Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-05-20, 19:06   #1
Λίγη Βοήθεια για Αρχή
Pavlos313x
Junior Member
Εγγραφή: 06-05-2020
Περιοχή: Λευκωσία
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Pavlos313x Ο χρήστης Pavlos313x δεν είναι συνδεδεμένος 08-05-20, 19:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,

Εντελώς ΑΣΧΕΤΟΣ με τα ενυδρεία κι ενώ υπολόγιζα να ρωτήσω πληροφορίες για τα ενυδρεία θαλασσινού νερού, προέκυψε... "γλυκό" πρόβλημα!

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος. Κάποιος ήθελε να ξεφορτωθεί το ενυδρείο του (~120λ) μαζί με το μοναδικό ψάρι που απόμεινε (~30εκ γλύφτης).

Κατέληξε στα χέρια μου κι ενώ δεν ήθελα με την καμία να ασχοληθώ με ενυδρείο τώρα, αφού ρώτησα 2-3 άτομα που ήξερα ότι είχαν ενυδρεία και όλοι τα είχαν "εγκαταλείψει" και η μπέμπα έκανε χαρά βλέποντας το ψάρι, είπα αν δε μου κοστίσει ακριβά, να προσπαθήσω να το κρατήσουμε, αφού είχε ενυδρείο, έπιπλο βάσης, φίλτρο, αεραντλία, χαλίκι.

Όλα όμως σε παντελώς άθλια κατάσταση! Τα ξέπλυνα όλα με νερό βρύσης, εκτός των περιεχομένων του φίλτρου (καταλάθος δεν το ξέπλυνα. Δεν ήξερα ότι καλά έκανα).

Το ψάρι πέρασε τα πάνδινα στον προηγούμενο ιδιοκτήτη... Μέχρι και αλάτι του έριξε για να πεθάνει (δεν ξέρω πώς το σκέφτηκε), αλλά το ψάρι μέχρι στιγμής επιβιώνει. Τα 3/4 του κορμιού του έχουν γίνει σχεδόν άσπρα (από μαύρο) και αν το παρατηρήσεις από κοντά θα δεις να ανεμίζουν κατά μήκος της ραχοκοκαλιάς του κάτι σαν μικρά φύκια (βασικά σαν κάποιος να το έξυσε και ανεμίζουν οι "πετσούλες" του) δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω (θα προσπαθήσω να το δείξω στη φωτό).

Και σαν να μην έφταναν τα όσα πέρασε (γι' αυτό το λυπήθηκα άλλωστε), το ψάρι έφθασε σε μένα μέσα σε ένα πλαστικό κουβά με νερό βρύσης όπου έμεινε 4-5 ώρες. Μετά βρήκα ένα παλιό άδειο ενυδρείο και το γέμισα νερό βρύσης χωρίς φαρμακα κ.τ.λ. και το έβαλα μέσα.

Στη συνέχεια καθάρισα το ενυδρείο του, το γέμισα νερό, αγόρασα φάρμακα και έβαλα μέσα και εφόσον δεν είχα άλλη επιλογή, περίμενα μόλις 24 ώρες και το έβαλα μέσα (κανονικά μου είπαν να περιμένω 8 μέρες, αλλά ήταν ή αυτό ή να μείνει σε νερό βρύσης χωρίς φίλτρα κ.τ.λ. για 8 μέρες. Επίσης έβαψα την πλάτη του ενυδρείου και τη 1 πλευρά σκούρο μπλε, αφού όπως διάβασα τουλάχιστον η πλάτη χρειάζεται να μην είναι διάφανη. Μη με ρωτήσετε για μετρήσεις... δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν, πριν το διαβάσω εδώ!

Έφτιαξα ένα πρόβλημα που είχε το φίλτρο (ακουγόταν σαν να τραβούσε αέρα). Κατάλαβα τί πήγαινε λάθος (αφού έχυσα 8,5λ νερού στο πάτωμα), μη γελάτε και έτσι έγινε και σχεδόν αθόρυβη η λειτουργία του!

3η μέρα σήμερα και ακόμα επιβιώνει, ελπίζω να μην το ματιάσω!

