Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-10, 12:00
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή Ε ε ε ερχεται

σε λίγες μέρες θα βάλω μπρος το νέο Project

Raven να σκυλιάσεις
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-10, 12:07
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Να υποθέσω γαριδοκατάσταση Μάκη???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-10, 12:31
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Καλα το θεμα εχει ενδιαφερων :ρ

αντε να δουμε ποσες νεες αλγες θα μας δειξεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-10, 12:46
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ούτε άλγες ούτε γαρίδες....plant only...και φανατικά μποστανάδικο
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-10, 12:49
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή



αντε να δουμε.....

(εχει σχεση με εκεινο που μου ελεγες)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-10, 13:11
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

καμία απολύτως υπομονή (κι εγώ περισσότερο)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-10, 13:25
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
ούτε άλγες ούτε γαρίδες....plant only...και φανατικά μποστανάδικο
Να σημειώσω εδώ ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, ένα ενυδρείο "plant only", δεν δικαιούται καν να θεωρεί τον εαυτό του ...ενυδρείο.

Αν δεν έχει και κάτι να κινείται (ψάρι, ασπόνδυλο, κάτι που δεν μπαίνει στην σαλάτα βρε αδερφέ), σε ποιά κατηγορία θα το εντάξεις???

Γιατί δηλαδή να το θεωρήσουμε ενυδρείο και όχι γυάλινη γλάστρα που ποτίστηκε λίγο παραπάνω??

Και με αυτή την λογική κύριε Μάκη, γιατί να μην μας παρουσιάσουν αύριο και οι νταμαράδες ένα "rock only" ενυδρείο??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-10, 14:16
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

απλα κωστα σε ενα Plant only ενυδρειο μπορεις να εχεις το Co2 και κατα επεκταση τα λιπασματα στον θεο.

Πολλα απο τα ενυδρεια που βλεπεις Κωστα στους διαγωνισμους ειναι plant only και μερικες μερες πριν την τελικη φωτογραφιση εισαγουν τα ψαρια στο ενυδρειο.

Απο την αλλη εαν τα ψαρια ειναι και κοπαδοψαρα αυτο εχει αλλο ενα θετικο καθως δεν εχουν συνηθησει τον χωρο και διαμορφονουν ενα πολυ συμπαγες κοπαδι το οποιο δειχνει πανεμορφο στις φωτο

Και ολα αυτα σε ενα fail safe ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-10, 15:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
σε λίγες μέρες θα βάλω μπρος το νέο Project

Raven να σκυλιάσεις
Θα σκυλιασω Μακη μας αν δεν μας το δειξεις βημα βημα απο το στησιμο μεχρι την ολοκληρωση του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-10, 15:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ μ' αυτά που λες Γιάννη, απλά με την ευκαιρία του νέου project του Μάκη, ήθελα να χτυπήσω καμπανάκι σε όλους τους τρελλαμένους
μποστανάδες (και σε σένα που την έχεις κουνήσει την ..βαλισνέρια) που δίνετε υπέρμετρη σημασία στα φυτά (στην διακόσμηση δηλαδή)
και πολύ μικρότερη στους κατοίκους του ενυδρείου (που θα έπρεπε να είναι το πρώτο μέλημά μας), με αποτέλεσμα να φτάσουμε και στα plant only,
δηλαδή ενυδρεία (ο Θεός να τα κάνει) που δείχνουν ενυδρεία μόνον τις ημέρες του διαγωνισμού, όταν προστίθενται "διακοσμητικά" ψάρια,
ενώ κατά το μεγαλύτερο διάστημα της ζωής τους είναι απλά γυάλινα παρτέρια, ανθοδοχεία, υδρογλάστρες, πάντως όχι ενυδρεία.

