Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-05, 10:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Η πρωτη αποπειρα για θαλασσινο ενυδρειο ...

Γεια χαρα σε ολους ,

Αφου σκεφτηκα διαφορες χρησεις του δευτερου 120 λιτρου ενυδρειου μου , αποφασισα (firmly) να το μετατρεψω σε fish only sea tank, χωρις καν live rock στην αρχη .

Το ενυδρειο προοριζεται να φιλοξενησει ενα ζευγαρι true percula clowns (tank bred).

Το ενυδρειο εχει τωρα ενα εσωτερικο φιλτρο 600 λιτρα/ωρα , θερμοστατη 120 watt και λαμπα SYLVANIA COOL WHITE 25 WATT. Καθαρα υπολογιζω να ειναι 100 λιτρα νερο

Σκοπευω να :

1) Βαλω σπασμενο κορραλι για υποστρωμα
2) Διακοσμησω το ενυδρειο με θαλασσινο βραχο (νεκρο) που θα μαζεψω απο τη Σκοπελο μεσα στη βδομαδα (φευγω διακοπες αυριο)
3)Ενισχυσω το φιλτραρισμα με ενα εξωτερικο φιλτρο Sacem Marathon 1000 ή Eheim external filter 2217 (1000 λιτρα/ωρα)
4)Προσθεσω μια λαμπα actinic blue (υπαρχει θεση στο Ballast)

Αφου στρωσω το ενυδρειο θα βρω τα δυο ψαρακια και θα τα βαλω.
Η αγορα του εξοπλισμου θα γινει απο το εξωτερικο.

Οι ερωτησεις :
1. Χωρος : φανταζομαι ειναι αρκετος για τα clowns,ετσι ?
2. Φιλτραρισμα : θα εχω συνολικα 1600 λιτρα/ωρα φιλτραρισματος (εσω/εξω) .Φανταζομαι ειναι υπεραρκετος.Με δεδομενη την ιχθυοφορτιση που προτεινω , τι αλλαγες νερου θα χρειαζεται το ενυδρειο ? ποια θα ηταν η ιδανικη διαταξη υλικων στο εσω/εξω φιλτρο?
3.Βραχος . Εαν καποτε προσθεσω ζωντανο βραχο , θα μπορεσω να προκαλεσω (αργα βεβαια) εποικισμο στον νεκρο (ελληνικο) βραχο που θα βαλω τωρα ?
4.Με δεδομενη την λαμπα που εχω , ποσα watt πρεπει να ειναι η actinic blue
5. Ακουσα οτι τα true percula clowns (tank bred) , ειναι ευκολα στην αναπαραγωγη , εαν φυσικα ζευγαρωσουν .Αληθευει ? εχει δει κανεις να τα πουλανε εδω στην Αθηνα ?Που?

Τελος εαν καποιος εχει να προτεινει μια μαρκα καλου και οικονομικου αλατιου θα ηταν καλο .
Πληροφοριακα εγω εχω υπολογισει ενα κοστος μετατροπης μαξιμουμ 300 ευρω (συμπεριλαμβανομενου του αλατιου για ενα χρονο λειτουργιας και αλλαγων νερου)

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Βασιλης

ΥΓ Φευγω διακοπες οποτε θα μπορω να απαντησω σε 5-6 μερες σε τυχον ερωτησεις .Το ενυδρειο σεφτομαι να το ξεκινησω περιπου 15-20 Αυγουστου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-05, 20:21
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

καταρχας στα 100λ μπορεις να βαλεις και ενα δυο ψαρακια παραπανω απο αυτα που σκευτεσαι!καλο θα ειναι να βαλεις ζωντανο βραχο και να μην κανεις οικονομια εκει,κι εγω στην αρχη ξεκινησα χωρις ζωντανο βραχο και ειδα τεραστια βελτιωση οταν εβαλα!
ο βραχος απο τη δικη μας θαλασσα ειναι αρκετα συμπαγεις αρα μην τον υπολογισεις στην βιολογια σου!τωρα για υποστρωμα καλυτερα να προτιμησεις αραγωνιτη και ακομα καλυτερα ζωντανο!
Για το φιλτρο της sacem δεν ξερω να σου πω αλλα το 2217 το χρησιμοποιω καιρο χωρις προβλημα!
τα 1600λ/ω για φιλτραρισμα ειναι οκ,αλλα σιγουρα θα πρεπει να βαλεις και μερικους κυκλοφοριτες για καλυτερη κυκλοφορια.
Επισης ενα μικρο skimmer η ενας καλος ενεργος ανθρακας ειναι αναγκαιος!


