Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-09, 23:47
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή Κατασκευή νέου ενυδρειου & τρόποι φίλτρανσης

Σιγά σιγά έχω αρχίσει να σκεφτομαι την κατασκευή ενός νέου ενυδρείου για το σαλόνι του νέου μου σπιτιού. Οι διαστάσεις που θα εχει θα ειναι 2.5Χ0.60Χ0.70 ή 2.8Χ0.60Χ0.70. Αν γινει 2,5 μέτρα το πιο πιθανό είναι να γίνει ξύλινο. Διαφορετικά θα πάμε σε τζαμι.
Το ενυδρειο αρχικα προοριζοταν για malawi αλλα οταν κατάλαβα τις πέτρες που θα χρειαστουν το γυρισα σε..... Ν. Αμερικής
Αυτο που με απασχολεί και που θα πρεπει να ξερω προφανως πριν απο την κατασκευή είναι το είδος της φιλτρανσης που θα χρησιμοποιησω. Το sump θελω να το αποφύγω αλλά από την άλλη μερια τα εξωτερικά φίλτρα δεν ειναι λυση γιατι θα χρειαστουν τουλαχιστον 3 οποτε θα με δυσκολευουν στην συντηρηση. Σκεφτόμουν να αγοράσω 2-3 εσωτερκα φιλτα juwel (σαν και αυτο που εχουν τα ριο 400) και να κολήσω στις 2 ακρες.
Εχετε καμια πρόταση για το τι αλλο μπορω να κανω ? Και επίσης κρινεται απαραιτητο την υπαρξη εξτρα κυκλοφορητων καπου στη μεση του ενυδρειου?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-09, 05:24
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...αντε με το καλο να το αποκτησεις.
Αφου λοιπον το sumb αποριπτεται μπορεις να κανεις στις 2 πισω γωνιες εσωτερικα φιλτρα (μονιμες κατασκευες) με διαμερισματα.
-Ως βοηθεια λογω μηκους του ενυδρειου βαζεις και ενα εξωτερικο αν υπαρχει στο κεντρο του ενυδρειου ,ή αν δε θελεις εξωτερικο βαζεις κυκλοφορητες για να αποφυγεις τα νεκρα σημεια
Εννοειται οτι "παιζει"και τριτο εσωτερικο-πλατη αν θελεις στο κεντρο του ενυδρειου....
-Καλη επιτυχια παντως σ'οτι κι αν αποφασισεις-που σιγουρα την εχεις.....

Υ.γ...παιδες μαζευτε λεφτα,θα "πεσουν" φθηνα ριο στην αγορα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-09, 07:24
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου.....


__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-09, 08:18
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Το sump γιατι θες να το αποφύγεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-09, 08:48
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregoryn Εμφάνιση μηνυμάτων
Το sump γιατι θες να το αποφύγεις?
και εγώ με αυτή την απορία είμαι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-09, 08:55
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

δεν ξερω....το φοβαμαι....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-09, 09:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε αυτά τα λίτρα,η καλύτερη επιλογή είναι ένα sump όπου και όλος ο εξοπλισμός θα κρυφτεί,και τα λίτρα του συστήματος θα αυξηθούν(αντί να μειωθούν όπως θα συνέβαινε με τα εσωτερικά φίλτρα),και δεν θα έχεις αντικείμενα που να σου κόβουν χώρο και ομορφιά από το κυρίως ενυδρείο παρα μόνο μια υπερχείληση η οποία αν φτιαχτεί σωστά,θα κόβει μονο κανα 2 λίτρα από το κυρίως ενυδρείο και δεν θα φαίνεται
Το μόνο μειονέκτημα στο sump είναι πως αν η στάθμη πέσει κάτω από ένα όριο,το sump δεν μπορεί να λειτουργήσει και ως εκ τούτου,δεν φιλτράρεται το ενυδρείο Οπότε,μια αυτόματη αναπλήρωση νερού είναι must για πολυήμερες διακοπές,τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση όπου έχω μικρού όγκου τελευταίο δφιαμέρισμα...Μπορείς φυσικά να δώσεις μεγαλύτερο όγκο σε αυτό το διαμέρισμα και να σου κρατάει περισσότερες μέρες αν δεν μπορείς να έχεις αυτόματη αναπλήρωση.
Ως πρωτάρης στο sump,να σου πώ πως πράγματι,θα χρειαστείς αρκετό διάβασμα και σκέψη για τον σωστό σχεδιασμό και στήσιμο του sump σου αλλά η συντήρηση θα είναι πολύ πιο απλή και γρήγορη απότι με τα άλλα μέσα φιλτραρίσμος.Και φυσικά,δεν θα είσαι χωρίς βοήθεια,είμαστε αρκετοί με sump εδώ