Τα λέω όλα αυτά φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, γιατί κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου μποστανά και δεν θέλω να χάσουμε την μπάλλα.
Γιατί η μπάλλα είναι τα ψάρια κατά τη γνώμη μου, τα υπόλοιπα είναι το γκαζόν, πάνω στο οποίο παίζεται το παιχνίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-10, 15:53
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφωνώ μ' αυτά που λες Γιάννη, απλά με την ευκαιρία του νέου project του Μάκη, ήθελα να χτυπήσω καμπανάκι σε όλους τους τρελλαμένους
μποστανάδες (και σε σένα που την έχεις κουνήσει την ..βαλισνέρια) που δίνετε υπέρμετρη σημασία στα φυτά (στην διακόσμηση δηλαδή)
και πολύ μικρότερη στους κατοίκους του ενυδρείου (που θα έπρεπε να είναι το πρώτο μέλημά μας), με αποτέλεσμα να φτάσουμε και στα plant only,
δηλαδή ενυδρεία (ο Θεός να τα κάνει) που δείχνουν ενυδρεία μόνον τις ημέρες του διαγωνισμού, όταν προστίθενται "διακοσμητικά" ψάρια,
ενώ κατά το μεγαλύτερο διάστημα της ζωής τους είναι απλά γυάλινα παρτέρια, ανθοδοχεία, υδρογλάστρες, πάντως όχι ενυδρεία.

Τα λέω όλα αυτά φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, γιατί κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου μποστανά και δεν θέλω να χάσουμε την μπάλλα.
Γιατί η μπάλλα είναι τα ψάρια κατά τη γνώμη μου, τα υπόλοιπα είναι το γκαζόν, πάνω στο οποίο παίζεται το παιχνίδι.
Συμφωνώ Κώστα μαζί σου, αν και μποστανά δεν θα σε έλεγα.. Τρελαμένο με τις σαλάτες θα σε έλεγα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-10, 16:06
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Δεν εχεις αδικο αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λεει και ο λαος
Τα ενυδρεια σου ειναι σαλατα 4 season με μαρουλια απο καθε γωνια του πλανητη.


(οντως την εχω κουνησει την βαλισνερια )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-10, 16:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ωπα ρε παλληκαρια γιατι πηρατε φορα. Τι το κακο βρισκετε που θελει καποιος να στησει εναν υποβρυχιο κηπο για διαγωνισμους (π.χ.) και θελοντας να τρομπαρει απο την αρχη με πολυ διοξειδιο και βαρια λιπανση για να αποφυγει τις αλγες, κανει υπομονη για 3-4 μηνες και δεν βαλει ζωντανα μεσα;
Απο τη στιγμη που θα εχει ισορροπησει το συστημα και μπουν μεσα τα ψαρια και ασπονδυλα το ενυδρειο θα θεωρειται πληρες και μπορει καποιος επειτα απο την τελικη φωτογραφιση να απολαυσει το ενυδρειο και τα ψαρακια του για οσο καιρο θελει. Αυτα για καποιον που ενδιαφερεται για τους διαγωνισμους.
Κι αν μαλιστα εχουμε και 2-3 ακομα ενυδρεια με ψαρια και γαριδες και βγαζουμε εκει το αχτι μας , δεν βλεπω που ειναι ακριβως οπου χανεται η μπαλα;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-10, 16:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί η μπάλλα είναι τα ψάρια κατά τη γνώμη μου, τα υπόλοιπα είναι το γκαζόν, πάνω στο οποίο παίζεται το παιχνίδι.
για ολα φταιει το γκαζον... "gazon maudit"...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-11-10, 17:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σκυλιασω Μακη μας αν δεν μας το δειξεις βημα βημα απο το στησιμο μεχρι την ολοκληρωση του.
ναι, ναι....βήμα,βήμα...ξεκίνα απο τα τζάμια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-11-10, 17:30
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφωνώ μ' αυτά που λες Γιάννη, απλά με την ευκαιρία του νέου project του Μάκη, ήθελα να χτυπήσω καμπανάκι σε όλους τους τρελλαμένους
μποστανάδες (και σε σένα που την έχεις κουνήσει την ..βαλισνέρια) που δίνετε υπέρμετρη σημασία στα φυτά (στην διακόσμηση δηλαδή)
και πολύ μικρότερη στους κατοίκους του ενυδρείου (που θα έπρεπε να είναι το πρώτο μέλημά μας), με αποτέλεσμα να φτάσουμε και στα plant only,
δηλαδή ενυδρεία (ο Θεός να τα κάνει) που δείχνουν ενυδρεία μόνον τις ημέρες του διαγωνισμού, όταν προστίθενται "διακοσμητικά" ψάρια,
ενώ κατά το μεγαλύτερο διάστημα της ζωής τους είναι απλά γυάλινα παρτέρια, ανθοδοχεία, υδρογλάστρες, πάντως όχι ενυδρεία.