Υ.Γ ειναι η πρωτη φορα που απανταω ολοκληρωμενα συγνωμη αν κανω κατι λαθος ή ξεχναω κατι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-05, 23:58
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Βασίλη το ενυδρείο είναι αρκετό για ένα ζευγάρι clown. Είναι επίσης αλήθεια ότι άν εγκλιματιστούν καλά και επικρατούν καλές συνθήκες στο νερό σου μπορεί να ζευγαρώσουν.
Τα υλικά στα φίλτρα σου θα είναι ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορο στο ένα και κάποιο καλό βιολογικό υλικό όπως siporax στο άλλο.Θα σου πρότεινα και ένα μικρό skimmer που θα βοηθήσει πολύ στην απομάκρυνση των οργανικών πρίν αυτά γίνουν αμμωνία και έτσι θα μπορούσες να βάλεις άλλα δύο μικρά ήσυχα χρήσιμα και όμορφα ψαράκια όπως ένα six line wrasse και ένα gobby για παράδειγμα. Επίσης βάλε δύο κυκλοφορητές απέναντι μεταξύ τους των 500-600 lt/h για έξτρα κυκλοφορία.Τώρα για τον βράχο από τις Σποράδες δεν συμφωνώ καθόλου
για πολλούς λόγους που έχουμε συζητήσει παληότερα.Κάνε οικονομίες
και βάλε λίγο ζωντανό βράχο και θα με θυμηθείς.
Από αλάτι βάλε της Tropic Marine ή της Red Sea.
Πάρε κανένα βιβλίο για μελέτη και μην βιαστείς στην αρχή με το στρώσιμο του ενυδρείου.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-08-05, 09:27
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καλη αρχη σου ευχομαι και εγω με την σειρα μου!! Λοιπον, ο Μανος τα λεει μια χαρα, το να ζευγαροσουν τα κλουνακια ειναι θεμα χρονου και καλων συνθηκων, ενω απλα να ξερεις πως η ανεμωνη δεν ειναι απαραιτιτη. Τωρα το μεγαλο προβλημα σου, δεν ειναι τοσο το ζευγαρωμα, οσο το να μεγαλωσεις το γοννο, κατι που απαιτει εμπειρια, αλλα και γνωση σε σχεση με τις βασικες τροφικες αλυσιδες της θαλλασας. Αυτο το βιβλιο θα σε βοηθησει παρα πολυ.
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3317


Υστ. Εαν δεν θες φωσφωρικα στο ενυδρειο σου, καλο ειναι να μην χρησιμοποιησεις σπασμενο κοραλι, αφου σχεδον παντα εχει φωσφωρικα και θα σου δημιουργησει προβλημα αλγης, καλυτερα να παρεις αραγωνιτη.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-05, 06:38
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Unhappy

Γεια χαρα και παλι ,

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις /σχολια .

Λοιπον εχουμε και λεμε :
1. ας πουμε οτι βαζω ζωντανο βραχο: τι ποσοτητα θα ηταν αρκετη ? (το ενυδρειο ειναι 100cm χ 30cm ).Θα μπορουσα να βαλω και ψοφιο τροπικο και σε τι αναλογια ? (50-50 ?)
2.Αραγονιτης ζωντανος . Ποσο να βαλω?
Τα δυο παραπανω να τα προμηθευτω απο Ελλαδα ή απο εξωτερικο ?
3.Σκιμμερ . Ειναι απαραιτητο για το set up που προτεινω ?

Γενικα θα ηθελα να τονισω οτι προσπαθω να στησω ενα fish only ενυδρειο περιορισμενου κοστους που να λειτουργησει μακροπροθεσμα.Γιαυτο και σκοπευω να βαλω μονο αυτα τα 2 ψαρακια.

Εαν δεν μου βγει το budget βαζοντας τα παραπανω (ζωντανο βραχο/αραγονιτη κλπ )και τελικα παραμεινω στην αρχικη προταση (του πρωτου μου post) ,τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω? (κακες μετρησεις /καταστροφη ?).Το φιλτραρισμα που προτεινω δεν θα ειναι επαρκες βιολογικα ? (με δεδομενη παντα την ιχθυοφορτιση που προτεινω) Επισης εαν δεν βαλω ζωντανο ή ψοφιο τροπικο βραχο πως μπορω να διακοσμησω το ενυδρειο ? με τι πετρες ?.

