Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-17, 11:49
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Αντοχη βαρους μπαλκονιου

Παιδια συγνώμη εάν βρίσκεται σε λάθος θέμα η ερώτηση που κάνω αλλά επίγομαι για βοήθεια . Έχω ένα μπαλκόνι σχετικά στενο 2,5 μέτρα πλάτος και 20 μέτρα μήκος . Θέλω να βάλω 12 γλάστρες φ70(διάμετρος)*57ύψος , γράφει στο site ότι χωράνε 111 λίτρα χώμα η κάθε μια . Οι γλάστρες θα βρίσκονται στην εξωτερική ακρη του μπαλκονιού όχι προς το σπίτι αλλά προς τα έξω . Σκέφτομαι να βάλω κηπευτικά τομάτες , αγγουριά και καρπούζια . Θα επιλέξω να κάνω ένα ελαφρύ μέιγμα χώματος βάζοντας ομώς και κομπόστ από το δικό μου . Σας παρακαλώ όποιος μπορει να με βοηθησει γιατι επείγομαι .... Υπάρχει θέμα στατικότητας του μπαλκονιού ? Σκέφτομαι να μην τις βάλω όλες στο ίδιο σημείο αλλά κατα μήκος του μπαλκονιού . Επίσης το μπαλκόνι δεν στιρίζεται απο καμία κολόνα . Γιατί βάρος περίπου μιλάμε μπορεί καποιος να μου πει ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-17, 12:14
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Οι διαστάσεις δείχνουν ότι μιλάμε για πολύ μεγάλο εξώστη όχι για το τυπικό μπαλκόνι (5μ Χ 1,60μ).Εάν η κατασκευή είναι τελευταίας 10ετίας (λογικά) δεν έχεις πρόβλημα...αλλιώς (το καλύτερο και ασφαλές) να ρωτήσεις μηχανικό ΚΥΡΙΩΣ γιατί το πλάτος σου είναι το μέγιστο που επιτρέπεται σε μπαλκόνια χωρίς στύλο από κάτω. ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ότι και να σου λέει ο καθένας...(ακόμα και εγώ). Μέτρησε το συνολικό βάρος και σε πια έκταση θα κατανεμηθεί (άλλο γλάστρα κολλητά στον εσωτερικό τοίχο και άλλο στην άκρη - διαφέρει η φόρτιση της κατασκευής). Υπόψιν ότι στο μέλλον μπορεί στον εξώστη αυτό (σε μια γιορτή) να έχεις 20-25 άτομα. (25Χ80= 2000 κιλά) τι θα γίνει τότε????????? ¶ρα ρώτα ΜΗΧΑΝΙΚΟ.. Οι γλάστρες σου θα έχουν βάρος (μόλις "πετρώσει το χώμα") 12Χ150 κιλά=1800 κιλά τουλάχιστον τα οποία θα αυξάνονται με το βάρος των κηπευτικών (εδώ θες αγρότη για περαιτέρω πολογισμούς βάρους κηπευτικών). Φιλικά δείξε ΠΡΟΣΟΧΗ......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-17, 21:06
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Μη παίζεις μ αυτά. Ρώτα μηχανικό και εγώ θα σου έλεγα περισσότερους από έναν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-17, 22:13
EPANTAZ Ο χρήστης EPANTAZ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2016
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παλικάρι μου,
Φυσικά και δεν έχει απαγορευτικό στα 2.5 Μ όπως προ είπε ένας φίλος..
Πες μου δύο πράγματα,
1. Τι έτος είναι η κατασκευή
2. Σε ποια περιοχή (πολη) βρίσκεσαι
3. Πόσους ορόφους έχει η οικοδομή
4. Πόσο πάχους έχει το μπαλκόνι σου στην επαφη του με το υπολοιπο κτιριο

Ενημερωτικά θα σου πω ότι τα μπαλκόνια ΠΡΕΠΕΙ να σχεδιάζονται για 500κιλα το τετραγωνικό σε κινητό φορτίο, καθώς κ 100 κιλά σε γραμμικό στην έξω πάρειές του.
Συνεπώς σε θεωρητικό επίπεδο αν ο σιδεράς ήξερε τη δουλειά του δεν έχεις κανένα πρόβλημα .....
Απλά απάντησε μου στα 4 ερωτήματα να σου πω με περισσότερη σιγουριά...