Τα λέω όλα αυτά φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, γιατί κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου μποστανά και δεν θέλω να χάσουμε την μπάλλα.
Γιατί η μπάλλα είναι τα ψάρια κατά τη γνώμη μου, τα υπόλοιπα είναι το γκαζόν, πάνω στο οποίο παίζεται το παιχνίδι.
Συμφωνω μαζι σου οσο δεν παει.
Και μαλιστα ειναι απο τις σπανιες φορες οποτε αξιζε να γραψω!

Και τα ψαρια εχουνε το σκοπο τους στο συστημα που περιγραφεις αλλιως δεν θα εμπαιναν καν.
Θελουμε κατι που χεζει, να ανεβαινουν τα νιτρικα και να τρωνε τα φυτακια μας...τιποτα παραπανω.
Αλλιως θα ηταν οντως μια παραποτισμενη γλαστρα...
Τα ψαρια εχουνε γινει δευτεροκλασατα ζωντανα σε τετοιου τυποι...'ενυδρεια'....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-11-10, 17:31
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
για ολα φταιει το γκαζον... "gazon maudit"...
Ασχετο αλλά....
Καταπληκτική ταινία, και σίγουρα απο τις αγαπημένες μου..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-11-10, 18:59
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αλέξανδρε δεν βρίσκω κανένα κακό να φτιάχνεις έναν φοβερό υποβρύχιο κήπο, προκειμένου κάποια στιγμή να βάλεις ψάρια, αρκεί να βάλεις.
Γιατί το plant only του παλαβού αλγο-Μάκη, μου μυρίζει σκέτο φυτώριο και ούτε κι αυτό είναι κακό, αλλά ενυδρείο νομίζω δεν είναι.

Για να ξανασκεφτούμε τον ορισμό του ενυδρείου και μετά ας δούμε ποιοί πρέπει να είναι οι πρωταγωνιστές και ποιοί οι κομπάρσοι.
Ενυδρείο χωρίς φυτά γίνεται (που λέει ο λόγος), χωρίς ψάρια όμως ή τουλάχιστον ασπόνδυλα, δύσκολα να το πεις ενυδρείο.

Προσωπικά δυσκολεύομαι ακόμη και τα σκέτα γαριδοενυδρεία να τα αναγνωρίσω σαν ενυδρεία (έχω 3 με γαρίδες, αλλά και ψαράκια),
αλλά ας μην την επεκτείνω ως εκεί την συζήτηση, γιατί θα βγούμε εκτός θέματος και ήδη νομίζω σε σύγχισα αρκετά, αμφισβητώντας την
πρωτοκαθεδρία των φυτών έναντι των ψαριών. Κι εγώ τα λατρεύω τα φυτά, αλλά ποτέ δεν θα τα βάλω μπροστά, να κρύβουν τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-11-10, 19:26
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
ούτε άλγες ούτε γαρίδες....plant only...και φανατικά μποστανάδικο
Από φυτά Μάκη ό,τι έχει το μαγαζί, στη διάθεσή σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι, ναι....βήμα,βήμα...ξεκίνα απο τα τζάμια
και να μήν ξεχνιόμαστε, λεπτομερή παρουσίαση από τα τζάμια !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosm1 : 10-11-10 στις 19:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-11-10, 19:37
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