Παντως απο Σκοπελο (απο μια καθαρη θαλασσα) εφερα μερικα κομματια πορωδους βραχου (ειναι σαν σφουγγαρι) τα οποια ειναι και πολυ ελαφρια σε βαρος.Αλλα απο οτι βλεπω ειναι ακαταλληλα.

Ευχαριστω και παλι,

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-05, 06:47
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Question

Γιατι λες οτι ειναι ακαταλληλα ;;;
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-05, 11:02
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

¶μα θες βράχο να την βγάλεις οικονομικά εδώ:

http://store.aquaristic.net/AQ61315a...,0,0,id5331,,0,

σπασμένο κοραλλί μην βάλεις είναι το ίδιο σαν το πολύ χοντρό χαλίκι ,μαζεύει βρωμά και κατά συνεπεία υψηλά νιτρικά .

Fish only ...απλώς ακόμα δεν το ξέρεις ότι πας για reef.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-05, 12:24
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Red face

Στο ενυδρείο σου 15 κιλά βράχος είναι αρκετός.Μπορείς να βάλεις 50% ζωντανό και 50% νεκρό βράχο βάσης.Αραγωνίτη τόσο όσο να σου δημιουργήσει ένα ύψος περίπου 5 cm.Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να έβαζες
ένα μικρό skimmer όπως το prizm της Red Sea.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-08-05, 21:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είχα στο 400 άρι μου το Prizm pro de lux της Red Sea και δεν ήμουνα καθόλου μα καθόλου ικανοποιημένος. Πολύ θόρυβος και συνεχείς ρυθμίσεις…..

Επίσης και με τα τεστ της εν λόγω εταιρίας, δεν ήμουν ικανοποιημένος

Από τότε έχω ορκιστεί Μακριά από Red Sea…..
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-05, 20:43
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Wink

Αλλο 400 άρι και άλλο 120 άρι ενυδρείο.Οντως είναι θορυβώδες αλλά υπεραρκετό για το ενυδρείο σου.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-08-05, 22:43
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια χαρα και παλι ,

οσο αφορα το υποστρωμα,κλεισαμε σε αραγωνιτη ...
Παραμενει το θεμα με το ζωντανο βραχο και το skimmer.
Απο οτι προτεινετε θα χρειαστω καμμια 300 ευρω για σκιμμερ (150 ευρω για prizm) και αλλα τοσα για καμμια 10 κιλα ζωντανο βραχο (τοσο δεν κανει?)...
κυριοι , δυστηχως ξεφευγουμε ...με φιλτρα ,αλατια ,τεστ,εξτρα κυκλοφορητες και λοιπα θα παμε πανω απο 600 ευρω ...για να συντηρησω 2 clownακια ...ξερω γω ...σαν πολλα ακουγονται.Εαν και καταλαβαινω τα καλα του φυσικου βιολογικου φιλτραρισματος που θα προσφερει ο ζωντανος βραχος , νομιζα πως με ενισχυμενο ''τεχνητο'' φιλτραρισμα θα ημουν ενταξει ...επισης νομιζα πως τα σκιμμερ ειναι -απολυτως- απαραιτητα σε reef ενυδρεια.

Τελικα , απο ελληνικη θαλασσα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τιποτε (πετρες κλπ) ή οχι ?

Μην ανησυχειτε , τελειωνουν οι ερωτησεις

Bill
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-08-05, 10:56
unreg Ο χρήστης unreg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2005
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Γειά σου,

Λες πολλά για το skimmer. Νομίζω ότι για τα λίτρα σου μέχρι 150 ευρώ πρέπει να δώσεις max. Εκτός και αν το πας για reef. Για δυό clownakia μπορείς και χωρίς skimmer πάντως, αν έχεις καλό χημικό. Βράχο βρίσκεις και με 19 ευρώ το κιλό. Μπορείς να ξεκινήσεις και με 5-6 κιλά μόνο και σιγά σιγά προσθέτεις κάνα κιλάκι ακόμη...Από την θάλασσα μην βάλεις τίποτα. Καλύτερα ψόφιο από aquaristic.