Λοιπόν...:

1. Υπάρχει κάτι να του δώσω για να επανέλθει το χρώμα του ή απλά θα δείξει ο χρόνος?

2. Υπάρχει κάποια ειδική τροφή για το ψάρι? Είχε μαζί του νιφάδες και του βάζω δύο κοφτά κουταλάκια τσαγιού τη μέρα. Χρειάζεται περισσότερο?

3. ΔΕΝ έχω σκοπό να βάλω αληθινά φυτά μέσα. Είναι απαραίτητα?

4. Αν επιβιώσει καμιά 30ριά μέρες θα ήθελα να προσθέσω 4-5 σαλιγκάρια, τί προτείνετε για να μην γεμίσει ξαφνικά το ενυδρείο αυγά και σαλιγκάρια?

Ξέρω ότι έχω κι άλλες ερωτήσεις, αλλά αυτά μου έρχονται στο μυαλό προς το παρόν! Μην ξεχνάτε ότι μόλις καθάρισα 8,5λ νερού από το πάτωμα και τα έπιπλα αλλιώς θα "πέθαινα"

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish web.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  56,8 KB  

Εμφανίσεις: 3694
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-20, 23:52
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Πράγματικα λυπάμαι για το ζωντανό και μπράβο σου που θέλεις να το σώσεις.
Δε ξέρω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου, εκτός από μια. τρώει βυθιζόμενη ειδική τροφή για αλγοφαγα (δηλαδή όχι flakes)
Επίσης μπορείς να κόψεις ένα κομματάκι αγγούρι (βρασμένο) ή κολοκυθάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-20, 11:33
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Προτεινω με ενα μικρο κοστος ( εαν το επιθυμεις φυσικα) να κανεις ενα restart στο ενυδρειο. Δλδ ενα καινουριο υποστρωμα, ενα ξυλο για να εχει ο pleco ( οχι γλυφτης, δεν εχει γλωσσα) και μερικα φυτα εστω επιφανειας ( ειναι πολυτιμα στη ποιοτητα του νερου και ομορφα).


Υπαρχουν δυο λογοι που δε θες να ασχοληθεις φανταζομαι. Χρονος ή χρημα ή και τα δυο.


Απο τα πολυ καλογραμμενο κειμενο σου ειναι προφανες οτι εχεις διαβασει και εδειξες διαθεση να μαθεις τι ειναι σωστο.


Εαν επιλεξεις να κανεις μερικες διορθωτικες κινησεις ειμαστε εδω να βοηθησουμε.


Σαλιγκαρια για ποιο λογο θελεις?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-20, 12:06
Pavlos313x Ο χρήστης Pavlos313x δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2020
Περιοχή: Λευκωσία
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkel Εμφάνιση μηνυμάτων
... τρώει βυθιζόμενη ειδική τροφή για αλγοφαγα (δηλαδή όχι flakes)
Επίσης μπορείς να κόψεις ένα κομματάκι αγγούρι (βρασμένο) ή κολοκυθάκι.

Πόσες ταμπλέτες τη μέρα?

Και μια ακόμη ερώτηση... Το καπάκι του ενυδρείου έχει θέση για 2 φλορέντζες. Έβαλα τις κανονικές. Υπάρχει πρόβλημα? Π.χ. Πολύ φώς ή αρκετή θερμότητα?

Υπάρχουν συγκεκριμένα watt και lumen που πρέπει να χρισημοποιήσω?

