Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-04, 01:03
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Ενεργός άνθρακας

Σε κάποια συζήτηση διάβασα τα παρακάτω για τον ενεργό άνθρακα.

Ο ενεργός άνθρακας μένει "ενεργός" για περίπου 2-3 εβδομάδες και μετά χάνει την απορροφητικότητα του, οπότε δεν συνίσταται να τον χρησιμοποιείς παραπάνω από αυτό το διάστημα. (γι' αυτό σου λέω να μην τον βάλεις από την αρχή του στρωσίματος )

Για πείτε μου λοιπόν:
Όταν λέτε «ο ενεργός άνθρακας μένει "ενεργός" για περίπου 2-3 εβδομάδες» τι ακριβώς εννοείται;
Ότι πρέπει να βλέπουμε την ημερομηνία παρασκευής του; Γιατί μετά από 3 εβδομάδες είναι ανενεργός;
Από πότε εσείς μετράτε τις 3 εβδομάδες; Από τότε που τον βάζετε στο νερό για πρώτη φορά; Και αν τον αφήσω μέσα στο νερό μόνο μια εβδομάδα θα μπορώ να τον ξαναβάλω μέσα για άλλες δυο;

Εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι ο ενεργός άνθρακας έχει μια ορισμένη ικανότητα απορρόφησης και ότι αν γεμίσει τότε σταματάει απλά να απορροφάει. Δεν έχει σχέση δηλαδή το πόσο καιρό τον έχουμε στο ενυδρείο μας, αλλά το πόσο «βρώμικο» νερό θέλουμε να καθαρίσει. Που σημαίνει ότι αν τον βάλουμε να καθαρίσουμε νερό βρύσης θα κρατήσει πολύ περισσότερο από όταν τον βάλουμε να καθαρίσει το νερό του ενυδρείου από φάρμακα κτλ.
Ποιο από τα δύο είναι το σωστό;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-04, 01:27
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Να βάλω εγω ακόμα ένα πρόβλημα;
Μετά απο πόσες μέρες ο πρόην ενεργός άνθρακας βγάζει ότι τράβηξε πριν;

Ο ποιό πολύς κόσμος δεν χρεισημοποιεί καθόλου άνθρακα. Βάζεις μόνο μετά απο κάποια θεραπεία να 'τραβήξει' τα φάρμακα, και για 3-4 μέρες.

Οσο για την ερώτησή σου είναι δύσκολο να σου πεί κάποιος ένα νούμερο χ μέρες, εξαρτάται απο την ποιότητα και ποσότητα του άνθρακα και από την χειμία του ενυδρείου σου.

Εδώ έχει μεταξύ άλλων και 2 αρθράκια σχετικά: http://www.marineland.com/drtims_articles.asp
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-04, 02:02
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Μετά από καμία!!!
Ο ενεργός άνθρακας ΔΕΝ βγάζει ότι τράβηξε πριν ποτέ!!!
Τον βάζεις επίσης και όταν κάνεις αλλαγές νερού μιας και συγκρατεί το χλώριο.
Επίσης συγκρατεί και τις μυρουδιές κυρίως!

ΥΓ. καλό το άρθρο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-04, 02:18
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

o άνθρακας μπορεί να χρησιμοποιηθεί σπαστα Αν για παράδειγμα τον χρησιμοποιήσεις 1 βδομάδα τον βγάζεις τον στεγνώνεις και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για άλλες δυο άλλη φορά.
Συγκρατεί χρωστικές και άλλες χημικές ουσιές όπως και ορισμένα συστατικά λιπάσματος που ενδεχομένως υπάρχουν στο ενυδρείο.
Αν παραταθεί η έκθεσή του στο νερό πάνω απο μήνα αποβάλλει στο νερό ότι είχε συλλέξει μέχρι τότε γι'αυτό και παύει να είναι ενεργος.
Δεν εμποδίζει καμία ασθενεια να εκδηλωθεί.Ορισμένοι καταστηματάρχες το προτίνουν σε μόνιμη βάση και χρήση (για εμπορικούς λόγους φυσικά) αλλά οι ίδιοι δεν τον χρησιμοποιουν στα δικά τους ενυδρεία επειδή είναι οικονομικά ασύμφορος.
Η χρήση του ,λοιπόν, περιορίζεται μόνο για αισθητικούς λόγους διαύγειας νερού ή αποθεραπείας.