Λεωνίδας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-08-05, 10:20
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

unreg , τα εγραψα λαθος :εννοουσα 150 ευρω για skimmer και αλλα τοσα για ζωντανο βραχο.Συνολο 300 ευρω και τα δυο.

Απο την ελληνικη θαλασσα δεν ειπα να βαλω ζωντανο βραχο ...ειπα να βαλω απλα ψοφιες πετρες για διακοσμηση .Ουτε αυτο ?και γιατι οχι ? (εαν απολυμανθει καλα καλα).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-08-05, 13:00
unreg Ο χρήστης unreg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2005
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ψόφιες πέτρες μπορείς να βάλεις αλλά δεν θα έχουν καμία χρησιμότητα πλην διακοσμητικής και μάλλον θα γεμίσουν και με άλγη αργότερα...γιατί δεν βάζεις ψόφιο από aquaristik είναι πολύ φτηνός και όμορφος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-08-05, 12:53
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

γεια και παλι,

επειδη μερικα δεν τα καταλαβα :

1) γιατι ο ψοφιος βραχος του aquaristic δεν θα γεμισει αλγη ενω εαν εβαζα πορωδη , νεκρο βραχο απο θαλασσα ελληνικη θα γεμιζε ? δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας απλα δεν βλεπω το λογο να δινω 50 ευρω για πετρες (δεν ζουμε και στην Ελβετια , εχουμε θαλασσες εδω!)
2) ζωντανος βραχος : σε ενα light stocked fish-only ενυδρειο θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τις διαφορες με ή χωρις ? Με δεδομενο παντα το αποτελεσματικο εξωτερικο βιολογικο φιλτραρισμα .Πραγματικα μπερδευτικα.
3) σκιμμερ : σε ενα fish only απλα σε γλιτωνει απο αλγη.Σωστα?

ειναι λιγο κουραστικο το θεμα αλλα ειναι και η ουσια : ποσα θελει ενα hobby για να λειτουργησει .Ξεκινησα το hobby με ενυδρειο γλυκου νερου αυτο του carrefour (100 eυρω ολα μαζι) οταν πολλοι ελεγαν οτι αυτο το ενυδρειο κανει για σαυρες και οχι για ψαρια.Το δουλευω 7 μηνες τελεια και εχει γινει ζουγκλα χωρις να αλλαξω λαμπες (που για φυτα ακουγα πως ηταν ανεπαρκεις αυτες που ειχε).Φυσικα δεν εβαλα CO2 ουτε υποστρωματα κλπ.Οκ, δεν εχω κοκκινα φυτα μεσα αλλα μπορω να ζησω και χωρις
Οι μετρησεις του ειναι αψογες παροτι κρατησα τα εσωτ. φιλτρα που ειχε.Το μονο που ευλαβικα κανω ειναι αλλαγες νερου και τα ψαρια περνανε μια χαρα.Φυτα δεν προλαβαινω να κουρευω.Αλγη ειδα μονο το πρωτο μηνα λειτουργιας.Μηπως βαζουμε παραπανω απο οτι χρειαζομαστε πολλες φορες? (''βαλε χοντρη εξατμιση και εχεις super car'').Ας το συζητησουμε αν θελετε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-08-05, 22:33
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Ποσό βράχο νομίζεις ότι μπορείς να χωρέσεις εκεί μέσα , πέντε κιλά θα πάρεις από ψόφιο και αυτό γιατί είναι η ελάχιστη ποσότητα που μπορείς να παραγγείλεις άμα θέλεις να σπαταλήσεις τον πολύτιμο χώρο στο ενυδρείο σου με <<κοτρόνες>> και που περισσότερο νερό θα σου αφορέσουν και μονό νιτρικά θα σου παράγουν.
Όσο για τον σκιμμερ θα τον πληρώσεις μονό μια φορά και θα σου κάνει οικονομία σε αλάτι ,άνθρακα και αντιφώσφορο .
Αυτά…
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-08-05, 12:24
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Obelix , ετσι που το θετεις αλλαζει το θεμα ...εαν το σκιμμερ μπορει να εξασφαλισει αραιοτερες αλλαγες νερου και μικροτερη αναγκη για εξωτερικο,χημικο φιλτραρισμα τοτε οντως αξιζει η αγορα του.Αλλα μεχρι τωρα κανεις δεν το ειχε θεσει ετσι.