χε χε χε είναι γνωστή η άποψη μου για τα ψάρια (ακόμα κι αυτά που αναπαράγω με μεγάλη επιτυχία μάλιστα). τα ψάρια βρίσκονται (αν βρίσκονται) μόνο γα να τρώνε τα φυτά.
το συγκεκριμένο project (για μένα) είναι το Α Π Ο Λ Υ Τ Ο αν και φαντάζομαι ότι όταν θα το δείτε, δεν θα σας λέει μία.
Απλά έχω χαζέψει γιατί το έψαχνα και δεν το έβρισκα. Το συγκεκριμένο έρχεται από νησί του Ειρηνικού
Τέλος πάντων...λίγη υπομονή ακόμα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-11-10, 22:34
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Γιατί βρε παιδιά ενα ενυδρείο μονο με φυτά ,δεν είναι ενυδρείο και αυτά ζωντανοι οργανισμοι δεν είναι πολλαπλασιάζονται οταν τα προσφέρεις καλές συνθήκες, γεμίζουν άλγες και πεθαίνουν αν δεν τους παρέχουμε αυτά που θέλουν,το ίδιο δεν γίνεται και μετα ψάρια.Απλώς είναι πιο δύσκολη η σωστη διατήρηση τους πιστεύω και πιο πολυδάπανη,οσοι ερχόντουσαν στο σπίτι πάντοτε αγνοούσαν τα ψάρια που είχα μεσα και πιο πολύ χάζευαν τα φυτά.Προσωπικά νομίζω οτι κάθε τι εχει την χάρι του.Ενα ενυδρείο μόνο με πέτρες δεν έχει καμμία χάρη γιατι δεν έχει ζωή μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-11-10, 22:40
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
οσοι ερχόντουσαν στο σπίτι πάντοτε αγνοούσαν τα ψάρια που είχα μεσα και πιο πολύ χάζευαν τα φυτά.Προσωπικά νομίζω οτι κάθε τι εχει την χάρι του.Ενα ενυδρείο μόνο με πέτρες δεν έχει καμμία χάρη γιατι δεν έχει ζωή μέσα.

+1000 πρωτα λενε ομορφο ενυδρειο μετα τους λεω δεν ειναι πλαστικα μετα εξηγω πως τι γιατι μετα βλεπουν σαλιγγαρια γαριδες και τελος τα ψαρια :ρ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-11-10, 02:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βρε δεν πάτε καλά τρελλομποστανάδες, ευτυχώς στις συναντήσεις όλοι οι νέοι μας ρωτούν τι ψάρια έχουμε, τι ψάρια να βάλουν και τέτοια.
¶μα αρχίσουν να μας ρωτούν τι φυτά έχουμε, χαθήκαμε, θα πάμε να γραφτούμε σε κανένα φόρουμ για γλάστρες, παρτέρια, ανθοδοχεία κλπ.
Έχουμε πάθει ομαδική παράκρουση με τα φυτά και θέλουμε ψυχίατρο για να συνέρθουμε. Στο μεταξύ προτείνω αλλαγή του σήματος του ΠΣΦΕ:
Να βγεί κατεπειγόντως το ψάρι και να μπει στη θέση του μια καμπόμπα, ένα τενέλους, μια μπλύξα βρε αδερφέ... συνέρθετε βρεεε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
...μετα τους λεω δεν ειναι πλαστικα μετα εξηγω πως τι γιατι μετα βλεπουν σαλιγγαρια γαριδες και τελος τα ψαρια
Αυτό γίνεται γιατί έβγαλες τους ξιφοφόρους, που ξεχώριζαν και τους πρόσεχαν αμέσως βρε σέφτελε...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarist.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  21,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-11-10, 10:55
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Κατ' αρχάς μην κολλάτε με τις λέξεις. Το θέμα δεν είναι τι ταμπελάκι θα κολλήσουμε σε μία γυάλα, αν θα λέει "ενυδρείο" ή "μποστάνι" ή "φυτώριο" ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Το σημαντικό είναι πως το project του Μάκη θα έχει ζωντανούς υδρόβιους οργανισμούς, χρειάζεται πολύ μεράκι, χρόνο και προσπάθεια, και περιμένουμε και ένα έξοχο οπτικό αποτέλεσμα. Σε τι λοιπόν διαφέρει από ένα άλλο ενυδρείο; Ως προς το χρόνο εισαγωγής των ψαριών;
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-11-10, 11:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τι λοιπόν διαφέρει από ένα άλλο ενυδρείο; Ως προς το χρόνο εισαγωγής των ψαριών;
Όχι, ως προς την μη εισαγωγή ψαριών γενικώς και διαχρονικώς.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-11-10, 17:59
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Πάλι εισαγωγλη αλγων θα κάνει οπότε μην ψήνεστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-11-10, 10:53
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή Ηρθαν

