Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-16, 17:07
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Wink αποπειρα για φυτεμενο-αποριες

καλησπερα παιδια. ειπα και εγω να ασχοληθώ λιγακι πιο σοβαρά με φυτα μεσα στο ενυδρειο. παλιότερα ειχα 2-3 είδη και χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση τα ειχα παει καλα και ειχαν πολυ πολλαπλασιαστει!!. και χωρις υπόστρωμα. τωρα λεω να βαλω και υπόστρωμα. σε ενα ενυδρείο 100 λιτρων ποσα κιλα υπόστρωμα θα πρεπει να βαλω? ενδιαφέρον ακούγετε για την αμμο που λέτε . πανω απο την αμμο μπορω να βαλω διακοσμητικά χαλίκια?πως θα το καθαριζω το "εδαφος" μετα? υποθετω οχι με σκουπα.. μπορω να κανω απόπειρα για "γκαζον" με cuba έχοντας αμμο? υπ οψην, το ενυδρειο δεν θα περιεχέι ψαράκια ακομα... ειναι καθαρα απόπειρα για φυτα. μετα ισως κατι να βαλω αφου το περιβάλλων πλησιάσει πολύ το φυσικό. καθε σας συμβουλή χρήσιμη. ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-16, 23:21
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καλη αρχη φιλε μου και καλως ηρθες http://www.plantedtank.net/substratecalculator.html εδω σου λεει ποσο υποστρωμα χρειαζεσαι.και εγω ειμαι νεος με το φυτεμενο αλλα να σου πω τι μετανιωσα δεν εβαλα φλουριτη σαν υποστρωμα βοηθαει πολυ αφου δεσμευει στοιχεια απο την στηλη του νερου και τα αποδεσμευει σταδιακα.φροντισε να δωσεις κλιση στο υποστρωμα βοηθαει στο ακουασκειπ μετα δες τι εννοω https://www.youtube.com/watch?v=LQ-Z_sGLjAw .σκουπα δεν κανουμε απλα με την σκουπα οταν πιασει Μουλμ με προσοχη να μην αναταραξουμε το υποστρωμα, δες το βημα 4 σε αυτο το λινκ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 , αν το ενυδρειο δεν περιεχει ψαρια μπορεις να κανεις dry start ,διαβασε την αρχη του παραπανω λινκ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-16, 15:26
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

πολυ χρήσιμα ολα αυτα που διαβασα. το τελευταίο σου link με εχει βαλει σε πολυ ασχημες διαθεσεις.. χωρις ανθρακα νομιζω πως δεν θα τα καταφερω, και το αλλο που με προβληματιζει ειναι οτι στην αγορα του Ναυπλιου ειναι πολυ δυσκολο να βρω όλα αυτα τα τζαντζαλα για να το στησω. θα πρεπει να βρω ενα καλο internetiko shop να τα προμηθεύομαι ολα αυτα που χρειαζομαι.. αυτο το poterry soil τι ειναι? καστανοχωμα που βαζουμε στις γλάστρες? ή καποιο αλλο ειδος χωματος?? πως μπορω να το ζητησω απο καποιο φυτώριο? δε με νοιάζει τι χρωμα θα εχει το εδαφος γιατι το ονειρεύομαι με πρασινο γκαζον!! cuba! ξερω το χοντρενω αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-16, 16:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις ανθρακα νομιζω πως δεν θα τα καταφερω,
Τι τον θες τον άνθρακα ; ειδικά σε φυτεμένο κακό κάνει , και όχι καλό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-16, 16:54
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

CO2 οχι απλο ανθρακα. πες μου αν ξερεις για το poterry soil αν ειναι το κοινο καστανοχωμα ή αν πρεπει να το ζητησω διαφορετικα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-04-16, 16:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Είπες άνθρακα για αυτό απόρησα
Δεν το γνωρίζω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ειδικό υπόστρωμα στο δικό μου, έβαλα απλό χαλαζιακό και ταμπλέτες στην αρχή.
Για ρίξε μια ματιά εδώ https://www.google.gr/search?newwind...w=1024&bih=611
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-16, 19:25
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις λεπτοκοκο χαλικακι 1-3mm.απλα θα σου προτεινα να το αναμιξεις με φλουριτη.οσο γα την κουμπα δες τι θελει http://tropica.com/en/plants/plantdetails/4477/4477 δες ποσο co2 θελει και ποσο φως.μην στηριζεσαι στην ελπιδα γυναικα ειναι ...υπαρχουν ονλινε μαζαγια να κανεις την δουλεια σου ερχονται τα πραγματα σε 2 εργασιμες..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-16, 19:59
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Χωρις co2 και φως μην επιχειρησεις γκαζον γιατι θα σε παιδεψει πολυ και δεν θα ειναι το αποτελεσμα που περιμενεις.
Με καλο υποστρωμα με σχετικα καλο φωτισμο και diy co2 για τα λιτρα σου θα κανεις καλο φυτεμενο με μπολικα φυτα .
Αν θες το επιχηρεις και βλεπεις και κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-16, 11:44
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