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-08-05, 20:24
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Wink

Οταν στήνουμε ένα ενυδρείο όσο οικονομικό και να θέλουμε να το κάνουμε
προσέχουμε να μην κάνουμε σοβαρά λάθη που και σε έξοδα θα μας βάλουν τελικά αλλά και θα μας γεμίσουν απογοήτευση δέ.Ο νεκρός βράχος που σου πρότειναν από Γερμανία τα παιδιά είναι όμορφος,πορώδης και χαμηλού βάρους
οπότε και θα σου ομορφήνει το ενυδρείο,και κρυψώνες για τα ζωντανά σου θα σου προσφέρει και λίγο νερό θα σου βγάλει από το ενυδρείο όταν μπεί.
Οι πέτρες από τις Σποράδες δεν θα σου προσφέρουν τίποτα από αυτά.
Οον αφορά τα φίλτρα είπαμε θα χρειαστείς ένα χημικό,ένα βιολογικό και ένα
μικρό skimmer.Το skimmer είναι απαραίτητο στο fish only και θα σε γλυτώσει από πολλά προβλήματα.Τώρα άν δεν το βάλεις να βάλεις μπόλικο καλό ενεργό
άνθρακα στο χημικό φίλτρο.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-08-05, 09:41
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Μάνο.
Οσο οικονομικο και να προσπαθήσεις να κάνεις ένα reef , αυτό που δεν πρεπει να τσιγκουνευτείς είναι το φίλτρο και τα φώτα (αν και αυτα παντα εξαρτώνται απο το είδος των ασπονδυλών που θα βάλεις μεσα στο ενυδρειο).
Οσον αφορα την βάση μπορείς να βάλεις μεχρι και τσιμεντόλιθους σαν βάση άρκει να τους κουράρεις για κανα μήνα με συνεχεις αλλαγές νερού γιανα φύγουν τα υπολοιπα απο την διαδικασία κατασκευής τους. Ειναι μια τεχνική που χρησημοποιήται πάρα πολύ στο εξωτερικο σε μεγάλα και δημόσια ενυδρεία.
Ο λόγος που σε αποτρέπουν και οι άλλοι φίλοί απο το να βάλεις "ντόπιο" είναι ότι ο εντόποιος βραχος έχει αρκετούς μικροοργανισμους και άλγη που έαν αποφασίσεις ότι θα φτιαξεις ένα συγκεκριμενό οικοσύστημα πχ ερυθρά θαλλασης τότε θα "καταλαβουν" το ενυδρειο σου με πολλές φορές ολέθρια αποτελέσματα.

Εγω μια φορα έκανα το λαθός να βάλω ένα κομμάτι "μαρουλι" για να φάνε οι λυσματες και μεσα σε μια βδομάδα γέμισσα απο "μαλουπα", αλγη δηλαδή πολύ λεπτή σαν τρίχες που κάλυψε τα παντα....
Για να την βγάλω αναγκαστηκα να κουρέυω στην κυριολεξία 2 φορες την εβδομάδα.
Τα σπορια της άλγης ήταν κατα 90% απο το "μαρούλι".

Το να βάλεις σκιμμερ είναι για μενα μονοδρομος.
Και μαλιστα καλο σκιμμερ.
Και εφοσον δυστηχώς στην ελλαδα ακομα δεν κυκλοφορουν φτηνά και καλα σκιμμερακια (ελληνικα) προσανατολιζόμαστε στην αγορα ενος καλου απο το εξωτερικο ή απο εισαγωγή απο κάποιο κατάστημα .
Εκτος και αν είσαι πνευμα ανησηχο και με γνωσεις diy όποτε με κάμποσο πειραματισμο και πεταμενα κομμάτια σώληνων πλεξιγκλας φτιάξεις δικο σου (εγω είμαι στην Version 0.2 ). (Βαρβαροι φωτό λίαν συντώμως!!)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-09-05, 18:51
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια χαρα σε ολους και παλι ,

μην νομιζετε πως εχω τρομαξει με την ιδεα του fish only marine...

απλα προετοιμαζομαι καταλληλως με αρκετο διαβασμα απο δω και απο κει (μαζευω και λεφτα!!)

