια , τα κοραλια δεν ειναι απλα ''φυτα'' αλλα αποτελουν βιολογικο φορτιο του οποιου ο ογκος πρεπει να υπολογιζεται σοβαρα (ισως να μην ειναι ευκολο να αντιστοιχισεις το βιολογικο φορτιο πχ '' Πεντε κοραλια = ενα ψαρι'' αλλα η βιολογικη επιβαρυνση υπαρχει )
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασθενειες κοραλιων BLACK EAGLE.. Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 26-03-08 08:56
Ταισμα? ton12 Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 05-03-08 01:36
Χρόνος προσαρμογής σε LPS nikman Κοράλλια 11 11-06-07 16:06
ταισμα naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 12-02-07 22:12
Ταισμα Pyranha; ΠΕΤΡΟΣ ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 2 12-11-05 11:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03269 seconds with 13 queries