10 υπέροχες ρίζες από red mangrove.

Προς το παρόν "ξεκουράζονται" από το ταξίδι.

Περιττό να σας περιγράψω την χαρά μου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3507.jpg
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  64,1 KB  
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-11-10, 11:10
Το avatar του χρήστη Churu
Churu Ο χρήστης Churu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
10 υπέροχες ρίζες από red mangrove.

Προς το παρόν "ξεκουράζονται" από το ταξίδι.

Περιττό να σας περιγράψω την χαρά μου.
Φιλε chemical mac επειδη εχω παρει εδω και 5 μηνες red mangrove και ακομα τις μεγαλωνω για το επομενο δισκοενυδρειο μου να σου δωσω μερικες πληροφοριες. Αρχικα τα εβαλα περιμετρικα του κυριως ενυδρειου και μεγαλωναν οι ριζες και τα φυλλωματα, αργοτερα μπηκαν σε ενα ενυδρειο μονα τους(περιπου 40 ριζες σε 120αρι) με ενα υποστρωμα 3 καρδιναλιους και πολλους λαθρεπιβατες για να ανακατεβουν τον βυθο και να οξυγωνονονται οι ριζες μαζι βεβαια με καποια ζουμια. Η αναπτυξη τους ηταν ικανοποιητικη αλλα μονο σε υψος, αφου φτανει τα 20 μετρα, αρχισα λοιπον να τα κανω τυπου bonsai δες http://www.mangrove.de/mangrove/english/index.php?screenwidth=widescreen1024&id=faq&submen u=fag&folder=&anker=≤=0&re=0 τοτε τα δενρακια φουντωναν και στα πλαινα. Με το περας του χρονου αρχισα ενα ενα να τα χανω λογω χωρου!! Οι ριζες και τα ριζιδια ειχαν καταλαβει ολον σχεδον τον βυθο με αποτελεσμα να μεγαλωνουν τα ισχυροτερα μεσα απο τον ανταγωνισμο μεταξυ τους. Τα εβγαλα απο το 120αρι και τα τοποθετησα στο μπαλκονι σε μια γλαστρα -βαρελι οπου ειναι δεμενα περιμετρικα στο χειλος της γλαστρας γεματο με νερο και λιπανση και στον πατο φυλλοχωμα ετσι ωστε να μεγαλωνουν οι ριζες προς τα κατω και οχι πλαγια που ειναι και το δικο που ζητουμενο. Να ξερεις οτι θελουν υ-π-ο-μ-ο-ν-η. Ελπιζω να σε βοηθησα καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-11-10, 11:35
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν πρόκειται να μπουν σε ενυδρείο, τουλάχιστον όχι έτσι όπως βάζουμε τα υπόλοιπα φυτά. Είμαι προετοιμασμένος για το τι πρόκειται να συμβεί και για τους ρυθμούς ανάπτυξης.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-03-11, 23:54
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Τελικά τι απέγινε το project?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Από Αλλού Το Περιμένεις και Από Αλλού Σου Έρχεται... 1η Γέννα Jeepas Δίσκοι 25 14-01-10 11:18
Έρχεται το καλοκαίριιιιιιιιιιιι :(:( flying_guardian DIY . Φτιάχτο μόνος σου 67 14-05-08 21:00
Διοξειδιο που δεν καταδέχεται να διαρρεύσει... Celda DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 28-03-06 17:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08977 seconds with 14 queries