Μια παρενθεση :
Καθως διαβαζα προχθες το φορουμ στο http://www.marineaquarium.gr ενα νεο να ρωταει για ενα set up ακριβως ιδιο με αυτο που θελω και εγω, ο sps4ever του ειπε οτι απο πλευρας εξοπλισμου '' ...Θεωρώ ότι ένα φίλτρο όπως το 2215 με κάρβουνο, υαλοβάμβακα και siporax θα είναι αρκετά'' . Δεν του ανεφερε καν ζωντανο βραχο ενω για σκιμμερ του ειπε οτι θα ηταν καλο αλλα οχι απαραιτητο (παντα για τη δεδομενη ιχθυοφορτιση)
Αν θελετε το σχολιαζετε.

Τελος παντων εγω ειπα να ακολουθησω κατα γραμμα τις οδηγιες σας .
Οι παραγγελιες εξοπλισμου θα ξεκινησουν σε μια εβδομαδα.Εχω τις παρακατω ερωτησεις :

1) σκιμμερ : εκτος απο το prizm που προταθηκε υπαρχει κανενα αλλο καλο και δοκιμασμενο για τα λιτρα μου (100-120) .Ισως κανενα εσωτερικο ? (θα κρυφτει διπλα στο εσωτ. φιλτρο).Το σκιμμερ θα μπει σε λειτουργια αφου στρωσει το ενυδρειο , σωστα ?
2)φωτισμος : τι λαμπα να βαλω ? μπορω να κρατησω αυτη που εχω τωρα (SYLVANIA COOL WHITE 25 WATT) ? ο ζωντανος βραχος δεν θα χρειαστει περισσοτερο φως ? (μηπως πεθανουν ολα τα ζωντανα που εχει πανω του με λιγο φως) Επισης θελω να βαλω μια actinic blue (το βαλλαστ εχει θεση για δευτερη λαμπα) Ποσα watt θα ειναι αυτη?
3)Απο που στην Αθηνα θα αγορασω τον ζωντανο βραχο μου ?Υπαρχει κανα μαγαζι εξωτερικου (ευρωπης) που να στελνει σε καλυτερη τιμη ? η ιδια ερωτηση ισχυει για τον αραγωνιτη

Τελος , ας σημειωσω πως θα χρειαστω εναν εθελοντη απο εδω να ερθει σπιτι την πρωτη ημερα που θα ξεκινησω το ενυδρειο για να φτιαξουμε νερα , εξοπλισμο και για scaping του βραχου

Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-09-05, 21:58
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε tricky νομίζω ότι είναι λάθος να ζητάς σε ένα φόρουμ να σου κρίνουν την άποψη ενός που έχει γραφτεί σε άλλο φόρουμ. Ας το έκανες ανώνυμα, σε ένα φόρουμ διάβασα αυτό, τι λέτε. Στοιχειώδεις ευγένεια και για το θαλασσινό φόρουμ αλλά και για το gab που έρχεται σε δύσκολη από το δικό σου αρνητικό ύφος!

Δεύτερον, οι οδηγίες ποιανού εδώ μέσα σου είπαν ότι το skimmer μπαίνει αφού στρώσει το ενυδρείο? Με το που θα βάλεις νερό και αλάτι θα μπει και ο skimmer.

Στη συνέχεια τώρα, μία λάμπα έτσι κι αλλιώς είναι πολύ λίγη και δεν κάνεις δουλειά, θα χρειαστείς οπωσδήποτε, νομίζω, άλλη μία.

Στην Αθήνα βρίσκεις σε αρκετά μαγαζιά βράχο, δες στο gab στα προτεινόμενα μαγαζιά, πάρε κανένα τηλεφωνάκι και βλέπεις τι γίνεται. Όσο για βράχο απέξω το ξεχνάς (το ζωντανό) αν υπήρχε η δυνατότητα αποστολής απέξω δε θα δίναμε τα ωραία μας λεφτουδάκια εδώ! Για ψόφιο έχει και το aquaristic όπου κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Αν συμπλήρωνες και την περιοχή που μένεις θα ήταν πολύ πιο εύκολο για σένα και για τον εθελοντή!