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-17, 11:13
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά καταρχην σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση . Ας τα πάρουμε από την αρχή , μένουμε σε 4οροφη μονοκατοικια στη Θεσσαλονικη . Το σπίτι χτίστηκε το 1997-98 . Το εν λογω μπαλκονι βρισκεται στον 1ο οροφο . Στην ουσία αρχίζει από το έδαφος και ανεβαίνει με εξωτερικές σκάλες μέχρι τον πρώτο . Πρόκειται για ένα μεγάλο συνεχόμενο μπαλκόνι σε σχήμα ''Γ'' . Δεν υπάρχει καμία κολώνα στήριξης από κάτω . Το μπαλκόνι είναι από μπροστά στενόμακρο με διαστάσεις 7,80μ ( μήκος ) * 1μ ( πλάτος) , και κάνει ένα γύρισμα στο οποίο φαρδένει με διαστάσεις 2,40 μ * 1-2,40μ (κυμαινόμενο φάρδος) και φτάνει στο μέγιστο πλάτος 2,40μ και συνεχίζει για άλλα 6μ ( μήκος ) * 2,40μ ( πλατος ) . Το πάχος της πλάκας είναι γύρω στα 20cm-25cm αλλά δεν γνωρίζω το υλικό , θα πρέπει να ρωτήσω τον πατέρα μου , λογικά τσιμέντο . Οπότε συνολικά έχουμε ένα μπαλκόνι 16,20μ σε μήκος . Επίσης κατα μήκος του μπαλκονιού υπάρχουν και υπερυψωμένα τοιχάκια ( ύψους 1μ από τη βάση το μπαλκονιού) . Το πρώτο με το που τελίωνουν οι σκάλες και αρχίζει το μπαλκόνι με μήκος 0,70 μ , ακολουθούν 2μ χωρίς τοιχάκι , μετά υπάρχει νέο τοιχάκι 0,80 μ , ακολουθούν 3 μ χωρίς τοιχάκι . Στο σημείο αυτό αρχίζει το μπαλκόνι να γυρίζει και να φαρδαίνει , λίγο πριν αρχίσει να γυρίζει υπάρχει υπερυψωμένο τοιχάκι 3,90 σε όλο το μήκος του στροφής του μπαλκονιού και συνεχίζει και λίγο μετά το γύρισμα . Ακολουθούν 4,30 μ χωρίς τοιχάκι και μετά 1μ τοιχακι και τελος στο φάρδος 2,40 τελευταιο τοιχακι που ενώνεται με τον τοίχο . Καθολο το μήκος του μπαλκονιού στην άκρη υπάρχει επίσης και ένα 10cm ύψους περβαζάκι .

Το ερώτημα είναι εαν το μπαλκόνι που υποστηρίζει ήδη ένα ξύλινο τραπέζι με 4 ξύλινες καρέκλες και ένα κεραμικό πυθάρι με ένα θάμνο γύρω στα 60 λίτρα , μπορεί να σηκώσει 10-12 πλαστικές γλάστρες φ70εκ( πανω εξωτερική διάμετρος ) (59εκ πάνω εσωτερικη διαμετρος) ( 57εκ. ύψος ) και ( 40εκ. διαμετρος βάσης ) = 111λίτρα όγκος χωματος σε κάθε γλαστρα . Ή εναλλακτικά 16-18 πλαστικές γλάστρες φ59εκ( πανω εξωτερικη διαμετρος ) ( 49εκ πάνω εσωτερική διάμετρος ) ( 48εκ. ύψος ) και ( 34 εκ. διάμετρος βάσης ) = 63,7 λίτρα χώματος σε κάθε γλάστρα . Το πρόβλημα είναι ότι οι γλάστρες θα βρίσκονται σε συγκεκριμένα σημεία εξωτερικά οι περισσοτερες και μερικές στη μέσα πλευρά του μπαλκονιού δίπλα από τον τοίχο του σπιτιού . Κυριώς κατά μήκος του στενόμακρου μπαλκονιού σε μήκος 5 μέτρα από τα 7,80 , και μετά το γύρισμα προς την έξω ακρη του μπαλκονιού ακόμη κάποιες γλάστρες για άλλα 4 μέτρα . Με πολύ μικρές αποστάσεις μεταξύ τους έαν υπάρχει περιθώριο ... Θα ήθελα σας παρακαλώ κάποιος μηχανικός εαν γίνεται να με βοηθήσει ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων . Σας στέλνω και φώτο ένα πρόχειρο σχέδιο δικό μου του μπαλκονιού να τονίσω μόνο ότι και οι σκάλες αλλά και το κομμάτι της εισόδου μέχρι τη διακεκομμένη γραμμή πατάνε πάνω στην κύρια πλάκα του σπιτιού οπότε λογικά δεν φορτίζουν το μπαλκόνι .

ΦΩΤΟ : http://prntscr.com/h9rzzm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νερο απο βρυση μπαλκονιου alatismenos Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 28-01-13 01:38
ενυδρειακο νερο στα φυτα του μπαλκονιου Λάζαρος Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-04-11 16:41
αναλογια βαρους πετρας με λιτρα. giannisqq Γλυκό νερό - Γενικά 8 31-01-10 12:02
αντοχή ψαριών GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-05-08 16:03
αντοχη σιλικονης?? dinos99 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 17-11-07 14:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04086 seconds with 13 queries