Και μια και πας για τόσο μεγάλο ενυδρείο,να τονίσω πως θες οπωσδήποτε μια παροχή νερού κοντά(κατα προτίμηση κάτω από το ενυδρείο) και πως μια δεξαμενή προετοιμασίας νερού στο ντουλάπι είναι μεγάλο προταίρημα για εύκολες και γρήγορες αλλαγές νερού.Και φυσικά υπάρχουν και οι αυτοματισμοί όπως αυτόματες αλλαγές νερού
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-09, 09:28
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Κατω από το έπιπλο θα εχω χώρο για να μπει "δοχειο" όπου θα συγκεντρωνεται το νερο ΑΟ. Θα είναι γυρω στα 200λ. Παροχή δεν έχω διπλα (δεν θα μπορουσα να φανταστω στο σαλονι μου μια βρυση (!) αλλα επειδη το σπιτι ειναι ισογειο ανοιγω το διπλα παραθυρο και βάζω νερο απο την εξω βρυση. Τα πραγματα απλοποιουνται παρα πολύ όταν μενεις σε ισογειο.... (Σαν φανατικος μαλαουας θα το εκτιμησω πολύ αυτό αφου δεν θα χρειαζεται να κουβαλαω πέτρες στον 2ο οροφο που μενω τωρα....)
Κώστα συμφωνω ότι με το sump εχει αρκετά πλεονεκτήματα όμως δεν θέλω να βρεθω προ εκπληξεων με καμια διαροή ...(Εμενα μου "τρεχουν" κιολας αυτα....). Οπότε θα αναγκαστω να παω σε εσωτερικα τα οποία μπορω να κρυψω πισω από μεγάλους κορμους..... Δεν νομιζω να φαινονται ιδιαίτερα..... Σε ενα τέτοιο ενυδρειο θα χανονται.
Σκοπεύω να το τιγκαρω σε ξύλα.....Και το νερο θα είναι πολύ καφε....Μεσα θα μπουν σκαλαρια & κορυ& ανσιστρους.......Και φυσικα ασπρη αμμος....
Αν μπουν τα φίλτρα ετσι οπως το εχω σχεδιασει θα έχω 2Χ1500λιτ από τα 2 εσωτερικα + 2Χ1000 απο τα 2 εξωτερικα. Νομιζω οτι θα ειμαι οκ....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-09, 09:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Με sump κατα το στήσιμο οι διαρροές είναι πολύ πιθανές...όμως βρίσκονται αμέσως κατα την αρχική δοκιμή και λύνονται εύκολα...Έπειτα από αυτά,δεν υπάρχει πιθανότητα διαρροής,μόνο υπερχείλησης του sump και φυσικά μόνο αν κάνεις χοντρή βλακεία ή αφαιρεθείς κατα το γέμισμα για παράδειγμα...(έχω κάνει μερικές τέτοιες) Αλλά οι ατυχίες μπορούν να συμβούν και με εξωτερικά φίλτρα(δεν μου έχουν συμβεί αλλά αν κάτι σπάσει από ''αστοχία υλικού'',το αποτέλεσμα είναι χειρότερο...)
200λίτρα είναι καλούτσικα για προετοιμασία νερού(μόνο α.ο. νερό θα συγκεντρώνεις; ). Όμως,για να συγκεντρώνεις εκεί τα νερά της όσμωσης συμαίνει πως θα βρίσκεται και αυτή κάπου κοντά.¶ρα,με ένα Τ έχεις και παροχή νερού βρύσης στο ίδιο μέρος Φυσικά και δεν εννοούσα να έχεις παροχή νερού εμφανή στο σαλόνι Όμως,θα μπορούσες να την έχεις μέσα στο επίπλο του ενυδρείου
Το οτι έχεις παράθυρο κοντά πράγματι απλοποιεί τα πράγματα όπως π.χ. το που θα ρίχνεις το νερό των αλλαγών.Όμως,αν κάποια στιγμή θελήσεις να φτιάξεις αυτόματες αλλαγες νερού,θα χρειαστείς οπωσδήποτε και αποχέτευση κάτω από το ενυδρείο(ή να περάσεις λάστιχο μέσα από τον τοίχο )

Όσον αφορά τη φίλτρανση,καλούτσικα θα είσαι με αυτά τα 4 φίλτρα.Πράγματι,θα μπορέσεις να τα κρύψεις σχετικά εύκολα με μεγάλα ξύλα αλλά θα χάνεις χώρο από το ενυδρείο.
Είσαι σίγουρος οτι θες να πας σε αυτά τα ψάρια σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο; Για παράδειγμα,Ancistrus μόνο σε ένα τέτοιο ενυδρείο;;;Που είναι οι Panaque;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 06-07-09 στις 10:13
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-09, 10:08
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