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 75μ x 35π x 45υ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν δυο λογοι που δε θες να ασχοληθεις φανταζομαι. Χρονος ή χρημα ή και τα δυο.
Ο κύριος λόγος είναι το χρήμα αυτή τη στιγμή. Και αν κόστιζε ακριβά, πραγματικά δεν ξέρω τί θα έκανα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ ενα καινουριο υποστρωμα
Το χαλίκι που ήδη έχει δεν κάνει πλέον?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα ξυλο για να εχει ο pleco ( οχι γλυφτης, δεν εχει γλωσσα)
Έχει μέσα ένα μεγάλο καράβι, άρα για να μπει ξύλο χρειάζεται να φύγει. Αν το ξύλο κάνει καλό θα το δώ. Όμως πώς πρέπει να είναι? π.χ. ένας απλός κορμός, μεγαλύτερος από τον pleco, κ.τ.λ.?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
και μερικα φυτα εστω επιφανειας (ειναι πολυτιμα στη ποιοτητα του νερου και ομορφα).
Ο pleco είναι περίπου 34εκ. όταν πάει κάθετα στο ενυδρείο σχεδόν φτάνει σε όλο το ύψος, έτσι γέμισα το ενυδρείο με νερό σχεδόν μέχρι πάνω. ¶ρα φυτά επιφάνειας δεν νομίζω να χωράνε.

Αν το ξύλο είναι αρκετό για αρχή, μάλλον θα ψάξω να πάρω ένα και αργότερα μπορεί να προσθέσω κάποιο φυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαλιγκαρια για ποιο λογο θελεις?
Γενικά τα βρίσκω ενδιαφέρον και όμορφα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-05-20 στις 08:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-20, 09:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια για την κινηση σου!
Το ψαρι περασε τα πανδεινα προφανως και είναι σε αθλια κατασταση.
οι πλεκο ευτυχως είναι πολύ "δυνατα" ψαρια και πιστευω πως με τη φροντιδα σου θα ανακαμψει.

Βεβαια αν είναι 30 εκατοστα ψαρι το ενυδρειο του πεφτει "ολιγον" μικρο. Σιγουρα σε πρωτη φαση όμως αυτό που προεχει είναι να συνελθει. Δεν είναι για περισσοτερες αλλαγες και μετακινήσεις.

Απλα σε 2η φαση θα πρεπει να σκεφτεις αν θα το κρατησεις στο πολύ-μικρο-για-αυτόν ενυδρειο ή αν αφου είναι καλα αργοτερα τον δωσεις (σε καποιον με καταλληλο ενυδρειο) και ολο αυτό γινει αφορμή να στησεις το ενυδρειο για πιο καταλληλα ψαρια πιο σωστα. Χωρις ιδιαιτερα εξοδα μπορει να γινει αυτό αν εχεις ηδη τα βασικα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pavlos313x Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια ακόμη ερώτηση... Το καπάκι του ενυδρείου έχει θέση για 2 φλορέντζες. Έβαλα τις κανονικές. Υπάρχει πρόβλημα? Π.χ. Πολύ φώς ή αρκετή θερμότητα?
Υπάρχουν συγκεκριμένα watt και lumen που πρέπει να χρισημοποιήσω?
χωρις φυτα δε σε πολυνοιαζουν αυτά....για να είναι το φωτιστικο ετσι εργοστασιακα δε θεωρω ότι ο φωτισμος σου μπορει να είναι υπερβολικος. Πες μας όμως ποσα βατ εχεις συνολο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pavlos313x Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει μέσα ένα μεγάλο καράβι, άρα για να μπει ξύλο χρειάζεται να φύγει. Αν το ξύλο κάνει καλό θα το δώ. Όμως πώς πρέπει να είναι? π.χ. ένας απλός κορμός, μεγαλύτερος από τον pleco, κ.τ.λ.?
υπαρχουν πολλα καταλληλα ξυλα για ενυδρειο στα πετσοπς. αν σου αρεσει να καταγινεσαι και να φτιαχνεις μονος σου πραγαματα κανε μια αναζητηση για diy ξυλα στο φορουμ. θα βρεις ποια ειδη είναι καταλληλα και πως πρεπει να τα επεξεργαστείς.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίγη βοήθεια παρακαλώ agamemnonas Αρχάριοι γλυκού νερού 74 06-11-13 11:33
Biobox 2 λίγη βοήθεια! falitsa Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 17-06-10 12:31
Λίγη Βοήθεια! kostvl18 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 22-03-09 00:05
Λίγη Βοήθεια Please! Axairontas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 22-09-08 20:12
Λίγη βοήθεια.....! yiota Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-04-08 15:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04865 seconds with 14 queries