Υ.Γ.
Να προσθέσω ότι ήμουν φανατικός υποστηρικτής του μέχρι πρότινως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-04, 02:21
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlachos Stamatis
Μετά από καμία!!!
Ο ενεργός άνθρακας ΔΕΝ βγάζει ότι τράβηξε πριν ποτέ!!!
Δεν γράφουμε κάτι αν δεν είμαστε σίγουροι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-04, 02:41
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Δηλαδή εσύ είσαι σίγουρος για αυτό που λες;
Εγώ λέω ότι χωρίς μεγάλη μεταβολή του PH, δηλαδή σε συνθήκες ενυδρείου δεν βγάζει ποτέ αυτά που έχει μαζέψει! Δες και το άρθρο που παράθεσε και ο George-A
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-04, 03:29
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

διάβασα το άρθρο και γράφει σε κάποιο σημείο
"To keep your carbon working longer, make sure to mechanically filter the water before it reaches the carbon as this will keep the carbon from clogging with debris. A good practice is to rinse the carbon under water for a few seconds each week to get rid of particulate material. This will keep the water paths open and help you get the full benefit of the carbon."
Αυτό σημαίνει ότι η ροή του νερού παρασυρει στοιχεία που έχει ήδη απορροφήσει.
Εχει γραφτεί πολλές φορές ότι επαναφέρει ότι έχει μαζέψει απο μήνα και πάνω.Εγώ δεν είπα ότι είμαι σίγουρος για τίποτα.
Η αντικατάστασή του επιβάλλεται.Για ποιο λόγο λες;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-04, 03:52
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Σε αυτό το σημείο το άρθρο απλά μας λέει ότι πρέπει να φιλτράρουμε το νερό μηχανικά πριν περάσει από το κάρβουνο διότι το ακάθαρτο νερό το βουλώνει και δεν δουλεύει σωστά.
Επίσης ότι πρέπει να το ξεπλένουμε διότι πιάνει γλίτσα και δεν έρχεται σε επαφή με το νερό μετά.
Που το είδες ότι το νερό παρασύρει τα στοιχεία που απορρόφησε????
Το αλλάζουμε διότι γεμίζει και δεν απορροφά άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-04, 04:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο ωφελιμος χρονος που "δουλευει" ο ενεργος ανθρακας οντως εξαρταται απο το ποσο φορτωμενο ειναι το ενυδρειο. Οι 3-4 εβδομαδες ειναι εμπειρικος χρονος, βγαλμενος απο τα (συνηθως υπερφορτωμενα) κοινα ενυδρεια.
Οταν πλεον μπουκωσει, δουλευει σαν βιολογικο μονο.

Απότι γνωριζω κανενας ανθρακας δεν ξαναβγαζει οτι κρατησε (εκτος απο τις συνθηκες αυτες με τις αλλγες pH που κι εγω πρωτοδιαβασα τωρα στο αρθρακι, και που δεν μας αφορουν). Αυτο που βγαζει, ειναι φωσφορικα, αν παιρνουμε φτηνο ανθρακα απο αναξιοπιστες εταιρειες.

Επειδη οι καλης ποιοτητος ανθρακες ειναι και ακριβοι, και μετα απο κανα - δυο μηνες (εστω) η ιδιοτητα τους γινεται μονο βιολογικη, εαν δεν συντρεχει λογος (θεραπεια με φαρμακα, ταννινες απο φρεσκα ξυλα, πολλα φυτα σαπια κλπ) δεν χρειαζεται να τους εχουμε στα φιλτρα μας. Οσο για το χλωριο, μερικες σταγονες αντιχλωριο κατα την αλλαγη ειναι ευκολοτερες.