Φιλικά,
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-09-05, 00:35
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γιωργο ,
δεν υπηρχε κανενα αρνητικο υφος στην τοποθετηση μου ...
σχετικα με το post που ανεφερα μπορει να ανηκει σε αλλο φορουμ αλλα μην το κανουμε και τεραστιο θεμα ...αλλωστε διαφωνιες και διαφορετικες αποψεις υπαρχουν ακομα και σε μελη του ιδιου board ποσο μαλλον σε διαφορετικα ...αν προκαλει προβλημα ας γινει edited το μηνυμα μου

Για τις λαμπες , εννοεις να βαλω και αλλη ασπρη ή μια μπλε ? Ποσα watt λευκου χρειαζεται ο βραχος ? (για τα ψαρια ξερω πως ειναι οκ αυτη που εχω)

Για το σκιμμερ καμια αλλη προταση?
Οσο αφορα το ποτε ξεκιναει να δουλευει το σκιμερ ,αυτο το διαβασα καπου αλλου (οτι πρεπει να στρωσει το ενυδρειο πρωτα αλλιως θα καθυστερησει το στρωσιμο λογω σκιμερ)


Παντως ο νεκρος βραχος απο aquaristic οντως αξιζει ...ειδα ενα κομματι και ειναι οντως ωραιος και ελαφρυς ...καμια σχεση με τις πετρες που ειχα μαζεψει ... με γλιτωσατε απο πατατα

Α, μενω Αθηνα , Λυκαβητο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 04-09-05 στις 00:58
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-09-05, 01:47
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε Tricky απλά νομίζω ότι δεν είναι ωραίο να καλείς σε δημόσιο σχολιασμό τα λεγόμενα άλλου που δεν μπορεί να συμμετέχει και να υπερασπιστεί τη θέση του. Τώρα για τη λύση που πρότεινε έχω υπόψιν μου ενυδρείο πάνω από 800lt fish only σε μαγαζί χωρίς ίχνος ζωντανού βράχου. Είναι λύση που έχει αποδοχή. Όπως επίσης reef χωρίς καθόλου επιπλέον φίλτρανση πλην του βράχου. Επίσης δουλεύει. Είναι πολύ φλου το θέμα του τι είναι καλό και τι όχι. Καθένας βάση της προσωπικής του εμπειρίας βγάζει και κάποια συμπεράσματα!

Εγώ έχω τη βεβαιότητα ότι το skimmer μπαίνει αμέσως, με την προσθήκη του βράχου. Λάμπα μια actinic blue χρειάζεσαι, εγώ στα 200lt έχω 2x25 ακτινικές και 2x25 λευκες.

Όσο για τις πέτρες, βέβαια και δεν κάνουν πέτρες της θάλασσας μας για πολλούς λόγους. Αν κάνεις παραγγελία από aquaristic διάλεξε διάφορα είδη, plates και τέτοια που λέει, βοηθούν πολύ στη διαμόρφωση του χώρου!

Λυκαβητό... Έχεις ωραία θέα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-09-05, 02:23
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

μπα , στο ισογειο μενω ...οι γονεις ειναι ψηλα και βλεπουν την Αθηνα πιατο

Κοντα εισαι ? τουλαχιστον να κλεισουμε με το θεμα του εθελοντη
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-09-05, 11:46
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι ,

Πηρα τις τελικες μου αποφασεις οσο αφορα τον εξοπλισμο του ενυδρειου μου και ξεκινω συντομα τις αγορες . Στο τελος του ποστ αυτου αναφερω και τις ερωτησεις μου .

Λοιπον οσο αφορα τα ψαρια , εμμενω στην επιλογη μου για μονο ενα ζευγαρι True percula clowns (tank bred).Μπορει να προσθεσω κανα snail ή καμια γαριδα αλλα αυτα θα ειναι, τερμα.Επισημαινω την ιχθυοφορτιση μιας και εχω δει set ups 60 λιτρων με αυτα τα ψαρια (τις τελευταιες μερες εχω διαβασει σχεδον ολα τα FAQ του http://www.wetwebmedia.com) .Το ενυδρειο θα ειναι διαστασεων 1χ30χ40.

Εξοπλισμος:
1) Φιλτρα :