αν υποθεσουμε πως βαζω Co2 τι εξοπλισμο χρειαζομαι?? θα ηθελα μια λιστα να δω αν με παίρνει οικονομικα. αν ειναι να ξεκινησω κατι να το κανω μια και καλη. και αυτο που θα αγορασω για το ενυδρειο μου το τωρινο (30*40*80) αργοτερα θα κανει για ενα μεγαλυτερο ή θα πρεπει να αλλαξω παλι. και ο κυκλοφοριτης νερου ποσο μεγαλος πρεπει να ειναι για να ευδοκιμησει το γκαζον.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-16, 11:49
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν υποθεσουμε πως βαζω Co2 τι εξοπλισμο χρειαζομαι?? θα ηθελα μια λιστα να δω αν με παίρνει οικονομικα. αν ειναι να ξεκινησω κατι να το κανω μια και καλη. και αυτο που θα αγορασω για το ενυδρειο μου το τωρινο (30*40*80) αργοτερα θα κανει για ενα μεγαλυτερο ή θα πρεπει να αλλαξω παλι. και ο κυκλοφοριτης νερου ποσο μεγαλος πρεπει να ειναι για να ευδοκιμησει το γκαζον.
γυρω στα 150ευρω θα παει ο εξοπλισμος για διοξειδιο και θα κανει και για μεγαλυτερο ενυδρειο μετα,το πολυ να αλλαξεις ενα δηαχυτηρα αν ανεβεις παρα πολυ σε λιτρα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-16, 12:00
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

μηπως θα μπορουσες να μου ονομασεις τα μερη του εξοπλησμου για να τα ψαξω και να δω τι να παρω? ειμαι σχετη απο αυτο το πραγμα.. θα με βοηθουσες πολυ! ακομα εχω μια αποροια πως μπορω να προσθεσω μια ακομα λαμπα στο καπακι του ενυδρειου μου?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-16, 13:13
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

μπουκαλα 2κιλη η πεντοκιλη
μανομετρο με μικρομετρικη βελονα
σωληνακι co2
bubble counter
δυαχητηρα
ηλεκτροβανα (για μενα αχρειαστη,αλλα οι πιο πολλοι την βαζουν)

απο ελλαδα δες κι εδω http://olympia-p.gr/el/13-co2,εγω θα εβαζα το συστημα με την 5κιλη χωρις ηλεκτροβανα βγαινει στα 151 ευρω.
υπαρχουν και ποιο φτηνες λυσεις στις αγγελιες, και ισως στο ebay και με ηλεκτροβανα.

Η ηλεκτροβανα ειναι για να ανοιγοκλεινει η παροχη μονη της με χρονοδιακοπτη,εμενα αυτο μονο θεματα μου δημιουργησε, γιατι καθε φορα που ανοιγοκλεινει η μικρομετρικη μου εδινε διαφορετικη παροχη, ισως με μια καλυτερη μικρομετρικη να το ελυνα αλλα επειδη βαριεμαι να ασχοληθω το εβαλα 24ωρο και ησυχασα,οπως και αρκετοι αλλοι.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-16, 14:58
Το avatar του χρήστη Νάσος Αναγνώστου
Νάσος Αναγνώστου Ο χρήστης Νάσος Αναγνώστου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Καλαμαριά
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Νάσος Αναγνώστου
Προεπιλογή

Ολοκληρωμένος οδηγός για φυτεμένο ενυδρείο από τον γκουρού του είδους εδώ.
Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στις συχνές αλλαγές νερού, στη χρήση ΑΝΘΡΑΚΑ στο φίλτρο, και στο πότε θα βάλεις ψάρια μέσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτεμενο 120lt "medium" end :P αποριες και βοηθεια. Κουραμπιές Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 20-12-13 18:30
αποπειρα γλαστρολιμνης zweet Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 17-04-12 09:43
αποπειρα κατασκευης καταρακτη χαρης12666 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 27-01-12 23:05
Η πρωτη αποπειρα για θαλασσινο ενυδρειο ... Tricky Fish Only 29 08-10-05 12:17
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05127 seconds with 13 queries