το σημαντικότερο είναι ο σωστός σχεδιασμός του sump. δεν χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα. μάλιστα είμαι σίγουρος ότι αν το τολμήσεις, μελλοντικά δεν θα μπορείς να φανταστείς ενυδρειο χωρίς sump.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-07-09, 10:15
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είσαι σίγουρος οτι θες να πας σε αυτά τα ψάρια σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο;
Υπαρχουν πάντα και τα παγκάσιους.....
τα χρυσόψαρα.. αλλά και τα .............
Paedocypris progenetica
http://www.focusmag.gr/articles/view....rx?oid=254354


Καμμια 1000αρια θα ήταν πολυ ομορφα.......

__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-09, 10:43
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Περι ορέξεως...
Πάντως τα μεγαλύτερα ψάρια έχουν πάντα πιο όμορφο χαρακτήρα και ανταποκρίνονται περισσότερο στον ιδιοκτήτη τους,ιδιαίτερα αν ανήκουν στις κιχλίδες ή στα γατόψαρα...
Τα μικρά,κοπαδιαστά ψάρια είναι απλώς για ομορφιά και φυσικά προσθέτουν στην φυσικότητα του συνόλου,η επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη τους όμως είναι σαφώς μειωμένη...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-09, 13:32
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

ειδατε σε τι PH ζουνε τα Paedocypris progenetica;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-07-09, 13:38
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

μια νεα version...


__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-07-09, 18:58
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη το σπιτι ειναι ισογειο ανοιγω το διπλα παραθυρο και βάζω νερο απο την εξω βρυση. Τα πραγματα απλοποιουνται παρα πολύ όταν μενεις σε ισογειο....
Το χειμώνα Ηλία???

Αλήθεια πόσες πέτρες υπολόγισες ότι θα χρειαστούν...
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-07-09, 18:58
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Για τα φίλτρα δεν θα σχολιάσω καθώς δεν έχω εμπειρία.
Σκέφτηκες καθόλου να φτιάξεις και κανένα τύπου αμβούργου;
Αν δεν βάλεις φωτιστικά όπως στο σκαρίφημα αλλά προβολάκια θα γίνει πολύ ωραίο..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-07-09, 20:28
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το χειμώνα Ηλία???
απο τη βρυση θα μπαινουν στο βαρελι της ΑΟ....που θα ειναι απο κατω απο το επιπλο.
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-07-09, 09:40
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Mπορω να πω και γω τη γνώμη μου?
Αν θα κάνεις πλαινά φίλτρα 15cm σκέψου ότι από πάνω λογικά θα έχεις κόντρες οπότε με τπτ δε θα φτάνεις να βάλεις χέρι.
Για το σαμπ που τόσο πολύ φοβάσαι έχω να σου πω πως είναι σχεδόν μονόδρομος σε αυτά τα λίτρα.
Μπορώ να σε βοηθήσω στο σχεδιασμό αν το επιθυμείς ώστε να έχεις ένα αποτέλεσμα εγγυημένο και στεγανό.
Για να καταφέρεις να πλυμμηρίσεις με σαμπ (αν το κάνεις απο την αρχή σωστα) θα πρέπει να το προσπαθήσεις.Το μυστικό στην όλη υπόθεση είναι να το κάνεις όσο μεγαλύτερο γίνεται ώστε να χωράει τα λίτρα που θα κατέβουν όταν κοπέι το ρεύμα.
Να σου πω και μια άλλη ιδέα?
Μπορείς να κάνεις υπερχείληση στο σαμπ έτσι ώστε αν τύχόν ανέβει πολύ η στάθμη η υπερχείληση να οδηγεί το νερό στην αυλή σου.
Έτσι έχω φτιάξει και το δικό μου.Ο σωλήνας καταλήγει απευθέιας στην αποχέτευση του μπαλκονιού μου!
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρειου 300 litra bella DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 26-10-08 19:34
Κατασκευή νέου ενιδρύου λόγο μικρού χώρου fiakas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 03-09-08 13:44
τρόποι/ τεχνολογία αυτόματης αναπλήρωσης νερού Βαγγέλης (Dearangelo) Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 05-10-07 09:15
Κατασκευή νέου περίπου 50L spirosta DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 08-03-06 07:26
Τριχοειδής άλγη:τρόποι αντιμετώπισης και άλλες ερωτήσεις... GIWRGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 31-03-05 22:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06581 seconds with 13 queries