a) Ενα εσωτερικο με αντλια 600 λ/ω (υπαρχει ηδη) που θα περιεχει υαλοβαμβακα zoobest , μακαρονι Sera Biopur , ενεργο ανθρακα JBL Carbomec ultra.Εκει θα υπαρχει χωρος για επιπλεον χημικα υλικα φιλτραρισματος που θα χρησιμοποιουνται αναλογα με τις αναγκες (αντι phosphate , zeolith κα).Με αυτη τη σειρα των υλικων θα περναει το νερο .Βαζω πρωτα τον υαλοβαμβακα , ο οποιος θα αλλαζεται ευκολα ακομα και σε ημερησια βαση , μιας και η εισαγωγη νερου στο φιλτρο αυτο ειναι πανω στο υποστρωμα και μαζευει ευκολα ολα τα περιττωματα πριν αυτα διαλυθουν τελειως.Τουλαχιστον η εμπειρια μου στο ενυδρειο γλυκου αυτο μου εδειξε.To μακαρονι το βαζω επικουρικα για βιολογικο φιλτραρισμα.
b)Ενα εξωτερικο φιλτρο ΕΗΕΙΜ 2217 CLASSIC (1000 λ/ω) γεματο sera siporax και υαλοβαμβακα.
2)θερμαντηρας 120 watt (υπαρχει ηδη)
3) υποστρωμα 20kg Bio-Active Live Aragonite Reef Sand
4) νεκρο βραχο απο aquaristic.net 5 κιλα και αλλα 5 κιλα ζωντανο απο πανω του
5) φωτισμο 40 watt λευκο και αλλα 40 blue actinic
6)ενα κυκλοφορητη 300 λ/ω (υπαρχει ηδη) που θα τοποθετηθει οσο πιο κοντα γινεται στον ζωντανο βραχο.Για επιπλεον κυκλοφορια θα τοποθετησω στρατηγικα τις καταθλιψεις των εσω και εξω φιλτρων ωστε να εξυπηρετουν ολο το τανκ απο πλευρας κυκλοφοριας νερου.

Σκιμερ δεν θα μπει , τουλαχιστον οχι τωρα .Θα δω πως θα παει το ενυδρειο και θα αποφασισω αναλογα.Οι λογοι ειναι αρκετοι :κοστους,δυσκολιας τοποθετησης στο ενυδρειο κλπ.

Οι αλλαγες νερου θα γινονται σε ρυθμο 20 λιτρα/15 μερες με Αλατι Tropic Marin sea salt με νερο που εχει επεξεργαστει με Tetra AquaSafe.Φυσικα η συχνοτητα αλλαγων θα καθοριστει απο τις μετρησεις μου που θα ειναι πυκνες.

Τα παραπανω υπολογιζω να κοστισουν περιπου 400 ευρω (απο διαφορες πηγες του εξωτερικου ) συμπεριλαμβανομενου του αλατιου,ανθρακα και αντιχλωριακου για κανα χρονο , οσων τεστ δεν εχω και σαλινομετρου.

Το μονο που δεν εχω βρει διαθεσιμο ειναι τα συγκεκριμμενα ψαρια και το κοστος τους

ερωτησεις :
1. Φωτισμος : μπορει να μου πει καποιος ακριβως τι ειδους λαμπες να παρω (τυπο , Κ'ς κλπ)? εχω θεση για δυο λαμπες αλλα δεν καταλαβαινω καλα τα Κ και λοιπα.Τα υπαρχοντα σταρτερς θα θελουν και αυτα αλλαγη ? το ballast ειναι καρφουρ made.

Λιγες οι ερωτησεις !!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-09-05, 12:00
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Υπωθέτω οτι τα ballast είναι για απλές λάμπες φθορίου Τ8, οπότε αν πάρεις μια marin και μια actinic blue (π.χ. arcadia ή sera) θα είσαι ο.κ. για φωτισμό για τα ψαράκια σου.

Αν όμως στη πορεία θες να βάλεις και κανένα κοραλλάκι, τότε πρέπει να βάλεις το λιγότερο Τ5, που χρειάζονται βέβαια και άλλα ballast.

Ξεκίνα τώρα έτσι όπως το σχεδίασες και στην πορεία βλέπεις και πράττεις, ανάλογα.

Καλή επιτυχία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-09-05, 12:07
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ευχαριστω accnt ...
να ειστε ολοι σιγουροι οτι θα σας κρατω ενημερους για την προοδο του τανκ , ακομα και αν αποτυχει για οποιοδηποτε λογο.

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-09-05, 19:46
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Αφού δεν θα βάλεις αρχικά skimmer να βάλεις μπόλικο ενεργό άνθρακα και
αντιφώσφορο.Το κόστος των percula είναι από 20-35 ευρώ το ένα.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-09-05, 23:34
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Λογικη τιμη ...αρκει να βρω true και οχι false ... να ενα σχετικο λινκ : http://www.orafarm.com/clownfish.html

σας ευχαριστω ολους,

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-10-05, 12:17
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Ανάποδα το έχεις false θέλεις εκτός και αν σε αρέσει ο true.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10056 seconds with 12 queries