Για τους παραπανω λογους δεν συνιστουμε να βαζουν (ιδιως οι καινουργιοι) ανθρακα στα φιλτρα τους. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι βλαβεροι, και γιαυτο ας μην παιρνουμε κατα γραμμα καποια πραγματα και τα παμε στην αλλη ακρη, του στυλ: "βγαλε αμεσως τον ανθρακα , τζίζ!!" (οπως και με το φιλτρο βυθου, το οποιο ειναι αλλη ιστορια).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-04, 04:35
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

το άρθρο έγραφε για "particulate material" και όχι γλιτσα.Τώρα αν αυτά ειναι μόνο φωσφορικά το θέμα πάει αλλου.Πάντως ακόμα και σε φίλτρα ενεργού άνθρακα πόσιμου νερού οι εταιρείες εγγυόνται την ποιότητα του μόνο σε έγκαιρη αντικατάστασή του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-04, 05:17
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

μπορει ο ενεργος ανθρακας να επηρεασει την τιμη του ph και την σκληροτητα του νερου ;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-04, 12:01
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Κατά την γνώμη μου οι λόγοι που δεν χρειάζεται να βάζουμε μόνιμα άνθρακα είναι δυο:

Πρώτα, γιατί ένας καλός ενεργός άνθρακας είναι ακριβός. Το να βάζουμε συνέχεια μας κοστίζει, χωρίς η προσφορά του να είναι ανάλογη, εκτός και υπάρχει λόγος. Οι μυρωδιές και το χρώμα του νερού μπορούν να ελεγχθούν αρκετά καλά με τις τακτικές αλλαγές νερού. Καλώς ή κακώς επιπλέον δεν είναι καθόλου απλό να ξέρουμε πότε έχει σταματήσει να κατακρατεί ρίπους και το μόνο που κάνουμε συνήθως είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες των εταιρειών.

Δεύτερο, αν δεν τον αλλάζουμε τακτικά μετατρέπεται σε υλικό βιολογικού φιλτραρίσματος, αλλά με επιδόσεις μικρότερες από άλλα υλικά που είναι πιο κατάλληλα, πιο φθηνά αφού δεν θέλουν αντικατάσταση και με μεγαλύτερη επιφάνεια για εγκατάσταση βακτηριδίων, στον ίδιο όγκο που πιάνει ο άνθρακας στο φίλτρο μας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-04, 15:32
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Εδώ υπήρχε ενα "αρθρο" πού οχι μόνο δέν απαντούσε στό παραπάνω θέμα αλλά ουτε κάν επρεπε να υπάρχη.
Το σκότωσα λοιπόν επειδή ηταν μπούρδα και................ καλά του έκανα
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-04, 19:33
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

'Ένα άλλο μειονέκτημα του AC είναι πως το υλικό αυτό «γερνάει». Όταν συμβαίνει αυτό, μερικές από τις ενώσεις που προσφάτως απορροφήθηκαν από αυτό, πιθανότατα θα απελευθερωθούν πίσω στο νερό του συστήματος από όπου είχαν απομακρυνθεί.'

το γράφει εδώ

http://www.malawicichlidhomepage.com...bon_greek.html

γράφει λάθος ή εννοεί μόνο τα φωσφορικά.
Θέλω να είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-03-04, 17:31
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis

Απότι γνωριζω κανενας ανθρακας δεν ξαναβγαζει οτι κρατησε (εκτος απο τις συνθηκες αυτες με τις αλλγες pH που κι εγω πρωτοδιαβασα τωρα στο αρθρακι, και που δεν μας αφορουν).
Eπαναλαμβάνω την ερώτηση μου με βάση πάντα αυτό που γράφει ο Τόλης και που δεν έχω λόγο να το αμφισβητίσω .Όμως το διαβάζω πρώτη φορά .Απεναντίας έχει γραφτεί εδώ μέσα το αντίθετο αρκετές φορές.Ο φίλος Σταμάτης απαντά με σιγουριά.
Επειδή το post δεν θα έχει νόημα ύπαρξης αν δεν διευκρινιστεί επαναλαμβάνω.Το κείμενο που αντιπαράθεσα είναι λάθος;
Αν ναι κλονίζεται η εγκυρότητα αυτών που γράφονται εδώ μέσα.
Και τέλος κατά πόσο είναι σωστά τα 'αρθράκια' που επισυνάπτονται κατά καιρούς;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-03-04, 18:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω γραφω, "απο οτι γνωριζω". Δεν μπαινει θεμα αμφισβητησης ή να το παρετε κατα γραμμα, γιατι δεν κανω καποια δηλωση.

Το κατα ποσον μπορουμε να παιρνουμε ως ολοσωστα τα διαφορα αρθρα του ιντερνετ (κι ακομα και αρθα σε εγκυρα περιοδικα) παιζει παρα πολυ.

Ξερουμε τον συγγραφεα, και πως τον κρινουμε? Στην συγκεκριμενη περιπτωση, το πρωτο αρθρο ειναι απο τον Tim Hovanec - εγω τουλαχιστον τον διαβαζω χρονια τωρα σε διαφορα περιοδικα, και εχω σχηματισει την γνωμη οτι αυτα που γραφει ειναι εγκυρα. (Την αντιθετη γνωμη εχω σχηματισει πχ. για τον Herbert Axelrod, παρ΄ολο τον πλουτο βιβλιογραφιας του). Το δευτερο αρθρο, του Γ. Ρεκλου, απλως πιθανολογει, αλλά το MCH (συνηθως) ειναι προσεκτικο στην πληροφορια που δινει.

Αν ηταν αποδεδειγμενο οτι βγαζει πισω αυτα που κραταει, θα υπηρχε πλεον σαφης αναφορα και προειδοποιηση επ'αυτου σε πολλα αρθρα και ιστοσελιδες, κι αν ηταν αποδεδειγμενο οτι ΔΕΝ βγαζει πισω τιποτα ποτε, το ιδιο.

Γιαυτο οταν οι γνωμες διιστανται, οπως εν προκειμενω, βλεπουμε συχνα να σχηματιζεται μια μεση λυση, οπως γραφτηκε κι απο μενα κι απο τον Τακη παραπανω. Η φραση "Χρησιμοποιειτε πολυ καλης ποιοτητας ενεργο ανθρακα, μονο μετα απο θεραπειες, ή περιπτωσεις μολυνσης κλπ., και δεν χρειαζεται να τον κρατατε στο φιλτρο απαξ και η δουλεια για την οποια τον θελετε τελειωσε, κι οχι παραπανω απο ενα μηνα", δεν ανακαλυφθηκε προσφατα, ειναι η φραση που συνανταται σε ολες τις πηγες αναφορας για τον ενεργο ανθρακα εδω και χρονια.

Οσο για την εγκυροτητα αυτων που γραφονται εδω μεσα, ξαναλεω οτι ειναι στο κριτηριο του καθενα να το εκτιμησει, διασταυρωνοντας παντα τις πληροφοριες και απο αλλού, ή εκτιμωντας το προσωπο που γραφει ή απανταει σε κατι. Κανεις μας δεν γνωριζει ΚΑΘΕ πτυχη του χομπυ. Το σημαντικοτερο ειναι να ειμαστε προσεκτικοι σε αυτα που γραφουμε, κι αν δεν γνωριζουμε κατι ας αφησουμε καποιον αλλο να απαντησει, παρα να απανταμε σωνει και καλα, με κινδυνο να δωσουμε λαθος κατευθυνση.
Και οι συντονιστες, και εγω, αφ'ενος δεν γνωριζουμε τα παντα, αφ' ετερου δεν ειμαστε σκυμμενοι 24 ωρες το 24ωρο πανω απο το φορουμ για να προλαβαινουμε τα λαθη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-03-04, 20:15
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Παραθέτω μια λεπτομέρεια πάνω στο θέμα αυτό,και όταν βρώ και το βιβλίο ή περιοδικό που το διάββασα θα σας παραπέμψω.Με τη σειρά μου βέβαια να διευκρινήσω οτι δεν είμαι χημικός και δεν μπορώ να ορκιστώ για το παρρακάτω .
Διάβασα λοιπόν οτι για να βγάλει ο ''γεμάτος'' άνθρακας το περιεχόμενό του μέσα στο ενυδρείο πρέπει να βρεθεί μια ουσία που έχει μεγαλύτερη ικανότητα προσρόφησης με τον ε.α. από τις ήδη υπάρχουσες σ αυτόν!Συνήθως αυτό συμβαίνει με κάποια φάρμακα ,και όταν ο ε.α. είναι ήδη γεμάτος!!!Ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-03-04, 21:34
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω αυτά που έγραψε ποιό πάνω ο Τόλης σχετικά με την αξιοπιστία διαφόρων άρθρων.
Το ότι γράφεται κάτι σε ένα site ή περιοδικό ή βιβλίο δεν σημαίνει με τίποτα ότι είναι αξιόπιστο. Πολλές φορές μάλιστα είναι πληρωμένες διαφημίσεις..... Ευτυχώς που υπάρχουν διάφορα φορουμς όπως αυτό και βγάζουμε κάποια άκρη.....
Ειδικά για τα άτομα που αναφέρονται ποιό πάνω, ο πρώτος ο Hovanec, αν δείτε τα λινκς που έχει πανω και αριστερα, το βιογραφικό του βρίσκεται εδώ, αν δείτε έχει και αρκετές επιστημονικές διμοσιεύσεις, και αν διασταυρώσεις τις γνωμες που επικρατούν και σε δίαφορα άλλα φορουμς, δεν πρόκειται για τυχαίο άτομο... Το μόνο 'αρνητικό' (?) είναι ότι εκπροσωπεί κάποια εταιρία....... αν και δεν το εννοεί "πάρτε άνθρακα μόνο της Marineland να είστε σίγουροι!!!"
Για τον Γ. Ρεκλό πάλι δεν θα μπορούσα να πω ότι υστερεί σε κάτι επιστημονικά, έχοντας 2 ακόμα προτερήματα: Είναι Ελληνας και δεν εκπροσωπεί ούτε προβάλει καμιά εταιρία! Ακόμα και στο αρθράκι τους, έχουν απο κάτω τα credits στον Hovanec.
Και αν προσέξατε κανένας απο τους ποιο πάνω δεν έκανε κάποια πειραματική έρευνα. Βασίστηκαν στην υπάρχουσα αρθογραφία.

Και προσωπικά απο τα παραπάνω που διάβασα ότι είναι πολύ βασικό η ποιότητα του άνθρακα, γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος απο πουθενά στις εταιρίες στο τι υλικά βάζουν, δεν εμπιστεύομαι κανένα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-03-04, 01:09
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έχω θέση ,άποψη και γνώμη σε κάποια θέματα που γνωρίζω ή έμαθα εδώ μέσα.Εκανα όντως παρατήρηση στη λέξη "ποτέ" εφόσον αντικρούονται σ'αυτά που μέχρι πρότινος ήξερα.
Ενιωθα ότι έπρεπε να διασαφηνιστεί μιά θέση απο δύο εκ διαμέτρου αντίθετες αναφορες παρότι πιθανολογούμενες.
Στο συγκεκριμένο θέμα πάντως καταλήγω στη τελευταία φράση του Γιώργου και συμφωνώ.

Υ.Γ.
Τόλη αυτά που συστήνετε εσύ και ο Τάκης με είχαν βρει σύμφωνο απο την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06878 seconds with 12 queries